Kamp Malzemeleri » Kamp Çadırı, Kamp Seti ve Kamp Ekipmanları

9
3133
kamp malzemeleri

Kamp Malzemeleri ve İdeal Kamp Ekipmanları Listesi

Kamp malzemeleri listemizi oluştururken kamp yapmayı düşündüğümüz coğrafya, mevsim şartları, zaman ve beklenti kriterlerimiz oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. İnternet üzerinde kamp malzemeleri ile ilgili yazıları okuduğumuz sırada bazı kullanıcıların 40 maddelik, bazı kullanıcıların 20 maddelik listeler hazırlaması bu bahsettiğimiz farklılıklardan dolayı oluşmaktadır. Peki kamp malzemeleri listesi hazırlanırken olmazsa olmazlar nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

1.Kamp Çadırı

Kamp malzemeleri listemizin başında kamp çadırı bulunmaktadır. Kamp çadırı tercihlerimizde kamp yapmayı düşündüğümüz mevsim şartları, kişi sayısı ve zaman önemli bir yer kaplamaktadır. Sadece yaz sezonunda kamp yapmak için aldığınız bir çadır ile kışın kamp yapmaya çalışırsanız muhtemelen çok büyük zorluklar yaşayacak ve hayatınızı riske atmış olacaksınızdır. Eğer yaz ayları için bir kamp çadırı arıyor iseniz decathlon mağazasından arpenaz quechua modelini tercih edebilirsiniz.  4 mevsim boyunca kamp yapmayı düşünüyor iseniz Husky, Marmot, North Face, Naturehike modellerini tercih edebilirsiniz.

Kamp Çadırı Önerileri

a.Arpenaz Fresh&Black Arpenaz Quechua çadır

Decathlon mağazalarından bulabileceğiniz arpenaz quechua modeli kamp çadırı ilkbahar ve yaz aylarında oldukça kullanışlı olacaktır. Çok fazla yer kaplamaması ve fiyat/performans oranı düşünüldüğünde standart bir kamp etkinliği için idealdir.
Ayrıntılı bilgi almak için ” Decathlon Arpenaz Quechua Kamp Çadırı” yazısına tıklayabilirsiniz.

b.Husky Bizam

husky bizam

Husky, kamp çadırı ve uyku tulumu üretiminde oldukça iyi bir markadır. Her mevsime ve koşullara göre üretim yapan husky markasının en çok tercih edilen kamp çadırı modellerinden biri bizam modelidir. 4 Mevsim, su geçirmez tente yapısı, genişletilebilen ön bagaj yapısı, kubbe yapısı sayesinde yere sabitlemeye gerek kalmadan ayakta durabilen, havalandırmalı, çift tenteli ve çadır içi iki adet cebi bulunan oldukça uygun bir kamp çadırı modelidir.
Ayrıntılı bilgi almak için ” Husky Bizam Kamp Çadırı” yazısına tıklayabilirsiniz.

c.Marmot Vapor

marmot vapor

Marmot, profosyonel kamp etkinliği yapan kullanıcıların vazgeçilmezleri arasındadır. En zorlu arazi şartlarında üstün performans özelliği ile Marmot, fiyat/performans oranına baktığımızda harika bir ürün özelliği sunmaktadır. Marmot kamp çadırı denildiğinde en çok tercih edilen modellerinden biri vapor modelidir. Marmot Vapor, çift giriş/çift bagaj, çadır içi aydınlatma sağlayan tavan fidesi, tamamı file içi tente, çadır içi cep, havalandırma pençeleri, geniş iç hacim, hızlı ve kolay kurulum özellikleri ile uygun bir kamp çadırı modelidir.
Ayrıntılı bilgi almak için ” Marmot Vapor Kamp Çadırı” yazısına tıklayabilirsiniz.

d. The North Face Assault Çadır

the north face assault çadır

The North face, kamp çadırı, uyku tulumu, kıyafet ve daha bunun gibi bir çok kamp malzemeleri ve ekipmanlarının satıldığı global pazarda dünyanın en iyi firmasıdır diyebiliriz. Bundan ötürü ekipmanları Türkiye’de oldukça pahalıdır. The North face kamp çadırı tercihlerinde Türkiye’de en çok tercih edilen Assault modelidir. North Face Assault, yüksek rakımlı bölgelerde üstün performans, çıkartılabilir giriş alanı, acil durum çıkış arka kapısı, kolay kurulan Xtent tasarımı, dayanıklı kumaş yapısı, havalandırma pencereleri gibi bir çok özelliği taşımaktadır.
Ayrıntılı bilgi almak için ” The North Face Assault Kamp Çadırı ” yazısına tıklayabilirsiniz.

e.Naturehike CloudUP Serisi

naturehike cloudup çadır

Naturehike çadır modellerini diğer marka ve modellerden ayıran en büyük özelliklerinden biri oldukça hafif olmasıdır. Uzun süreli kamp ve gezi organizasyonlarınızda, bisiklet ile yapacağınız tur etkinliklerinde kullanabileceğiniz ve sizi oldukça rahatlatacak bir kamp çadırı markasıdır. Naturehike CloudUP modeli,  çok sert rüzgar olmadıkça 4 mevsim kullanılabilen, ön bagaj alanı, dayanıklı tente yapısı, bisikletçiler için oldukça ideal, iki kişilik modeli yalnızca 1240 gram olan oldukça ideal bir kamp çadırıdır.
Ayrıntılı bilgi almak için ” Naturehike CloudUP Serisi Kamp Çadırı ” yazısına tıklayabilirsiniz.

2.Uyku Tulumu

Kamp malzemeleri listemizin ikinci en önemli ekipmanı uyku tulumudur. Çadırınız sizi dışarıdaki doğa olaylarından korurken uyku tulumunuzda sizlerin konforlu bir şekilde konaklamanızı sağlayacaktır. Türkiye’de genellikle -5 ile -18 konfor dereceli uyku tulumları kullanılmaktadır.

Uyku tulumu tercih edilirken insanların en çok yaptığı hata sıcaklık değerlerine aldanmalarıdır. İnternetten uyku tulumu araştırırken X Marka X Model -28 uyku tulumu gibi bir ilan gördüğünüzde genellikle bunu -28’e kadar bir sorun yaratmayacaktır düşüncesine kapılmanıza neden olmaktadır. Oysaki bu o uyku tulumunun extreme derecesidir.

Peki uyku tulumunda yer alan sıcaklık değerleri neyi ifade etmektedir?
uyku tulumu

Üst Limit ( Upper Limit) : Standart bir insanın uyku tulumunda terlemeden uyuyabileceği ısı değerini ifade etmektedir. Bu değerde genellikle tulumun fermuarı açık, kollar dışarıda uyulabilmektedir.

Konfor ( Comfort ): Standart bir insanın rahat bir biçimde uyuyabileceği ısı değerini ifade etmektedir.

Düşük Limit ( Lower Limit ): Standart bir insanın 8 saat boyunca uyanmadan kıvrılarak uyuyabileceği ısı değerini ifade etmektedir.

Extreme: Standart bir insanın 6 saat boyunca hipotermi riski olmadan uyuyabileceği ısı değeri olarak ifade edilmektedir. Bu değere sahip bölgelerde donma riskiniz bulunmaktadır.

Uyku tulumunun içerisinde bulunduğunuz pozisyon ve kıyafetleriniz rahat bir uyku uyuyabilmeniz için oldukça önem arz etmektedir. Üşümekten korkup kıyafetleriniz ile içine gireceğiniz bir tulum muhtemelen sizi daha fazla üşütecektir. Uyku tulumun içerisine gireceğiniz zamanlarda ( bölge şartlarına göre ) minimum kıyafet ile girmeniz ve çorapsız olmanız önerilmektedir. Uyku tulumunun içerisi vücut ısınız ile birlikte ısındığından dolayı vücudunuzun ısı yayan kısımlarını kapatmanız vücut ısınızın düşmesine ve tulumun içerisinde üşümenize neden olmaktadır.

Uyku tulumu modellerine baktığımızda Husky, Marmot, North Face ve Pinguin gibi markalar başı çekmektedir. Bu modellerden alacağınız uyku tulumları kamp etkinlikleri yapacağınız yer, zaman ve bölge olarak değişmektedir. Uyku tulumu tercihlerinizde kesinlikle paradan kaçınmadan iyi bir uyku tulumu almanızı öneriyoruz. Aksi takdirde geceleri sizler için çekilmez bir hal alabilmektedir.

Uyku tulumu alırken nelere dikkat edilmelidir?

  1. Sıcaklık değerlerine ( Üst limit, konfor, düşük limit, extreme)
  2. Dolgu Malzemesine ( Kaz tüyü, Sentetik)
  3. Kapladığı yer miktarına
  4. Ağırlık

Yukarıda yer alan 4 madde iyi bir uyku tulumu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli faktörlerdendir. Uyku tulumu almadan önce çok iyi araştırmalar yapıp kullanıcı yorumlarını mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Uyku tulumları hakkında daha detaylı bilgi almak için daha önce hazırlamış olduğum Uyku Tulumu yazımı okuyabilirsiniz.

3.MAT

kamp malzemeleri

Kamp etkinliklerde kullanacağınız iyi bir mat konforunuzu arttırmanıza yardımcı olacaktır. Soğuk yada ıslak bir zemin üzerine çadırınızı kurduysanız eğer çadırınızın taban kısmı oldukça yaş olacaktır. Uyku tulumunuzu mat olmadan direkt yaş zemine koyup yattığınız takdirde gece sırt bölgenizden oldukça üşüyeceksinizdir. Mat, hem topraktan gelen soğuk havaya engel olmakta hem de kurduğunuz alanda bulunan küçük taş parçacıklarının, yeni yeşiren bitkilerin sırtınıza batmasına engel olacaktır. Mat tercihlerinizde şişme mat ya da mm derecesi standart durumlarda olan matları tercih edebilirsiniz.

4.Kamp Ocağı, Tencere, Çaydanlık Ekipmanları

kamp malzemeleri

Kamp ocağı, dağ tırmanışlarında, kuru odun bulmanın zor olduğu alanlarda ve ateş yakmanın tehlikeli olabileceği bölgelerde imdadınıza yetişmektedir. Ayrıca yer ateşinde yemeğimizi yaparken bir yandan da kamp ocağı sayesinde çayınızı hızlı bir şekilde demleyebiliriz. Kamp ocağı tercihlerinde Nurgaz ve Orgaz gibi bu işte deneyimli marka ve modelleri tercih edebilirsiniz.

Kamp etkinliğinizde aç kalmak istemiyorsanız iyi bir tencere ve tavayı mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Tencere ve tava tercihlerinde kaliteyi düşürmemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca tencere ve tavalarınızda ateşin üstünde yemek pişirirken oluşabilecek kararmalara önlem almak için tencere ve tavanızın dış yüzeyini önceden çamura bulayıp ardından ateşe bırakabilirsiniz.

Çaydanlık tercihlerinizde üst tarafında bir tutma sapı olması her zaman ideal olacaktır. Ormanda ateş yaktıktan sonra bir ip ya da sopa yardımı ile çayınızı daha estetik bir şekilde demleyebilirsiniz.

5.Bıçak, Balta, Testere Ekipmanları

kamp malzemeleri

Kamp yaparken kesici bir alet olmazsa olmazlardandır. Devrilmiş bir ağaç gördüğünüzde onu parçalamak için baltaya yada testere ihtiyaç duyarken, doğrama ve kesim ihtiyaçları için bir bıçağa mutlaka ihtiyaç duyacaksınızdır. Balta, testere ve bıçak tercihleri tamamen kişinin kullanıma göre değişmekte olsa da balta tercihlerinizde Hultafors, testere tercihlerinizde Silky Gomboy ve Bahco Laplander, bıçak tercihlerinizde Morakniv ve metali sağlam olan bıçakları kullanmanızı tavsiye ederiz.

6.Kafa Lambası, İlk Yardım Malzemeleri

kamp malzemeleri kamp malzemeleri

Kamp yaptığımız sırada gece karanlığında önümüzü görmenin en pratik ve akıllıca yolu kafa lambasıdır. Kafa lambaları oldukça hafif olmakla birlikte marka ve modellerine göre aydınlatma dereceleri değişmektedir. Decathlon gibi mağazalarda fiyat/performans olarak iyi düzeyde kafa lambaları bulabilirsiniz.

Kamp yaparken bazı yaralanmalar ile karşı karşıya kalabilmekteyiz. Olası yaralanmalarda kanın durması, mikrobu önleyici, yarayı kapatmak için gerekli ilk yardım malzemelerini mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Unutmayalım ciddi yaralanmalarda acil olarak sağlık ekiplerine haber vermeli ve olabildiğince soğuk kanlı hareket etmeliyiz.

7. Yiyecek ve İçecekler Listesi

kamp yemekleri

Bilim insanlarının araştırmalarına göre normal bir insan 3 gün boyunca susuz ve 10 gün boyunca doğada aç kalabilmektedir. İnsan vücudunu en çok zorlayan su ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılamanız sizleri stresten ve panikten kurtaracaktır.

Kamp etkinliğiniz sırasında yanınıza yumurta, sucuk, hazır makarna, konserde yiyecekleri almanız yeterli olacaktır. Ancak ani şeker düşmelerine karşılık olarak da yanınızda jelibon gibi şeker takviyesine yardımcı olacak şekerlemeleri bulundurmanızda fayda vardır.

Yukarıda  yer alan maddeleri incelediğimizde ortaya çıkan maddeler rahat ve güvenilir bir kamp yapabilmemiz için olmazsa olmazlardandır. Bundan sonra eklenebilecek her kamp malzemesi tamamen kullanıcının isteğine göre değişmektedir. Kamp yaptığınız sırada fazla ekipmandan kaçmanız ve yanınıza yeterli sayıda kamp malzemeleri ve ekipmanlarını bulundurmanız sizleri gereksiz yükten kurtaracaktır.

Yazın kamp etkinliğimiz sırasında daha rahat ve güvenilir bir kamp yapabilmemiz için hazırladığım  ” Yazın Kamp Yapmak İsteyenler İçin 10 İpucu” yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Yazı Özeti
Kamp Malzemeleri » Kamp Çadırı, Kamp Seti ve Kamp Ekipmanları
Konu
Kamp Malzemeleri » Kamp Çadırı, Kamp Seti ve Kamp Ekipmanları
Açıklama
Kamp malzemeleri listemizi oluştururken kamp yapmayı düşündüğümüz coğrafya, mevsim şartları, zaman ve beklenti kriterlerimiz oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

9 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin