Badara Yaylası » Rize’nin El Değmemiş Gizli Yaylası

0
434
badara yaylası


Badara Yaylası, Rize’nin el değmemiş en değerli doğal güzelliklerinden biridir. Bu yayla yıllarca kendini gizli tutmuş ve doğallığını çok iyi şekilde koruyarak günümüze kadar ulaştırmayı başarmıştır. Şimdi gelin bulutlara komşu olan bu güzel yayla hakkında “Badara Yaylası Nerede?“, “Badara Yaylası Konaklama” gibi birçok sorunuzun cevabına yanıt bulalım.

Badara Yaylası, Rize

Badara Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bulutların komşusu şirin bir yayladır. Rize şehir merkezine 109 km’de yer alan Badara Yaylası’nı diğer yaylalardan ayıran en önemli noktası ise hala gizliliğini koruyor olmasıdır. Rize Valiliği resmi web sitesinde dahi “Rize Yaylaları” arasında henüz ismi bulunmamaktadır. Oysa bu şirin yayla, bulutlara komşu ve etrafı çam ağaçlarıyla çevrilidir.

badara yaylası

Badara Yaylası ismini Rize’nin Hemşin ilçesine bağlı Bahar Mahallesi eski adıyla Badara Köyü’nden almıştır. Badara köylüleri tarafından bu yayla uzun yıllar boyunca mezra olarak kullanılmıştır. Yıllar geçtikçe köy halkının çeşitli sebeplerden dolayı mezraya gidememeleri bu şirin yerin unutulmasına neden olmuştur. Geride kalan 4-5 hane burayı artık yayla olarak kullanmaya başlamıştır. 1990 yılında yol, 2000 yılında su ve elektrik gelmesiyle yayla köylüler tarafından kullanılmaya tekrar başlanmıştır. 2020 yılına geldiğimizde yayla içerisinde son verilere göre yaklaşık 10-15 hane bulunmaktadır. Badara yaylası 1850 rakım yüksekliktedir. Bu yükseklikte oksijen seviyesi bazı bünyeleri etkileyebilir. Yaylaya geldiğinizde nefes almakta zorluk çekerseniz sağlık görevlilerine hızlı bir şekilde haber vermelisiniz. Özellikle şehir hayatında çok fazla kalan insanlarda, astım ve bronşit gibi nefes darlığı olan hastalarda yüksek rakımlarda nefes almalarında sorunlar görülebilmektedir.

badara yaylası

Badara Yaylası içinde minik bir göl bulunuyor. Bu göl yüzülebilecek kadar geniş ve derin değildir. Ancak gölün üzerine yansıyan gökyüzünü izleyerek ruhunuzu huzura kavuşturabilirsiniz. Bu arada yaylada bulunan minik göl doğal bir göl değildir. Yağmur yağdığında eğimli zemin üzerinde biriken suyu köylüler bir çukur açarak göle çevirmiştir. Badara yaylasını gezmeye gittiğimde çukuru açan abimiz ile tanışma fırsatım da olmuştu. Ona bu göl nasıl oluştu dediğimde “Yağmur yağdığında burada çok fazla su birikiyordu. Bende su en azından çamur yapmasın da bir yerde toplansın diye buraya çukur açtım. Sonra baktım su biriktikçe güzel oluyor, hayvanlarımız falan da su içiyor. Bu sefer kepçeyle çukuru daha fazla genişletip, içerisine bende biraz takviye su verdim. Sonunda yaylada minik bir göl olmuş oldu.“ diye söylemişti. İnanın bana şu anda bu yaylayı diğer Rize Yaylaları‘ndan ayıran en önemli diğer özelliği ise böyle minik bir gölü olmasıdır.


Badara Yaylası Nerede

badara yaylası

Badara Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlıdır. Rize ilçe merkezine 109 km, Çamlıhemşin ilçe merkezine ise 42 km, Zil Kale’ye 17,6 km uzaklıkta yer almaktadır.

Badara’ya komşu olarak Gito Yaylası bulunmaktadır. Belki de bu yaylanın bu kadar gizli ve korunmuş kalmasının bir sebebi de Gito Yaylası’na yakın olmasıdır. Her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören Gito Yaylası’nın popülerliliği gün geçtikçe artmaktadır. Hatta öyle ki Gito Yaylası’nda turistler için birçok yeni konaklama alanı inşa edilmektedir. Buda açıkçası buranın doğal güzelliğine bir nebze de olsa zarar vermektedir.


Badara Yaylası’na Nasıl Gidilir?

badara yaylası

Badara Yaylası, Zil Kale yolu üzerinde bulunmaktadır. Çamlıhemşin ilçe merkezinden Zil Kale yolunu takip ederken Gito Yaylası sapağından içeri girmeniz gerekiyor. Gito Yaylası sağından içeri girdikten sonra sizi dik bir yokuş bekliyor olacaktır. Yokuş yukarı doğru hareket ederken ilerde yol ikiye ayrılıyor. Sağ taraftan Badara Yaylası’na sol taraftan ise Gito Yaylası’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Badara Yaylası’na giderken dikkat etmeniz gerekenler ise;

 • Gito Yaylası sapağından içeri girdiğiniz andan itibaren yol yaklaşık 30 dakika sürmektedir.
 • Yol asfalt olsa da yer yer çukurlar bulunmaktadır. Aracınızla hareket ederken kesinlikle yavaş ilerlemeniz gerekiyor.
 • Araç lastiğiniz eğer iyi değilse virajlardan dönerken dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Yol üzerinde küçük taşlar bulunuyor. Buda aracınızın kaymasına sebep olabilir.
 • Dik bir yolda ilerlediğinizden dolayı yaylaya kesinlikle gündüz çıkmanızı tavsiye ediyorum. Biz yaylaya gece ulaşım sağlamak istedik ve çok ciddi tehlikeler atlattık.
 • Kış aylarında kar yayla yollarını kapatmaktadır. Ancak 4×4 bir aracınız var ise yaylaya ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Yakınlarda benzin istasyonu bulunmamaktadır. Aracınızın yakıtını kontrol ettikten sonra yaylaya çıkmanızı öneririm.
 • Yol üzerinde karşınıza bazı yabani hayvanlar çıkabilir. Hem canlılara zarar vermemek hem de kendi canımıza bir zarar gelmemesi adına yavaş ve dikkatli ilerlemenizi öneriyorum. Telefonlarınıza mümkünse yaylaya ulaşım sağlayana kadar bakmamanızı tavsiye ederim.

Badara Yaylası Kamp

badara yaylası

Badara yaylası kamp oldukça ideal bir bölgedir. Çadırınızı tepe noktalara kurduğunuzda gökyüzü adete bir parmak uzağınızda gibi gözükmeye başlıyor. Yayla halkı da oldukça anlayışlı olduğundan burada kamp yapmanızda herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Badara Yaylası Kamp İçin Olumlu Yönleri

badara yaylası

 • Kamp yapabileceğiniz alan oldukça geniştir. Çadırınızı insanlardan uzak bir alana kurabilirsiniz.
 • Telefon ve internet çekmektedir.
 • Yayla’da bulunan işletmelerde tuvalet ihtiyacınızı da giderebilirsiniz.
 • Bölgede kamp işletmesi bulunmadığından dolayı kamp ücreti ödemenize gerek yoktur.
 • Eğer iyi bir karavanınız varsa ve bölgeye ulaşım sağlayabilirseniz karavan kampı içinde tercih edilebilir.
 • Yaz aylarında geceleri gökyüzü inanılmaz güzel gözükmektedir. Sadece bu gökyüzü için bile burada kamp yapılabilir.
 • Yayla kampı sevenler için oldukça ideal bir yerdir. Tabi geceleri biraz soğuk olabiliyor.
 • Güvenilir bir bölgedir. Yayla içerisinde yaşayan köylüler oldukça iyi ve içten insanlardır. Herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda kendilerinden yardım talep edebilirsiniz.

Badara Yaylası Kamp İçin Olumsuz Yönleri

badara yaylası

 • Duş alabileceğiniz bir yer bulunmamaktadır.
 • İçme suyu için herhangi bir çeşme bulunmamaktadır.
 • Yaban hayvanlarının olduğu bir bölgedir. Geceleri dikkatli olmanızda fayda vardır.
 • Odun bulma konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bölgede devrilen ağaçlar ya da odun parçaları genelde yayla sakinleri tarafından toplanmaktadır.
 • Odun bulmanız durumunda ateş yakmakta zorlanabilirsiniz. Ateş yakmadan önce yayla halkına güvenli ateşi nerede yakabileceğinizi mutlaka sormalısınız. Unutmayın ki yayla onların evidir. Biz onların evlerine misafir olarak gitmekteyiz.
 • Yakınlarda market, büfe gibi gıda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar bulunmamaktadır. Bunun yerine yaylada ki işletmelerden yemek ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Badara Yaylası Konaklama

badara yaylası konaklama

Badara yaylası konaklama için Likapa Dağ Evi’ni tercih edebilirsiniz. Oldukça butik ve konforlu bir işletmedir. Bu şirin dağ evinde kendinizi sanki oranın misafiri değil sahibi gibi hissediyorsunuz. Oldukça samimi ve içten insanlar tarafından işletilen Likapa Dağ Evi’ne konaklama yapmak istemiyorsanız dahi bu şirin işletmeye çay içmeye bile olsa uğramanızı tavsiye ederim.

Bizim Badara Yaylası’nda konaklama ile ilgili oldukça güzel bir hikayemiz bulunuyor. Karadeniz turu programımızda Trabzon’dan Rize’ye geçiş sağlamıştık. Rize içerisinde Verçenik Yaylası turunu tamamladıktan sonra dönüş yolunda Gito Yaylası sapağından içeri girdik. Amacımız aslında Gito Yaylası’na gitmekti ama gece yola devam ettiğimiz için riske girmeden Badara Yaylası tabelasından içeri giriş yaptık. Saatlerdir yolda olduğumuzdan yayla geldiğimizde çadırları kurmadan önce bir çay içmek için Likapa Dağ Evi içerisine giriş yaptık. Çay, sohbet oldukça keyifli ilerlerken işletme sahibinin oğlu Kerim ile birlikte güzel bir samimiyet yakaladık. Hatta öyle ki tanışmamızdan 1 saat sonra Kerim bilgisayar oyunu oynarken ben ona çay dolduruyordum. Gece bize “çadır kurmayın, gelin burada konaklayın oldukça yorgun gözüküyorsunuz” diyerek de sıcacık yuvalarının kapılarını açtılar. Bizlere sıcacık yuvalarının kapısı açan Likapa Dağ Evi işletmesine ve onun oğlu Kerim dostuma tekrardan çok teşekkür ederim.

badara yaylası konaklama


Badara Yaylası doğal güzelliği ve minik göl manzarası ile misafirlerini bekliyor. Eğer bu güzel yaylaya gitmeye karar verdiyseniz bir diğer gizli hazine olan Verçenik Yaylası‘nı da mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Daha önce hazırlamış olduğum Verçenik Yaylası yazımı okuyarak bölge hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazı Özeti
Badara Yaylası » Rize'nin El Değmemiş Gizli Yaylası
Konu
Badara Yaylası » Rize'nin El Değmemiş Gizli Yaylası
Açıklama
Badara Yaylası hakkında hazırlamış olduğum yazı içerisinde; Badara yaylası nerede ve nasıl gidilir, Badara yaylası konaklama ve kamp hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin