Sırapınar Barajı » İstanbul’da Hiç Bilinmeyen Kamp Alanı

0
620
sırapınar barajı

Sırapınar Barajı yazımız içerisinde; “Sırapınar Köyü”, “Sırapınar Barajı nasıl gidilir?”,”Kamp yaparken nelere dikkat etmek gereklidir?” gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Sırapınar Köyü, Çekmeköy

sırapınar barajı

Sırapınar köyü, İstanbul Anadolu Yakası’nda bulunan Çekmeköy ilçesine bağlı 4 köyden biridir. Çevresinde Ömerli mahallesi, Hüseyinli köyü ve Avcıkoru köyü bulunmaktadır.

Sırapınar Köyü ismini yol boyunca sıralanan 5 çeşmeden almıştır. Halkın su ihtiyacını karşılayan çeşmeler ilerleyen zamanlarda ücretli bir hale gelince tüm çeşmeler depolara bağlanmıştır. Köy halkının geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlıyor olsa da köyün etrafında birden fazla fabrika da bulunmaktadır. Son zamanlarda bölgede bulunan arsalar da inşaat firmalarına satılınca çevrede bolca villa konutları ve siteler yapılmaya başlanılmıştır.

Sırapınar Köyü hakkında çok kısa geçmiş olduğum özet bilgiye baktığımızda görüyoruz köy ve çevresi son yıllarda gelişim kaydetmektedir. Özellikle yeni yapılan otoyolların köye çok yakın bir konumdan geçiyor olması da buranın değerlenmesine katkı sağlamıştır.

Sırapınar Barajı’na Nasıl Gidilir?

sırapınar barajı

Sırapınar Barajı İstanbul’da keşfedilmemiş nadir yerlerden biridir. Baraj konum olarak Hüseyinli Köyü ve Sırapınar Köyü sınırları arasında yer almaktadır. Doğa ile iç içe olan baraj gölü Çanakcı Deresi’ni beslemektedir. Çanakçı Deresi ise Çayağız Deresi’ni besliyor ve oradan da Karadeniz’e dökülüyor.

Sırapınar Barajı’na ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs ve şahsi araç seçenekleriniz bulunmaktadır.

Sırapınar Barajı’ne Otobüs ile Nasıl Gidilir?

sırapınar barajı

 • 9H Cumhuriyet Köyü / Hüseyinli – Çekmeköy:Çekmeköy’den Cumhuriyet Köyü’ne doğru hareket eden otobüs 59 durak sonra Zorlu Sokak durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 45 dakika sürmektedir.
 • 138 Cumhuriyet Köyü / Ömerli – Ümraniye:Ümraniye’den Cumhuriyet Köyü’ne doğru hareket eden otobüs 41 durak sonra Zorlu Sokak durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir.
 • 138B Göllü / Ömerli – Ümraniye:Ümraniye’den Cumhuriyet Köyü’ne doğru hareket eden otobüs 40 durak sonra Zorlu Sokak durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir.
 • 139S Üsküdar / Sofular – Şile:Üsküdar’dan Şile’ye doğru hareket eden otobüs 42 durak sonra Zorlu Sokak durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 50 dakika sürmektedir. Zorlu Sokak durağında indikten sonra Sırapınar Barajı’na yürüyerek 10 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sırapınar Barajı’na otobüs ile ulaşım sağlamak için yukarıda yer alan toplu taşıma hatlarını kullanabilirsiniz. İlgili otobüslere bindiğinizde “Zorlu Sokak” durağında inmeniz gerekmektedir. Daha fazla yol güzergahı ve bilgisi için İETT web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sırapınar Barajı’na Şahsi Araç ile Nasıl Gidilir?

sırapınar barajı

Şahsi aracınız ile ulaşım sağlamak için birkaç farklı alternatif bulunmaktadır. Sizlere önerim kesinlikle navigasyon kullanmanız yönünde olacaktır. Aksi takdirde yolları karıştırabilir, trafiğe kalabilir ve en önemlisi işletmenin konumu kolay olmasına rağmen bulmakta zorlanabilirsiniz. Navigasyon için Yandex Navigasyon ve Google Haritaları kullanabilirsiniz.

Sırapınar Baraj yolu çok ara bir yerde kalmaktadır. Yol üzerinde herhangi bir tabela ve işaret bulunmamaktadır. Bundan dolayı aşağıda baraj yoluna gideceğiniz konumu direkt olarak paylaşıyorum. Opet benzin istasyonuna geldiğinizde benzinliğin sol tarafında yer alan ara yoldan ilerlemeniz gerekiyor. Opet benzin istasyonundan sonra yolculuğunuz ortalama 1 dakika sürmektedir.

Sırapınar Barajı Kamp Alanı

sırapınar köyü

Sırapınar Barajı çevresinde herhangi bir kamp işletmesi bulunmamaktadır. Bölge sık ormanlardan ve patika yollardan oluşmaktadır. Daha önce hiç kamp tecrübeniz olmadıysa buraya mutlaka tecrübeli arkadaşlarınız ile gelmenizi öneririm.

Sırapınar Barajı daha çok orta ve orta üstü seviyelere hitap eden bir kamp alanıdır diyebiliriz. Resmi olarak kamp yapmanın serbest olduğu söylenmese de orman içerisinde doğaya zarar vermeyecek şekilde kamp etkinliklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bölgeye genellikle balıkçılar ve çok az insanın bildiği günü birlikçi birkaç aile gelmektedir. Barajın kenarından patika yolu takip ederek orman içerisine doğru ilerlediğinizde herkesten uzak kalabileceğiniz güzel noktalar bulunmaktadır.


Sırapınar Barajı içinde kamp yaparken yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızın karşılanması için Tomara Köy Evi‘ni arayabilirsiniz. Paket servis seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi almak için Tomara Köy Evi yazımı okuyabilirsiniz.


Sırapınar Barajı Kamp İçin Olumlu Yönleri Nelerdir?

 1. İstanbul’da sessiz bir kamp yeri arıyorsanız Sırapınar Barajı sizin için tam bir biçilmiş kaftandır.
 2. Kamp yapmak için alan yeterliliği oldukça fazladır. Barajın çevresinde çok fazla çadır kurabileceğiniz seçeneğiniz bulunmaktadır.
 3. Balık tutarak kamp yapmak isteyenler için ideal bir bölgedir.
 4. Ateş yakabileceğiniz alanlar bulunmaktadır.
 5. Odun konusunda genelde sorun yaşamazsınız. Çünkü barajın etrafı tamamen sık ormanlardan oluşmaktadır.
 6. Telefon ve internet sorunsuz çalışmaktadır. Ancak her ihtimale karşı olarak kamp yapacağınız alanı önceden ailenize ya da yakınlarınıza bildirmenizde fayda vardır. Aksi bir durum olduğunda sizlere hızlıca ulaşabilmeleri açısından bu davranış hayati bir önem taşımaktadır.
 7. Trekking noktaları bulunmaktadır. Kamp faaliyetiniz sırasında yürüyüş yaparak temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında dehidrasyon riskine karşılık yanınızda su bulundurmanızı ve ara ara küçük yudumlarla vücudunuza su takviyesi yapmayı unutmayınız.
 8. İstanbul kamp alanları arasında ulaşımı oldukça kolaydır.
 9. İstanbul’da az bilinen kamp alanları arasında yer almaktadır. Bundan dolayı kamp yaparken belki de çadır kuran tek kişi siz olabilirsiniz.
 10. Aracınız ile çadır kurabileceğiniz alana kadar gidebilirsiniz.
 11. Bisiklet kamp alanları için de oldukça uygundur. Ancak bisikletinizin tekerleklerinin taşlı orman yollarına karşılık olarak dayanıklı olması gerekmektedir.
 12. Market ve gıda alışverişinizi Tomara Köy Evi işletmesinden yapabilirsiniz. Özel olarak paket servis halinde kamp yaptığınız alana kadar ulaşım sağlamaktadırlar. Detaylı bilgi için Tomara Köy Evi yazımı okuyabilirsiniz.
 13. Herhangi bir kamp işletmesi olmadığı için burada kamp yapmak ücretsizdir.
 14. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz konumlar bulunmaktadır. Bölgeye fotoğraf makinanız ile gelmeniz avantajınıza olacaktır.

Sırapınar Barajı Kamp İçin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

sırapınar köyü

 1. Tuvalet ve duş imkanı bulunmamaktadır.
 2. Bölgede elektrik ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir işletme bulunmamaktadır.
 3. Darlık Barajı çevresinde yaban hayatı devam etmektedir. Domuz ve özellikle çakal çok fazla bulunuyor. Bunun için kamp ateşinizi diri tutmanızı öneriyorum. Yanınızda götüreceğiniz ve sadece ses çıkarma amacı için kullanacağınız torpil gibi patlayıcı maddeler ile geceleri ses çıkararak hayvanları bölgenizden uzak tutabilirsiniz. Ancak bunu yaparken çok ama çok dikkatli olmanız gerekiyor. Torpil gibi patlayıcı maddeleri orman içerisine, kalabalık içerisine, insanların olduğu çevrede ve hayvanların üzerine doğru kesinlikle atmamanız gerekiyor. Torpili sadece güvenilir bir taş zemin üzerinde ses çıkarma amacıyla kullanmanız gerekiyor.
 4. Baraj kenarında çok fazla kurbağa sesi duyabilirsiniz. Eğer gece bu sesten rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız çadırınızı kıyıdan biraz daha uzak bir noktada kurmanız gerekiyor.
 5. Yolun büyük bir bölümü asfalt olsa da belirli bir noktadan sonra toprak yol başlamaktadır. Kış aylarında yağmur yağdığında bu toprak yol çamurlu bir hale dönüşüyor. Burada yürürken ve araç kullanırken çok dikkatli olmanız gerekiyor.
 6. Hafta sonları bölgeyi bilen bazı aileler kalabalık bir şekilde piknik yapmak için gelebiliyorlar. Buda barajın giriş kısmında ufak bir kalabalığa yol açabiliyor. Bundan dolayı biraz daha ormanın iç taraflarına gitmeniz faydanıza olacaktır.
 7. Alkol içmek isteyen bazı insanlar tarafından da tercih edilebiliyor. Her ihtimale karşılık olarak bu tarz davranışlarda bulunan kişilerden uzakta olmanız sağlığınız için faydalı olacaktır.

Sırapınar Köyü Çevresinde Neler Yapılır?

sırapınar köyü

Sırapınar Köyü içerisinde yapabileceğiniz birçok faaliyet bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

 1. Sırapınar Barajı içerisinde balık tutabilirsiniz.
 2. Sırapınar Barajı etrafında kamp yapabilirsiniz.
 3. ATV turları gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Trekking etkinlikleri gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Doğa fotoğrafçılığı faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz.
 6. Hamağınızı kurup, sessizliğin içerisinde kitap okuyabilirsiniz.
 7. Orman içerisinde bisiklet turu yapabilirsiniz.
 8. Sevdikleriniz ile birlikte piknik yapabilirsiniz.

Sırapınar Köyü içerisinde daha birçok faaliyet gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul kamp alanları arasında çok az kişinin bildiği Sırapınar Barajı’nı keşfetmeye hazır mısınız?


Sırapınar Barajı Gölü etrafında kamp yapmak istiyor ancak bu konuda çok fazla tecrübeniz yok ise Kamp Malzemeleri yazımızı okuyarak kamp malzemeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca özellikle yaz aylarında kamp yaparken dikkat etmek gereken ipuçlarını da Yaz’ın Kamp Yapmanın İpuçları yazımızda öğrenebilirsiniz.

İstanbul kamp alanları açısından Türkiye’de en fazla kamp alanına sahip illerinden birisidir. İstanbul sınırları içerisinde toplamda 27 kamp alanı bulunmaktadır. Daha önce hazırlamış olduğum İstanbul Kamp Alanları yazımı okuyarak bu kamp alanlarını inceleyebilir ve kendinize yeni rotalar belirleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin