Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri » 300+ Önemli İpucu

2
2267
instagram eğitimi

Instagram takipçi arttırma yöntemleri hakkında hazırlamış olduğum bu yazı dizisi içerisinde instagram sayfa yönetimi, instagram beğeni alma yöntemleri ve instagram etkili içerik üretme yöntemleri hakkında tüm bilgileri detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sizlerde instagram üzerinde içerik üreterek sesinizi çok daha büyük kitlelere ulaştırmak istiyorsanız aşağıda yer alan konu başlıklarının tamamını okumanızı tavsiye ederim. Eğer hazırsanız internette bulabileceğiniz en detaylı instagram takipçi arttırma yöntemleri ile ilgili yazımıza geçebiliriz.

INSTAGRAM EĞİTİMİ HAKKINDA KONU BAŞLIKLARI

 1. Instagram Nedir?
 2. Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri Nelerdir?
 3. Instagram Beğeni Arttırma Yöntemleri Nelerdir?
 4. Instagram Etkili İçerik Üretme Yöntemleri Nelerdir?
 5. Instagram Mavi Tik Alma Yöntemleri Nelerdir?
 6. Instagram Doğru Sayfa Yönetimi Nasıl Gerçekleştirilir?
 7. Instagram Sadık Kitle Yönetimi Nasıl Yapılır?
 8. Instagram Real Time Marketing Nasıl Yapılır?
 9. Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?
 10. Instagram SEO optimizasyonu nasıl sağlanır?
 11. Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?
 12. Business Facebook Üzerinden Instagram Reklamları Nasıl Verilir?
 13. Facebook Creator Studio üzerinden Instagram Profili Nasıl Kontrol Edilir?
 14. Instagram IGTV içerik üretmenin avantajları nelerdir?
 15. Türkiye’de Instagram Kullanım Oranı Nedir?

1. Instagram Nedir?

instagram nedir

Instagram, 5 Ekim 2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan, ücretsiz fotoğraf düzenleme ve paylaşım uygulaması olarak kullanılan bir sosyal içerik platformudur. Instagram ilk kurulduğu tarihte çok hızlı bir yükseliş yakalayarak kısa süre içerisinde 1 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştır. Ocak 2011’de Tech Crunch tarafından “En İyi Mobil Uygulama” ödülü alarak sosyal paylaşım platformları arasında kendini kanıtlamayı başarmıştır. 2012 yılında 1 milyar $ ile Facebook’a satılarak dünya devi olma yolunda önemli bir eşik geride bırakılmıştır. Instagram’ın bu kadar kısa sürede büyümesinin en büyük nedeni fotoğraf düzenleme seçeneklerinin insanlar tarafından çok sevilmesiydi. Ayrıca düzenlenen fotoğrafları bir profil üzerinde kullanıcıların paylaşması ve başka kullanıcıların bu fotoğraf ile etkileşime girmesi de Instagram’ın diğer mobil platformlardan ayrılmasının en büyük nedeni olarak bilinmektedir.


2. Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Instagram takipçi arttırma yöntemleri ile ilgili internette birbirini tekrar eden birçok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgileri okuduğunuzda aslında olayı tamamen teorik olarak anlayıp, uygulama konusunda eksik kalabilirsiniz. Benim burada bahsedeceğim instagram takipçi arttırma yöntemleri ise tamamen strateji odaklı ve fayda/performans oranınızı en üst seviyeye çıkartmanıza yardımcı olacak bilgiler içermektedir.

1.Doğal (Organik) Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri

 • Instagram Sayfa Bilgilerinize Özen Gösterin
 • Instagram Profilinizin Kategorisini Belirleyin
 • Instagram Gönderilerinize Zaman Ayırın
 • Instagram Etiket Kullanımına Dikkat Edin
 • Profilinize Uygun Takip Listeleri Oluşturun
 • Farklı Sosyal Medya Hesaplarını Aktif Kullanın
 • Trendleri Takip Edin
 • Sadık Kitlenizi Doğru Belirleyin
 • Hedefe Uygun İçerik Üretiminizde Tutarlı Olun
 • Instagram Sayfanıza Yeteri Zamanı Ayırın
 • Takipçilerinizle İletişiminizi Koparmayın
 • Instagram Direct Mesaj Özelliğini Es Geçmeyin
 • Günlük Hikaye Alışkanlığınızı Bozmayın
 • Instagram Gönderi Paylaşma İpuçlarını Mutlaka Uygulayın
 • Instagram İstatistiklerinizi Doğru Analiz Edin
 • Instagram’ın değişen Algoritmasına Ayak Uydurun
 • Otoriter Hesaplar İle Mutlaka Etkileşimde Olun
 • Instagram Profilinizi Doğru Optimize Edin
 • Instagram Topluluğuna Yardım Edip Avantaj Sağlayın

instagram takipçi arttırma

2. Yardımcı Programlar ile Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri

 • Yardımcı Programlar İle Instagram Takipçi Nasıl Arttırılır?
 • Yardımcı Programların Kullanımı Zarar Verir mi?
 • Yardımcı Program Kullanmanın Avantajı Var mı?

Instagram takipçi arttırma yöntemleri ile ilgili yukarıda yer alan konu başlıklarını ve alt konularını aşağıda detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bu sayede hedefe yönelik stratejiler belirleyebilir ve fayda/performans oranınızın artmasını sağlayabilirsiniz.


1.Doğal (Organik) Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri

 • Instagram Sayfa Bilgilerinize Özen Gösterin

Instagram profilinize giriş yapan bir kullanıcı ilk olarak sizlerin sayfa bilgileri ile karşılaşacaktır. Doğru kurgulanmış bir açıklamanız ve sayfanızın niteliğini belli eden bir logo çalışmanız yok ise sayfanızı ziyaret eden kullanıcıyı etkilemeniz ancak görsellerinizin kalitesine bağlı olacaktır. Instagram takipçi sayımızı yükseltmemiz için işimizi riske atmadan sayfa bilgilerimizi doğru bir şekilde kurgulayarak, kullanıcılara sayfamızın amacını en sade ve etkili yöntemle aktarmamız gerekmektedir.

instagram takipçi arttırma

Yukarıda yer alan @rotamhikaye hesabında görüldüğü gibi sayfa açıklaması gayet net bir şekilde kurgulanmış ve logo tasarımı ile aynı kategoride içerik üreten diğer kullanıcılardan farklılığını belirtmiştir. Logo tasarımı ile sayfanızı daha kurumsal bir yapıda gösterebilirsiniz. Buradan yola çıkarak instagram takipçi arttırma yöntemleri denildiğinde ilk yapmam gereken sayfamın açıklamasını net ve düzgün bir şekilde kurgulayıp, sayfama ait bir logo tasarımını oluşturmam gerekmektedir.


 • Instagram Profilinizin Kategorisini Belirleyin

Instagram üzerinde içerik üreten birçok kullanıcının yaptığı en büyük hatalardan biride oturaklı bir profil kategorisine sahip olmamalarıdır. Eğer seyahat odaklı bir profil hesabınız var ise profilinizde yemek tarifleri paylaşmak takipçileriniz tarafından hoş karşılanmayacaktır. Bundan dolayı kategorileri net belirlenmiş ve hedefe uygun hareket eden bir profil kategorisi oluşturmam gerekiyor.

instagram takipçi

@rotamhikaye hesabımda seyahat odaklı bir kategori belirleyip, paylaşımlarımı bu doğrultuda gerçekleştiriyorum. Benim bir anda bu profilde yemek tarifi yada araç tanıtımı yapmam kullanıcılar tarafından ilginç karşılanabilir. Ya da yine bu sayfa üzerinde komik ve eğlenceli videolar paylaşmam doğru bir etki yaratmayabilir. Burada dikkat etmem gereken asıl konu ise; komik ve eğlenceli videolar paylaşacaksam da bunu yine seyahat kategorisi adı altında yapmam gerekiyor. Yani Kapadokya tatili sırasında orada yaşadığım komik anları sayfamda paylaşmam kötü bir algı yaratmaz. Ancak başka insanlara ait komik videoları kendi profilimde paylaşmam doğru olmayacaktır.

çağrı taner

Eğer instagram profilinizi @cagritaner gibi eğlenceli ve komik içerikler paylaşan bir platform olarak duyurmuş olsaydınız, sayfanızda farklı farklı içerikler paylaşmanız sorun olmayacaktı. Böyle bir profil üzerinde komik ve eğlenceli olan her türlü videoyu, görseli rahatlıkla paylaşabilirsiniz.


 • Instagram Gönderilerinize Zaman Ayırın

Instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında en önemli etkenlerden biride instagram gönderilerinize zaman ayırmaktır. Instagram üzerinde paylaşmayı düşündüğünüz bir fotoğrafı canlı ve sunuma iyi bir hale getirmeden paylaşmanız fotoğrafınızın etkileşimini düşürecektir. Bunun için instagram üzerinde herhangi bir post paylaşmadan önce mutlaka o gönderiyi düzenlemeniz gerekiyor.

instagram takipçi arttırma

Instagram’da paylaşılan gönderileri düzenlemek için bazı önemli mobil uygulamalar var. Bu mobil uygulamalar ile fotoğraflarınızı daha dikkat çekici bir hale getirerek etkileşiminizi daha fazla arttırabilirsiniz. (Daha önce yazmış olduğum “Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları” yazısını okuyarak fotoğraflarınızı etkili bir şekilde düzenleyebileceğiniz uygulamaları tanıma fırsatı yakalamış olursunuz.)


 •  Instagram Etiket Kullanımına Dikkat Edin

Instagram’da yeni takipçi kazanmak için yapılan hatalardan en dikkat çekeni “yanlış etiket” kullanımıdır. İnsanların etiket kullanımında yaptığı en büyük yanlışlar ise;

 • Çok fazla etiket kullanması
 • Etkileşim rakamları çok yüksek hashtagler tercih edilmesi
 • İçerikle ilgili etiketler tercih edilmemesi

instagram etiket

Yukarıda yer alan yanlışları etiket yani hashtag kullanımında sıkça yapıyoruz. Instagram bir gönderinin altına 30 etiket şansı veriyor olsa da bu etiketleri yanlış ve etkisiz kullandığımızda bize zarar olarak geri dönmektedir. Doğru ve etkili etiket kullanımı için yapmamız gerekenler;

 • Fotoğrafımızın altına yazdığımız etikette ilk 9 gönderide yer almak
 • Fotoğrafımızın altına en fazla 10 etiket kullanmak
 • Etiketlerimizi içeriğimizle alakalı tercih etmeliyiz
 • Kendimize yeni bir etiket oluşturup, fotoğraflarımızın altında bu etiketi sıkça kullanmalıyız
 • Eğer takipçi sayısı ve etkileşimi çok yüksek bir sayfa değilsek etkileşim oranı 100.000 ile 300.000 arasında etiketler tercih etmeliyiz

Eğer kendimize milyon rakamlı etiketler tercih edersek oralarda bir yerlerde fotoğrafımızı göstermemiz çok zor olacaktır. Çünkü saniyede binlerce kişi o etiketi kullanarak fotoğraf paylaşmaktadır. Ayrıca o etiketlerde genellikle büyük hesaplar yer almaktadır. Etkileşim sayıları yüksek olduğu için etiketlerde yer alan ilk 9 fotoğraf genellikle büyük hesaplı profillere aittir.

Instagram takipçi arttırma yöntemleri ile ilgili en dikkat etmemiz gereken konulardan biri olan etiket kullanımı, doğru kurgulandığı ciddi geri kazanımlar sağlamaktadır.


 • Profilinize Uygun Takip Listeleri Oluşturun

Eğer seyahat odaklı bir instagram profiliniz var ise takip ettiğiniz kişilerde seyahat odaklı kişiler olmalıdır. Tabi burada bahsetmek istediğimiz bütün profillerin seyahat odaklı olması değil; en azından büyük çoğunluğunun bu doğrultuda olmasıdır.

Sayfamızın takip listelerini bu şekilde oluşturmamızın en önemli nedeni “Önerilenler” kategorisinde yer almak istememizden dolayıdır.

instagram takipçi arttırma

Önerilenler kategorisinde yer almak için profil kategorimize uygun hesapları takip ederek, onlarında bizleri takip etmesini sağlıyoruz. Ardından o hesapları başka birileri takip ettiğinde ben “Önerilenler” kategorisinde yer alıp yeni takipçi kazanmaya başlayabiliyorum.

Burada unutmamanız gereken konu şu ki; benim bir kişinin profilinde “Önerilenler” alanında çıkmam için illa o kişiyle birbirimizi takip etmemiz gerekmemektedir. Eğer karşı tarafın kategorisinde başka hesaplar ile de bağlantılarım var ise ben yine “Önerilenler” alanında yer alabilirim. Buda önemli olan içerik odaklı takipçi listelerimizi oluşturmaktadır. Takip listeleri yöntemi, instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında organik olarak iyi bir geri dönüş sağlamaktadır.


 • Farklı Sosyal Medya Hesaplarını Aktif Kullanın

Instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında belki de insanların en gözden kaçırdığı konu ise farklı sosyal medya hesapları üzerinden kendi instagram profillerine etkileşim yaratmalarıdır. Bu yöntem doğru kurgulandığında çok ciddi sonuçlar elde etmektedir. Facebook, Tumblr, Pinterest, Linkedin, Snapchat, TikTok gibi platformlarda hesaplar oluşturarak, bu hesaplar üzerinden yapacağınız paylaşımlarla instagram profilinize etkileşim yaratabilirsiniz.

pinterest

Aslında farklı sosyal medya platformlarını kullanarak bir girdap döngüsü oluşturmuş oluyorsunuz. Hangi sosyal medya kanalından olursa olsun ortak bir marka ismi ile hareket ettiğinizde kullanıcılar diğer sosyal medya platformlarında olup, olmadığını %75 oranında kontrol ediyor.

Whatsapp üzerinden ise ortak etkileşim grupları oluşturarak buradan kendinize takipçi kazanabilirsiniz. Örneğin; insanlara bilgi vermek üzere kurduğunuz bir instagram hesabınız bulunuyor. Whatsapp üzerinde oluşturacağınız “Günlük Bilgi Bülteni” grubu ile insanlara günlük ilginç bilgiler verebilirsiniz. Ardından bu grup üzerinde açıklama kısmında ve ara ara grup içerisinde sayfanızın gönderi linklerini paylaşarak hem etkileşim alabilir hem de yeni takipçi kazanımları sağlayabilirsiniz.


 • Trendleri Takip Edin

Instagram takipçi arttırma yöntemlerinden biride trend konuları takip etmektir. Instagram’da trend olmuş bir konu, olay ya da haber ile ilgili hızlı bir tepkimeye girerek takipçilerinize bilgiler verebilirsiniz. Burada en önemli nokta “Hızlı” olmanızdır. Burada dikkat etmeniz gereken bazı küçük ama bir o kadar önemli noktalar bulunuyor. Bunlar;

 • Haber, Video ya da Olay ile ilgili paylaşacağınız görsele ya da videoya mutlaka instagram adresinizi yazınız. Böylelikle görseliniz ya da videonuz geniş kitlelere yayılırken instagram adresinizde bir hayli duyulmuş olur.
 • İnsanlara bilgi vermeden önce mutlaka bilginin doğruluğu teyit ediniz
 • Hassas içerikli ve yanlış anlamalara sebebiyet verecek konulardan uzak durun

Trendleri takip etmek için güncel haber sitelerini takip edebilir ya da sözlükler aracılığıyla trend olan konuları analiz edebilirsiniz.


 • Sadık Kitlenizi Doğru Belirleyin

Instagram’da takipçi kazanmak kadar, kazandığınız takipçiyi elinizde tutmakta çok önemlidir. Türkiye’de sosyal medya kullanan insanların birçoğu takip ettiğiniz hesaplardan çok çabuk vazgeçmektedirler. Bunun nedenleri ise; gönderilerin artık tatmin etmemesi, kendini tekrar eden gönderilerin paylaşılması, hikaye yetersizliği, bilgi yetersizliği ve bazen kıskançlık da bu başlıklara dahil olabilmektedir. Bunun için kazandığınız takipçileri elinizde doğru bir şekilde tutabilmek için iyi bir sadık kitle analizi yapmanız gerekiyor. Bunun için;

 • Hikayelerde ara ara soru-cevap yaparak takipçilerinizi tanıyabilirsiniz
 • Fotoğraflarınızın altına atılan yorumları inceleyerek genelde hangi takipçilerin sizlerle etkileşimde kaldığını öğrenebilirsiniz
 • Fotoğraflarınızı genel olarak beğenen profilleri tespit edebilir ve o profillerle etkileşimde kalabilirsiniz
 • Takipçileriniz ile buluşma etkinlikleri düzenleyebilirsiniz
 • Takipçilerinize hediyeler gönderebilir ve onların sizin için değerli olduğunu hissettirebilirsiniz
 • Takipçilerinizin size gönderdikleri mesajları ara ara hikayelerinizde paylaşarak onlara teşekkür edebilirsiniz

Tüm bunları yaparken sizleri destekleyen ve sizlerle etkileşime devam eden kitleniz bilin ki sizi gerçekten seven sadık kitlenizdir. Ancak tüm bu süreçlerde sizlerin başka amaçlar güttüğü düşünüp sizleri takip etmeyi bırakan ön yargılı insanlarda olacaktır. Ancak emin olun ki, o insanların sizi takip etmeyi bırakması sizin sayfanızın yararına olacaktır. Çünkü sizlere bir etkileşim sağlamaya ve yaptığınız işleri desteklemeyen hesapların “yumurta” hesaptan farkı ne yazık ki yoktur.


 • Hedefe Uygun İçerik Üretiminizde Tutarlı Olun

Instagram profilinizde eğer seyahat üzerine içerikler üretiyorsanız bu çizginizi bozmadan aynı doğrultuda hareket etmeniz gerekmektedir. Instagram takipçi arttırma yöntemlerinden en önemlisi tutarlı hareket etmektir.

instagram takipçi arttırmak

Bir takipçi alıştığı profil görüntüsünün dışında içerikler görmeye başladığında o sayfanın kendisini bozduğu ve artık kaliteler içerikler üretmeyeceğini düşünerek takibi hemen bırakmaktadır. Buradan yola çıkarak takipçi kayıpları yaşamamak için hedeflediğimiz kategoride tutarlı bir şekilde içerik üretmeye devam etmem gerekmektedir.

Ayrıca eğer haftada 3 gönderi paylaşıyor iseniz bu tutarlılığınızı devam ettirerek haftada en az 3 gönderi paylaşmaya devam etmeniz gerekiyor. Paylaşımlarınızı sekteye uğrattığınız zamanlarda takipçileriniz artık paylaşım yapmayı bıraktığınızı düşünerek sizleri takipten çıkabilir. Unutmayın; instagram takipçi arttırma yöntemleri çok yönlü ve çok kanallı bir strateji gerektirir. Tüm aşamaları doğru ve adım adım uygulamak gerekmektedir.


 • Instagram Sayfanıza Yeteri Zamanı Ayırın

Instagram sayfanıza yeterli zamanı ayırmakta güçlük çekiyorsanız instagram’da takipçi arttırmanız oldukça zor olacaktır. Instagram algoritmaları sizleri daha fazla aktif olmaya ve instagram platformunda daha fazla vakit geçirmeye teşvik etmektedir.

instagram takipçi arttırma

Türkiye’de kullanıcılar sosyal medya üzerinde ortalama 2 saat 46 dakika zaman geçirmektedir. Bu istatistikten yola çıkarak instagram üzerinde ciddi bir zaman geçirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Instagram takipçi arttırmak için günlük ortalama en az 1,5 saat zaman geçirmeniz hem aktifliğinizi koruyacak hem de daha fazla kitlelere ulaşabilmeniz adına sizlere yeni fırsatlar doğuracaktır.


 • Takipçilerinizle İletişiminizi Koparmayın

Instagram sayfa yönetimi konusunda insanların yaptığı en büyük yanılgı, yeni takipçi kitlelerine ulaşmaya çalışırken var olan takipçi kitlesini koruyamamasıdır.

Günlük ortalama 20 kişi takibi bırakıyor ve yeni gelen takipçi sayısı 10 kişi ise aslında hergün zarara uğruyorsunuz demektir. Eğer instagramda takipçi arttırmak için yaptığınız uğraşlar sonuç getirmiyor ise elinizde olan takipçi kitlesini korumanız gerekmektedir. Bunun için takipçilerinizle sürekli olarak etkileşimde kalmanız size sadık kitle yaratmakta avantaj sağlayacaktır.

 • Günlük hikaye paylaşımlarını es geçmeyin
 • Sizlere yorum atan kişilere mutlaka cevap verin
 • Fotoğraflarınızı beğenen takipçilerinizin sizde elinizden geldiği kadarıyla fotoğraflarını beğenin
 • Takipçilerinizden gelen istek ve önerileri hikayenizde paylaşarak bunu diğer takipçilerinize de mutlaka sorun
 • Interaktif profil metodu izleyerek takipçilerinizi sürekli olayların içerisinde tutun (Bugün nereye gitsem karar verin?, Hangi kıyafeti giyeyim?, Hangi yoldan gideyim?, Sizce şimdi ne yapmalıyım?) gibi metotlar ile sayfanızın etkileşimlerinde onlarında söz sahibi olmasını sağlayın.

 • Instagram Direct Mesaj Özelliğini Es Geçmeyin

Instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında en etkili metotlardan biri ise takipçilerinizin hikayelerinizi ve gönderilerinizi kendi arkadaş gruplarında ya da bireysel olarak bir kullanıcılara mesaj göndermesidir. Böylelikle sayfanızdan haberi olmayan kişilere ulaşmış olur ve yeni takipçi kazanımları sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • Hikayelerinizde insanların paylaşabileceği eğlenceli ya da düşündürücü videolar, görseller paylaşabilirsiniz.
 • Gönderilerinizde bilgiler verebilir ve insanların bu bilgileri başka kişilere iletmelerini sağlayabilirsiniz
 • Gönderi olarak paylaştığınız yeni bir fotoğrafta yer alan bir obje, yazı ya da kıyafet dikkat çekici olabilir ve insanlar bu gönderinizi başka kullanıcılara göndererek sizlere etkileşim sağlayabilir

Burada dikkat etmeniz gereken husus; gönderilerinizi çok iyi ve düzenli kurgulayarak paylaşmanızdır. İyi kurgulanmış bir gönderi sizlere çok ciddi takipçi etkileşimleri ile birlikte geri dönebilmektedir. Direct mesaj özelliği instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında en etkili olanlardan biridir. Bu özellik için biraz daha yoğun çalışmalar yapmanız sayfanızın büyümesi açısından sizlere fayda sağlayacaktır.


 • Günlük Hikaye Alışkanlığınızı Bozmayın

Hikaye paylaşımlarınızı aktif tutmanız, sizleri takip eden kullanıcıların zihinlerinde olabildiğince yer edinmenize fayda sağlayacaktır. Yeni takipçi kazanımı sağlayamazsanız dahi elinizde olan takipçilerin sizleri takipten çıkmamasını bu yöntem ile sağlayabilirsiniz.

instagram hikaye

Daha fazla hikaye etkileşimi almak için;
 • Günde en az 6 hikaye paylaşımı yapmanız gerekiyor
 • Paylaşım saatlerini insanların instagramda aktif olabileceği saatlere göre ayarlamanız sizlere avantaj sağlayacaktır
 • Hikayelerinizi gelişi güzel sakın atmayınız. Her bir hikayenize gerekli özeni gösterip, iyi hazırlanmış bir şekilde paylaşım sağlayınız. Bu sizi rakiplerinizden daha avantajlı bir duruma getirecektir
 • Interaktif hikaye etkileşimleri sağlayın ve takipçilerinizin hikayeleriniz ile etkileşime girmesini sağlayın
 • Günlük rutin hikaye etkileşimlerinizi devam ettirin. Böylelikle insanların hikayelerinizi daha fazla görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Instagram hikaye algoritmasında sıkça ziyaret ettiğiniz hikaye profillerini anasayfanızda daha fazla önüne çıkmasını sağlamaktadır. Bu algoritmayı es geçmeyerek hikayeleri tutarlı ve zamanında paylaşım yapmaya özen gösteriniz.

 • Instagram Gönderi Paylaşma İpuçlarını Mutlaka Uygulayın

Instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında iyi kurgulanmış bir gönderi paylaşımı oldukça önemlidir. Gönderinizi doğru bir algoritma ile dizayn edip ve hedefe yönelik yapacağınız her paylaşım sizlere ciddi bir geri dönüş sağlayacaktır.

instagram takipçi arttırma

Bir gönderiyi paylaşmadan dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;
 • Gönderinize mutlaka içeriğinizle alakalı büyük sayfaları etiketleyin. Instagram 20 profil etiketleme izni vermektedir. Burada yapmanız gereken 10 büyük hesabı etiketleyip onların takipçileri ile etkileşime girmek 10 orta büyük hesabı etiketleyerek paylaştığınız fotoğrafı portal sayfalarında paylaştırmak olmalıdır.
 • Gönderinize konum ekleyerek o konum üzerinde paylaşım yapanları merak eden insanların önüne listelenebilirsiniz. Bu yüzden konum eklemeyi ve eklediğimiz konumda ilk 9 gönderi arasına girmeyi kesinlikle unutmuyoruz. İlk 9 gönderi arasında yer almak için gönderimizin bol etkileşimli olması gerekmektedir.
 • Gönderinizin açıklamasını sade ve anlaşılır bir şekilde yaptığınızda takipçileriniz ile etkileşiminiz daha kolay olacaktır. Benim @rotamhikaye sayfamda yazdığım uzun yazılar aslında takipçilerim ile etkileşimimi zorlaştırıyor. Ancak sayfamın konsepti gezdiğimiz yerlerde hikayeler yazmak olduğu için bu doğrultuda tutarlı hareket etmem gerekiyor.
 • Gönderinizi paylaşırken kendinize özel yaratacağınız hashtag ile daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Nasıl mı? Başka kullanıcılar fotoğraflarınızda kullandığınız etiketleri merak ederek, herhangi bir süzme işlemi yapmadan direkt olarak kopyalamaktadır. Etiketlerinizin arasına ekleyeceğiniz kendinize ait bir etiket ile farkında olmadan birçok farklı kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Biz izlediğimiz bu taktiğe “Gizli Etiket Etkileşimi” diyoruz.
 • Gönderinizi paylaşırken açıklama kısmında arkadaşlarınızdan bahsedebilir ve onların gönderilerinizle etkileşime girmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; instagram profilinde iyi bir kitle yakalamış olan arkadaşlarınızı @profilismi (örnek:@rotamhikaye) diye açıklama kısmınızın sonuna eklemeniz gerekmektedir.
 • Gönderinizin canlı renklere sahip olması ve iyi düzenlenmesi de etkileşiminizi arttıracak diğer bir husustur.

 • Instagram İstatistiklerinizi Doğru Analiz Edin

Instagram’da yer alan istatistiklerinizi doğru yorumlamak takipçi arttırmanız için alacağınız aksiyonlar adına çok önemlidir. Profil ziyaret ortalamanız, sayfanızı takip eden yaş aralığı, cinsiyet oranı, başlıca konumlar, gönderilerinizin etkileşim sayılarının hepsi instagram takipçi arttırmak için doğru analiz edilip verilenmesi gerekmektedir.

instagram takipçi arttırma

Özellikle gönderilerinizin istatistiklerini doğru yorumlamanız hayati önem taşıyor. Çünkü kullanmış olduğunuz etiketlerin geri dönüşüm oranları, insanların gönderiyi ne derece beğendikleri ve daha birçok analizi buradan gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle en iyi etkileşim almış gönderilerinizi doğru yorumlayıp, o gönderilerinize uygun metotlarda gönderiler paylaşabilirsiniz. Doğru veri analizi instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında ciddi bir önem arz etmektedir.


 • Instagram’ın Değişen Algoritmasına Ayak Uydurun

Instagram algoritması gün geçtikçe karmaşık ve çözülmesi zor bir hale gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre instagram, geliştirdiği son algoritmalar ile kullanıcıları tamamen aktifliğini arttırmaya yönelik güncellemeler izlemektedir.

Son zamanlarda büyük hesaplı profillerin etkileşimlerinin düşmeye başlaması, gönderilerin çok az insana ulaşması gibi birçok farklı durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Burada en önemli kriter, instagram’ın yıl içerisinde geliştirdiği algoritmaları sık sık takip edip o algoritmalara göre pozisyon belirlemektir. Böylelikle gelişen uygulamaya ayak uydurmuş olur ve sizlere +1 puan olarak geri dönmesini sağlamış olursunuz.


 • Otoriter Hesaplar İle Mutlaka Etkileşimde Olun

Instagram üzerinde ciddi etkileşimi bulunan hesaplar ile daima dirsek temasında hareket etmeye çalışınız. Bunu yapabileceğiniz yöntemler;

 • Instagram üzerinde etkileşimi yüksek hesapların gönderi bildirimlerini açarak onların paylaşacağı gönderilere ilk yorumları atmaya çalışın. Yorumlarınızda samimiyeti ve içtenliği kesinlikle bırakmayın. Hatta o hesabı sizinle etkileşime geçirmek için güzel bir soru sorabilir ve alacağınız cevap ile etkileşim yaratabilirsiniz.
 • Paylaşılan bir gönderi de otoriter hesabı bulunan kişiden bahsederek onu gönderiye çekip sizlere cevap vermesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle takipçi etkileşimi yaratmış olursunuz.
 • Instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında en etkili yöntemlerden biri de hikaye cevaplarıdır. Otoriter hesabın hikayesine vereceğiniz samimi bir cevap ile sizi hikayesinde paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle takipçi arttırma etkileşimi yakalamış olursunuz.

 • Instagram Profilinizi Doğru Optimize Edin

Instagram profilinizde kurgu çok önemlidir. Doğru kurgulanmış ve optimize edilmiş bir sayfa daima dikkat çekecektir. Eğer bir seyahat profiliniz var ise paylaştığınız içeriklerin canlı ya da dikkat çekici olması size avantaj sağlayacaktır.

instagram takipçi arttırmak

@yagizderolur profili doğru kurgulanmış bir instagram sayfasına örnek olarak gösterilebilir. Yağız instagram profilinde takipçilerine bilgiler veriyor, ayrıca seyahat ve kamp deneyimlerini paylaşıyor. Bunu da sayfasında sütunları doğru kurgulanmış bir şekilde ayırımlar eşliğinde takipçilerine gösteriyor. Sizde doğru kurgulanmış sayfa örneği için @yagizderolur hesabını ziyaret edebilirsiniz.


 • Instagram Topluluğuna Yardım Edip Avantaj Sağlayın

Instagram takipçi arttırma yöntemleri arasında belki de herkesin unuttuğu ama en çok hatırlamamız gerekenlerden biride Instagram Topluluğu’dur. Instagram hesap kullanıcılarının sadık olmasını ve instagram ağını genişletmesi için kendilerine yardımcı olmasını ister. Buda instagram içerisindeki aktifliğinizle ve etkileşimleriniz ile gerçekleşir. Yani haftada 2-3 kere instagram adresinize giriş yapıyorsanız sizin instagram topluluğu için çok fazla bir şey yapmadığınızı belirtebilirim. Ancak günde en az 1,5 saat zaman geçiriyorsanız o zaman siz topluluk adına ciddi bir etkileşim ağı yaratıyorsunuz.

Buradan yola çıkarak instagram, kullanıcılarının aktifliği ve instagram topluluğunun gelişimine sağladığı katkılar ile de değerlendirip profilinizi keşfet, önerilenler gibi alanlarda gösterebilmektedir. Gelişime katkı sağladığınız sürece, instagram’da sizlerin gelişimine katkı sağlayacaktır.


2. Yardımcı Programlar ile Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri

 • Yardımcı Programlar İle Instagram Takipçi Nasıl Arttırılır?

Instagram uygulamasının dışında, instagram veri dosyalarını (api) kullanarak oluşturulmuş tüm programlara aslında 3.part programlar yani yardımcı programlar denilmektedir. Daha sade bir tabir ile anlatmak gerekirse; instagram tarafından yazılım geliştiricilerine sunulmuş bir uygulama program arayüzüdür. Yazılım geliştiricileri bu dosyaları kullanarak instagram için; instagram takip, instagram’da kim seni takipten çıktı, instagram analizleri, instagram beğenenleri gör gibi birçok yan uygulama geliştirebilirler. Instagram her ne kadar yardımcı programlar ile takipçi arttırma olayına karşı gibi dursa da aslında birçok ünlü hesabın bu yöntem ile yükselişte olduğunu görmemezlikten gelmektedir.

Bugün sosyal medya platformlarında görmüş olduğunuz ünlülerin veya sosyal medya fenomenlerinin birçoğu fotoğraflarına beğeni, sayfalarına takipçi satın almaya devam etmektedir. Bunu yapmaların sebebi aslında instagram’ın etkili bir profiliniz ve takipçiniz olmasına rağmen sizin etkileşimlerinizi düşürmesidir. 1M hesabı olan ünlü bir hesap fotoğraflarına 5B beğeni geldiği zaman yanlış anlaşılabilir. Takipçilerinin 1M rakamını bot yani yumurta hesap zannetmemesi için ekstradan fotoğraflarına 5B beğeni satın alarak etkileşimini tekrar yükseltmektedir.

Diğer bir senaryoda ise; fotoğraflara çok ciddi beğeni ve yorum gelmesine rağmen instagram profili başka kullanıcıların önüne çıkarmamaktadır. İş böyle olunca ünlü hesapları veya fenomenler “Doping” yöntemi ile sayfalarına biraz can suyu vermektedir.

Türkiye’de birçok ünlü hesap ve sosyal medya fenomeni bu şekilde yükselişlerini korumuş ve yükselişlerine devam etmişlerdir. Onun için ölçüyü ve satın alacağınız hizmeti doğru tanımlayıp ona göre aksiyon almanız gerekmektedir. Bugün sosyal medya fenomenlerinin ve ünlü hesapların sosyal medya danışmanları bulunmaktadır. Bu danışmanlar sayesinde beğeni ve takipçi satın alma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Eğer iyi bir danışmanınız yok ise ya da sosyal medya yönetimi ve gelişimine çok hakim değilseniz bu yöntemi denerken çok dikkatli olunuz.

Türkiye’de bu sektör oldukça gelişmiştir. Hindistan, Rusya ve diğer ülkeler üzerinden satın alınan programlar ile Türkiye pazarında çok fazla takipçi ve beğeni satış sayfası bulunmaktadır. Bu sektörden aylık minimum 5.0000 TL kazananlar bulunuyor. Yine belirtmek isterim ki; Türkiye’de birçok ünlü hesap bu yöntemi kullanmaktadır. Aslında takipçi satın almak ya da beğeni satın almak herkesin bildiği ama kimsenin bilmediği bir olaydır.

Sektör içerisinde birçok web sitesinin aslında asıl hedefi; sizin kullanıcıları bilgilerinizi almak ve veritabanlarına kaydederek başka platformlara satışını sağlamaktır. O platformlarda sizin kullanıcı bilgileriniz ile api üzerinde bir giriş yapar, siz farkında olmadan başka insanları takip ettirir ve fotoğraflarını beğendirir. Onun için burada en çok dikkat etmeniz gereken husus; instagram bilgileriniz ile giriş yapacağınız tüm platformlardan uzak durmaktır. Bu platformlarda yapacağınız girişlerde muhtemelen kullanıcı bilgileriniz ve şifreleriniz çalınacaktır. Bunun yerine sizden mail ile kaydolmanızı isteyen daha güvenilir platformlar tercih edebilirsiniz.

Sadece burada dikkat etmeniz gereken husus; ne kadar ihtiyacınız olduğunu belirlemektir. Bunu youtuber hesaplarından da düşünebilirsiniz. Ölçüyü kaçırıp videolarına fazla izlenme aldıklarında hem kullanıcı tarafında çok kötü bir algı yaratıyor hem de youtube direkt olarak sizi incelemeye alıyor. Eğer böyle bir şey yaptığınızı anladıysa da o videonun para kaynağını kesiyor ve sayfanıza bir uyarı gönderiyor. Bugün Türkiye’de birçok ünlü hesap ve sosyal medya fenomenleri youtube izlenme, instagram takipçi satın alma, instagram beğeni satın alma konularında uzman kişiler ile çalışıyor ve şu anda Türkiye’de bu sistem oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Ancak yine belirttiğim gibi kimsenin bu sistemden haberi yokmuş gibi davranılıp, herkes doğal gözükmeye devam ediyor.

Örneğin; 1K takipçiniz varken 10K bir doping desteği yapmanız mantıksız olacaktır. Ama 50K bir sayfanız varsa burada yapacağınız 2-3K bir destek aslında sadece doping etkisi yaratacaktır. Ya da 100K takipçiniz var ve fotoğraflarınız 3K beğeni alıyor. O zaman yapacağınız 1K ya da 2K’lık destek sayfanızda sırıtmayacaktır. Unutmayalım ki; doğal yollarla yükselmek ve doğal bir şekilde beğeni almak en ama en güvenilir yoldur. Sizin ilk hedefiniz tüm ama tüm doğal yolları denemek ve doğal yöntemler ile yükselişinizi devam ettirmektir. Yukarıda belirttiğim yöntemler ve uygulamalar büyük hesapların yönetiminde uzmanlar tarafından kullanılan yöntemlerdir.


 • Yardımcı Programların Kullanımı Zarar Verir mi?

Yanlış kurgulanmış her plan size daima zarar verir. Yukarıda anlatmak istediğim yardımcı programlar ile de instagram’da takipçi arttırmak mümkündür. Ama bu sistemleri kullanırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Ben seyahat hesabım @rotamhikaye üzerinde bu sistemleri kullanmaya ihtiyaç duymadım. Zaten işin tekniğini ve matematiğini bildiğim için etkileşimleri yükseltebiliyor ya da takipçi sayımı arttırmak için farklı algoritmalar deneyebiliyorum. Yani sizin anlayacağınız neye ne kadar ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Aksi takdirde bu tarz uygulamaları kullanmak sayfanıza ciddi zararlar verebilir. En azından instagram yönetimi sizlerin bu takipçi artışını veya beğeni artışını algıladığı anda sayfanıza ihtar çekebilir. İhtar yetersiz kalacağını düşündüğü noktada sayfanızı kapatabilir. Bunun için yukarıda bahsettiğim uygulamaları eğer kullanmayı düşünüyor iseniz mutlaka ama mutlaka bir uzman eşliğinde ilerlemenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde yapacağınız yanlış bir strateji sayfanıza çok ciddi zararlar verecektir. Yine belirtmek isterim ki; doğal yükselişler ve doğal yöntemler en iyi yöntemlerdir. Hedefiniz %100 doğallık olsun ve bu doğrultuda hareket ediniz.


 • Yardımcı Program Kullanmanın Avantajı Var mı?

Yardımcı program kullanmanın avantajı oldukça tartışılır. Birçok sayfaya avantajı olduğu gibi birçok sayfada zararı olmuştur. Yine belirtmek istiyorum ki; doğru kurgulanmış bir plan eşliğinde hareket edip, bu doğrultuda işlemler yaptığınızda avantaj yakalayabilirsiniz. Ancak yanlış bir algoritma ile hareket ettiğinizde zararı çok ciddi boyutlarda yaşayabilirsiniz.

Bugün Türkiye’de birçok hesap tarafından kullanılan hizmetler;

 • Instagram İstatistik Yükseltme
 • Instagram Takipçi Satın Alma
 • Instagram Beğeni Satın Alma
 • Instagram Yorum Satın Alma
 • Youtube Beğeni Satın Alma
 • Youtube İzlenme Satın Alma

gibi birçok hizmet kullanılıyor. Sayfasına istatistik yükseltme olayı yapan bir ünlü hesap firmalar ile sponsorluk görüşmelerinde avantaj sağlayabiliyor. Çünkü görüşme yaptığı firmalarda sosyal medya uzmanları tarafından iyi bir analiz çıkartılmadığında bu istatistiğin nasıl yükseldiğini kimse anlayamıyor ve aslında herşeyi doğal gösterebiliyor. Ya da youtube sayfasına izlenme satın almış birisi radyo programlarına konuk olabiliyor ve ciddi anlamda piyasada kendi PR çalışmasını çok iyi yapabiliyor. Onun için avantaj fayda oranı sizin bu işten beklentinize göre değişmektedir Ancak yine belirtiyorum ki bunlar doping yöntemlerdir. Her doping yöntem sayfanızın doğallığını bozacaktır. Sizler daima doğal yükselmek için algoritmalar geliştirin ve bu doğrultuda hamleler yapın.


3. Instagram Beğeni Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Instagram beğeni arttırma yöntemleri de yine takipçi arttırma yöntemleri kadar komplike bir iştir. Eğer fotoğraflarınıza daha fazla beğeni almak istiyorsanız aşağıda anlatacağım teknikleri en iyi şekilde uygulamaya çalışınız.

instagram

 • Canlı ve Etkili Fotoğraf Kullanımı
 • Etiketlerin Doğru Kullanımı
 • İnsanları Yeni Paylaştığınız Gönderiye Çekme Metotları
 • Yorumlara Cevaplar ve Etkileşim Arttırma
 • Instagram Gönderiyi Öne Çıkar

 • Canlı ve Etkili Fotoğraf Kullanımı

Instagram beğeni arttırma yöntemleri arasında en etkili yöntemlerden biride fotoğraflarınızı canlı ve etkili oluşturmanızdır. Canlı ve etkili bir fotoğraf oluşturduğunuzda aslında daha fazla beğeni almanın yolunu %80 tamamlamış oluyorsunuz.

instagram

Doğru kurgulanmış bir fotoğraf ile daha fazla etkileşim alabilirsiniz.


 • Etiketlerin Doğru Kullanımı

Instagram takipçi arttırma yöntemlerinde anlattığım olay beğeni içinde geçerlidir. Etiketleri doğru kullandığınızda fotoğraflarınıza daha fazla beğeni ve etkileşim alabilirsiniz. Etiketlerin doğru kullanımı hakkında fazla bilgi alabilmek için instagram takipçi arttırma yöntemleri alt başlığında yer alan “ Instagram Etiket Kullanımına Dikkat Edin” konulu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.


 • İnsanları Yeni Paylaştığınız Gönderiye Çekme Metotları

Instagram beğeni arttırmak için uygulayacağınız bu yöntemlerde amacımız insanları baskı altına almadan doğal yollar ile içeriğe yönlendirmektir. Bunun için birkaç farklı metot uygulanabilir. Bunlar;

 • Fotoğraflarınızda arkadaşlarınızdan bahsedin, onları gönderinizle etkileşime girmesini sağlayın.

instagram takipçi arttırmak

 • Yeni bir gönderi paylaştığınızda mutlaka hikayelerinizde bunu duyurun. “New Post”, “Yeni Gönderi Sizlerle”, “Peki sen bu yeni gönderi hakkında ne düşünüyorsun?” gibi başlıklar ile insanları gönderinizden haberdar edip, onları gönderinize çekmeye çalışın.
 • Paylaştığınız yeni bir gönderiye yorum ve kaydet yaptırtmaya çalışınız. Yorum yapılan, kaydedilen ve başka kullanıcılara mesaj yoluyla gönderilen fotoğraflar daha fazla etkileşim alacaktır.

 • Yorumlara Cevaplar ve Etkileşim Arttırma

Instagram’da beğeni almak için biraz uğraşmak gerekiyor. Eğer büyük etkileşimi olan bir portal sayfası yada ünlü sayfası değilseniz sizlere yapılan yorumlara ivedi bir şekilde geri dönüş yapmak zorundasınız. Özellikle yeni bir fotoğraf paylaştığınızda ilk 1 saat içerisinde instagram üzerinde sürekli aktif olarak yapılan yorumlara hızlı geri dönüşler yapmalısınız. Böylelikle hep instagram takipçi arttırma hem de instagram beğeni arttırma yöntemlerinden biri olan yorum etkileşimini doğru bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken ise;

 • Takipçilerin samimi yorumlarına samimi bir şekilde cevap verin

instagram

 • Soru soran takipçilerinizi gayet net ve sade bir şekilde açıklama yaparak tatmin edin
 • Sizlere eleştiri getiren yorumlara gayet olgunlukla cevaplar verin
 • Başka insanları öneren yorumları beğenmeyi unutmayın. (Örneğin: @rotamhikaye hesabında bir fotoğrafın altında arkadaşınızı @profilismi olarak yorumluyorsunuz. Böylelikle o arkadaşınız “bir yorumda senden bahsetti” uyarısı aldığı anda fotoğrafa gelmiş oluyor.)

 • Instagram Gönderiyi Öne Çıkar

Instagram takipçi arttırma ve beğeni arttırma için kullanılan yöntemlerden biride sponsorlu reklam yani gönderiyi öne çıkarmaktır. Instagram son zamanlarda gerçekleştirmiş olduğu güncellemeler ile büyük sayfaları reklam vermeye zorlamaktadır. Burada izlediği yöntem ise; küçük sayfaların etkileşimlerini yüksek tutarak onu büyütüyor, büyük sayfaların etkileşimlerini düşük tutarak da onları reklama zorluyor. Yani bir rekabet ortamı yaratarak sizlerin daha fazla reklam vermesini istiyor. Instagram takipçi arttırmak ya da beğeni arttırmak isteyen kullanıcılar ise bir süreden sonra sponsorlu reklamlar vererek gönderilerini ön plana çıkartıp, etkileşimlerini arttırmaya çalışıyorlar. Burada bir gönderiyi ön plana çıkarmadan önce o gönderinin doğru bir seçim olup, olmadığını düşünmeniz gerekiyor. Ayrıca gönderiyi öne çıkarırken dikkat etmeniz gerekenleri “Instagram’da Nasıl Reklam Verilir” konulu başlık da sizler için detaylıca anlattım.


4. Instagram Etkili İçerik Üretme Yöntemleri Nelerdir?

Instagram’da içerik üretmek aslında sanıldığı kadar zor bir olay değildir. Tek yapmanız gereken planlı ve programlı hareket etmenizdir. Etkili içerik üretmek için ne yapmak gerekir diye soranlar için;

 1. Kategorileri belirlenmiş bir sayfa düzeni
 2. İstikrarlı ve planlı hareket etme
 3. Rakip analizi (En az 5 detaylı rakip analizi)
 4. İçerik üretmeyi düşündüğün kategoride Dünya’da neler yapıldığının analizi
 5. Instagram uzmanlarının içerik üretme konularındaki ipuçlarını doğru yorumlama
 6. Diğer sosyal medya platformlarından kategoriniz ile ilgili feyz alma
 7. Takipçi geri bildirimlerine göre içerik üretme

Yukarıdaki maddelerde belirttiğim tüm yöntemler instagram takipçi arttırma ve beğeni arttırma için yapılması gerekenlerdendir. Ayrıca ürettiğiniz bir içeriği eğer kitlelere ulaştıramazsanız, Dünya’nın en iyi içeriğini de yapsanız yine de fayda sağlamayacaktır. İçerik ürettikten sonra içerik pazarlamayı da çok iyi yapmanız gerekiyor. Daha önce hazırlamış olduğum “Metin Yazarlığı” yazımda sizlere etkili içerik üretme ve ürettiğiniz içeriği internet ortamında nasıl pazarlayacağınız hakkında bilgi vermiştim. Dilerseniz “Metin Yazarlığı” içeriğimi okuyabilir ve bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

evdekal

Benim #evdekal süresince üretmiş olduğum içerik olan #evdekal Akademi; etkili içerik üretmeye iyi bir örnek olabilir. #Evdekal akademi sayesinde kullanıcı etkileşimlerin oldukça yükseldi ve çok güzel bir sosyal sorumluluk içeriği çıkartmış oldum. Bu sayede birçok kitle tarafından saygı kazanmış oldum.


5. Instagram Mavi Tik Alma Yöntemleri Nelerdir?

Instagram kullanıcı profillerini “Instagram Account Verification Badge” yani bizlerin tabiri ile mavi tikli hesaplara dönüştürerek onların fikri haklarını korumayı amaç edinmektedir. Diğer bir tabir ile; sizlere mavi tik vererek sahte açılan hesaplarınızdan, ürettiğiniz içeriğin çalınmasından sizleri koruyor. Instagram mavi tik almak herkesin hayal ettiği ancak birçok kullanıcının gerçekleştiremediği bir olaydır. Instagram, daha önce Twitter’ın yaptığı onaylı hesap hatasına düşmek istemiyor. Twitter yetkilileri “Biz profillere mavi rozet vermekte esnek davrandık. Bu kötü bir hata oldu.” diyerek aslında mavi rozet konusunda yaptıkları hataları dile getirmektedir. Instagram ise mavi rozet vermekte çok sıkı bir politika izliyor. Sizlerin ciddi anlamda iyi bir etkileşime sahip olmanızı ve gerçekten kopyalanabilecek bir hesap olmanızı ölçümlendirmeye çalışıyor. Mavi rozet almak için dikkat etmeniz gerekenler ise;

instagram mavi tik alma

 • Etkileşimi yüksek bir profil olun (Takipçi sayısının önemi yok. Etkileşimleri yüksek bir profil olmanız avantaj sağlayacaktır.)
 • Instagram hesabınızı diğer sosyal medya hesaplarınız ile bağlayın. (Böylelikle diğer sosyal medya hesaplarınızdaki aktifliğinizi de kanıtlamış olabilirsiniz.)
 • Instagram hesabınızda kaliteli ve özgün içerikler üretin.
 • Sahte takipçi ve beğeni kullanmayın
 • Instagram spam filtrelerinde şüpheli hareketler sergilemeyin (İnsanlara aynı beğeniyi sürekli kopyala yapıştır yapmak, bir dakika içinde izin verilen fotoğraf beğeni sayısını aşmak, insanlara rahatsız edici mesajlar göndermek)
 • Takipçileriniz ile etkileşimli olacak ve onların sizleri önerecek, sizden bahsedecek şekilde içerikler geliştirin
 • İnternet ortamında PR çalışmanızı mutlaka yaptırın. (Haber siteleri, sosyal içerik paylaşım siteleri gibi platformlarda mutlaka haberlerinizi yaptırın)

Instagram mavi tik almak için bazı kişiler sizlerden para talep edebilir. Bunlara kesinlikle itibar etmeyiniz. Mavi tik başvurusunu sizlerde rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için;

instagram mavi tik alma

 1. Instagram “Ayarlar” menüsüne giriş yapınız.
 2. Ayarlar menüsünden “Hesap” menüsüne giriş yapınız.
 3. Hesap menüsünden “Doğrulama Talebi” menüsüne giriş yapıyoruz.
 4. Doğrulama Talebi menüsünden ilgili yerleri doldurarak “Gönder” butonuna basıyoruz.

Böylelikle doğrulama talebimizi göndermiş oluyoruz. Artık instagram profilimizi inceleyerek, kopyalanabilecek bir hesap mıyım değil miyim bunun analizi neticesinde bana bir sonuç gönderecektir.


6. Instagram Doğru Sayfa Yönetimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Instagram’da doğru bir sayfa yönetimi için dikkat etmemiz gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Instagram sayfanızda yer alan bilgileri sade, anlaşılır ve doğru bir şekilde doldurun
 2. Sayfanızın kategorisini belirleyin ve gidişatınızı buna göre ilerletin
 3. Takipçileriniz ile etkileşimde kalın, onları kesinlikle terslemeyin
 4. Gönderilerinize gelecek olan yorumlara olumlu geri dönüşler yapın
 5. Sosyal sorumluluk projelerinde sayfanızın adıyla birlikte yer alın
 6. Takipçilerinize asla yalan söylemeyin
 7. Sayfanızda istikrarlı ve planlı hareket edin
 8. Hikayelerinizi günlük en az 6 tane paylaşacak şekilde kurgulayın
 9. Sayfanıza günlük yeteri kadar zaman ayırıp, instagram topluluk gelişimine katkı sağlayın
 10. Düzenli canlı yayınlar ile takipçilerinizin sizi daha çok tanımasına izin verin
 11. Instagram profilinizde öne çıkan hikayeler eklemeyi unutmayınız

instagram

Yukarıda belirttiğim ana başlıklar instagram’da doğru bir sayfa yönetimi için olmazsa olmazlar arasındadır. Eğer sizde instagram profilinizde takipçi arttırmak istiyorsanız bu maddeleri en doğru şekilde uygulamaya çalışınız.


7. Instagram Sadık Kitle Yönetimi Nasıl Yapılır?

Instagram takipçi arttırma kadar instagram profilinizde sadık kitlenizi kendinizde tutmakta bir o kadar önemlidir. Günümüz sosyal medya kullanıcılarının yapmış olduğu en büyük hatalardan biride; yeni bir takipçi kazanmak için belirli çalışmalar gerçekleştirirken ellerindeki takipçilerin kayıplarını önlemek için herhangi bir etkileşimde bulunmamalarıdır. Sadık kitle yönetimi için;

 • Takipçilerinizden profilinizin gidişatı hakkında fikirler isteyebilirsiniz
 • Takipçilerinizin sayfanızda yer alan içeriklerle ilgili taleplerini karşılamayı ihmal etmemelisiniz
 • Soru-Cevap etkileşimleri ile takipçilerinizin beklentilerini ölçümleyebilirsiniz
 • Canlı yayın etkinliklerinize takipçilerinizi davet ederek onların sizler hakkında fikirlerini dinleyebilirsiniz
 • Mesajlara mutlaka cevap vermelisiniz. Mesajına cevap verilmeyen bir takipçi sizleri takipten çıkabilir
 • Eğer büyüyen bir sayfaya sahip iseniz mutlaka erişilebilir olmanız gerekiyor. Yani kendinizi Hadise ile bir tutmamamız lazım. O bir sanatçı ve instagram olmasa dahi birçok platformdan etkileşim alıyor, insanlar onu kötü yargılayamayabilir. Ama sizler böyle bir etkileşimde değilseniz ulaşılabilir olmanız gerekmektedir

Sadık kitle yönetimi için yukarıda bahsettiğim maddeleri sizler kendi sayfanız için devam ettirebilirsiniz. Yine hatırlatmak isterim ki; instagram takipçi arttırma için eylemler gerçekleştirirken mutlaka elinizdeki kitleyi korumak içinde projeler gerçekleştirmelisiniz.


8. Instagram Real Time Marketing Nasıl Yapılır?

Real Time Marketing ya da gerçek zamanlı pazarlama, kitlelerinize belirli bir zaman dilimi içerisinde anında pazarlama olarak değerlendirilebilir. Bu konuyu birkaç örnek ile göstermek istiyorum.

 • Algida

Twitter platformunun beğen butonu getirmesinin hemen ardından Algida resmi twitter hesabından “Kalp Kalbe Karşıymış” diyerek gerçek zamanlı bir pazarlama faaliyeti gerçekleştirmiştir.

real time marketing

 • Club Okey

31 Mart gecesi Türkiye’de tüm elektriklerin kesilmesinin ardından Club Okey resmi twitter hesabından “Krizi fırsata çevirin” sloganı ile yapmış olduğu gerçek zamanlı pazarlama oldukça ses getirmişti.

okey

Burada verebileceğimiz örnekler oldukça fazladır. Sizlerde Ülke yada Dünya için gündem olmuş konularda hızlı reaksiyonlar göstererek içerik üretebilir ve real time marketing uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz.


9. Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram sürekli güncellediği algoritmalar ile kullanıcıları daha fazla aktif olmaya zorluyor. Eğer instagram takipçi arttırmak istiyorsanız gelişen instagram algoritmalarına ayak uydurmanız gerekiyor. Instagram algoritmalarını listelemek gerekirse;

instagram takipçi arttırma

 • Instagram Anasayfa Algoritması

Paylaştığınız bir gönderinin ilk 1 saat içinde aldığı beğeni, kaydet ve yorum sizlerin keşfete çıkmasını ve diğer takipçilerinizin anasayfasında gösterim almanıza yarayacaktır. Çünkü instagramda bir gönderi paylaştığınızda instagram sizleri sadece %10 ile %20’lik bir dilime göstermektedir.

 • Instagram Keşfet Algoritması

Instagram keşfet algoritması, paylaştığınız gönderiye aldığınız yorumlar, kaydetler ve mesaj yoluyla kullanıcıların birbirlerini iletmesi sonucu tetiklenmektedir. Ayrıca kullandığınız etiketlerde keşfete düşme olasılığınızı etkilemektedir. Bunun için gönderilerinizin takipçileriniz tarafından yorum, kaydet ve beğeni olarak etkileşim getirmesi gerekmektedir.

 • Instagram Öneriler Algoritması

instagram takipçi arttırma

Kategorinize göre hesaplar ile birbirinizi takip ettiğiniz zaman, sizin takip ettiğiniz bir hesabı başka bir kullanıcı takip ettiğinde onun önüne “Öneriler” olarak çıkabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus ise; kategorinize göre uygun kişiler ile takipte kalmanızdır.

 • Instagram Hikaye Algoritması

Instagram hikaye algoritması ile ilgili çeşitli söylentiler bulunuyor ancak henüz net bir raporlama yapılmış değildir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus; hikayelerinizi dikkat çekici ve viral olabilecek türde hazırlayıp paylaşmanızdır. Böylelikle hikayeniz kullanıcılar tarafından başka kişilere mesaj yoluyla iletilebilir yada takipçileriniz tarafından cevaplanarak hikayenizin keşfete düşme olasılığını arttırabilirsiniz.

 • Instagram Yorum Algoritması

Instagram gönderinizin altına kısa net tabirler ve emojiler artık instagram filtreleri tarafından dikkate alınmamaktadır. Bunun yerine gönderiniz ile ilgili en az 4-5 kelimelik yorumlar ve gönderinizin alaka düzeyi ile ilgili yorumlar sizin keşfete düşme olasılığını arttıracaktır.

 • Instagram Hashtag Algoritması

Instagramda etiket kullanarak keşfete düşmek için doğru bir strateji izlemeniz gerekmektedir. Eğer büyük bir hesap değilseniz 100K ile 300K arasında etiketleri kullanarak gönderinizi daha ön plana çıkartabilirsiniz. Çünkü 1M ve üzeri etiketlerde ilk 9 sırayı genellikle büyük etkileşimli hesaplar almaktadır.

Instagram takipçi arttırmak için algoritmaları çok iyi takip edin buna göre aksiyon izlenmeniz gerekmektedir. Gelişen güncellemeleri ve yeni çıkan özellikleri takip etmeniz faydanıza olacaktır.


10. Instagram SEO optimizasyonu nasıl sağlanır?

SEO (search engine optimization) arama motorlarının sayfanızı daha iyi tanımlamasına ve anlayabilmesine olanak sağlayan, odaklandığınız bir anahtar kelimede sayfanızı daha üst sıralarda çıkarmak için yapılan “arama motoru optimizasyonu” işlemleridir. Daha basit bir tabirle; işletmeniz üzerinden kahve makinesi satıyorsanız, Google arama sonuçlarında “kahve makinesi” yazınca en üst sıralarda yer almak için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır.

instagram seo

Instagram SEO çalışması ise Google odaklı seo optimizasyonu dışında daha farklı işlemler yapmanızı gerektirir. Instagram SEO çalışmasında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Instagram sayfanızda yer alan bilgilerin eksiksiz ve hedefe uygun bir şekilde optimize edilmesi
 • Akılda kalıcı ve hedef odaklı bir sayfa isminin tercih edilmesi
 • Doğru hashtag (etiket) kullanımının yapılması
 • Konum etiketlerinizin doğru ve etkin bir şekilde kullanılması
 • Instagram gönderilerinizde “Alternatif Metin” alanının doğru bir şekilde doldurulması
  (Bu alan görme engelliler için instagram tarafından yapılmış özel bir alandır. Bu alanı doğru bir şekilde doldurmak gönderinizin kalite düzeyini arttıracak önemli bir kriterdir. Çünkü instagram üzerinde sayfa yöneten birçok kişi bu özelliği neredeyse hiç kullanmamaktadır. Bu özelliği kullanmak için yeni bir gönderi paylaşırken “Gelişmiş Ayarlar” yazısına tıklayarak sayfanın en altında yer alan “Alternatif Metin” kısmını doldurmanız gerekmektedir.)
 • Biyografi kısmınızda doğru ve etkili bir etiket kullanarak sayfanızı daha fazla ön plana çıkartabilirsiniz

Instagram kendini sürekli güncelleyen bir alt yapıya sahiptir. Bunun için instagram güncellemelerini takip ederek SEO çalışmalarınızı bu doğrultuda optimize edebilirsiniz. Instagram takipçi arttırmak için SEO çalışması yapmanız sizlere avantaj sağlayacaktır.


11. Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Instagram üzerinde reklam vermek için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

 • Facebook Business Üzerinden Reklam Vermek
 • Instagram Üzerinde “Tanıtımı Yap” butonu ile reklam vermek

Facebok business üzerinden reklam nasıl verileceğini bir sonraki konu başlığında anlatıyor olacağım. Biz şimdi instagram üzerinde reklam nasıl verilir bunu inceleyelim.

instagram reklam

 1. Paylaştığınız gönderiniz altında yer alan “Tanıtımı Yap” butonuna tıklayınız.
 2. Karşımıza çıkan sayfada kullanıcıları nereye yönlendirmek istediğime karar veriyorum. (Profil, İnternet Siten ve Direct Mesajlar)
 3. Yönlendirme kanalından sonra “Hedef Kitle” analizini yaparak hedef kitlemi oluşturuyorum.
 4. Hedef kitle sonucunda “Bütçe ve Süre” kısımlarını belirliyorum.
 5. Son olarak kampanyamı gözden geçirdikten sonra “Tanıtım Oluştur” diyerek reklamımın onaylanmasını bekliyorum.

Instagram üzerinde reklam verirken gönderinizin yazı ile boğulmamış olması gerekmektedir. Çok fazla yazı barındıran görseller instagram tarafından uygun değerlendirilmemektedir. Ayrıca silah, balta gibi kesici aletlerde de reklam vermek çok zordur ve genellikle reklam talepleriniz reddedilmektedir.

Instagram takipçi arttırmak için doğru kurgulanmış bir reklam çok ciddi faydalar sağlamaktadır. Onun için reklamınızı yayına vermeden önce mutlaka çok iyi kurgulayıp, analiz ediniz.


12. Business Facebook Üzerinden Instagram Reklamları Nasıl Verilir?

Facebook business, facebook ve instagram üzerinde reklam verirken, reklamlarınızı daha iyi kurgulayarak, hedef kitlenize uygun reklamlar oluşturmanıza olanak sağlayan facebook tarafından sunulan bir yönetim aracıdır.

facebook business manager

Sizlerde instagram ve facebook reklamlarınızı business manager üzerinden kurgulayarak hedef kitlenize uygun daha etkin sonuçlar alabilirsiniz.

Facebook business manager hakkında daha fazla bilgi almak için “Facebook Business” adresine giriş sağlayabilirsiniz.


13. Facebook Creator Studio üzerinden Instagram Profili Nasıl Kontrol Edilir?

Facebook creator studio, facebook tarafından sunulan içerik stüdyo platformudur. Bu platform sayesinde hem facebook hemde instagram hesaplarınızı üçüncü bir program gerektirmeden etkin bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca birden fazla sayfayı ve içeriği de yine buradan kontrol edebilirsiniz.

facebook creator studio

Facebook creator studio hakkında daha fazla bilgi almak için “Facebook Creator Studio” adresine giriş yapabilirsiniz.


14. Instagram IGTV içerik üretmenin avantajları nelerdir?

Instagram IGTV üzerinde içerik üretmeniz rakipleriniz karşısında sizlere avantaj sağlayacaktır. Çünkü instagram IGTV platformunu oluştururken aslında Youtube tarafında yer alan içerik üreticilerini kendine çekmeyi hedefliyordu. Ancak ilerleyen süreçlerde işler bu şekilde gitmedi ve insanlar Youtube tarafında içerik üretmeye devam etti. Bunun için IGTV içerik üretmenin avantajlarını şu şekilde listeyebilirsiniz.

instagram igtv

 1. Rakiplerinizden daha avantajlı bir duruma geçebilirsiniz
 2. Instagram videolarının keşfete düşme olasılığı daha yüksektir. IGTV ‘de paylaşacağınız videolar ile keşfetten takipçi etkileşimine girebilirsiniz
 3. İlerleyen tarihlerde IGTV reklam üzerinden para kazandırmaya başladığında IGTV’de içrik üretmek size büyük bir avantaj sağlayacaktır
 4. Sadece gönderi etkileşimi ile kalmayıp IGTV kullanarak da instagram platformunu daha etkin bir şekilde kullanmış olursunuz

IGTV instagram’da unutulan bir alan olsa da yakın tarihte birçok kullanıcı bu alana içerik üretmeye başlayacaktır. Sizlerde instagram takipçi arttırmak istiyorsanız bu alana mutlaka değer vermelisiniz.


15. Türkiye’de Instagram Kullanım Oranı Nedir?

We are social 2020 raporuna göre Türkiye’de 54 milyon insan sosyal medya kullanmaktadır.

we are social turkey

Rapordan edindiğimiz verilere göre Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya uygulaması Youtube ardından Instagram yer almaktadır.

we are social turkey

Türkiye’de aktif olan sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğu 25-34 yaş grubu arasında  yer almaktadır.


Instagram takipçi arttırma, instagram yönetimi ve instagram’a dair birçok konunun yer aldığı bu eğitim sosyal proje olarak hazırlanmıştır. #Evdekal projesine destek olmak için “Eğitimsiz Kimse Kalmasın!” adı altında insanlara ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Rotamhikaye sayfasının asıl konsepti seyahat ve kamp odaklı içeriklerle paylaşımlar olduğunu hatırlatmak ister, instagram ile ilgili sorularınız var ise yorumlarda belirtmenizi rica ederim.

Yazı Özeti
Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri » 300+ Önemli İpucu
Konu
Instagram Takipçi Arttırma Yöntemleri » 300+ Önemli İpucu
Açıklama
Instagram takipçi arttırma yöntemleri ile hedef kitle odaklı olarak sayfanızı en iyi şekilde optimize edin. Instagram ile ilgili tüm detaylar rotamhikaye.com'da!
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye

2 YORUMLAR

 1. Gerçekten faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Bu akşamki Zoom toplantısını da merakla bekliyorum.Teşekkürler 🌸🌺🎈
  Gökçen Dilber Buluttekin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin