Karlıtepe Mesire Alanı » Nerede ve En Önemli 10 İpucu

0
601
karlıtepe mesire alanı

Karlıtepe Mesire Alanı yazımız içerisinde; “Karlıtepe Mesire Alanı Nerede?”, “Karlıtepe Mesire Alanı Nasıl Gidilir?”, “Karlıtepe Mesire Alanı Tarihi” ve daha birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Karlıtepe Mesire Alanı, Beykoz

karlıtepe mesire alanı

Karlıtepe Mesire Alanı, Beykoz Belediyesi tarafından 220 bin m2 alana inşa edilen C tipi mesire alanıdır. Halkın rahat bir şekilde nefes alabildiği, boğazın tüm yakasını çıplak gözle izleyebildiği ve insanların sevdikleriyle birlikte piknik aktivitelerini gerçekleştirdiği bir alan olan Karlıtepe Mesire Alanı; yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, spor sahaları ile ziyaretçilerine keyifli zaman geçirmelerine olanak sağlıyor.

Karlıtepe Mesire Alanı, Beykoz Belediyesinin 2014 yılındaki seçim vaatleri arasında yer almaktaydı. Yapılan görüşmeler ve ihale süreçleri ile birlikte tamamlanan alanda ziyaretçiler için neredeyse her şey düşünülmüş durumdadır. Özellikle engelli çocuklarımızın da oyun haklarını koruyabilmek adına 1 adet engelsiz parkı da bulunmaktadır.

Karlıtepe Mesire Alanı, Çamlıca Tepesi’ne kardeş olarak inşa edilmiştir. Bildiğiniz üzere Çamlıca Tepesi boğazın her yakasını rahatlıkla izleyebileceğiniz bir konumda yer almaktadır. Karlıtepe’de ise bulunan seyir terasları ile neredeyse boğazın her noktasını oldukça rahat bir şekilde gözlemleyebiliyorsunuz. Özellikle gün batımında İstanbul’u harika bir şekilde izleyebileceğiniz nadir mesire alanlarından biridir.

karlıtepe mesire alanı

Mesire alanı içerisinde 77 adet açık ve kapalı seyir terası, 2,5 km uzunluğunda yürüyüş yolu, 560 m bisiklet parkuru, 424 m2’lik doğal gezinti terası, piknik ve spor alanları ile 2 amfi tiyatro bulunuyor.

Karlıtepe, İstanbul’da aileniz ile birlikte zaman geçirebileceğiniz harika noktalardan biridir. Bölgenin otopark sorunun olmaması, mesire alanlarında masaların arasında sosyal mesafe kurallarının uygulanması ve özellikle çocuklar için birden fazla parkın bulunması burayı İstanbul’lular için oldukça özel kılmaktadır.


Karlıtepe Mesire Alanı Nerede?

karlıtepe mesire alanı

Karlıtepe Mesire Alanı, İstanbul’un Beykoz ilçesinin Gümüşsuyu bölgesinde yer almaktadır. Bölgeye giden yollar oldukça kullanışlı ve alternatif güzergahları da bulunmaktadır. Trafik sorunu genellikle yaşanmamaktadır. Özellikle Kurban Bayramı’nın 2’nci günü bölgeye gittiğimde dahi trafikle ilgili hiçbir sorun yaşamadım.

 • Karlıtepe Mesire Alanı, Beykoz ilçe merkezine 7,5 km uzaklıkta yer almaktadır. Mesire alanına şahsi aracınız ile 10 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Karlıtepe Mesire Alanı, Üsküdar ilçe merkezine 25,7 km uzaklıkta yer almaktadır. Mesire alanına şahsi aracınız ile 35 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Karlıtepe Mesire Alanı, Ümraniye ilçe merkezine 21,3 km uzaklıkta yer almaktadır. Mesire alanına şahsi aracınız ile 28 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz
 • Karlıtepe Mesire Alanı, Kavacık ilçe merkezine 10,8 km uzaklıkta yer almaktadır. Mesire alanına şahsi aracınız ile 16 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz
 • Karlıtepe Mesire Alanı, Riva ilçe merkezine 18 km uzaklıkta yer almaktadır. Mesire alanına şahsi aracınız ile 21 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karlıtepe Mesire Alanı’na Nasıl Gidilir?

karlıtepe mesire alanı

Mesire alanına ulaşım için otobüs ve şahsi araç alternatifleriniz bulunmaktadır.

Karlıtepe Mesire Alanı’na otobüs ile nasıl gidilir?

karlıtepe mesire alanı

135K Karlıtepe – Ortaçeşme: Ortaçeşme’den Karlıtepe’ye doğru hareket eden otobüs 26 durak sonra Kirazlıyayla durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir.

Mesire alanının önünden direkt olarak geçen otobüs 135K hattına aittir. Bu hattın güzergahına ulaşmak için Beykoz otobüslerine binebilirsiniz. Beykoz otobüslerine bindikten sonra “Beykoz, Beykoz Korusu, Beykoz Belediyesi” gibi duraklarda inerek 135K otobüsüne aktarma yapabilirsiniz. Durak hatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için İETT web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Karlıtepe Mesire Alanı’na şahsi araç ile nasıl gidilir?

karlıtepe mesire alanı

Karlıtepe Mesire Alanı’na şahsi araç ile ulaşım sağlamak için en kolay yöntem aslında navigasyon kullanmaktadır. İstanbul’da sıkışan trafikte sizlere en kestirme yolları öneren navigasyonlar ile Karlıtepe’ye hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Aşağıda yer alan Karlıtepe Mesire Alanı konumuna hareket etmek için Yandex Navigasyon ve Google Haritaları kullanabilirsiniz.


Karlıtepe Mesire Alanı Teknik Alan Bilgileri

Karlıtepe Mesire Alanı’na ait tüm teknik bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Mesire Alanı Büyüklüğü: 220 bin m2

Lokanta: 1 adet kır lokantası bulunmaktadır.

Büfe: 4 adet büfe bulunmaktadır.

WC: 4 adet WC bulunmaktadır.

İbadethane: 1 adet Mescid bulunmaktadır.

Piknik Masası: 220 adet piknik masası bulunmaktadır.

Seyir Terası: 90 adet seyir terası bulunmaktadır. 8 adedi kapalı ve 11 adedi de oturma banklı olarak hizmet vermektedir.

Yürüyüş Yolu: 3500m yürüyüş yolu bulunmaktadır.

Bisiklet Yolu: 580m bisiklet yolu bulunmaktadır.

Otopark: 1700 metre uzunluğunda 645 araçlık otopark bulunmaktadır.

Oyun Sahaları: 1 mini futbol sahası, 1 adet basketbol/voleybol sahası ve egzersiz alanları

Çocuk Oyun Alanları: 5 oyun parkı bulunmaktadır. Engelli çocuklarımızın rahatlıkla oynayabileceği 1 adet engelsiz çocuk parkı da bulunmaktadır.

Mangal Alanları: Etinizi kiloyla pişirebileceğiniz 6 adet kameriye bulunmaktadır. Görevliler pişirme konusunda sizlere yardımcı olmaktadırlar. Onun dışında mangal yapmak yasaktır.

Yağmur Barınakları: 4 adet yağmur barınağı bulunmaktadır.


Karlıtepe Mesire Alanı’nda Neler Yapılır?

Mesire alanı içerisinde yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.

 1. Sevdiklerinizle birlikte boğaza karşı oturup sohbet edebilir ya da piknik yapabilirsiniz.
 2. Basketbol, voleybol ve mini futbol sahalarında arkadaşlarınızla birlikte spor yapabilirsiniz.
 3. Koşu ve yürüyüş parkurlarını kullanabilirsiniz.
 4. Kır lokantasında yemek yiyebilir ve kahve içebilirsiniz.
 5. Gün batımı izlemeye gelebilirsiniz.
 6. Evcil hayvanlarınızı dolaştırmaya gelebilirsiniz.
 7. Mesire alanı içerisindeki sakin alanlarda kitap okuyabilirsiniz.
 8. Bisiklet parkurunda çam ağaçlarının altında bisiklet kullanabilirsiniz.
 9. Seyir teraslarında harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz.
 10. Boğazın eşsiz güzelliğine karşı çay içebilirsiniz.
 11. Rüzgarlı bir alan olduğu için uçurtma uçurabilirsiniz. (Sadece önceden görevlilere haber vermeniz gerekmektedir.)
 12. Hamak kurup ormanlık alan içerisinde derin bir uykuya dalabilirsiniz.

Karlıtepe Mesire Alanı Hakkında Önemli İpuçları

karlıtepe mesire alanı

Mesire alanı için sizlere sunacağım önerileri ve ipuçlarını mutlaka dikkate almanızı tavsiye ediyorum.

 1. Mesire alanı girişi üst yoldan gerçekleşmektedir. Giriş yaptığınız alanda boş bulduğunuz yere hemen aracınızı bırakmayın. Unutmayın burası 220 bin m2 alan büyüklüğüne sahiptir. İleride mutlaka aracınızı bırakabileceğiniz bir alan olacaktır.
 2. Karlıtepe Mesire Alanı giriş ücreti 0 – 2 saat araçlara ücretsizdir. Gün boyu araç ücreti ise 10 TL’dir.
 3. Mesire alanı girişinden 500 metre sonra sol tarafta manzaralı oturma masaları göreceksiniz. Erken saatlerde alana gelerek bu masalara oturabilir ve manzaraya karşı keyifli zaman geçirebilirsiniz.
 4. Çocuk parklarına yakın oturma masaları bulunuyor. Eğer aileniz ile birlikte piknik amacıyla gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka parka yakın masalara oturmanızı tavsiye ederim. Çocuklar doyasıya eğlenirken sizlerde keyifli zaman geçirebilirsiniz.
  karlıtepe mesire alanı
 5. Ağaçlar arası hamak kurmak için ideal uzunluktadır. Eğer hamak kullanıyorsanız mutlaka getirmenizi tavsiye ederim.
 6. Fotoğraf çekmeye meraklıysanız burası tam sizin isteğinize göre bir yer diyebilirim. Özellikle seyir teraslarında harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz.
 7. Mangal yapmak yasaktır. Ancak Belediye tarafından yaptırılan kameriyelerde etinizi kilo karşılığında ücret ödeyerek pişirtebilirsiniz.
 8. Masa aralıkları sosyal mesafe kuralına oldukça uygundur. Ancak mesire alanının orta bölümleri daha yoğun bir bölge haline gelebiliyor. Eğer insanlardan biraz uzak durmak istiyorsanız mesire alanının girişini ve sonunu tercih edebilirsiniz.
 9. Mesire alanı içerisinde mini futbol sahası, basketbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır. Erken saatlerde geldiğiniz takdirde bu sahaları dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
 10. Eğer imkanınız var ise hafta içi gelmenizi mutlaka öneriyorum. Hafta sonları piknik severler tarafından yoğun ilgi gösterilen mesire alanının hafta içi çok az ziyaretçisi olmaktadır.
 11. Mesire alanı haftanın 7 günü 09:00 ile 23:00 saatleri arasında açıktır.

Karlıtepe Mesire Alanı, İstanbul’un en güzel manzarasını izleyebileceğiniz yerler arasında yer almaktadır. Anadolu yakasında Karlıtepe gibi manzara izleyebileceğiniz harika başka noktalarda bulunmaktadır. Özellikle Nakkaştepe Millet Bahçesi ve Fethipaşa Korusu bunlar arasında gösterilebilir.

karlıtepe mesire alanı

 • Nakkaştepe Millet Bahçesi hakkında yazmış olduğum yazıyı okumak için “Nakkaştepe Millet Bahçesi” yazısına tıklayabilirsiniz.
 • Fethipaşa Korusu hakkında yazmış olduğum yazıyı okumak için “Fethipaşa Korusu” yazısına tıklayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim yerleri mutlaka ziyaret etmenizi ve sevdiklerinizle birlikte keyifli zamanlar geçirmenizi dilerim.

Yazı Özeti
Karlıtepe Mesire Alanı » Nerede ve En Önemli 10 İpucu
Konu
Karlıtepe Mesire Alanı » Nerede ve En Önemli 10 İpucu
Açıklama
Karlıtepe Mesire Alanı yazımız içerisinde; "Karlıtepe Mesire Alanı Nerede?", "Karlıtepe Mesire Alanı Nasıl Gidilir?" ve daha birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin