Interrail Nedir ve Nasıl Yapılır? » Interrail Hakkında 30 Önemli İpucu

0
660
interrail

Interrail hakkında hazırlamış olduğumuz bu yazı dizisi içerisinde; Interrail nedir, Interrail nasıl yapılır, Interrail doğru rota nasıl oluşturulur ve Interrail biletleri güncel fiyatları hakkında tüm bilgiler yer almaktadır. Eğer sizlerde Interrail turu yapmayı düşünüyor ancak nasıl ilerleme kaydetmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, Interrail konu başlıkları listesinde edinmek istediğiniz bilgilere rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz.

Interrail nedir?

interrail

Interrail bileti Avrupa’yı trenle gezme sisteminin adıdır. Elinizde almış olduğunuz Interrail tren biletiyle Avrupa’nın büyük bölümünü konforlu ve ekonomik bir şekilde gezebilirsiniz. Pass yani kombine bilet gibi düşünebilirsiniz. Avrupa’yı sırt çantalı(backpack) gezme şekline de deniyor. Ayrıca Interrail bileti alarak sadece trenle seyahat etmiyorsunuz. Mesela Yunanistan’dan İtalya’ya gemiyle geçiyorsunuz ve çok nadir de olsa bazı yerlerde otobüs kullanıyorsunuz. Bunlar Interrail biletine dahil oluyor ama aklınız karışmasın. Pek kullanılan güzergah veya rastlanan bir durum değil fakat yine de bilmenizde fayda var.


Interrail bileti nasıl alınır?

interrail

Resmi Interrail websitesi üzerinden ya da ülkemizde uluslararası bilet satışı yapan garlardan ve Yetkili Turizm acentalarından alabilirsiniz. Turizm acentalarından alacaksanız eğer yanınızda pasaportunuzu götürmeyi unutmayın. Başkası sizin adınıza da alabilir. Pasaport veya fotokopisi olması yeterlidir.

Bilet Alabileceğiniz Noktalar

Interrail.eu (Maksimum 1 hafta içerisinde kargo elinize ulaşıyor.)

Garlar: Sirkeci Garı(İstanbul)

Yetkili Turizm Acentaları: İstanbul’da birçok yerden biletinizi satın alabilirsiniz. Bunlar Gençtur, Cosmopolitan ve Viking Turizm Acentaları.

Ankara’da ise Uygar Tours, Ray Tur, Alemara Turizm ve Simetri Turizm Acentaları.

Van’da Ayanis Turizm Acentası.

Ayrıca herhangi bir Avrupa ülkesindeyseniz pasaportunuzu göstererek geçerli olduğu tüm ülkelerden Interrail biletini alabilirsiniz.


Interrail biletinde yaş aralığı var mı?

interrail

Herhangi bir yaş sınırı yoktur. Sadece bileti alırken yaşınıza göre indirimden faydalanabilirsiniz ve trenlerde 1.sınıfta veya 2.sınıfta seyahat etmek istiyorsanız ona göre bir fiyat söz konusu oluyor. Bence 1.sınıf ile 2.sınıf arasında ücret farkını verebilecek önemli bir fark yok. Zaten 28 yaş üzeri iseniz 1.sınıf almak zorundasınız. Bazı trenlerde 1.sınıf yer almadığı için 2.sınıf vagonlara oturmak zorunda kalıyorsunuz. Avrupa’da trenler genel olarak eski olmadığı için rahatsız edici olmuyor.

Çocuk: 4-12 yaş arası (Yanında ailesi varsa bilete ücretsiz sahip olabiliyor)

Genç: 12-28 yaş arası (İndirimli)

Yetişkin: 29- 59 yaş arası

Senyör: 60 ve üzeri


Interrail bileti kaç ülkeyi kapsamaktadır?

interrail

Interrail bileti toplamda 30 ülkeyi kapsamaktadır.

Bu ülkeler;

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan,Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Litvanya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan,Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve ülkemizde geçerli.

interrail

Dilerseniz biletinizi ülkemizden de başlatabilirsiniz ama ekstra rezervasyon ücreti ödemek zorundasınız. Mantıklı olan uçakla ilk gideceğiniz Avrupa ülkesine ulaşıp oradan başlatmak. İtalya veya Macaristan olabilir. Tamamen size bağlı bir durum bu.


Interrail bileti türleri ve ücretleri nelerdir?

En başta söylediğim gibi 2 çeşit Interrail bileti var. Birisi Global Pass yani Interrail biletini bu yazdığım 30 ülkede kullanabilirsiniz. Diğeri ise tek ülke pass olarak geçiyor. Yani sadece belirlemiş olduğunuz ülkede geçerli bir bilet. Başka ülkelerde kullanamıyorsunuz ve her ülkenin kendi pass fiyatları değişiyor. Ayrıca “Continious” yani sınırsız ve “flexi” seçeneği olarak kendi içinde biletler ayrılıyor. Tek farkı şu: Akşam saat 19.00’dan sonra bindiğiniz tren sabaha karşı 4.00’dan sonra varıyorsa bilete yazarken biniş tarihine bindiğiniz gün; vardığınız tarihe de sonraki gün olarak ayrı 2 tarih olarak yazmak zorundasınız ve bu da 2 gününüzün gitmesi demek. Continious olursa eğer sınırsız binebilirsiniz ve bunun bir önemi olmuyor. Flexi olursa 2 gününüz gidiyor. O yüzden akşam bineceğiniz trenin saatlerine dikkat edin. Bu durum genellikle geceyi yolda geçirip gün kaybetmemek için yapanları ilgilendiriyor ama pek tavsiye etmem. En mantıklısı sabah en erken saatte trene binip gideceğiniz yere ulaşmak. Tabi Continiousun fiyatı o yüzden daha pahalı. Şimdi hadi gelin, türlerine ve fiyatlarına göz atalım.

interrail

İNTERRAİL GLOBAL PASS biletleri;

 • 1 ay geçerlilik süresi içinde 3 günlük (Flexi)
 • 1 ay geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi)
 • 1 ay geçerlilik süresi içinde 7 günlük (Flexi)
 • 2 ay geçerlilik süresi içinde 10 günlük (Flexi)
 • 2 ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi)
 • 15 gün sürekli geçerli,
 • 22 gün sürekli geçerli
 • 1, 2 ve 3 ay sürekli geçerli.

interrail turu

İNTERRAİL BİR ÜLKE PASS biletleri ise;

1 aylık süre içersinde 3, 4, 5, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.

Global ve One Country Pass haricinde 3 bilet türü daha var.

1. Balkan Flexi Pass

-Balkan Flexi Pass: Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Makedonya, Karadağ, Bosna Hersek, Sırbistan ve Türkiye’de tek biletle 2 ay boyunca gezmenizi sağlar.

2. Benelux Flexi Pass

-Benelux Flexi Pass: Hollanda, Belçika ve Lüxemburg’da 1 ay boyunca tek biletle gezmenizi sağlar.

3. Greek Island Pass

-Greek Island Pass: Yunan adaları arasında ulaşım sağlayan feribotlara tek biletle binmenizi sağlar. 1 ay geçerli bir bilet türüdür ve en fazla 6 kez feribota binebilirsiniz.


Interrail için en iyi rota nasıl oluşturulur?

interrail turu

Genellikle 2 rota tercih ediliyor.

 • Birincisi benim de yapmış olduğum İtalya’dan başlayıp sırasıyla Fransa, İspanya, tekrar Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya ve son olarak Macaristan şeklinde izlenen rota.
 • İkincisi ise ilk rotanın tam tersi aslında. Macaristan’dan başlayıp yine sırasıyla Slovakya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, Fransa, İtalya şeklinde izlenen bir rota.

interrail turu

Genellikle bu rota 1 ay sürüyor. En ideal rota ilk söylediğim diyebilirim. Interrail yapanlar bu rotaları kullanıyor ama bu tamamen sizin hangi şehirleri ve ülkeleri görmek istediğinize, vaktinize ve bütçenize göre değişir.

Orta Avrupa, Doğu Avrupa, Güney Avrupa, Batı Avrupa ve Balkanlar rotası da yapabilirsiniz.

15 günlük rota yapmak isterseniz de İtalya’dan başlayıp Hollanda’da bitirebilirsiniz veya Macaristan’dan başlayıp istediğiniz bir yerde sonlandırabilirsiniz. Yukarıda dediğim gibi tamamen kişiden kişiye göre değişir.


Interrail bileti ne zaman almak gerekir?

interrail turu

Interrail biletini belirlediğiniz seyahat süresinden 3 ay öncesine kadar istediğiniz her zaman alabilirsiniz ya da yola çıkmadan/trene binmeden hemen 1 gün önce de alma şansınız var. Tabi yine de mümkünse son dakikaya ve son güne bırakmayın. Eğer bileti kendi sitesinden Interrail.eu ‘dan alırsanız eğer en geç 1 hafta içerisinde geliyor. Oradan sipariş verirseniz bu süreyi gözardı etmeyin.


Interrail avantajları nelerdir?

interrail bileti

NORMAL TREN BİLETİNE GÖRE ÇOK DAHA UCUZ VE PRATİK

En önemli avantajlarından birisi 2 şehir veya 2 ülke arasındaki tek tren biletinin fiyatı neredeyse Interrail biletinin yarı fiyat bedeline denk geliyor. Interrail biletiyle çok daha ucuz rakamlara şehir şehir, ülke ülke gezip keşfetme şansınız oluyor. Örnek verecek olursak Barcelona-Paris tren bileti 120 Euro’yken 200-300 Euro’ya Interrail Global Pass bilet alıp birkaç şehir ve birkaç ülke gezebilirsiniz.

ESNEKLİK

Esnek olabiliyorsunuz. Çünkü aldığınız biletinin türüne göre gün içerisinde rezervasyon zorunluluğu gerektirmeyen trenlere saat farketmeksizin özgürce binebiliyorsunuz. Tamamen sizin kararınıza, planınıza ve düşüncenize göre değişiyor. Mesela canınız sabah 6’da uyanıp 7’deki trene binmek istemezse 8’deki, 9’daki trene binebilirsiniz veya 1 gün daha o şehirde vakit geçirebilirsiniz. Almış olduğunuz bilet türüne göre belirlediğini bir zaman dilimi içerisinde istediğiniz zaman kullanabilirsiniz ve bu Interrail biletinin en büyük bir artılarından birisi. Mesela haziran 1’de başlayıp haziran 30’da biten 10 binişlik bir bilet aldınız diyelim. Ve 10 gün binişlik biletinizi istediğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz. Dilerseniz ilk 10 gün veya son 10 gün ya da aralarında boşluk bırakarak 30 güne yayabiliyorsunuz. Kimse size karışmıyor ve özgürce istediğiniz trene istediğiniz saatte atlayıp doyasıya gezebilirsiniz.

interrail bileti

AZ ZAMANDA ÇOK YER

Az zamanda çok fazla yer görme fırsatına sahipsiniz. Mesela elinizdeki Interrail biletiyle 2-3 gün içinde Roma’dan Floransa’ya gidip birkaç saat gezdikten sonra Pisa’ya geçebilir daha sonra da İtalya’nın diğer şehirlerine devam edebilirsiniz. Eğer isterseniz de diğer ülkelere gidebilirsiniz. Otobüs/uçağa nazaran çok fazla sefer var. 1-2 hafta süre içerisinde birden fazla ülkeyi gezip görmek için ideal bir bilet.

YENİ KÜLTÜRLER VE YENİ DOSTLUKLAR

Yepyeni kültürlerle karşılaşıp bizzat deneyimlebilirsiniz. Bu trenleri sadece siz değil onlarca ülkeden genç/yaşlı demeden herkes kullanıyor ve sizin gibi backpack/gezgin gibi gezen çok fazla gezgin ruhlu insan var. Herkes yeni insanlar tanıyıp yeni kültürler keşfetme amacında olduğu için kendinizi bir anda İtalyalı, Brezilyalı, Endonezyalı gezen insanlarla trende, kalacağınız hostellerde muhabbet ederken bulabilir ve dostluklar kazanabilirsiniz. Beraber eğlenebilir hatta yola beraber bile devam edebilirsiniz. Ben yapmış olduğum bu tur sayesinde şu an dünyanın birçok yerinden arkadaşım ve aynı zamanda evim var ve hala onlarla iletişimdeyim, sürekli davet ediyorlar. Bu müthiş bir olay 🙂

interrail bileti

TREN YOLCULUĞU KEYFİ

Bu turu yaparken en keyif aldığım şeylerden birisi de manzarasına doyamadığım tren yolculuklarıydı. Dünyanın neresine giderseniz gidin tren yolculuklarının tadı başkadır öyle değil mi? Bineceğiniz bu trenlerde de

Çok güzel manzaralardan geçiyorsunuz. Kulaklığı takıp saatlerce tren yolculuğu yapmak istiyor insan. Otobüs/araba/uçak yolculukları gibi değil de çok keyifli bir vakit geçiriyorsunuz. Üstelik bazı trenlerde üst cam açılıyor ve kafanızı camdan sarkıtıp özgürlük kavramını sonuna kadar hissedebiliyorsunuz. Tabi bunu yaparken dikkatli olun, tehlikeli olduğu için pek önermem 🙂

ANI/HATIRA

Geriye dönüp baktığınızda arkanızda ailenize, arkadaşlarınıza, eşinize, dostunuza veya çocuklarınıza anlatabileceğiniz müthiş anılar bırakıyorsunuz. Eğlenceli, bol kahkahalı, ben oraya nasıl gitmişim, neler yapmışım böyle diyebileceğiniz ve keyifle anacağınız vakitler hafızanıza kazınacaktır, eminim. Ayrıca edindiğiniz arkadaşlıklarla veya yeni tanışacağınız insanlarla geçirdiğiniz o vakitler belki de aklınızda, kalbinizde unutamayacağınız hatıralar bırakacak.

interrail bileti

VİZE

Shengen vizesi alırken çok kolaylık sağlayacak. Başvuru yaptığınız ülkenin konsolosluğu Interrail bileti ve rotanızı gördüğünde vize alma ihtimaliniz %80-90’lara çıkar çünkü Interrail yapma olayı Avrupa’da gençler tarafından gezmek için çok sık ve yaygın kullanılan bir sistem ve konsolosluklar bu tarz şeylere dikkat ediyor. O yüzden Interrail bileti vize konusunda büyük bir artı.

TECRÜBE

Paranızı kontrol etmeyi öğreniyorsunuz çünkü Euro 7 olduğu için harcayacağınız 1 Euro bile değerli. 🙂 Planlama, rota oluşturma konusunda iyi bir tecrübe kazanıyorsunuz. Bu konunun ne kadar önemli olduğu belki zamanla anlaşabilir ama Interrail yaparken/yurtdışını gezerken her dakika önemli ve bu yüzden iyi bir planlama yapmayı, rota oluşturmayı, kağıt üzerinden neler yapılıp yapılmaması gerektiğini az çok tecrübe etmiş oluyorsunuz.

interrail bileti

DİL

Tamamen kişiye bağlı bir durumdur. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olabilir ve dilinizi bu sayede geliştirebilirsiniz. Tren istasyonları, trenler sizin gibi sırt çantasını takmış onlarca/yüzlerce Interrail yapan gençlerle, insanlarla dolu olacak. Farklı milletlerden insanlarla bir araya geldiğinizde İngilizce başta olmak üzere farklı dilleri deneyimleye biliyorsunuz ve bildiğiniz diller varsa bolca pratik yaparak geliştirebilirsiniz. İnsanlar hem gezme hem de farklı kültürleri görme amacında olduğu için rahatlıkla herkesle iletişime geçebilirsiniz, çekinmenize gerek yok:)

KUZEY AVRUPA ÜLKELERİ VE İSVİÇRE

Kuzey Avrupa ülkeleri dünyanın en pahalı ülkelerinden birkaçı ve bu ülkeleri Interrail bileti satın alıp gezmek çok iyi bir fırsat çünkü tek bilet almak neredeyse bir Interrail bileti fiyatına da gelebiliyor. Kuzey Avrupa ülkeleri Norveç, İsveç, Danimarka gibi yerleri dolaşmak, gezip keşfetmek için Interrail bileti harika bir fikir olabilir. Ben Norveç’in bir kısmını bu yöntemi kullanarak gezmiştim ve inanılmaz pahalı olan bu ülke için büyük bir şanstı.

Ayrıca kuzey ülkeleri haricinde İsviçre’yi anlamak için trenle gezmek gerek. Heidi’nin koşturduğu o topraklarda trenle o kadar güzel manzaralardan geçiliyor ki hiç bitmesin istiyor insan. O yüzden kuzey ülkeleri kadar pahalı olan İsviçre’yi de Interrail bileti alarak gezmek yapılabilecek en mantıklı şeylerden birisidir.


Interrail turunun dezavantajları nelerdir?

interrail bileti

YORUCU

Interrail yaparken amaç az zamanda çok yer görmek, gezmek, keşfetmek olduğu için 15 gün veya 1 ay gibi kısa sürede onlarca ülke geziyorsunuz ve bu belli bir süreden sonra yorgunluk belirtiler gösterebiliyor. Herhangi bir yere ulaşmak istediğiniz zaman birden çok aktarma yapmak zorunda kalıyorsunuz. Daha fazla yer görmek için erkenden kalkıp trenle bir yere vardıktan sonra o şehri gezip başka bir şehre veya ülkeye devam etmek isteyeceksiniz ve bu kolay olmayacak. Her ne kadar trenler biraz konforlu olsa da seyahatiniz yorucu geçecektir ama tabiki hepsi tatlı bir yorgunluk, unutmamak gerek 🙂

VAKİT AZLIĞI

Az zamanda çok yer görmek amaç olduğu için yukarıda anlattığım gibi bazı şehirlere ve ülkelere az vakit ayırmak zorunda kalacaksınız ve bu durum bazen üzücü olacaktır. Normalde Amsterdam’a, Barcelona’ya, Roma’ya uçakla gelseniz en az 3-4 gün ayırabilecekken çok daha az zaman ayırmak zorunda kalacağınız için istediğiniz verimde bir seyahat olmayacak ama kesinlikle değer.

EK ÜCRETLER

Interrail biletiyle ne yazık ki geçerli Avrupa ülkelerindeki tüm trenlere elimizi kolumuzu sallayarak giremiyoruz. Bazı trenler yerel tren değil de hızlı tren olduğu için ekstra rezervasyon ücreti alıyor. Bu ücretler de genellikle 10 euro’dan başlıyor ve güzergahlara göre değişiyor.

Bildiğim birkaç güzergahı eklemek istiyorum:

Roma-Venedik: 10 Euro

Nice-Barcelona: 25 Euro

Barcelona-Paris: 25 Euro‘dan başlıyor

Paris-Brüksel: 20 Euro

interrail bileti

 • Bazı yerlerde alternatif olarak diğer uzun/lokal trenleri kullanabilirsiniz. Mesela Nice/Barcelona rotasını 22 saatte gitmiştim. Ryanair veya Flixbus kullanabilirsiniz, daha uyguna bilet bulmak mümkün oluyor.
 • Almanya ve sonrasında kullandığınız hızlı trenler ekstra rezervasyon ücreti istemiyor. Direkt binebilirsiniz. Zaten “Rail Planner” uygulamasında da bunu görebilirsiniz. Uygulamaya girip High-Speed Train kısmını devre dışı bırakırsanız  rezervasyon gerektirmeyen trenler önünüze çıkacaktır.
 • Interrail biletini eğer iade etmek isterseniz son 1 güne kadar %15 kesintili iade edebiliyorsunuz. Ayrıca tarih değişikliği kesinlikle kabul edilmiyor. Verdiğiniz tarih dışına çıkamıyorsunuz, illa değiştirmek istiyorum derseniz tek seçenek iade edip tekrar bilet almanız gerekiyor.
 • Ben hiç kullanmadım ama “Gece Trenleri” var. Ne yazık ki bu trenler ekstra rezervasyon ücreti isteyen yataklı trenler oluyor.

Interrail’de dikkat edilmesi gerekenler ve önemli tavsiyeler

interrail

 • Interrail biletini kullanırken trene binmeden veya bindiğinizde görevli bilet kontrolü yapmadan önce bulunduğunuz ve gideceğiniz şehir, bineceğiniz tren, saati ve tren kodu yazılması gerekiyor. Aksi bir görevliye denk gelirseniz problem yaşayabilirsiniz. Doldurmayı unutmayın. Biletin yanında nasıl doldurabileceğinize dair bilgi kitapçığı geliyor. Kolay bir şekilde rahatça doldurabilirsiniz.
 • Interrail biletini kesinlikle kaybetmeyin ve yazılar anlaşılmayacak kadar zarar görmesin. Kaybolursa veya zarar görürse sorumlusu siz oluyorsunuz. Böyle bişey başınıza gelirse Interrail biletiniz yanıyor, o yüzden biletinizi başına bişey gelmeyecek şekilde düzgünce muhafaza edin. Tabi isterseniz biletinizi ekstra ücret ödeyerek garantör edebiliyorsunuz. Gerekli mi? Size kalmış. 🙂
 • Rail Planner Uygulamasını yola çıkmadan mutlaka indirin. Interrail biletini kullanırken çok işinize yarayacak. Hangi trenlerin gittiğini, tren saatlerini, tren tipini, aktarmaları vs trenlerle ilgili her şeyi bu uygulamadan görebilirsiniz. En önemli özelliği de offline yani çevrimdışı da çalışıyor olması. Dikkat edilmesi gereken kısım bazı tren istasyonları yerel halk diline göre yazıldığı için uygulamada çıkmayabilir. İnternetten veya başka şekilde öğrenip yazarsınız rahatlıkla bulabilirsiniz. IOS ve Android’de bu uygulama mevcut.
 • Trenler “Rail Planner” uygulamasında yazıldığı saatlerde kalkıyor, pek yanılma payı yok ama ne olur ne olmaz tren garlarına en az 20-30 dakika öncesinden gidin. Kuyruk olabilir, koltuklar dolmuş olabilir veya bir problemle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi garantiye almak adına erken gitmek en doğrusu.
 • Amsterdam’da Interrail biletini turnikelerde okutarak geçebiliyorsunuz. Amsterdam’a vardığınızda ya da Amsterdam’dan ayrılacağınız zaman turnikelere aldığınız Interrail biletinin barkodunu okutarak geçmeniz gerek. Diğer ülkelerde böyle bir durum yok ama Hollanda’da bu şekilde uygulanıyor. E bu nereden çıktı? Ben ne yapacağım gibi düşünmeyin. Interrail biletinin için barkod kısmından okutup yolunuza devam edebilirsiniz. Biletin arka kısmında bununla ilgili bilgi yazıyor.

interrail

 • En önemli şeylerden birisi de internet ve harita konusu. İnterneti gittiğiniz şehirlerde/ülkelerde cafeler, şehrin önemli meydanlarında, Starbucks, Mc Donals, Burger King gibi yerlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Gerçekten ihtiyacınız yoksa yurtdışına telefonunuzu açtırmayın. Offline kullanabileceğiniz maps.me uygulaması var. Android ve IOS’ta da mevcut ve gitmeden önce haritaları indirmeniz yeterli. Bu sayede her yerin haritasını indirebilir ve rahatlıkla dolaşabilirsiniz.
 • Çantanız ağır olmasın. Bazen tren garında indikten sonra hostelinize veya kalacağınız yere kilometrelerce yürümek zorunda kalacaksınız. Yanınıza alacağınız her eşya/yük, belli bir zamandan sonra yorgunluk belirtileri başlayacağı için size 1 kilo 10 kilo olarak gelecektir. Avrupa’da her yerde kıyafet başta olmak üzere ihtiyacınızı karşılayacak mağazalar bulabilirsiniz. İdeal çanta kilo ağırlığı 8-10 kilodur.
 • Trenlerde her türden insan olduğu için değerli eşyalarına sahip çıkın. Mümkünse yanınızda küçük bir çanta olsun. Değerli eşyalarınızı onun içine koyun ve yanınızdan hiç ayırmayın. Başınıza kapkaçlık veya hırsızlık gelsin istemezsiniz, dikkat etmek gerekiyor. Yanınıza kalacağınız hostellerde dolapları kullanmak için kilit alabilirsiniz.
 • Şu an bu euro kurunda Interrail yapmak biraz maliyetli olacaktır. Eskiden hem kur düşüktü hem de bilet fiyatları daha düşüktü. Zamanla fiyatlar/kurlar arttı ve bilet çeşitleri değişti. Tavsiyem eğer biraz konforu arıyor ve bütçeniz varsa Interrail yapabilirsiniz.
 • Genellikle yurtdışına ilk kez çıkanlar Interrail yaparak çıkıyor. Ben de öyle çıkmıştım o yüzden belirtmek istiyorum. Güvenlik konusunda çok şüphelenmenize gerek yok. Ülkemizde nasıl hareket ediyorsanız Avrupa’da da öyle hareket edebilirsiniz. Mesela İstanbul’da gece ıssız, tenha sokaklara gitmiyorsak buralarda da girmemek gerekiyor. Hollanda, Belçika, Kuzey ülkeleri, İsviçre gibi yaşam kalitesi yüksek ülkelerde sabah saatlerine kadar sokaklarda rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Gitmeden biraz bu konuda araştırma yapmanız yeterli ama genel olarak rahat hareket edebilirsiniz.
 • Yanınıza su matarası alın. Birçok ülkede sokaklarda çeşme bulabilirsiniz ve götürdüğünüz matara sayesinde boşuna suya vermezsiniz. Ayrıca yurtdışına çıkmadan çantanıza bolca kuruyemiş, hurma, kuru meyveler, hazır çorba, abur cubur almanızı öneririm. Avrupa ülkeleri euro kuruna göre çok pahalı geldiği için sağlıklı atıştırmalıkları oradan almak yerine ülkenizden alırsanız bütçenizi korursunuz. Bu sayede seyahat ederken pratik şekilde karnınızı doyurur ve ucuza mâl edersiniz.

Interrail tren bileti ülkeler arası tren saatleri

Tren Rotası  Seyahat Süresi
(Hızlı Trenlerle)
Paris – Amsterdam 3 saat 20 dakika
Paris – Barselona 6 saat 15 dakika
Madrid – Barselona 2 saat 45 dakika
Paris – Cenova 3 saat 5 dakika
Paris – Roma 11 saat 15 dakika
Roma – Venedik 3 saat 5 dakika
Amsterdam – Berlin 6 saat 20 dakika
Berlin – Prag 4 saat 40 dakika
Prag – Viyana 4 saat 25 dakika
Viyana – Budapeşte 2 saat 50 dakika

 

interrail

Ve son olarak eklemek istediğim bir şey var.

Hayatımın dönüm noktası olan bu trenler için birkaç satır karalamaktan geçemeyeceğim. Benim için sadece seyahat aracı değil kendimi keşfedip kendi kendime yetebildiğimi anladığım, yeri geldiğinde bambaşka manzaralara uyandığım; yeri geldiğinde ise son ses müzik açıp duygusala bağladığım, hiç beklemediğim bir anda samimiyetini belki de çoğu insanda hissedemeyeceğim dostluklar edindiğim ve beni tanımlayamadığım duygulara götürüp bambaşka ufuklara açan hiç çıkmak istediğim huzur dolu bir evim oldu.. Açıkçası çok daha fazla anlatmak istiyorum ama hislerimi sanırım sığdıramam buraya, yaşanmaz anlatılır derler ya heh tam da öyle işte. Bence her insan hayatında bir kez Interrail deneyimini yaşamalı çünkü bambaşka bir tecrübe, bambaşka bir deneyim ve trenle böyle güzel manzaralar izleyip şehir şehir ve ülke ülke gezme deneyimi başka yerde yaşayamazsınız.

Paulo Chello‘nun sözleriyle Interrail yazıma son vermek istiyorum:

“Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur. Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir ama tren hep ileri gider” demiş. Hiç de haksız sayılmaz. Seyahatlerimiz hiç bitmesin.”


Interrail hakkında verdiği bilgilerden dolayı misafir yazarımız, Batın ÖZEN’e (@gocebey) çok teşekkür ederiz. Batın’ın yol maceralarına ortak olmak ve onunla birlikte daha fazla yer keşfedebilmek için https://www.instagram.com/gocebey/ hesabını mutlaka takip etmenizi öneririm.

View this post on Instagram

NEVER GIVE UP! 💪🏻 Yapılacaklar listesine bir çizik daha atıldıııııııı! 😎 – Deli gibi mutluyum be. 2 yıldır düşünü, hayalini kuruyordum Lofoten adasının. Fotoğraflarda gördükçe içim gidiyordu; gidicem dedim, geçen sene gidemedim ama o yaz bu yaz. Olacak! Ve işte geldim, buradayım! Gözlerim doldu, şarkılar söyledim, dünyanın en mutlu çocuğu gibi hissettim kendimi. Çığlıklar attım, saatlerce bu güzel manzaranın tadını çıkarmaya çalıştım. Nasıl anlatabilirimki? Ölsem de gam yemem artık derler ya heh öyle bir heyecan işte benimkisi. Tabi ölmek yok hahahah 😅 Daha gidilecek çok yol, görülecek çok yer, gerçekleştirilecek çooooook hayal var, öyle değil mi? ☺️✌🏼 – Sizin gördüğünüz ‘belki’ sadece bir fotoğraf olabilir ama benim için acının, cesaretin, aşkın, mücadelenin vücut bulmuş halidir bu görüntü. ❤️ Neyse çok uzattım, keşfetmeye devam! 😏 (SOLA KAYDIRMAYI UNUTMAYIN) – Nasıl gidilir? 🛑Reine köyüne direkt ulaşım yok. Norveç’in şehri olan Bodo’ya veya Tromso’ya uçakla veya trenle gelmeniz gerekiyor. Bodo’dan 22.5 euroluk vapurla veya Tromso’dan araç kiralayıp bu köye ulaşabilirsiniz. Zirve de köyün hemen üstünde zaten. 🙏🏻 . . . #amazing #wonderful #view #awesome #dream #moodygrams #pro #vsco #travel #village #worldtour ##roamtheplanet #sunshine #livefolk #backpacker #mountain #influncer #backpackerstory #love #power #interrail #interrailturkiye #reine #reinebringen #lofoten #norway

A post shared by Batın Özen (@gocebey) on

Avrupa’yı trenle dolaşmak sizler için iyi bir fikir değil ise ve siz daha çok kamp yapmayı seviyorsanız “Kamp Malzemeleri Listesi” yazımı okuyarak, kamp öncesi almanız gereken ekipmanları öğrenebilirsiniz.

Yazı Özeti
Interrail Nedir ve Nasıl Yapılır? » Interrail Hakkında 30 Önemli İpucu
Konu
Interrail Nedir ve Nasıl Yapılır? » Interrail Hakkında 30 Önemli İpucu
Açıklama
Interrail hakkında hazırlamış olduğumuz bu yazı dizisi içerisinde; Interrail nedir, Interrail nasıl yapılır, Interrail doğru rota nasıl oluşturulur ve Interrail biletleri güncel fiyatları hakkında tüm bilgiler yer almaktadır.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin