Nevmekan Bağlarbaşı » İstanbul En İyi Kitap Kafe Mekanları

0
409
nevmekan istanbul kitap kafe

Nevmekan yazımız içerisinde; “Nevmekan’a nasıl gidilir?”, “Nevmekan Nerede” ve ” Nevmekan Çevresinde Gezilecek Yerler” gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Nevmekan, Bağlarbaşı

nevmekan istanbul kitap kafe

Nevmekan, Üsküdar Bağlarbaşı semtinde yer alan bir kültür sanat merkezidir. Yaz aylarında birçok ünlü ve lokal sanatçıların katılımlarıyla bahçe tarafında şenlikler ve etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Kış aylarında ise daha çok tiyatro, sempozyum ve workshoplar ile misafirlerine birçok farklı aktivite imkanı sunmaktadır.

Nevmekan’ın bulunduğu alan aslında eskiden İETT garajıydı. Uzun yıllar otobüs garajı görevi gören bu arazi 2016 yılında Kitap Kafe’ye dönüştürüldü. Üsküdar Belediyesi tarafından tüm herkesin hizmetine sunulan bu şirin kitap kafe daha çok Osmanlı sanat mimarisine yakın bir şekilde inşa edilmiştir.

Son yıllarda İstanbul’da kitap kafe adı altında birçok farklı mekan açılmıştır. Birçoğunu ziyaret ettiğimde gördüğüm manzara aslında hep aynıydı. Raflarda kitaplar sadece dekor için asılıydı. Aslında tamamen kitap üzerinden konsept oluşturma fikri ile yapılmış girişimcilik uygulamalarıydı. Bu mekanlarda kitap okumayı bırakın normal şartlarda sohbet ederken dahi gürültüden rahatsız olabiliyorsunuz. Ancak Bağlarbaşı Nevmekan’da sessizliğin ve huzurun keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.


Nevmekan Nerede?

nevmekan istanbul kitap kafe

Nevmekan, Üsküdar Bağlarbaşı semtinde yer almaktadır. Üsküdar yönüne doğru Selami Ali Mahallesi ya da namı diğer Selamsız, Ümraniye yönüne doğru Altunizade, Kadıköy yönüne doğru Zeynep Kamil ilçeleriyle çevrilidir.

Selami Ali Mahallesi’nin en büyük özelliklerinden birisi İstanbul’da yaşayan roman halklarının büyük bir kısmının buraya yerleştirilmiş olmasıdır. Kendilerine has kültürleri ve neşeleriyle birlikte 100 yılı aşkındır burada yaşayan Roman halkının kültürü ile çevrilen Nevmekan oldukça merkezi bir konumda yer almaktadır.

nevmekan istanbul kitap kafe

 • Nevmekan, Üsküdar İlçe merkezine 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Şahsi aracınızla 5 dakika içerisinde, yürüyerek 20 dakika içerisinde Üsküdar’a ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Nevmekan, Kadıköy İlçe merkezine 9 km uzaklıkta yer almaktadır. Şahsi aracınız ile 12 dakika içerisinde Kadıköy’e ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Nevmekan, Ümraniye İlçe Merkezine 9 km uzaklıkta yer almaktadır. Şahsi aracınız ile 12 dakika içerisinde Ümraniye’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nevmekan Nasıl Gidilir?

Nevmekan Bağlarbaşı’na gitmek için otobüs, dolmuş, minibüs, metro, metrobüs gibi seçenekleriniz bulunmaktadır.

Nevmekan Bağlarbaşı’na Otobüs İle Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Nevmekan Bağlarbaşı Kitap Kafe’nin önünden direkt olarak geçen otobüs bulunmamaktadır. Çünkü otobüs güzergahı bu şirin mekanın arka tarafındaki caddede yer almaktadır. Aşağıda yer alan otobüslerden indikten sonra 5 dakika yürüyerek Nevmekan Bağlarbaşı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

2 Bostancı – Harem: Bostancı’dan Üsküdar’a doğru hareket eden otobüs 21 durak sonra Bağlarbaşı Kültür Merkezi durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir.

5 Valievleri – Üsküdar: Valievleri istikametinden Üsküdar’a doğru hareket eden otobüs 16 durak sonra Bağlarbaşı Kültür Merkezi durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 18 dakika sürmektedir.

9 Adem Yavuz Mahallesi – Üsküdar: Adem Yavuz Mahallesi’nden Üsküdar’a doğru hareket eden otobüs 34 durak sonra Bağlarbaşı Kültür Merkezi durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 40 dakika sürmektedir.

nevmekan istanbul kitap kafe

9ÜD Şahinbey / Dudullu – Üsküdar: Şahinbey istikametinden Üsküdar’a doğru hareket eden otobüs 43 durak sonra Bağlarbaşı Kültür Merkezi durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 50 dakika sürmektedir.

11BE Burhaniye Mahallesi – Üsküdar: Burhaniye Mahallesi’nden Üsküdar’a doğru hareket eden otobüs 19 durak sonra Bağlarbaşı Kültür Merkezi durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 25 dakika sürmektedir.

11C Emniyet Mahallesi – Üsküdar: Emniyet Mahallesi’nden Üsküdar’a doğru hareket eden otobüs 18 durak sonra Bağlarbaşı Kültür Merkezi durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 25 dakika sürmektedir.

11D İnkılap Mahallesi – Üsküdar: İnkılap Mahallesi’nden Üsküdar’a doğru hareket eden otobüs 33 durak sonra Bağlarbaşı Kültür Merkezi durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 40 dakika sürmektedir.

11E Esatpaşa – Üsküdar: Esatpaşa istikametinden Üsküdar’a doğru hareket eden otobüs 26 durak sonra Bağlarbaşı Kültür Merkezi durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 33 dakika sürmektedir.

Nevmekan Bağlarbaşı’na otobüs ile ulaşım sağlamak için 22 farklı otobüs alternatifiniz bulunmaktadır. Bulunduğunuz ilçeye en yakın otobüs güzergahını öğrenmek için İETT web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Nevmekan Bağlarbaşı Kitap Kafe’ye Metro ile nasıl gidilir?

nevmekan istanbul kitap kafe

Üsküdar – Çekmeköy metrosu M4 hattına binerek Bağlarbaşı durağında inebilirsiniz. Metro çıkışında Bağlarbaşı istikametine doğru hareket ediniz. Metrodan çıktıktan hemen sonra köşede yer alan Lepi dükkanının hemen sol tarafındaki sokaktan içeri girerek yol boyunca ilerleyiniz. Sokaklar bittiğinde karşınıza gelen caddede yukarıda doğru yürüdükten 250 metre sonra Nevmekan Bağlarbaşı tam karşınızda yer alacaktır. Metro durağı ile kitap kafe arası ortalama 10 dakika sürmektedir.

Nevmekan Bağlarbaşı Kitap Kafe’ye dolmuş ile nasıl gidilir?

nevmekan istanbul kitap kafe

Üsküdar – Kadıköy dolmuş hatlarını kullanarak Bağlarbaşı durağında inebilirsiniz. Kadıköy’den Üsküdar istikametine doğru hareket ederken de Bağlarbaşı Kültür Merkezi durağında inebilirsiniz. Her iki durakta indikten sonra ortalama 5 dakika yürüyerek bu şirin kitap kafeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nevmekan Bağlarbaşı Kitap Kafe’ye metro ile nasıl gidilir?

nevmekan istanbul kitap kafe

Kitaplı Kahve’ye şahsi araç ile ulaşım sağlamak için en kolay yöntem aslında navigasyon kullanmaktadır. İstanbul’da sıkışan trafikte sizlere en kestirme yolları öneren navigasyonlar ile kitap kafeye hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Aşağıda yer alan Kitaplı Kahve konumuna hareket etmek için Yandex Navigasyon ve Google Haritaları kullanabilirsiniz.


Nevmekan Bağlarbaşı’nda Neler Yapılır?

nevmekan istanbul kitap kafe

Nevmekan Bağlarbaşı içerisinde yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.

 1. Sessizlik ve sakinlik içerisinde kitap okuyabilirsiniz.
 2. Arkadaşlarınızla birlikte grup ders çalışma aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.
 3. Araştırma konularınız için kütüphaneden yararlanabilirsiniz.
 4. Uygun fiyatlı menüden faydalanarak dostlarınızla birlikte çay ve kahve içebilirsiniz.
 5. Sizler gibi kitap okumayı ve araştırmayı seven birçok insanla tanışıp sosyal çevrenizi geliştirebilirsiniz.
 6. Tarihi yapıyı inceleyerek geçmiş dönemler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
 7. İstanbul kitap kafeleri arasında en modern ve gelişmiş olan kültür merkezi içerisinde workshop etkinliklerine katılabilirsiniz.
 8. Etkinlik takvimlerini takip ederek tiyatro, sempozyum gibi kültürel faaliyete dahil olabilirsiniz.

Nevmekan Etrafında Gezilecek Yerler

nevmekan istanbul kitap kafe

Bu şirin kitap kafeye geldiğinizde gezebileceğiniz birçok farklı nokta bulunmaktadır. Bu ilçe ve mahallelerde farklı gezi rotaları oluşturup gününüzü daha efektif kullanabilirsiniz.

 1. Kültür merkezinin hemen ön sokağında Kuzey ve Güney dizisi çekilmiştir. Eğer bu diziyi izlediyseniz o şirin sokakları gezebilirsiniz.
 2. Tarihi Selami Ali Mahallesinin sokaklarını dolaşabilirsiniz. Birçok tarih kilise, hamam ve cami bulunmaktadır.
 3. Kültür merkezi Kuzguncuk semtine yürüyerek 15 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Buraya kadar gelmişken Kuzguncuk’u görmeden gitmeyin derim.
 4. Altunizade semtinin hemen arkasında yer alan Hababam Sınıfı müzesini dolaşabilirsiniz.
 5. Yürüyerek Üsküdar sahiline inebilirsiniz.
 6. Otobüsle 10 dakika uzaklıkta yer alan Kadıköy ilçesini dolaşabilirsiniz.
 7. Zeynep Kamil semtinin tarihini araştırıp bu tutkulu aşkın yaşandığı semtin sokaklarını dolaşabilirsiniz.
 8. Nakkaştepe Millet Bahçesi’ne giderek temiz havayı ciğerlerinize doldurabilirsiniz.
 9. Fethipaşa Korusu’na giderek İstanbul’un eşsiz güzelliğini tepeden görüntüleyebilirsiniz.
 10. Kültür merkezinin hemen arka caddesinde yer alan Patso Burger işletmesine gidip İstanbul’da yiyebileceğiniz en iyi patetes ekmeği tadabilirsiniz.
 11. Capitol Alışveriş Merkezi’ne yürüyerek 15 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Capitol Anadolu Yakası’nda açılmış en eski AVM’lerden biridir. Eskiden “Dokun Bana” diye bir yarışma programı vardı. Bu yarışma programı Capitol’de çekilirdi.
 12. Kitaplı Kahve mekanına yürüyerek 3 dakika içerisinde gidip bahçe tarafında buz gibi bir limonata içebilirsiniz.

 Nevmekan Bağlarbaşı İstanbul’da yaşayan tüm insanlar için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Son zamanlarda oldukça kötü bir şekilde gelişen cafe kültürüne alternatif olarak harika zaman geçirebileceğiniz bir kültür sanat merkezidir.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu güzel mekanda kitap okuyup zaman geçirdikten sonra çevrenizde gezebileceğiniz harika yerler bulunmaktadır. Özellikle Fethipaşa Korusu ve Nakkaştepe Millet Parkı‘na mutlaka gitmenizi öneriyorum. Fethipaşa Korusu hakkında detaylı bilgiler edinmek için “Fethipaşa Korusu” yazımı okuyabilir, Nakkaştepe Millet Parkı hakkında detaylı bilgilere ulaşmak içinde “Nakkaştepe Millet Bahçesi” yazımı okuyabilirsiniz. Kitapların bilgi ışığında güzel bir zaman geçirmeniz dileğiyle…

 

Yazı Özeti
Nevmekan Bağlarbaşı » İstanbul En İyi Kitap Kafe Mekanları
Konu
Nevmekan Bağlarbaşı » İstanbul En İyi Kitap Kafe Mekanları
Açıklama
Nevmekan Bağlarbaşı yazımız içerisinde; Nevmekan nerede, Nevmekan nasıl gidilir? ve gezilecek yerler hakkında birçok sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin