Wuhan » İzmir’in Kardeş Kenti Wuhan Hakkında 10 Bilgi

0
474
wuhan

Wuhan » İzmir’in Kardeş Kenti

Wuhan ya da Vuhan hakkında yazmış olduğum yazı dizisi içerisinde İzmir ile imzalanan “Kardeş Kent” protokolü, Vuhan şehrinin Çin Hükümeti için önemi ve Vuhan kentinin gezilecek yerleri hakkında detayları bilgilendirmelere ulaşabilirsiniz. Covid-19 (corona virüsü) ya da Wuhan virüsü olarak adını duyuran Vuhan kentinin farklı özelliklerini hep birlikte inceleyelim.

Wuhan, ÇİN

Wuhan ya da Vuhan Çin’in en uzun nehri olan Yangtze ve onun en büyük kolu olan Han nehirlerinin kavşak noktasında bulunmaktadır. Çin’in eyaleti olan Hubei’nin yönetim merkezi ve en büyük şehridir. Vuhan adını dünyaya bir anda Covid-19 (corona) virüsü ile duyurmuş olsa da aslında Orta Çin’in en büyük şehridir. Vuhan kentinde resmi kayıtlara göre 10 milyonun üzerinde insan yaşamaktadır.

wuhan

Dokuz vilayetin önde gelen iş merkezi olan Vuhan, Wuchang, Hankou ve Hanyang adlı üç kentin birleşmesinden oluşmaktadır. Büyük şehirleri birbirine bağlayan onlarca demiryolu, yol ve otoyol ile önemli bir ulaşım merkezi olan Vuhan, siyasi, ekonomik, kültürel, teknoloji, arge ve daha birçok sektörde Orta Çin’in kalbidir.

Vuhan 2019 yılına kadar Türkiye’de adını belki de hiç duymadığımız bir kent iken, şiddetli akut solunum yolu sendromu yani Covid-19 (corona virüsü) ile bir anda herkes tarafından bilinen bir kent haline gelmiştir.

Peki siz, Wuhan ile İzmir şehirleriniz kardeş şehirler olduğunu biliyor muydunuz?


Wuhan ve İzmir Kardeş Şehir Oldular

izmir

2009 yılında Çinli DFM ve Haima otomotiv firmalarının İzmir’e yatırımının söz konusu olduğu tarihlerde Vuhan Eyaleti’nin Genel Sekreter Yardımcısı Yang Guocheng önderliğindeki Çinli heyet ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Pervin Şenel Genç arasında İzmir’de bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantı sırasında iki taraf yetkilileri İzmir ve Wuhan eyaletlerinin ticari ve kültürel faaliyetlerinde ilişkilerin daha iyi seviyelere çıkartılması konusunda hemfikir olmuşlardır.

izmir

Bu toplantının ardından 16.10.2009 tarihinde alınan karar ile Çin’in Wuhan kenti ile İzmir’in “Kardeş Kent” olması için girişimler başlatılmıştır.

Bu girişimlerin sonucunda 6 Haziran 2013 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesinde Vuhan kentinin Belediye Başkanı Tang Liangzhi ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu arasında “Kardeş Kent” protokolü imzalanmıştır.

Ayrıntılı bilgi almak için İzmir Belediyesi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Wuhan Gezilecek Yerler

  • Sarı Turna Kulesi (Yellow Crane Tower)
  • Doğu Gölü (East Lake)
  • Hubei Bölge Müzesi (Hubei Provincial Museum)
  • Wuhan Yangtze Nehri Köprüsü (Wuhan Yangtze River Bridge)
  • Guiyuan Tapınağı (Guiyuan Temple)
  • Wuhan Botanik Bahçesi (Wuhan Botanical Garden)

1. Sarı Turna Kulesi (Yellow Crane Tower)

wuhan

Çin’in geleneksel mimarisini yansıtan Sarı Turna Kulesi, Wuhan kentinin simgesidir. Kule 600 yıllık bir geçmişe sahip olsa da savaş ve yangınlar sonucu tam 12 kez yıkılmıştır. Vuhan Hükümeti 1981 yılında, kulenin orijinal yerine yaklaşık 1km uzaklıkta yeni bir kule inşaatına başlamış ve 1985 yılında inşaatı tamamlamıştır.


2. Doğu Gölü (East Lake)

wuhan

Çin’deki en büyük şehir gölü olan “Doğu Gölü” 88 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan göl, Çin’in önemli turizm noktalarından biridir. East Lake, 1957 yılında Yangtze Nehri’nden kesilmiştir. Bunun sonucunda gölde su kalitesi gün geçtikçe kötüleşmiştir. Gölün büyük bir çoğunluğu eğlence faaliyetleri için değerlendirilmektedir. Vuhan için önemli turizm kaynaklarından biridir.


3. Hubei Bölge Müzesi (Hubei Provincial Museum)

wuhan

Hubei Müzesi, Çin’in önemli tarihi ve kültürel eserlerini içerisinde barındıran en önemli ve en bilinen müzelerinden biridir. Müze’nin yakın tarihte açıkladığı yıllık ziyaretçi rakamı ise; 1.992.512 kişidir. Oldukça ilgi gören Hubei Müzesi, Vuhan kenti için önemli ziyaret noktalarından biridir.


4. Wuhan Yangtze Nehri Köprüsü (Wuhan Yangtze River Bridge)

wuhan

Vuhan Yangtze Nehri Köprüsü, mimari yapısı ile Vuhan kentinin önemli noktalarından biridir. Köprünün üst tarafı dört şeritli otoyol, alt tarafı ise Pekin-Guangzhou demiryolu hattını barındırmaktadır. Köprünün yapımı için ilk planlanan tarih 1910 yılı olsa da II. Dünya savaşı nedeniyle 1955 yılında inşaatına başlanılmış ve 1957 yılında açılmıştır.


5. Guiyuan Tapınağı (Guiyuan Temple)

wuhan

Guiyuan tapınağı 1658 yılında inşa edilmiş bir Budist tapınağıdır. Her yıl binlerce ziyaretçisi bulunan tapınağın Vuhan kenti için önemi oldukça büyüktür.


6. Wuhan Botanik Bahçesi (Wuhan Botanical Garden)

wuhan

Vuhan Botanik Bahçesi, içerisinde 4000’den fazla bitki türü barındıran, Çin’in araştırma yapmak için kullandığı üç önemli botanikten biridir. 1956 yılında kurulan Vuhan Botanik Bahçesinde 16 özel bahçe bulunmaktadır. Çin’in en büyük botanik bahçesidir.


Çin, Wuhan Nerede?

Wuhan kenti Türkiye’ye 7.051 km uzaklıkta, Yangtze ve onun en büyük kolu olan Han nehirlerinin kavşak noktasında bulunmaktadır.

Covid-19 (corona) Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

2019 yılı Aralık ayı içerisinde Wuhan kentinde ilk “2019-nCoV” vakası görülmüştür. İlk zamanlar hastalığı zatürre benzeri bir hastalık olduğu düşünülse de ilerleyen günlerde daha önce hiç karşılaşılmamış bir virüs vakası olduğu ortaya çıkmıştır. 1 Ocak 2020 tarihinde ABD Hastalık Koruma ve Korunma Merkezi tarafından yapılan “hastalık deniz ürünleri pazarından kaynaklanıyor olabilir” açıklaması ile pazar Çin hükumeti tarafından hemen kapatılmıştır. 11 Ocak 2020 tarihinde ilk ölüm vakası gelmesiyle birlikte virüs çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştır. Türkiye ve dünyada yer alan birçok ülke Çin Hükumeti ile uçuş yasakları getirdiğini açıklayıp önlem almaya çalışmalarına rağmen virüs bir anda tüm Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya yayılmıştır. Şuanda mevcut rakamlara göre salgın dünya üzerinde 786.291 kişide görülmüştür. Virüs sebebiyle hayatını kaybedenler sayısı ise 40 bini aşmıştır. Dünya’nın birçok ülkesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve dünya çok kısa bir zaman içerisinde sessizliğe gömülmüş vaziyettedir.

Tüm dünyanı etkisi altına alan Covid-19 virüsü aslında Çin Halk Cumhuriyeti halkının garip yemek kültürünün etkisi sonucu ortaya çıkmıştır. Çünkü dünya geneline yayılan bu virüs bir yarasadan bulaşmıştır. Bu nedenle Çin’in kalbi görevi gören kent tüm dünya tarafından sert tepkiler almış ve almaya devam etmektedir. Uzun yıllar ticari ve odaklı olan kent önümüzdeki birkaç yıl boyunca hafızalardan kolay silinmeyecek gibi gözüküyor.


Vuhan kenti gezilecek yerler listenizde yer almıyorsa “Vize İstemeyen Asya Ülkeleri” yazımı okuyarak vizesiz gidebileceğiniz 23 Asya ülkesini inceleyebilirsiniz.

Yazı Özeti
Wuhan » İzmir'in Kardeş Kenti Wuhan Hakkında 10 Önemli Bilgi
Konu
Wuhan » İzmir'in Kardeş Kenti Wuhan Hakkında 10 Önemli Bilgi
Açıklama
Wuhan ya da Vuhan hakkında hazırlamış olduğum yazı içerisinde; Wuhan nerede, İzmir ile Wuhan "Kardeş Kent" nasıl oldu, Wuhan virüsü ve diğer birçok konuyu bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin