Emirli Köyü » İstanbul’un Keşfedilmemiş Kamp Alanı

1
776
emirli köyü

Emirli Köyü yazımız içerisinde; “Emirli Köyü nerede?”, “Emirli Köyü’nde kamp yapılır mı?” gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Yazımıza geçmeden önce şunu belirtmek isterim ki, Emirli Köyü İstanbul’da en az bilinen kamp alanlarından biridir. Ayrıca bölge aileniz ile birlikte piknik gibi aktiviteleri de gerçekleştirebileceğiniz bir alan sunmaktadır.

Emirli Köyü, Pendik

Emirli Köyü, İstanbul’un Pendik ilçesine bağlıdır. İstanbul merkeze 67 km, Pendik ilçesine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Ömerli barajının geçtiği kollardan biri olduğu için burada kamp yapmak oldukça keyiflidir. İstanbul’da yaşayan insanlarının birçoğunun Emirli Köyü’nü bilmemesi de burada daha sessiz ve huzurlu kamp yapmanızı sağlamaktadır.

emirli köyü

Emirli Köyü aslında mahalle statüsü kazanmıştır. Son nüfus sayımına göre köyde 290 kişi yaşamaktadır. Köy halkı geçimini hayvancılık ve süt ürünleri ile sağlamaktadır. Eğer hafta sonu sevdikleriniz ile birlikte güzel bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız Emirli köyü ilk tercihleriniz arasında yer almalıdır.


Emirli Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Emirli Köyü’ne özel aracınız ve otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs İle Ulaşım

Otobüs ile ulaşım sağlamak için 132E Emirli / Kurnaköy – Kartal vasıtasını kullanabilirsiniz. Kartal üzerinden hareket eden otobüs; sabah, öğle, ikindi ve akşam olmak üzere günde 4 sefer düzenlemektedir. Otobüs ile köy merkezine ulaşabilir, ardından baraj kıyısına doğru yürüyüş yapabilirsiniz.

emirli köyü

Özel Araç İle Ulaşım

Özel aracınız ile ulaşım sağlamak için D-020 karayolunu kullanmanız gerekmektedir. Pendik merkezden Emirli Köyü’ne 25 dk., Sancaktepe merkezden Emirli Köyü’ne 17 dk. yol sürmektedir. Detaylı yol bilgisi almak için aşağıda yer alan Google haritaları kullanabilirsiniz.


Emirli Köyü Kamp Alanı

Emirli köyü kamp için mükemmel bir alana sahiptir. Çevre halkın ve balıkçıların dışında insanlar tarafından çok az bilinen ve sapa bir yerde kalan Emirli, doğal güzelliğini fazlasıyla korumaktadır. Son zamanlarda boş alanlara çok fazla sayıda çam fidanı dikim işlemi de yapılmıştır. Açıkçası Emirli gelecek günlere sıkı bir şekilde hazırlanıyor. Belki önümüz 5 yıl içerisinde işletmelere kiralanabilir ve bu doğal güzelliğin bünyesinde kamp yapmak ücretli bir hale gelebilir. Ondan dolayı zaman çok geç olmadan Emirli Köyü’nde mutlaka kamp deneyimini yaşamalı ve geceleri yıldızların sessizliğinde uykuya dalmalısınız.

emirli köyü

Emirli Köyü Kamp İçin Olumlu Yönleri Nelerdir?

 1. Sessiz bir kamp ortamı sevenler için oldukça idealdir.
 2. Baraj kenarında kamp yapabilir ve balık tutabilirsiniz.
 3. Alan oldukça geniştir. Bundan dolayı başka kamp yapacak kişiler ile yan yana olmak zorunda değilsiniz.
 4. Telefonlar bölgenin birçok yerinde sıkıntısız bir şekilde çekmektedir.
 5. Aracınız ile kamp yapacağınız alana kadar ilerleyebilirsiniz.
 6. İstanbul kamp alanları arasında çok az insan tarafından bilinmektedir. Bundan dolayı genellikle sakin bir ortamı bulunmaktadır.
 7. Genellikle balık tutmayı sevenlerin kamp yaptıkları bir yerdir. Hatta barınak yapanlar ve tüm yaz içinde yaşayan insanlar dahi bulunmaktadır.emirli köyü
 8. Emirli Köyü kamp için herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Bundan dolayı ücret ödemenize gerek yoktur.
 9. Bölge Jandarma denetiminde sabah ve akşam olmak üzere kontrol edilmektedir. Bundan dolayı güvenlik olarak önlemler sıkı tutulmaktadır.
 10. Arkadaşlarınızla rahat bir şekilde ateş başında şarkı söyleyebileceğiniz özgür bir alan bulunmaktadır.
 11. Emirli köyü kamp alanı için ulaşım oldukça kolaydır. Özel aracınız ile bölgeye ulaşabileceğiniz gibi otobüs ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.
 12. Ateş yakabileceğiniz alanlarınız bulunmaktadır. Ancak sizlere tavsiyem kesinlikle çukur ateşi yakmanız yönünde olacaktır. Toprak üstü ateş yaktığınız sırada toprağın altından geçen bir ağaç kökü var ise bu zarar görmektedir. Doğaya zarar vermemek için mutlaka ateş öncesi bir çukur açıp alanın ateş için güvenilir olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.
 13. Karavan kamp için tercih edilebilir.
 14. Bölgede yürüyüş yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır.
 15. Geceleri yıldızlar gökyüzünü inanılmaz bir güzellikte kaplamaktadır. İstanbul’un merkezinde yıldızları bu şekilde izleyebileceğiniz alanlar oldukça azdır.
 16. Bisiklet kamp alanı arayanlar içinde tercih edilebilir. Burada sadece yol güzergahına dikkat etmeniz gerekiyor. Ana yol üzerinden köy sapağına giriş yaptığınızda sizi toprak bir yol karşılayacaktır. Bu toprak yol üzerinde kırılmış cam gibi bazı tehlikeler bulunuyor. Burada cam tehlikelerine ve çukurlara karşı dikkatli olmanız gerekiyor.

emirli köyü

Emirli Köyü Kamp İçin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

 1. Tuvalet ve duş imkanı bulunmamaktadır.
 2. İçme suyu için çeşme bulunmamaktadır.
 3. Bölgede elektrik ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir tesis bulunmamaktadır.
 4. Emirli köyü kamp alanı içerisinde yabani hayvanlar elbet bulunmaktadır. Çünkü ön tarafı Ömerli barajı ve etrafı ormanlık alandır.
 5. Emirli köyü içerisinde çok sayıda başı boş köpek bulunmaktadır. Hatta kamp yapmak istediğiniz alan içerisinde dahi onlarca köpeğin koştuğunu görebilirsiniz. Korkmanızı gerektirecek herhangi bir şey yoktur. Onlara mama verdiğinizde ya da güzel bir şekilde sevgi gösterdiğinizde size kesinlikle zarar vermeyeceklerdir. Ancak köpeklerden korkan biriyseniz buraya alışmanız biraz zaman alabilir.
 6. Odun bulma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Her ne kadar etrafınız ormanlık alan dahi olsa tüm odunlar köylüler tarafından toplanmaktadır. Emirli köyü kamp alanına giderken yanınızda mutlaka odun götürmenizi tavsiye ediyorum.emirli köyü
 7. Etrafta büfe ve market gibi işletmeler bulunmamaktadır. Alışverişinizi mutlaka kamp alanına gelmeden karşılamanız gerekmektedir.
 8. Emirli köyü kamp alanına özel aracınız ile ulaşım sağlarken patika yollara dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle kış aylarında toprak yol tam anlamıyla bir balçığa dönüşmektedir. Köy içerisinden baraj kenarına doğru ilerlerken mutlaka yavaş hareket etmenizi ve yolları kontrol ederek ilerlemenizi öneririm.
 9. Bazı akşamlar göl kenarına alkol içmeye gelen insanlar olabiliyor. Mümkün olduğunca çadırlarınızı göl kenarına sıfır bir nokta yerine iç taraflara kurmanızı öneririm.
 10. Gündüzleri otlayan hayvanlar bir nebze de olsa sizleri rahatsız edebilir.
 11. Baraj kenarında çok fazla kurbağa sesi gelmektedir. Eğer baraj kenarına çadır kurmak istiyorsanız bu sizi rahatsız edecektir.
 12. Yağmur yağdığında yürüyüş alanlarınızda balçıklar meydana gelmektedir. Buda ayakkabınıza zarar vermekte ve ayaklarınızın ıslanmasına neden olmaktadır. Yağmur yağdığında yürüdüğünüz alanlara dikkat etmenizi öneriyorum.

Emirli Köyünde Neler Yapılır?

emirli köyü

Emirli köyü içerisinde kamp yapabilir ve balık tutabilirsiniz. Özellikle balıkçılar tarafından çokça tercih edilen bir bölgedir. Bölgede balıkçılar tekneleri ile birlikte baraj içerisinde açılarak avlamaktadır. Eğer tatlı dilli biriyseniz bölgedeki balıkçılarla konuşup balık avlarına katılabilirsiniz.

Kamp için tercih edilmesinin nedeni ise çok az insan tarafından bilinmesidir. Bu sayede sessizlik ve huzur arayanların gizli bir hazine olarak değerlendirdiği kamp alanlarından biridir. İlk defa kamp yapacak olanlar için biraz zorlayıcı bir alana sahiptir. Bunun için bölgede kamp yapacağınız sırada tecrübeli değilseniz mutlaka yanınızda tecrübeli bir arkadaşınızı bulundurmanızı öneriyorum.

emirli köyü

Sporcu bir kişilikseniz bölgenin temiz havası eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Hatta bölge uzun koşular içinde oldukça uygun bir alana sahiptir. Sadece yürüyüş değil koşu faaliyetlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Bazı dönemlerde spor salonları milli takıma hazırlanan sporcularını bölgeye getirerek kondisyon antrenmanları gerçekleştirmektedir.


İstanbul kamp alanları açısından Türkiye’de en fazla kamp alanına sahip illerinden birisidir. İstanbul sınırları içerisinde toplamda 27 kamp alanı bulunmaktadır. Daha önce hazırlamış olduğum İstanbul Kamp Alanları yazımı okuyarak bu kamp alanlarını inceleyebilir ve kendinize yeni rotalar belirleyebilirsiniz.

Daha önce kamp deneyiminiz olmadıysa ve kamp için hangi malzemeleri almanız konusunda bir bilginiz yok ise Kamp Malzemeleri yazımı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Yazı Özeti
Emirli Köyü » İstanbul'un Keşfedilmemiş Kamp Alanı
Konu
Emirli Köyü » İstanbul'un Keşfedilmemiş Kamp Alanı
Açıklama
Emirli Köyü yazımız içerisinde; "Emirli Köyü nerede?", "Emirli Köyü'nde kamp yapılır mı?" gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin