Glamping Nedir? » Glamping Kamp Alanları ve 30 Önemli İpucu

0
688
glamping

Glamping yazımız içerisinde; “Glamping nedir?“, “Türkiye Glamping kamp alanları” ve “Glamping çadır fiyatları” gibi birçok sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Glamping Nedir?

glamping

Glamping, ‘glamorous’ (büyüleyici, cazibe) ve ‘camping’ (kamp yapmak) kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkmış bir kelimedir. Glamping kelimesini çok kısa açıklamak gerekirse “Lüks Kamp” olarak tanımlayabiliriz.

Glamping, 1900 yıllarda Avrupalı ve Amerikalı gezginlerin Afrika safari çadırlarını daha konforlu hale getirmek istemeleriyle ortaya çıkmıştır. Safari çadırlarını kendi isteklerine göre düzenleyip hatta içlerine İran halıları dahi koyarak lüks Glamping çadırları ortaya çıkarmışlardır. Şimdi “Bu kadar masrafa ne gerek vardı?” gibi düşüncelere sahip olmuş olabilirsiniz. Ancak o yıllardaki gezginler zaten lüks konaklama tercihlerinden faydalanıyorlardı. Yani lüks konaklamalarını (otelleri) taşınabilir ve orman içerisinde, özgür lüks kamp kültürüne taşımışlardır.

Google tarafından açıklanan verilere göre: Glamping kelimesinin arama istatistikleri 2007 yılında İrlanda ve İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Tüm dünyada gençler arasında oldukça popüler olan gezgin hareketi (otostop ya da tren ile dünyayı dolaşma) sonucu, yurt dışını gezen ve deneyimleyen dostlarımızın Türkiye’yi Glamping kültürü ile tanıştırması sonucu ülkemizde de Glamping kamp alanları hızlı bir artış yakalamıştır.


Glamping Nasıl Yapılır?

Glamping geleneksel kamp kültürünün dışında lüks kamp olarak tanımlanmaktadır. Konfor alanlarına bağımlı, rahat ve özgür bir şekilde zaman geçirmek isteyen insanların tercih ettiği bu kamp modelini aslında 5 yıldızlı bir otel rahatlığında doğanın içerisinde zaman geçirmek olarak da düşünebilirsiniz. Tek farkı dört duvar arasında uyumak yerine canvas bir çadır içerisinde konaklamanızdır. Peki “Glamping kamp nasıl yapılır?” gelin hep birlikte inceleyelim:

 1. Eğer bireysel olarak kamp yapmak istiyorsanız; mutlaka geniş hacimli bir tentipi benzeri çadıra ihtiyacınız olacaktır. Glamping çadır modelleri için @rotamhikaye hesabımdan bana ulaşabilir ve daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.
 2. Kamp yapacağınız alanın Glamping kültürüne elverişli olması gerekiyor. Çünkü Glamping çadırları oldukça geniş yer kaplıyor ve görüntüsü ile çok fazla dikkat çekiyor. Kalabalık bir kamp alanında böyle büyük bir çadırı kurmanız durumunda çok fazla kişi ziyaretinize gelebilir ve bu da sizi rahatsız edebilir.
 3. Mutlaka bir özel aracınız olması gerekiyor. Çünkü bu lüks çadırlar ortalama 8 ila 15 kilo ağırlığı arasında değişim göstermektedir.glamping
 4. Halı, şişme yatak, yastıklar ve masa gibi birçok eşyayı da yine aracınızda taşımanız gerekiyor. Eğer küçük bir araca sahipseniz şoför ile birlikte en fazla 2 kişi seyahat edebilirsiniz. Arka koltuklarınız genellikle eşya ile dolu olacaktır. Bunun için geniş araçlar bu lüks kamp modeli için daha uygun olacaktır.
 5. Kurulum ve yerleşim süresi biraz uzun sürebilir. Bundan dolayı eğer 1 gecelik bir kamp yapmayı düşünüyorsanız bu kamp sizi biraz zahmete sokabilir. Çadırın kurulumu, eşyaların yerleştirilmesi, toplanma süresi ve kamp alanınızdan ayrılışınız ortalama 2-3 saatlik bir zamanınızı alacaktır. Ancak klasik bir çadır kampı yaparsanız bu süre en fazla ortalama 40 dakika sürecektir.
 6. Türkiye’de özellikle Akdeniz ve Ege taraflarında lüks kamp alanları bulunmaktadır. Bu alanlarda hazır kurulmuş ve kalmaya hazır, içi özenle dizayn edilmiş çadırlar bulunmaktadır. Ancak gecelik fiyatları biraz cep yakabilir. Eğer sürekli olarak lüks kamp serüvenine dahil olmayacaksanız bu kamp alanlarından faydalanabilirsiniz.

Glamping Türkiye

glamping

Lüks kamp kültürü Türkiye’de özellikle 2017 yılından itibaren çok hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir. İnsanların şehir hayatlarından oldukça bunalması ve dört duvar arasından kaçıp tekrar bir otel odasında dört duvar arasında girmek istememeleri bu kültürün gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Klasik kamp çadırları ile yapılan faaliyetlerde insanlar kendi sınırlarını ölçebilir ve konfor alanlarından ne kadar uzaklaşabildiklerini ölçümleyebilir. Ancak Glamping kültürü tamamen lükse dayalı bir kamp modeli olduğu için kendi sınırlarınızı ölçer, konfor alanlarınızın sınırlarını öğrenme ve mücadele ruhu gibi birçok kişisel gelişimden mahrum kalabilirsiniz.

glamping

Türkiye’de böcekten, hayvandan, ormandan çekinen birçok insan vardır. Bu insanların korkuları genellikle çocukluk zamanlarına ya da izledikleri filmlerden arta kalan etkilerden dolayı oluşmaktadır. Bu korkular insanları klasik çadır kamplarından daha çok lüks kampa doğru yönlendirmektedir. Türkiye’de lüks kamp kültürünün bu kadar gelişmesinin diğer bir faktörü az önce saydığım bu korku nedenleridir.


Glamping Çadır Modelleri

glamping

Glamping çadır modellerine Türk toplumu olarak çok uzak olduğumuz söylenemez. Çok eski zamanlardaki atalarımızın kaldığı otağ çadırları, kızılderili çadırları ve göçebe yaşayan toplumların çadırları aslında Glamping çadırları ile neredeyse aynıdır. Tek farklı kumaş tipi, büyüklükleri ve kullanış amaçları ve dayanıklılığıdır.

Glamping çadır modelleri incelendiğinde klasik çadırdan çok daha büyük olduğu direkt olarak göze çarpmaktadır. İçleri oldukça geniş olan bu çadırlarda ayakta yürüyebilir ve en az 8 kişiye kadar rahat bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Glamping çadırı tercih edilirken nelere dikkat etmek gerekiyor?

glamping

 1. Büyüklüğü ve ağırlığı en önemli kriterlerden biridir. Kullanım amacınıza göre bir çadır tercih etmeniz gerekiyor.
 2. Glamping çadırları genellikle 4 mevsim olarak piyasaya sürülmektedir. 4 mevsimden kastımız kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ancak bazı çadırlar 3 mevsim olarak da piyasa da bulunmaktadır. Çadır alırken mutlaka mevsim türlerine dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.
 3. Kumaş türü fiyatı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Alacağınız çadırın kumaş türünün kaliteli ve ısı izolasyonunun iyi olması gerekmektedir.
 4. Piyasada birçok farklı markanın farklı çadırları bulunmaktadır. Ancak kaliteli bir çadır almak istiyorsanız her zaman güvenilir markalardan yana tercihlerinizi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Marmot, Naturehike, North Face, MSR gibi markalar kamp çadırları konusunda güvenilir ve kaliteli markalardır.

Glamping Çadır Fiyatları

glamping

Glamping çadır fiyatları 2020 ortalamasına baktığımızda 2.000 TL ila 10.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyat değişiminin sebebini marka ve teknik özellikleri belirlemektedir. Eğer bu kültürüne ait olmak ve lüks kamp yapmak istiyorsanız kesenin ağzını biraz açmanız gerekecektir.


Glamping ile Kamp Arasındaki Farklar Nelerdir?

glamping

Glamping ve kamp arasında temelde fark yok gibi gözükse de aslında birçok farklı yönleri bulunmaktadır. Klasik kamp daha fazla temel becerilere ve biraz da mücadeleye dayalı bir kültürdür. Glamping ise daha modern, lüks ve konforlu bir kamp kültürüdür. Şimdi gelin bu iki kamp türünün farklılıklarına birlikte göz atalım:

1. Çadır

Klasik Çadır: Daha az yaşam alanı sunar. Genellikle uyumak için kullanılır.

Glamping Çadır: Daha fazla yaşam alanı sunar. Çadır içerisinde daha fazla zaman geçirme olanağı ve aktivite imkanı sunar.

2. Kamp Alanı

Klasik Çadır Kamp Alanı: Türkiye’de birçok bölgede ücretli ve ücretsiz kamp alanı bulunmaktadır. Seçeneğinizin oldukça fazla olduğu bu alanlarda dilediğiniz gibi kamp etkinliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Glamping Çadır Kamp Alanı: Türkiye’de belli başlı bölgelerde bulunmaktadır. Normal kamp alanlarında çadır kurmanız durumunda çok fazla dikkat çekebilir ve insanların sürekli olarak ziyaretine maruz kalabilirsiniz. Bu da sizi rahatsız edebilir. Ormanlık alanlarda kamp kurmak içinse geniş bir alana ihtiyacınız bulunmaktadır.

glamping

3. Ulaşım

Klasik Çadır İle Ulaşım: Türkiye’nin birçok bölgesine otobüs, feribot, tren, gemi ve otostop ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Glamping Çadır ile Ulaşım: Özel aracınız olmadan ulaşım çok ama çok zordur. Ancak Glamping kamp alanları içerisinde sağlanan çadır kiralama hizmetlerden faydalanarak ulaşım sorununu çözebilirsiniz. Ancak çadır size ait olmayacağı için ücretler bir hayli fazla olacaktır.

4. Kapasite ve Ağırlık

Klasik Çadır Ağırlık: Ortalama 1 kg ile 3,5 kg arasında değişim göstermektedir. Sırt çantanızda rahatlıkla taşıyabilir ve daha özgür bir şekilde gezi rotalarınızı oluşturabilirsiniz.

Glamping Çadır Ağırlık: Ortalama 8 kg ile 15 kg arasında değişim göstermektedir. Sırt çantanızda taşımak neredeyse imkansızdır.

5. Konfor

Klasik Çadır İle Konfor: Konfor beklentiniz çok yüksek olmamalıdır. Daha çok kişisel becerilerinizi geliştirmek, konfor alanlarınızdan uzaklaşıp kendi bedeninizi ve ruhunuzu tanımak için klasik çadırlar tercih edilmektedir.

Glamping Çadır Konfor: Bu çadır modellerinde konfor seviyeniz oldukça yüksek olacaktır. Zaten bu kültürün adı lüks kamp olduğundan amaç insanların konfor alanlarından uzaklaştırmadan 5 yıldızlı otel mantığında tatil yaptırmaktadır.


Glamping Neden Tercih Edilmelidir?

glamping

Bu kamp türü lükse ve konfora dayalı bir kültürdür. Eğer hayvanlardan korkuyorsanız, konfor alanınıza düşkünseniz, 5 yıldızlı bir otel tarzında çadırda kalmak ve doğayı bu şekilde hissetmek istiyorsanız Glamping kültürü ile tanışmanızın zamanı geliyor demektir. Şimdi gelin neden bu kamp kültürünü tercih etmelisiniz hep birlikte inceleyelim:

 1. Daha konforlu ve rahat bir kamp etkinliği geçirebilirsiniz.
 2. İhtiyacınızı karşılayacak tüm ekipmanlarınızı rahatlıkla çadır içerisinde bulundurabilirsiniz.
 3. Hayal dünyanıza göre çadırınızın içinde konsept köşeler oluşturabilirsiniz.
 4. Kış aylarında çadır içerisine soba kurabilir ve dostlarınızla soba etrafında sohbet edebilirsiniz.
 5. Kalabalık grup etkinliklerinde büyük çadır avantajından faydalanabilir ve sevdiklerinizle birlikte aynı çadır içerisinde konaklayabilirsiniz.
 6. 5 yıldızlı otel rahatlığında kamp yapabilirsiniz.

Glamping Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

glamping

Henüz Türkiye’de yeni yeni hafızalara kazınmaya başlanan bu yeni kamp kültürünün tüm olumlu ve olumsuz yönlerine gelin hep birlikte bakalım:

Glamping Kamp Kültürünün Olumlu Yönleri

glamping

 1. Daha fazla yaşam alanına sahip olabilirsiniz.
 2. Çadırınızın içine ihtiyacınız olan tüm eşyaları yerleştirebilirsiniz.
 3. Kendinizi evinizde gibi rahat hissedebilirsiniz.
 4. Genellikle gece üşüme, böcek korkusu gibi zorlukları düşünmez ve düşüncenizi daha özgürleştirmiş olursunuz. Böylelikle anın güzelliğini daha fazla hissederek yaşayabilirsiniz.
 5. Farklı bir deneyim ve tecrübe edinmiş olursunuz.

Glamping Kamp Kültürünün Olumsuz Yönleri

glamping

 1. Eğer kendi çadırınız ile kamp kurmak istiyorsanız aracınız olmadan çadırı taşımanız neredeyse imkansız olacaktır. Çünkü Glamping çadırları normal çadırlara göre 3-4 kat daha fazla ağırlıktadır.
 2. Daha fazla alan kaplaması ile istediğiniz her noktaya çadırınızı kuramayacaksınız. Çadır kurmak için uygun alanı bulmak biraz zamanınızı alabilir.
 3. Klasik kamp alanları sizi rahatsız edebilir. Glamping kamp alanları ise henüz Türkiye’de çok yaygın değildir. Bunun dezavantajını yaşayabilirsiniz.
 4. Çadır içerisi oldukça büyük olduğundan az eşya olması durumunda gözünüze ortalık çok boş gelebilir. Eğer böyle bir çadırda kamp yapmayı planlıyorsanız iç dekorasyon da oldukça önemlidir.
 5. Çadırı ısıtmak için kamp sobası yetersiz kalacaktır. Çadır içerisine bir ateş sobası gerekiyor. Onun da baca sistemini çadır dışına aktarmanız gerekiyor. Her defasında sobayı kurma ve çıkarama işlemi sizi zorlayabilir.

Glamping İstanbul’da Nerede Yapılır?

glamping

Glamping kültürü Türkiye’de son zamanlarda oldukça popüler olmaya başlamıştır. Ege ve Akdeniz sahillerinde bazı lüks kamp alanları açılmaya başlanmıştır. Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu gibi bölgelerimizde ise bu kültür henüz gelişmiş değildir. Ancak İstanbul Polonezköy’de yer alan KidsLandPark içerisinde Glamping kültürünü sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Alan oldukça büyük ve özel dizayn edilmiştir. Hatta çocuklarınız için tarım atölyeleri ve hobi bahçeleri bile bulunuyor. Şimdi gelin İstanbul’da Glamping kamp alanı arayanlar için özel olarak inceleyip, deneyimlediğim KidsLandPark kamp alanını hep birlikte inceleyelim:

 1. KidsLandPark içerisinden birbirinden farklı 5 istasyon bulunmaktadır. Bu istasyonlar içerisinde birbirinden farklı aktiviteler ve faaliyetler gerçekleştirilmektedir.
 2. Kamp yaparken birçok farklı atölyeden faydalanabilirsiniz. Bu atölyeler; Çiftlik Atölyesi, Orman Atölyesi , Tarım Atölyesi, Beceri Atölyesi, Farkındalık Atölyesi, Uzay Atölyesi, Model Oyuncak Atölyesi, Doğada Bilim Atölyesi, Gurme Atölyesi, Mucitler Atölyesi, Aynalama Atölyesi, Robot Atölyesi, Çadır Kamp Atölyesi, Outdoor Game Atölyesi, Bilişim Atölyesi, Çocuk Özgüven Atölyesi, Gelişim Atölyesi, Pazarlama Atölyesi, Eğlence ve Zeka Oyunları Atölyesi, Hobi Sanatları Atölyesi, Sanat Atölyesi, Tarih Atölyesi, Edebiyat Atölyesi, Survivor Etkinliği, Spor Atölyesi, Floorbol Atölyesi, Sosyal Medya Atölyesi, Gazetecilik Atölyesi, El Sanatları Atölyesi, Resim Atölyesi, Arkeoloji Atölyesi, İlk Yardım Atölyesi, Kış Sporları Atölyesi’dir. İstanbul’da bu kadar fazla atölyeyi bir arada bulabileceğiniz başka bir aktivite alanı bulunmamaktadır. Yazımın en başında da söylediğim gibi Glamping “Lüks Kamp” olarak bilinmektedir. Yani bu atölyeler tamamen sizin lüks ve konforlu bir şekilde eğlenmeniz için özel olarak hazırlanmaktadır.
 3. KidsLandPark sizlere 5 yıldızlı bir otel tatili konforu sunmaktadır. Otel ile KidsLandParkı birbirinden ayıran tek özellik ise birinde dört duvar arasında birinde çadırda kalıyor olmanızdır.
  glamping
 4. Yetişkinler için survivor oyun parkuru bulunmaktadır. Bu oyun parkurunda arkadaşlarınızla kıyasıya mücadeleler verebilirsiniz.
 5. Uzman eğitmenler eşliğinde kişisel gelişim ve meditasyon eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızda yine uzmanlar eşliğinde tarım atölyelerinde bitkileri ve toprağı tanıyarak kendilerini geliştirebilirler. “Gelecek yıllarımız onlara emanettir. Ne kadar onlara ormanı ve doğayı sevdirmeyi başarabilirsek o kadar fazla nefes alabiliriz.”
 6. Çocuklar içinde survivor parkuru bulunmaktadır. Bu parkurda uzmanlar eşliğinde çocuklar enerjilerini diledikleri gibi atıp dostça mücadeleyi deneyimleme fırsatına sahip oluyorlar.
 7. Geceleri çocuklar için uzmanlar eşliğinde cesaret eğitimi verilmektedir. Bu eğitimler sırasında çocuklar doğa ile ilgili olan tüm korkularından uzaklaşmaktadırlar.glamping
 8. KidsLandPark çocuklu ailelere daha fazla hitap eden bir işletmedir. Genellikle çocuklu ailelerde ebeveynlerin biraz daha kendilerine zaman ayırmalarını ve çocuklarında farklı atölyelerde bilgiler edinilmesini amaç edinmişlerdir. Ancak sevgilinizle ya da eşinizle bireysel olarak da bu etkinliklere katılmak isterseniz sadece yetişkinlere ait olan etkinliklerden de faydalanabilirsiniz.
 9. KidsLandPark içerisinde ne yazık ki havuz bulunmamaktadır. Daha çok insanların doğa ile baş başa kalmasını ve enerjilerini toprak yoluyla atmaları sağlanmaktadır. Bu yönden havuzlu tatil köylerinden biraz daha farklı bir konsepte sahiptir. Ancak alan içerisinde hafif bir şekilde akan bir dere bulunmaktadır. Burada derenin sesini dinleyerek de huzur bulabilirsiniz.
 10. KidsLandPark içerisinde Glamping çadırları kiralanmamaktadır. Bu kamp alanında sadece klasik çadır hizmeti verilmektedir. Eğer Glamping bir kamp yapmak istiyorsanız çadırınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor. Klasik çadırlı bir kamp yapmak istiyorsanız çadır getirmenize gerek yoktur. İşletme bu hizmeti sizlere sağlamaktadır.

glamping

Aktivitem Park İstanbul’da nadir bulunan lüks kamp yeridir. İşletmeye gitmeden önce mutlaka etkinliklerden haberdar olmayı ve rezervasyon yaptırmayı unutmayınız.

KidsLandPark Adres Bilgileri

Adres: Polenezköy Mah. Polenezköy Yolu Sok. No:3 Öztürk Çiftliği – Polenezköy Yolu Üzeri Öztürkler Çiftliğinin Yanı. Acar Kent – Beykoz Konaklarına 10 dk.

Telefon: 0 532 388 30 28 / 0 543 693 74 93

Web Site: http://kidslandpark.com/


Türkiye’nin En Güzel Glamping Kamp Yerleri

glamping

Türkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde lüks kamp yerleri son zamanlarda popüler olmaya başlamıştır. Bunda pandemi süreci sonrası insanların doğaya kaçma isteği ve konfor alanlarından da çok dışarı çıkmak istememeleri de büyük rol oynamıştır. Türkiye’nin en güzel Glamping kamp yerlerini aşağıda yer alan listeden inceleyebilir ve kendinize en uygun gördüğünüz şehirde kamp faaliyetinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Glamping Kamp Alanları Listesi 

 1. Kocabahçe, Bozburun
 2. Mona Caravan Suites
 3. Avalon Steppes Holidays, Fethiye
 4. Club Amazon, Datça
 5. Kozluyalı, Çanakkale
 6. Aylak Yaşam Kampı, Antalya
 7. Chakra Beach Kabak Koyu, Fethiye-Muğla
 8. Perdue, Fethiye-Muğla
 9. Bonjuk Bay | Gökova, Muğla
 10. Campo portakal, Çıralı, Kemer, Antalya
 11. Adaperest, Bozcaada, Çanakkale

glamping

Yukarıda yer alan kamp alanlarını ilerleyen günlerde sizler için tek tek inceleyip detaylı bir şekilde sayfamda aktarıyor olacağım.


Glamping hakkında vermiş olduğum bilgilerin ışığında kendi kamp tercihinizi rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Eğer klasik kamp yapmanın sizlere daha farklı bir atmosfer katacağına inanıyorsanız Kamp Malzemeleri yazımızı okuyarak kamp malzemeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca özellikle yaz aylarında kamp yaparken dikkat etmek gereken ipuçlarını da Yaz’ın Kamp Yapmanın İpuçları yazımızda öğrenebilirsiniz.

İstanbul kamp alanları açısından Türkiye’de en fazla kamp alanına sahip illerinden biridir. İstanbul sınırları içerisinde toplamda 27 kamp alanı bulunmaktadır. Daha önce hazırlamış olduğum İstanbul Kamp Alanları yazımı okuyarak bu kamp alanlarını inceleyebilir ve kendinize yeni rotalar belirleyebilirsiniz.

Yazı Özeti
Glamping Nedir? » Glamping Kamp Alanları ve 30 Önemli İpucu
Konu
Glamping Nedir? » Glamping Kamp Alanları ve 30 Önemli İpucu
Açıklama
Glamping yazımız içerisinde; "Glamping nedir?", "Türkiye Glamping kamp alanları" ve "Glamping çadır fiyatları" hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin