Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı » En Önemli 10 İpucu

7
3728
ağva kilimli koyu

AĞVA KİLİMLİ KOYU KAMP ALANI İNCELEMESİ

Ağva kilimli koyu kamp severler için harika bir doğa şöleni sunmaktadır. Ulaşımı, temel ihtiyaçlarını karşılamak için merkez uzaklığı ve eşsiz manzarası ile doğayı ve huzuru doğasıya yaşayacağınız harika bir bölgedir. Ağva kilimli koyunda kamp yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

AĞVA KİLİMLİ KOYU ULAŞIM

Ağva kilimli koyuna ulaşım İstanbul’un bir çok bölgesinden oldukça kolaydır. Özel aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi otobüs seferleri de her gün bulunmaktadır.

a. Araç ile ulaşım

İstanbul’dan Ağva merkeze ulaşım ortalama 100 km civarındadır. Bu kilometre hesaplamasıı ulaşım sağlayacağınız bölgeye göre değişmektedir. Ancak yeni yapılan yollar ile birlikte yolculuğunuz ortalama 1 ile 1,5 saat arasında sürecektir. Paşaköy, Ömerli ve Şile ilçelerini geçtikten sonra Ağva Merkeze ulaşımı yön tabelalarını takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ağva merkeze ulaştıktan sonra Kilimli Koyu yaklaşık 4,7 uzaklığınızda kalmaktadır. Araç ile 10 dk, yürüme mesafesi yarım saat sürmektedir. Bu bölgelerde otostop ile kilimli koyuna ulaşım da oldukça kolaydır.

b. Otobüs İle Ulaşım

İstanbul’dan Ağva merkeze otobüs ile ulaşım imkanlarıda bulunmaktadır. Bu otobüs seferleri ve güzergahları aşağıda yer almaktadır. Bulunduğunuz ilçeye göre size en uygun otobüs güzergahını tercih edebilirsiniz.

139A Üsküdar – Şile / Ağva

Hareket Saatleri:

Ağva merkeze ulaşmak için güncel otobüs bilgilerine Ağva Kilimli Koyu Ulaşım bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ağva kilimli koyuna ulaşım için İstanbul dışında başka alternatiflerde bulunmaktadır.

İzmit bölgesine oldukça yakın olan Ağva merkez için güncel otobüs seferleri yapılmaktadır.

850 Ağva – Akçaova – Kandıra – İzmit

Hareket Saatleri:

 1. YEMEK

Ağva kilimli koyu merkeze oldukça yakındır. Burada marketlerden yemek malzemelerinizi alabileceğiniz gibi yakınlarda bulunan büfe ve restoranlarda yemek ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Ağva kilimli koyu merkeze sadece 4,7 km uzaklıktadır.

 1. KAMP

Ağva kilimli koyu kamp için oldukça ideal bir bölgedir. Yeşilin huzuru, denizin kokusu ciğerlerinizi tıka basa mutluluk ile dolduracaktır. İstanbul’un Karadeniz’e kıyısı olan bu bölgede kamp yapmak için uygun alanlar bulunmaktadır. Ağva kilimli koyuna ulaştığınızda sizi Kilimli Tesisleri ücretli kamp alanı karşılayacaktır. Kilimli Tesislerine girdikten sonra sol tarafta yer alan kulübenin yanındaki patika yolu takip ederek arka tarafta yer alan ücretsiz kamp alanına ulaşabilirsiniz. Bu alanda ormanlık arazi ve açık alanlar bulunmaktadır. Dilerseniz ormanlık alanın iç tarafına doğru kamp yapabilir dilerseniz deniz manzaralı bir kayanın üstüne çadırınızı kurabilirsiniz. Ağva kilimli koyunda kamp yaparken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Deniz manzarasını görebilmek için yüksek bölgede açık alana çadırımızı kurduğumuzda şiddetli rüzgarı hesaplayarak çadırımızın iplerini iyi bir şekilde gerilmesi gerekilmektedir. Ayrıca polleri dayanıklı olmayan çadırlar ile yaz sezonu hariç kamp yapılmasının tehlikeli olabileceğini hatırlatmak isteriz.

 1. ATEŞ

Ağva kilimli koyunda kamp yaparken ateşinizi rahatlıkla yakabileceğiniz açık bölgeler bulunmaktadır. Ancak rüzgar çok şiddetli olduğundan ötürü mutlaka bir çukur açılarak ve etrafı taşlar ile çevrilerek bir ateş yakılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü etrafta kuru otlar çok fazla bulunmaktadır. Rüzgar yönü çoğu zaman değişiklik gösterdiğinden dolayı güvenli bir ateş yakılmadığı takdirde olası bir yangına davetiye çıkaracağınızı bildirmek isteriz. Güvenli bir ateş yakabilmek için öncelikle alanın iyi bir şekilde etrafını temizlemek gerekmektedir. Ardından bir sopa ya da kürek yardımı ile geniş ve derin bir çukur açıp yan taraflarından hava sirkülasyonunu sağlayacak bacalar yapabilirsiniz. Ardından çukurun etrafını büyük taşlar ile çevrilerek güvenli ateşinizi rahatlıkla yakabilirsiniz. Kamp etkinliğiniz bittiğinde çukurdan dışarıya çıkardığınız toprağı tekrardan çukurun üstüne atarak kamp ateşinizin üstünü kapatabilirsiniz.

 1. AĞVA KİLİMLİ KOYU KAMP İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYELER

ağva kilimli koyu kamp

Ağva kilimli koyu kamp etkinliği için bazı önemli tavsiyelerimiz bulunmaktadır. Daha rahat ve daha huzurlu bir kamp etkinliği yaşamanız için bu tavsiyelere uymanızı şiddet ile tavsiye ediyoruz.

 1. Etraf domuz, çakal gibi bir çok hayvanı içerisinde barındırıyor. Gece çadırınızın yanına kadar yaklaşan bu hayvanları sizlerden uzak tutmak için ateşinizi kesinlikle diri tutun. Yemeklerinizi geceye bırakmadan akşamüstü pişirip bir kaba koyup gece yemenizi tavsiye ederiz. Arta kalan yemekleriniz mutlaka kamp alanınızın uzağına dökünüz. Aksi takdirde gece çakal, domuz vb. hayvanlar misafiriniz olacaktır.
  Not: Biz yemeğimizi akşam 21:00 sularında yapmaya başlamıştık. O sırada yemek kokusunu alan bir çakal sürüsü çadırımıza 20 – 30 metre mesafeye kadar geldi. Çıkardığımız sesler ile alandan uzaklaştırmayı başardık. Zarar vereceklerinden değil de onların karanlıkta çıkardığı sesler sizin bir nebze de olsa ürkmenize ve rahatsız olmanıza neden oluyorlar.

2. Gündüz etrafta koyun sürüleri oluyor. Bunlar yaklaşık 50 – 60 sayılarında ve çete halinde geziyorlar. Sizleri yemek yerken gördükleri anda atağa geçip bir anda sofranızı istila ediyorlar. Bundan ötürü mümkün olduğunca yemeğiniz yerken alan güvenliğinizi sağlayın.
Not: Biz kahvaltı yaparken o bahsettiğim 50 kişilik koyun çetesi yanında 3 sivas kangalı ile birlikte bütün kahvaltımızı yediler. Üstüne birde etrafta otlayıp paşa paşa gezdiler. Bizde sadece onları izlemekle yetindik. Çünkü kovmak için atak yaptığımızda sivas kangalları da bizlere karşı atağa geçtiler.

3. Eğer 2 yada 3 kişi veya daha fazlası olarak kampa gidecekseniz alan hakimiyetini elinize geçirmenizi tavsiye ederiz. Alan geniş olduğu için ve manzarası harika olduğundan ötürü bazı kendini bilmez sözde keyifçiler akşam alkolü fazla kaçırıp saçma sapan bağırabiliyorlar. Bundan ötürü çadırlarınızı rahat rahat geniş aralıklarla kurun ki alanınızın yakınına başka bir çadır giremesin.

4. Yanınızda mutlaka bir torpil bulundurun. Akşam hayvanlar çadırlarınızın yanına doğru yaklaştığında torpil patlatmak sizin için hayat kurtarıcı olacaktır.

5. Odunlarınızı gündüzden toplayıp güzel bir şekilde geceye hazırlığınızı yapınız. Akşam ormana odun için gittiğinizde sizler için ufak da olsa bir tehlike arz edebilmektedir.

6. Gün batımı saatini çok iyi ayarladığınızda harika fotoğraflar çekilebilirsiniz. Gündüz etrafı bolca gezip, gün batımında fotoğraflar çekilebileceğiniz noktalar belirleyiniz.

7. Sabah gün doğumu da aynı şekilde harika olmaktadır. Sabah alarmı kurarak erkenden kalkıp bir şeyler atıştırdıktan sonra kendinize bir kahve yaparak gün doğumunu izlemenizi şiddet ile tavsiye ederiz. Bu hayatınızda unutamayacağınız bir anı olarak sizlere geri dönecektir.

8. Ağva kilimli koyunda telefon sorunsuz bir şekilde çekmektedir. İnternete de aynı şekilde sorunsuz girebilirsiniz. Ancak arkadaşlarınız ile birlikte kampa gidiyorsanız lütfen telefonlarınızı ceplerinizde saklı tutup sohbet etmeyi unutmayınız.

ağva kilimli koyu kamp

Ağva kilimli koyu huzurlu bir kamp için harika bir bölgedir. Mutlaka buraya bir gün uğrayıp kamp yapmanızı tavsiye ederiz. Ağva kilimli koyu kamp hakkında sorularınız var ise bunları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Ağva kilimli koyu kamp etkinliğinin dışında İstanbul’a yakın bölgelerde kamp yeri arayan dostlarımız için hazırlamış olduğum ” Erikli Yaylası ve Şelalesi Kamp Alanı” yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Yazı Özeti
Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı İncelemesi
Konu
Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı İncelemesi
Açıklama
Ağva kilimli koyu kamp severler için harika bir doğa şöleni sunmaktadır. Ulaşımı, temel ihtiyaçlarını karşılamak için merkez uzaklığı ve eşsiz manzarası ile doğayı ve huzuru doğasıya yaşayacağınız harika bir bölgedir.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

7 YORUMLAR

 1. iyi günler, ağva kilimli koyuna gittik ama sol tarafta aşağıda bulunan kayalıkların olduğu beyaz taşlı sahile bir türlü iniş yolunu bulamadık. eğer bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba,
   Ağva kilimli koyuna geldiğinizde sağ taraftaki yol plaja doğru gider. Sol tarafta orman içerisinde küçük bir patika yol vardır. Oradan devam ettiğinizde 3 dakika sonra açık bir düzlük alana çıkış yaparsınız. Buradan istediğiniz bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak kayalık alanlar çok tehlikedir. Çok ama çok dikkat etmeniz gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin