Şile Üvezli Köyü » İstanbul Şile’nin En Güzel Köyleri

0
449
şile üvezli köyü

Şile Üvezli Köyü yazısı içerisinde; “Şile Üvezli Köyü Tarihi”, “Üvezli Köyü Nerede?”, “Üvezli Köyü’ne Nasıl Gidilir?” gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Şile Üvezli Köyü

şile üvezli köyü

Şile Üvezli Köyü, 1877-1878 yılları arasında gerçekleşen Osmanlı/Rus harbi sonrası Artvin/Berta ve civarı köylerden göç eden Gürcü muhacirler tarafından kurulmuştur. Aslında araştırmalara göre köyde yaşayan insanların Ahıska Türkleri’nden oldukları da biliniyor. Ahıska Türkleri’nin önce Artvin’e sonra Üvezli Köyü’ne göç ettikleri düşünülmektedir. Bu bilginin tam olarak net olmamasının sebebi ise dönemin şartlarında bazı belgelerin ve araştırmaların yakılmış olmasıdır. Ancak köyde yaşayan insanların şive ve ağzından Ahıska Türkleri’ne benzerliği olduğu bilinmektedir.

Anlatılanlara göre göç eden insanların devlet büyüklerine “Arkamız dağ, önümüz bağ olsun” diyerek bir yer istedikleri ve dönemin yetkililerinin de bu doğrultuda Şile’nin Üvezli bölgesini kendilerine köy olarak tahsis edildiği söylenmektedir. Şile Üvezli Köyü yerleşimine bakıldığında evlerin arkasında büyük bir ormanlık alan ve ön tarafında ise köylülerin bağları olduğu görülmektedir.

Bölge halkı ilk yıllar geçimini tarım ve hayvancılıktan kazanıyor olsa da zamanla gözleme, ayran ve mısır üçlüsü ile anılmaya başladıkları görülmektedir. Köyde yaşayan insanların bir kısmı mısır üreticiliği, bir kısmı ise gözleme ve ayran hizmeti sağlayarak geçimini sağlamaktadır.

şile üvezli köyü

Köy hakkında en ilginç bilgi ise köyde yaşayan insanların birçoğu kamu ya da özel sektörden memur emeklisidir. İnsanlar genellikle emekli olduktan sonra köye göç etmişlerdir. Ayrıca köyden herhangi biri iş bulursa köyden başka birini de işe aldırmak için çaba göstermiştir. Böylelikle köy halkı birbirine destek olarak Şile’nin en büyük köylerinden biri haline gelmişlerdir.

Şile Üvezli Köyü sakinlerinin artık Artvin ile bir bağlantıları kalmamıştır. İlk göç ettikleri zamanlarda insanlar akrabalarını görmek için belirli bir süre köylerine ziyarette bulunsa da dönemin savaşlarında erkeklerin şehit olarak hayatlarını kaybetmesi üzerine köy halkı ile Artvin arasında bağlantılar yavaş yavaş kopmuştur. Günümüzde sadece 1 ya da 2 aile Artvin’deki köylerini ziyarette bulunuyor ve akrabalık ilişkileri çok yakın olmasa da devam ediyor.


Şile Üvezli Köyü Nerede?

şile üvezli köyü

Şile Üvezli Köyü, Şile’nin dere köyleri olarak geçen bölgenin ilk başında yer almaktadır. Şile’nin diğer köylerine nazaran ulaşımının daha kolay olması ve gözleme, mısır, ayran üçlemesi ile ticaretini de geliştirmesiyle bölgenin en tanınan köyleri arasında yer almaktadır.

 • Üvezli Köyü, Şile ilçe merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Şahsi aracınız ile 24 dakika içerisinde ulaşım köye sağlayabilirsiniz.
 • Üvezli Köyü, Ağva ilçe merkezine 52,4 km uzaklıkta yer almaktadır. Şahsi aracınız ile 1 saat 4 dakika içerisinde köye ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Üvezli Köyü, Çekmeköy ilçe merkezine 29,2 km uzaklıkta yer almaktadır. Şahsi aracınız ile 30 dakika içerisinde köye ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Üvezli Köyü, Ümraniye ile merkezine 43,2 km uzaklıkta yer almaktadır. Şahsi aracınız ile 40 dakika içerisinde köye ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Üvezli Köyü, Üsküdar ilçe merkezine 49,8 km uzaklıkta yer almaktadır. Şahsi aracınız ile 50 dakika içerisinde köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şile Üvezli Köyü’ne Nasıl Gidilir?

şile üvezli köyü

Şile Üvezli Köyü’ne ulaşımı şahsi aracınızla ya da otobüs ile sağlayabilirsiniz.

Şile Üvezli Köyü’ne otobüs ile ulaşım nasıl sağlanır?

şile üvezli köyü

 • 139D Tepeüstü – Darlık: Ümraniye Tepeüstü’nden Darlık yönüne doğru hareket eden otobüs 30 durak sonra Üvezli Merkez durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 45 dakika sürmektedir.

139D otobüsü direkt olarak Üvezli Köyü içerisine kadar ulaşım sağlamaktadır. Diğer hatlar ise Üvezli Sapağı durağına kadar ulaşım sağlıyor. Sapakta indikten sonra köye yürüyerek 10 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • 139A Üsküdar – Şile/Ağva: Üsküdar’dan Şile’ye doğru hareket eden otobüs 41 durak sonra Üvezli Sapağı durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 55 dakika sürmektedir.
 • 139 Üsküdar – Şile: Üsküdar’dan Şile’ye doğru hareket eden otobüs 37 durak sonra Üvezli Sapağı durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 50 dakika sürmektedir.
 • 139T Tepeüstü – Şile: Ümraniye Tepeüstü’nden Şile’ye doğru hareket eden otobüs 17 durak sonra Üvezli Sapağı durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir.

Şile Üvezli Köyü otobüs sefer saatleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için İETT web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Şile Üvezli Köyü’ne şahsi araç ile ulaşım nasıl sağlanır?

şile üvezli köyü

Üvezli Köyü’ne şahsi araç ile ulaşım sağlamak için en kolay yöntem aslında navigasyon kullanmaktadır. İstanbul’da sıkışan trafikte sizlere en kestirme yolları öneren navigasyonlar ile Üvezli Köyü’ne hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Aşağıda yer alan Üvezli Köyü konumuna hareket etmek için Yandex Navigasyon ve Google Haritaları kullanabilirsiniz.


Şile Üvezli Köyü’nde Neler Yapılır?

şile üvezli köyü

Şile Üvezli Köyü içerisinde yapabileceğiniz birkaç aktivite bulunmaktadır.

 1. Köy içerisinde yürüyüş yapabilirsiniz.
 2. Yeşilin ve kerpiç evlerin birleştiği noktalarda fotoğraflar çekebilirsiniz.
 3. Köy misafirhanesinde çay ve kahve içebilirsiniz.
 4. Köy üstünde yer alan ormanlarda yürüyüşe çıkabilirsiniz.
 5. Gözleme, ayran ve mısır üçlüsünü tadabilirsiniz.

Şile Üvezli Köyü Hakkında Önemi İpuçları

şile üvezli köyü

 1. Köy halkının büyük çoğunluğu Üsküdar ve Ümraniye ilçelerinde yaşamaktadır. Hafta sonları ve yaz aylarında genellikle köy canlılık kazanmaktadır.
 2. Köyde yaşayan gençlerin büyük çoğunluğu İstanbul ilçe merkezlerinde çalışmaktadırlar. Her gün servisler ile köyden işe gitmektedirler.
 3. Köy içerisinde kerpiç evler ve yeni modern evler bir arada bulunmaktadır. Ancak üst taraflarda bulunan kerpiç evlerin atmosferi gerçekten bambaşkadır. Buralarda mutlaka bol bol fotoğraf çekmenizi öneriyorum.
 4. Köy halkı tarım ve hayvancılıkla birlikte gözleme, ayran ve mısır ile de hayatlarını idame ettirmektedirler.
 5. Üvezli Sapağı’nın tam karşısında birden fazla gözlemeci ve kahvaltıcılar bulunmaktadır. Burada yer alan “Mola” isimli restoranın sahibi Üvezli Köyü’nde yaşamaktadır. Gerçekten gözlemesi ve ayranı diğer mekanlardan çok çok daha güzeldir. Mutlaka tatmanızı öneririm.
  şile üvezli köyü
 6. Köy halkı diye düşündüğümüzde aklınıza Anadolu köyleri gelmemelidir. Bu köyde yaşayan insanların büyük çoğunluğu modern ve bilgilidir.
 7. Köyde bakkal ve kasap bulunmaktadır. Bakkal’da yapılan tost çok güzeldir. Aç kaldığınız takdirde denemenizi tavsiye ederim.
 8. Şile Belediyesi tarafından Üvezli Köyü’ne misafirhane yapılmıştır. Bu misafirhane köy meydanının tam ortasında yer almaktadır. Burada çay ve kahve içebilirsiniz.
 9. Köy meydanında iki ayrı yol vardır. Sol taraftaki yoldan devam etmeniz durumunda çok fazla gezebileceğiniz bir alan bulunmamaktadır. Sağ taraftaki yolu takip ettiğinizde daha geniş ve ferah alanlar bulunmaktadır.
 10. Köy halkı çok misafirperver ve cana yakın insanlardan oluşuyor. Herhangibir zorlukla karşılaştığınızda köy misafirhanesine gidip orada oturan insanlardan yardım isteyebilirsiniz.

Şile Üvezli Köyü, İstanbul’un en güzel köylerinden biridir. Ailenizle birlikte Üvezli Sapağı’nın tam karşısında yer alan mekanlarda kahvaltı yapabilir, sonrasında Üvezli Köyü’nde yürüyüş yapabilirsiniz.

şile üvezli köyü

Üvezli Köyü dışında İstanbul’un en gizli kalmış köylerinden biri olan Bozhane Köyü’nü de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için “Bozhane Köyü” yazımı okuyabilirsiniz.

Yazı Özeti
Şile Üvezli Köyü » İstanbul Şile'nin En Güzel Köyleri
Konu
Şile Üvezli Köyü » İstanbul Şile'nin En Güzel Köyleri
Açıklama
Şile Üvezli Köyü yazısı içerisinde; "Şile Üvezli Köyü Tarihi", "Üvezli Köyü Nerede?", "Üvezli Köyü'ne Nasıl Gidilir?" gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin