Esenceli Köyü » Esenceli Köyü Ulaşım ve Kamp Alanı İncelemesi

1
3437
esenceli köyü

Esenceli Köyü » Esenceli Köyü Kamp Alanı İncelemesi

Esenceli köyü, Şile sınırları içerisinde yer alan, Ömerli barajı kıyısında bulunan, doğal güzelliği tahrip edilmemiş, sessiz ve sakin bir köydür. Köy içerisinde 19 hane ve 55 nüfus bulunmaktadır. Sadece bu rakamları göz önünde bulundurduğunuz da dahi, Esenceli köyü ve çevresinin ne kadar sakin olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Esenceli köyü, Ömerli barajı ve Hacıllı köyü isimleri arasında gizliliğini korumuş olsa da sessizlik ve sakinlik arayanlar için kesinlikle ilk başta tercih etmesi gerekmektedir. Genel olarak insanlar özellikle hafta sonu Ömerli barajı ve Hacıllı Köyü, Şile Saklıgöl çevresine yoğunlaşmaktadırlar. Bu yoğunluk sebebiyle alternatif rota arayanlar için Esenceli kesinlikle tercih sebebi olmalıdır.

Esenceli köyü, kamp için uygun koşulları bulundurmaktadır. İstanbul’a çok yakın mesafede bulunan köy çevresinde yürüyüş yapabilir, balık sevdalı biriyseniz gölde balık tutabilirsiniz. Sizler için Esenceli köyünü ve yapılacak olan tüm aktiviteleri inceleyip, derledik.

Esenceli Köyü

esenceli köyü

Esenceli köyü, Ömerli’ye 21 km, Şile Merkeze ise 38 km uzaklıktadır. İstanbul’a yakın kamp alanları arasında en az bilinen yerlerden biridir. İnsanlar Esenceli köyü yerine alternatif olarak Ağva kilimli koyu, Hacıllı Köyü, Ömerli barajı gibi yerleri tercih etmektedirler. Aslında Esenceli köyü sessizlik arayanlar için en başta tercih edilecek yerlerden biridir.

Hafta sonu İstanbul halkı kamp, gezi ve balık tutmak için Ağva, şile, Ömerli barajı gibi yerleri tercih etmektedirler. Bu nedenle Esenceli köyüne nazaran diğer bölgeler kalabalık olabilmektedir.

Esenceli köyü ise aslında Ömerli barajı kenarında küçük bir adacık şeklinde yer almaktadır. İnsanların burayı tercih etmemesinin en büyük nedenlerinden birinin köyde insan nüfusunun az da olsa var olması ve Ömerli barajı gibi geniş bir havzaya yayılmış, kamp için çok fazla uygun ve rahat bölgeler olmasından kaynaklanmaktadır. Bazen de insanlar tek başlarına kamp yapmanın zorluğunu bildiklerinden dolayı, kalabalık neredeyse oraya doğru gitmektedirler.

esenceli köyü

Köy halkı aslında bu bölgede kamp yapan ya da gezmeye gelmiş olan kişilere kötü bir davranış sergilememektedirler. Tek istedikleri ve aslında tüm insanlığın ortak isteği; çevreyi temiz tutmaktadır. Akşamları ise fazla gürültü yapılmaması ve odun bulma ihtiyacı sonucunda çevrede yer alan çitlerdeki tahtaların sökülmemesi gibi bazı istekleri vardır. Bu istekler aslında normal ve gayet olağan isteklerdir. Ancak bazı kamp yapmayı sadece bağırmak ve eğlenmek zaten kişiler yüzünden, bizlerde bu tarz uyarılara maruz kalmaktayız.

Esenceli köyü ile ilgili videolara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Esenceli Köyü İçerisinde Neler Yapılır?

Esenceli köyünde yapılabilecek birkaç farklı aktivite bulunmaktadır. Bunlar; Balık tutma, doğa yürüyüşleri, kamp ve kısmen yüzme faaliyetleridir.

esenceli köyü

Esenceli Köyü Balık Tutma

Esenceli Köyü, Ömerli Barajı kıyısında yer almaktadır. Bundan dolayı Ömerli barajında balık tutabilirsiniz. Dilerseniz balık tutma konuları hakkında ipuçları almak için köyde yaşayan insanlardan bilgi alabilirsiniz.

Esenceli Köyü Doğa Yürüyüşleri

Köy çerisinde doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz oldukça güzel alanlar bulunmaktadır. Düz ve basit yürüyüş alanları içinde çok fazla zorluk yaşayacağınız yerler bulunmamaktadır. Ancak köyde ve çevresinde yürürken hayvan tehlikelerine karşı her zaman tedbirli olmanızda fayda vardır. Bu arada doğa yürüyüşleri sırasında etrafta karşınıza çıkan köpeklerle aranızı iyi tutarak yürüyüşlerinize onları dahil edebilir ve böylelikle sizi koruması için yanınızda götürebilirsiniz.

Esenceli Köyü Kamp

Esenceli köyü kamp için oldukça uygundur. Sessizlik ve sakinliğin baş gösterdiği köy ve çevresinde kamp yapabileceğiniz zemin ve şartlar bulunmaktadır. İstanbul ücretsiz kamp alanları içerisinde en az bilinen bölgelerden biridir. Bundan dolayı bu bölgede kamp yaparken sessizlik en yakın komşunuz olacaktır.

esenceli köyü

Esenceli Köyü Yüzme

Esenceli Ömerli barajı çevresinde yer almaktadır. Bundan dolayı bazı zamanlar da insanlar serinlemek için baraj suyuna girmektedir. Ancak Ömerli barajına girmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü baraj içerisinde kalan sazlık, çukurlar ve bunun gibi etkenler neticesinde can güvenliğiniz tehlikeye girebilir. Bunun yerine kıyı şeritlerinde boyunuzu aşmayacak şekilde sadece serinlemek için vücudunuzu ıslatıp geri çıkabilirsiniz. Her ne olursa olsun can güvenliğinizi kesinlikle tehlikeye atmayınız.


Esenceli Köyü Görülmesi Gereken Yerler

Esenceli köyü ve çevresinde görmenizi tavsiye edeceğimiz bazı bölgeler bulunmaktadır. Bunlar; Ömerli merkez, Koçullu, Kurtdoğmuş ve Avcıkoru Tabiat Parkı’dır. Bu bölgelerde yer alan yollara, yeşilliklere ve doğanın güzelliğine hayran kalacaksınız. Ayrıca zamanınız olursa Şile Saklıgöl, Hacıllı Şelalesi, Yeşilvadi, Şile Feneri ve Ağva Göksu Nehri’ni de görmenizi tavsiye ederiz.

esenceli köyü

Esenceli Köyü Nerede Kalınır?

Köy içerisinde herhangi bir konaklama işletmesi bulunmamaktadır. Bundan dolayı bölge ancak kamp yapmaya elverişlidir. Kamp dışında konaklama arayan ziyaretçiler için bir iki farklı alternatif bulunmaktadır.

Esenceli köyüne yakın bir bölgede konaklama gerçekleştirmek isterseniz Nişantepe yada Ömerli ilçelerinde günlük kiralık ev bulmaya çalışabilirsiniz. Ama unutmayınız ki bu bölgeye otobüs bulunmamaktadır. Konaklama seçeneğini göz önünde bulundururken, hususi bir aracınızın da olması gerektiğini unutmayınız.


Esenceli Köyü Ulaşım

Esenceli köyüne ulaşmak için Şile otobanına çıkmanız gerekmektedir. Şile otobanı üzerinde Avcıkoru Tabiat Parkını geçtikten hemen sonra Kömürlük yolunu takip ediniz. Kömürlüğü geçtikten sonra Kervansaray Mahallesi gelecektir. Kervansaray Mahallesi muhtarlığını biraz geçtikten sonra sağ tarafta Esenceli köyüne doğru giden bir yol göreceksinizdir. O yolu takip ettiğinizde Esenceli Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ev asfalttır. Ancak aracınız ile yola çıkmadan önce mutlaka son durumu öğrenmek için mahalle muhtarlıklarına telefon açıp öğrenmenizde fayda olacaktır.

Esenceli köyüne otobüs ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır.


Esenceli Köyü Kamp İçin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

esenceli köyü kamp

Esenceli Köyü Kamp Alanı Olumlu Yönleri

1. Farklı manzaralı trekking noktaları bulunmaktadır.

2. İstanbul kamp alanları arasında oldukça sessiz ve sakin bir kamp yeridir.

3. Güvenli bir kamp alanıdır.

4. Kamp ateşinizi gerekli güvenlik önlemleri aldıktan sonra yakabilirsiniz.

5. Çadır kurabileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

6. Herhangi bir cafe, restoran gibi işletme olmadığı için günübirlikçiler tarafından çok tercih edilmemektedir.

7. Ömerli barajı etrafında balık tutabilirsiniz.

8. Kamp alanına ulaşımı aracınız ile gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle aracınızı bir noktada bırakıp dakikalarca yürümek zorunda kalmazsınız.

9. Etrafta odun bulabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Odun ihtiyacına karşı, her ihtimali göz önünde bulundurup, aracınızda bir miktar odun bulundurmanızı yine de tavsiye ederiz.

esenceli köyü kamp

10. Telefon %70 oranında çekmektedir. Telefon çekmeyen bir bölgeye gittiğinizde biraz etrafta keşif yürüyüşü yaparak telefon çeken yerleri bulabilirsiniz.

11. İstanbul’a oldukça yakın bir bölgede olmasından dolayı ulaşım çok kolaydır.

12. Hafta sonu Şile ve Ağva taraflarından geri dönen İstanbulluların oluşturduğu dönüş trafiğine kalmadan hızlı bir şekilde gitmek istediğiniz bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

13. Kamp işletmesi olmadığı için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Ücretsiz İstanbul kamp alanları listesinde yer almaktadır.

14. Kamp için zemin oldukça uygundur.


Esenceli Köyü Kamp Alanı Olumsuz Yönleri

1. Herhangi bir tuvalet ve duş bulunmamaktadır.

2. Temiz su kaynağı bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı yanınızda bolca su bulundurunuz.

3. Kamp alışverişinizi köye gelmeden önce mutlaka yapmalısınız. Yakınlarda bakkal ve market gibi işletmeler bulunmamaktadır.

4. Yaz aylarında da olsa göl etrafı akşamları soğuk olmaktadır. Bundan dolayı mutlaka yanınıza kalın kıyafetler almalısınız.

5. Aile kamp yerleri olarak çok uygun değildir.

esenceli köyü kamp

6. İstanbul kamp alanları listesinde sadece tecrübeli kampçılar tarafından tercih edilmektedir.

7. Akşamları çakal ve domuz gibi hayvanlar bölgeye gelebilmektedir. Bundan ötürü gerekli güvenlik önlemlerini mutlaka almanızda fayda vardır.

8. Geceleri Ömerli Barajı etrafından çok sayıda kurbağa sesi gelebilir. Bunu göz önünde bulundurarak uygun bir kamp alanı seçmeniz gerekmektedir.

9. Havaların güzel olduğu bazı zamanlarda piknikçiler tarafından tercih edilmektedir. Böyle zamanlarda mutlaka kendinize daha sessiz ve sakin bir yer bulmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde gündüz etrafınızda oldukça fazla ses olacaktır.


Esenceli köyü dışında bölgede diğer kamp alanlarını görmek için ” İstanbul kamp alanları ” yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca köye oldukça yakın konumda bulunan Hacıllı Köyü içinde yapmış olduğumuz inceleme yazısı olan ” Hacıllı Köyü Kamp ” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı Özeti
Esenceli Köyü » Esenceli Köyü Ulaşım ve Kamp Alanı İncelemesi
Konu
Esenceli Köyü » Esenceli Köyü Ulaşım ve Kamp Alanı İncelemesi
Açıklama
Esenceli köyü kamp alanı incelememiz içerisinde Esenceli köyü ulaşım, Esenceli köyü etkinlikleri ve Esenceli köyü kamp etkinliği için olumlu ve olumsuz yönlerini sıraladık.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin