Magnezyum Çubuğu » Magnezyum Çubuğu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0
1328

Magnezyum Çubuğu » Magnezyum Çubuğu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Magnezyum çubuğu, her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz pratik ateş yakma aparatıdır. Magnezyum çubuğu sayesinde ateş yakmayı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Ancak her ekipmanı kullanmanın bazı kuralları olduğu gibi, magnezyum çubuğunu da kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Magnezyum Çubuğu Nedir?

Magnezyum çubuğu ile genellikle 3 ile 7 cm uzunluğunda, 3 ila 4 mm genişliğinde ince uzunluğunda patlayıcı ( kıvılcım, ateş sıçratma) özelliği bulunan metaldir. Magnezyum çubuğu ile ateş yakmak çok keyifli olsa da bazı zamanlarda sizleri bir hayli zorlayabilir. Gerekli teknik bilgi, el becerisi ve yanlış ekipman kullanımı sonucunda ateş yakma süreciniz bazen saatleri bulabilir. Bunun için magnezyum çubuğu kullanmadan önce mutlaka doğru ekipmanları ve ateş yakmak için gerekli şartları sağladığınızdan emin olunuz.

magnezyum çubuğu
Fotoğraf: https://www.instagram.com/orsanknife/ adresine aittir.

İnternet’te magnezyum çubukları ile ilgili bir çok örnek görebilirsiniz. Bunların şekli ve tasarımları farklı olsa da aslında hepsi aynı işlevi görmektedir. Sadece bazı magnezyum çubukları kalitesiz bileşenler birleştirilerek daha ucuza üretilmektedir. Bu ucuz üretilmiş olan magnezyum çubukları ile de ateş yakmak çok zorlaşmaktadır.

Magnezyum Çubuğu Nasıl Tercih Edilmelidir?

Magnezyum çubuğu alırken mutlaka çubuk üstünde yer alan tabakanın ateşleyici özellik taşıdığından emin olunuz. Hatta outdoor mağazalarından magnezyum çubuklarını temin ederken mutlaka bir test yaptırınız.

magnezyum çubuğu
Fotoğraf: https://www.instagram.com/orsanknife/ adresine aittir.

Bazı magnezyum çubuklarının sap yani tutamaç kısmı çok kalitesiz olmaktadır. Bu nedenden dolayı da sağlam bir kavrama gerçekleştiremezsiniz. Magnezyum çubuğu tercih ederken mutlaka çubuğu elinize alıp kavrama yetkinliğini kontrol ediniz. Magnezyum çubuklarının bazı modelleri ciddi anlamda çok küçük olup, elleri büyük olan insanlar için çok zorluk çıkarabilmektedir.

magnezyum çubuğu
Fotoğraf: https://www.instagram.com/orsanknife/ adresine aittir.

Magnezyum çubuk tercihlerinde büyük mağazalardan ziyade daha yerel işletmeler avantajlı olabilmektedir. Çünkü büyük mağazalar paket halinde satışını sağladığından dolayı elinize alıp kavrama ve test etme seçeneğinden mahrum kalacaksınızdır. Hatta yerel outdoor firmalarından öncede güvenilir internet satışı yapan, doğa sever, kamp faaliyetleri gerçekleştiren kişiler üzerinden almanız çok daha fazla avantaj sağlayacaktır. Bu konuda Türkiye’de en iyi magnezyum çubukları satışını yapan kişi olarak Örsan ŞENER’i önerebilirim. Örsan ŞENER (@orsanknife) üzerinden alacağınız magnezyum çubuklarının sap kısmında yer alan ahşap işlemeler bile almanız için bir neden oluşturacaktır.

magnezyum çubuğu
Fotoğraf: https://www.instagram.com/orsanknife/ adresine aittir.

Örsan ŞENER yada diğer bir adıyla örsanknife magnezyum çubukları alımı için orsanknife yazısına tıklayabilir ya da www.instagram.com/orsanknife adresinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Magnezyum Çubuğu Ömrü Ne Kadardır?

Magnezyum çubukları ömrü kullanıma göre değiştirmektedir. Ancak çok aktif bir şekilde kullanıyorsanız ortalama 3 ay içinde artık deformasyona uğrayacaktır. Ancak çok aktif kullanmıyorsanız ve tek tük kullanımlar gerçekleştiriyorsanız bu süre oldukça uzun olacaktır.

Magnezyum çubuğunun doğru kullanımı da ömrünü bir o kadar uzatmaktadır. Yanlış kullanım sonucunda 2-3 sefer kullanıp sonra magnezyum çubuğunu ciddi deformasyona uğratan acemiler de bulunmaktadır.

magnezyum çubuğu
Fotoğraf: https://www.instagram.com/orsanknife/ adresine aittir.

Magnezyum Çubuğu Nasıl Kullanılır?

Magnezyum çubuğu kullanmanın çok kapsamlı bir tarifi yoktur. Ancak dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bunlar;

1. Magnezyum çubuğunu kullanmadan önce mutlaka çevreden kuru ve hızlı tutuşabilecek materyaller temin etmeniz gerekmektedir. Bu materyallere örnek olarak; kuru bitki lifleri, çıra tozu, çam reçinesi, kuru otlar gösterilebilir. Buradaki en önemli husus çevreden toplayacağınız malzemelerin mutlaka nemsiz ve kuru olması gerekmektedir.

magnezyum çubuğu
Fotoğraf: https://www.instagram.com/kolektiftasarim/ adresine aittir.

2. Topladığınız kuru dal parçalarının ya da çıraların yüzeylerini hafif hafif kazıyarak ince parçacıklar oluşturmanız gerekmektedir. Bu parçacıkları hazırlarken kıvılcım geldiği anda tutuşabilecek derecede olmasına özen gösteriniz. Ayrıca hazırladığınız parçacıkları kuru bir zemin üzerinde bulundurmanız da ateşin hızlı reaksiyon göstermesinde önem arz etmektedir.

3. Magnezyum çubuğunu hazırladığınız toz parçacıklarının tam ortasına gelecek şekilde hafif eğim vererek tutunuz. Ardından magnezyum çubuğunun ateşleme çeliği ya da karbon çelikli bıçağınız ile magnezyum çubuğu üzerindeki tabakayı daha önce hazırlamış olduğunuz kutu ot ya da kuru tahta parçacıklarının üzerine doğru hafif hafif kazıyınız.

4. Kazıma işlemi de bittikten sonra sol elinizle magnezyum çubuğunu alınız. Sağ eliniz ile de ateşleme çeliğini ya da karbon bıçağını tutunuz. Hafif eğilimli ve tam kuru parçacıkların üzerine gelecek şekilde sol elinizle tuttuğunuz magnezyum çubuğunu geriye doğru çekerek kıvılcım oluşmasını sağlayınız. Burada dikkat etmeniz gereken husus; sol elinizle magnezyum çubuğunu geriye doğru çekerken sağ elinizle tuttuğunuz ateşleme çeliğini sabit tutmanız gerekmektedir. Bu işlemi kıvılcımlar kuru parçacıkları tutuşturana kadar devam ediniz.

5. Kıvılcımlar neticesinde ateş başladıktan sonra ateşini muhafaza ederek onu desteklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ateşiniz hızlıca sönecektir. Burada hafif üfleme yöntemi ile ateşinizi büyütebilirsiniz.

Magnezyum Çubuğu

Magnezyum çubuğu kamp etkinliklerinizde çakmak, kibrit vb. materyalleriniz olmadığında ateşi başlatmanız için sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca ateşi daha ilkel yöntemler ile yakmak içinde bir nevi sizlere destek olacaktır. Bundan çok eski zamanlarda insanlar kıvılcım çıkartabilecekleri taşları birbirine çarparak ateşlerini yakmaktaydılar. Günümüz şartlarında ise bunun yerini magnezyum çubukları almaktadır. Buradaki en önemli detay ise aldığınız haz duygusudur. Çünkü bazı zamanlarda ateşi yakmanız saatlerinizi bile alabilmektedir. ( Yaklaşık 3 ay önce yaptığım bir kamp etkinliğinde topladığım otların hafif nemli olması sebebi ile ateşi yakmam yaklaşık 45 dakikamı almıştı. )

magnezyum çubuğu
Fotoğraf: https://www.instagram.com/orsanknife/ adresine aittir.

Ateşi yakmak için kuru ot parçacıkları, çam reçinesi gibi malzemelerden mahrum bir bölgede iseniz yanınızda bulundurduğunuz peçete gibi malzemeler ile de ateşinizi yakabilirsiniz. Burada en önemli tavsiyemiz, yanınızda bir kibrit kutusu içinde dahi olsa çam çırası bulundurunuz. Daha önce hazırladığınız çam çırası, pamuk vb. malzemeler doğada magnezyum çubuğu ile ateş yakmanızı kolaylaştıracaktır.


Magnezyum çubuğu ile ateş yakmayı merak ediyorsanız en kısa zamanda bir kamp planı yapmalısınız. Kamp yapmak istiyor ancak nerede yapmanız gerektiği konusunda bir fikriniz yok ise ” Hacıllı köyü kamp alanı ” yazımızı okuyabilirsiniz.

Yazı Özeti
Magnezyum Çubuğu »  Magnezyum Çubuğu Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Konu
Magnezyum Çubuğu » Magnezyum Çubuğu Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Açıklama
Magnezyum çubuğu yazımızda, Magnezyum çubuğu modelleri, magnezyum çubuğu nedir ve fiyatları ile magnezyum çubuğu kullanımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin