Karakiraz Köyü » İstanbul’da Nadir Bilinen Kamp Yeri

0
580
karakiraz köyü

Karakiraz Köyü yazımız içerisinde; “Karakiraz Köyü”, “Karakiraz Köyü’ne nasıl gidilir?”, ”Kamp yaparken nelere dikkat etmek gereklidir?” gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Karakiraz Köyü, Çekmeköy

karakiraz köyü

Karakiraz Köyü, Şile’ye 35 km uzaklıkta yer alan şirin bir orman köyüdür. Yerleşim alanı deniz kıyısına değil, birkaç kilometre içeride, dağların arasında yer almaktadır. Bu sebepten çevredeki diğer köylere nazaran daha bakir kalmış ve doğal dokusunu korumuştur.

Halkın çoğunluğu manav yani yerlidir. Manavlar, Batı ve Kuzeybatı Anadolu’da yaşayan göçebeliği asırlar önce bırakmış Hanefi Sünni yerleşik Türkmen grubudur. Yıldırım Bayezid döneminde iskan ettirilen Karakiraz Köyü, 1.Dünya Savaşı sırasında Rum çeteleri ve Şile köylerindeki Türkler arasındaki mücadele sırasında yerleşim alanı muhtemelen taşındığı düşünülmektedir. Bu düşünceye sebep olan bulgu ise köyün tepesinde yer almaktadır. Zira köyün tepesinde kalan ve köy halkının Tepetarla adını verdiği bir bölgede kiremit ve tuğla parçası gibi yapı kalıntılarına rastlandığı ifade edilmektedir. Karakiraz Köyü ismini önceleri ormanlarda çokça yetişen karakiraz ağaçlarından aldığı düşünülmektedir.

Sahil bölgesinde yer alan diğer köyler gibi, Karakiraz’ın iklimi de İstanbul’a göre epeyce serttir. Sabahları ve geceleri sıklıkla ayaza rastlanır. Yaz mevsimi ise oldukça kısa bir sürede yaşanmaktadır. Bu dönemde de köy sınırları içinde evi olanlar ve günübirlikçiler temiz dağ havasından ve serin denizinden istifade etmek için Karakiraz’a akın etmektedir. Sahildeki kumsalında ise kamp yapılabilir.

Karakiraz Köyü’nün nüfusu 2011 sayımlarına göre 312 olarak kayıt altına alınmıştır.

Karakiraz Köyü tarihçesi hakkında belirttiğim bilgiler Şile Belediyesi kaynaklarından alınmıştır.


Karakiraz Köyü’ne Nasıl Gidilir?

karakiraz köyü

Karakiraz Köyü İstanbul’da çok az bilinen nadir güzellikteki yerlerden biridir. Köy konum olarak Kurna Köyü ve Kılıçlı Köyü sınırları arasında yer almaktadır. Şile merkeze 35, İstanbul’a ise 45 km uzaklıkta yer almaktadır.

Karakiraz Köyü’ne ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs ve şahsi araç seçenekleriniz bulunmaktadır.

Karakiraz Köyü’ne Otobüs ile Nasıl Gidilir?

 • 139S Üsküdar / Sofular – Şile: Üsküdar’dan Şile’ye doğru hareket eden otobüs 54 durak sonra Karakiraz Köyiçi durağına ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 70 dakika sürmektedir. Karakiraz Köyiçi durağında indikten sonra 2 km yürüyerek sahile ulaşabilirsiniz.

Karakiraz Köyü’na Şahsi Araç ile Nasıl Gidilir?

Şahsi aracınız ile ulaşım sağlamak için birkaç farklı alternatif bulunmaktadır. Sizlere önerim kesinlikle navigasyon kullanmanız yönünde olacaktır. Aksi takdirde yolları karıştırabilir, trafiğe kalabilir ve en önemlisi işletmenin konumu kolay olmasına rağmen bulmakta zorlanabilirsiniz. Navigasyon için Yandex Navigasyon ve Google Haritaları kullanabilirsiniz.


Karakiraz Köyü Kamp Alanı

karakiraz köyü

Karakiraz Köyü, ormanı ve sıcak kanlı köy halkı ile İstanbul’da nadir kalmış bölgelerden biridir. Köy merkezine 2 km uzaklıkta yer alan sahil Kurna Köyü ile Karakiraz Köyü arasında kalmaktadır.

Kamp için genellikle sahil bölgesi tercih edilmektedir. Güvenilir, sessiz ve sakin bir kamp yapabileceğinize şüpheniz kesinlikle olmasın. Hatta burayı kimseler bilmediği için belki de koca sahilde tek kamp yapan kişi siz bile olabilirsiniz.

Köyde bakkal bulunmaktadır. Buradan kamp için alışverişinizi yapabilirsiniz. Ayrıca sahil yolu üzerinde çalışan bir başka bakkal daha bulunmaktadır. Eczane gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız bir yer bulunmamaktadır. Bundan dolayı sağlık ile ilgili bir sorununuz var ise mutlaka önceden önlemlerinizi alarak gelmenizi tavsiye ediyorum.

Karakiraz Köyü Kamp İçin Olumlu Yönleri Nelerdir?

karakiraz köyü

 1. İstanbul’da çok az bilinen nadir kamp alanlarından biridir. Burada kamp yapmaya sadece çevre köylerden bazı insanlar gelmektedir. Onun dışında neredeyse kimse tarafından bilinmemektedir.
 2. Kamp için alan oldukça geniştir. Sahilde rahatlıkla kamp yapabilirsiniz. Hatta kamp yapan tek kişi siz bile olabilirsiniz.
 3. Denizi dalgalıdır ancak kıyı taraflarında vücudunuzu ıslatıp güneşlenebilirsiniz. Şile denizinde yüzmek için çok ama çok dikkatli olmanız gerekiyor. Lütfen bilmediğiniz bölgelerde yüzerken can güvenliğinizi tehlikeye atmayınız.
 4. Yanınızda götüreceğiniz teneke içinde sahilde ateş yakabilirsiniz.
 5. Odun konusunda herhangi bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Çünkü sahilin etrafında ormanlık arazi bulunmaktadır. Buradan odun ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 6. Telefon ve internet çalışmaktadır. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki Turkcell dışında diğer operatörlerde bazen hatlarda kopmalar meydana gelebiliyor. Bunu mutlaka göz önünde bulundurmanızı ve ailenize kamp yapacağınızı alanı önceden belirtmenizi tavsiye ediyorum.
  karakiraz köyü
 7. Trekking noktaları bulunmaktadır. Kamp faaliyetiniz sırasında yürüyüş yaparak temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında dehidrasyon riskine karşılık yanınızda su bulundurmanızı ve ara ara küçük yudumlarla vücudunuza su takviyesi yapmayı unutmayınız.
 8. İstanbul kamp yerleri arasında ulaşımı oldukça kolaydır.
 9. İstanbul’da kimsenin bilmediği kamp alanları arıyorsanız Karakiraz Köyü ilk tercihiniz olmalıdır.
 10. Aracınız ile gidebileceğiniz yollar bulunmaktadır. Genel olarak yol konusunda bir problem bulunmamaktadır.
 11. İstanbul bisiklet kamp alanları içinde oldukça uygundur.
 12. Köy kahvaltısı yapmak isterseniz ya da kamp için doğal köy ürünleri satın almak isterseniz Tomara Köy Evini tercih edebilirsiniz. Tomara Köy Evi sahibi Savaş Bey’e benim vasıtamla geldiğinizi söylediğinizde sizlere fiyat konusunda indirim de sağlayacaktır. Tomara Köy Evi hakkında tüm detaylara ulaşmak için Tomara Köy Evi yazımı okuyabilirsiniz.
 13. Sahilde bir işletme bulunmaktadır. Ancak işletme bazen açık bazen kapalıdır. Bundan dolayı siz sahilde tek olacakmış gibi hazırlığınızı yaparak gidebilirsiniz.
 14. Sahilde gün batımı harikadır. Var ise fotoğraf makinanızı mutlaka götürmenizi ve bu anı ölümsüzleştirmenizi tavsiye ediyorum.

Karakiraz Köyü Kamp İçin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

karakiraz köyü

 1. Tuvalet ve duş imkanı bulunmamaktadır.
 2. Bölgede elektrik ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir işletme bulunmamaktadır. Aslında işletme var ama ne zaman açık ne zaman kapalı belli değil. Ondan dolayı işletme yokmuş gibi davranmanız da fayda vardır.
 3. Karakiraz Köyü İstanbul’da nadir kalmış bakir köylerden biridir. Bundan dolayı yaban hayatı hala devam etmektedir. Sahilde kamp yaparken çadırınızın yanına inek, koyun, çakal gibi hayvanlar gelebilir.
 4. Sahilde kamp yapacağınız için geceleri hava oldukça serin oluyor. Mutlaka yanınızda kalın giysiler götürmeniz gerekiyor.
 5. Hafta sonu bölgeyi bilen insanlar denize girmek için sahile geliyor. Çok olmamakla birlikte hafif bir kalabalık olabilir.
 6. Alkol içmek isteyen insanlar tarafından çok olmamakla birlikte bazen tercih edilebiliyor. Böyle durumlarda çadırınızı uzak bir alana kurmanızı tavsiye ederim.

Karakiraz Köyü Çevresinde Neler Yapılır?

karakiraz köyü

 1. Karakiraz Köyü sahilinde denize 
 2. Karakiraz Köyü sahilinde kamp 
 3. Trekking etkinlikleri gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Doğa fotoğrafçılığı faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Sahilin sessizliğinde kitap 
 6. Orman içerisinde bisiklet turu 
 7. Sevdikleriniz ile birlikte piknik 
 8. Tomara Köy Evi‘nde harika köy kahvaltısı yapabilirsiniz.

Karakiraz Köyü Hakkında İpuçları

karakiraz köyü

 1. Köy merkezinde camii yanında bakkal bulunmaktadır. Buradan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca yol üzerinde yine bir bakkal bulunuyor.
 2. Sahilin köyden uzaklığı ortalama 2 km’dir. Köy merkezine geldikten sonra yürüyerek de sahile ulaşabilirsiniz.
 3. Köy halkı oldukça sıcakkanlı insanlardan oluşuyor. Herhangi ters bir durumda köy halkından yardım isteyebilirsiniz.
 4. Sahilde kamp yapabilirsiniz.
 5. Sahil içinde bir işletme bulunuyor. Ancak bu işletme bazı zamanlarda açıktır. Ondan dolayı tuvalet ve duş imkanlarınızın olmadığını düşünerek hareket etmenizde fayda vardır.
 6. İstanbul kamp alanları arasında en nadir bilinen yerlerden biridir. Burada kamp yaparken ortalık oldukça ıssız olacaktır.
  karakiraz köyü
 7. Sahil Karakiraz Köyü ve Kurna Köyü arasında yer almaktadır.
 8. Jandarma rutin olarak güvenlik kontrolleri sağlamaktadır. Yanınızda kimliğinizi bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Aksi takdirde para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 9. Sahil ortalama derecede dalgalıdır. Nadir zamanlarda dalgasız olduğu da biliniyor.
 10. Trekking için yürüyüş alanları bulunmaktadır.
 11. Turkcell dışında diğer hatlar zor çekiyor. Bundan dolayı ailenize mutlaka gideceğiniz yeri önceden habere vermenizde fayda var.
 12. WC ihtiyacınız için köy merkezinde bulunan camiyi kullanabilirsiniz.
 13. Ateş için ormandan çalı çırpı toplayabilirsiniz.
 14. Eczane, kasap gibi dükkanlar bulunmamaktadır. Bu tür ihtiyaçlarınızı için bölgeden gelmeden karşılamanız gerekiyor.

Karakiraz Köyü ve çevresinde birçok faaliyet gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul kamp alanları arasında çok az kişinin bildiği Karakiraz Köyü’nü keşfetmeye hazır mısınız?


Karakiraz Köyü etrafında kamp yapmak istiyor ancak bu konuda çok fazla tecrübeniz yok ise Kamp Malzemeleri yazımızı okuyarak kamp malzemeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca özellikle yaz aylarında kamp yaparken dikkat etmek gereken ipuçlarını da Yaz’ın Kamp Yapmanın İpuçları yazımızda öğrenebilirsiniz.

İstanbul kamp alanları açısından Türkiye’de en fazla kamp alanına sahip illerinden birisidir. İstanbul sınırları içerisinde toplamda 27 kamp alanı bulunmaktadır. Daha önce hazırlamış olduğum İstanbul Kamp Alanları yazımı okuyarak bu kamp alanlarını inceleyebilir ve kendinize yeni rotalar belirleyebilirsiniz.

 

Yazı Özeti
Karakiraz Köyü » İstanbul'da Nadir Bilinen Kamp Yeri
Konu
Karakiraz Köyü » İstanbul'da Nadir Bilinen Kamp Yeri
Açıklama
Karakiraz Köyü yazımız içerisinde; “Karakiraz Köyü”, “Karakiraz Köyü'ne nasıl gidilir?”, ”Kamp yaparken nelere dikkat etmek gereklidir?” gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin