Ahşap Oyma Bıçağı – Oyma Bıçağı Kullanımı ve Modelleri

Ahşap oyma bıçağı, kuru ağaç parçaları üzerinde kuksa bardak, kaşık, mobilya süslemeleri ve bunun gibi bir çok malzemeyi yapmamıza olanak sağlayan araç olarak tanımlayabiliriz. Aslında ahşap oyma bıçağı çok daha geniş kapsamlı bir kullanım alanı olsa da günümüzde insanların basit malzeme şekillendirme işlemlerinde kullandığını görürüz. Peki ahşap oyma bıçak modelleri ve bunların doğru kullanım alanları nerelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Kaşık Oyma Bıçağı

kaşık oyma bıçağı

Kaşık oyma bıçağı için küçük bir balta, oyma bıçağı, oluklu iskarpela, eğe ve zımpara yeterli olacaktır. Küçük balta yardımı ile kuru ağaç parçasından yapmayı hedeflediğimiz kaşığın boyutunu ayarlayarak oyma bıçağı ve oluklu iskarpela ile gerekli oyma ve yontma işlemlerine geçiyoruz. Ardından eğe ve zımpara yardımı ile kaşığımızı daha pürüzsüz bir hale getiriyoruz. Kaşık oyma bıçağı ve oluklu iskarpela alırken malzeme kalitesine çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Kötü olan bir malzeme ile kaşık oyma işlemi gerçekleştirmeye çalıştığınızda bu size ciddi bir zaman kaybı yaratacaktır.

Kuksa Oyma Bıçağı

kuksa oyma bıçağı

Kuksa oyma bıçağı için de aynı şekilde küçük bir balta, oyma bıçağı, oluklu iskarpela, eğe ve zımpara yeterli olacaktır. Ancak bardak içerisinde istenilen derinliğe ulaşabilmek adına oluklu iskarpela dışında başka iskarpela malzemeleri de kullanılabilmektedir. Bu malzemeleri aşağıda yer alan “ahşap oyma bıçak modelleri” başlığında inceleyebilirsiniz.

Ahşap Oyma Bıçağı Modelleri

kuksa oyma bıçağı
Ahşap oyma bıçak modelleri diye internette arama yaptığımızda birçok marka ve model karşımıza çıkmaktadır. Bu malzemelerin birçoğu Çin üzerinden ülkemize gelmekte ve ancak basit işlemlerde kullanılabilmektedir. Öncelikli olarak alacağımız malzemeleri hangi oyma ve yontma işlemlerinde kullanacağımıza doğru karar vermemiz gerekmektedir. Aksi takdirde alacağımız birçok ürün sadece süs niyetine saklanacaktır.

ahşap oyma bıçağı

Aşağıda yer alan görselleri incelediğinizde oyma bıçaklarının her birinin ağız yapısının farklı olduğunu göreceksiniz. Aslında her bir bıçağın kullanım alanı farklılık gösterdiğinden set olarak almamanızı tavsiye ederiz. Bu tarz ürünler alacağınız zaman mutlaka bu işlemi daha önce yapmış birilerinden bilgi alarak sadece ihtiyacınız olan ekipmanları almayı unutmayınız.

Ahşap Oyma Bıçağı Markaları

ahşap oyma bıçağı ahşap oyma bıçağı

Türkiye’de yer alan bıçak modellerinin bir çoğu Çin üzerinden ülkemize giriş yaptığını belirtmiştik. Bu ürünler çok kısa sürede kırılıp bizleri maddi olarak da sıkıntıya sokabilmektedirler. Bundan dolayı piyasada oyma bıçağı markaları olarak bir öneri yapacak olursak; Kirschen Two Cherries, Morakniv ve Narex markalarını söyleyebiliriz. Bu firmaların ürettiği oyma bıçakları çok iyi düzeyde olup işlemlerinizi rahatlıkla yapma imkanı sunmaktadır. Ancak piyasada yer alan bazı bıçak ustalarımızda bu markalara eş değer derecede el emeği ürünlerini üretmekte olup daha uygun bir şekilde pazara sunmaktadır. Bunun için tekrar belirtecek olursak, ürün almadan önce mutlaka daha önce oyma işlemlerini yapmış bir kişiden bilgi alınız. Böylelikle daha doğru bir yol izlemiş olursunuz.

Oyma Bıçağı Bileme İşlemi

Fallkniven DC4

Oyma bıçağınızı bilemek için İsveç markası olan Fallkniven DC4 kullanabilirsiniz. Serdar Kılıç üstadımızın bileme işlemini nasıl yapılacağı konusunda hazırlamış olduğu videoyu izleyerek hızlı bir şekilde bu işlemi öğrenebilirsiniz.

Ahşap Oyma İşlemi İçin 5 Önemli İpucu

  1. Hayalinizde yer alan oyma işlemine geçmeden önce mutlaka bir eldiven kullanınız. Oyma bıçakları normal bıçaklara oranla çok daha keskin olduğundan başınıza gelebilecek kesikler sizlere ciddi sonuçlar yaratabilir. Doğru bir eldiven ile bu riski minimuma indirebilirsiniz.
  2. Oyma işlemi sırasında uygulayacağınız kuvvete çok dikkat ediniz. Aksi takdirde gereksiz kuvvetiniz çalışma üzerinde deformasyonlara yol açabilir.
  3. Sabır ve azim bu işin en önemli noktasıdır. Oyma ve yontma işlemine başladığınızda mutlaka sabırlı davranınız. Hızlı bir şekilde ilerleme kaydedilmek için yapılmış adımlar genellikle sizleri hataya sürükleyecektir. Yorulduğunuz ve sıkıldığınız zamanlarda hızlanmak yerine çalışmanızı bir kenara koyup biraz ara verip sonra devam ediniz. Böylelikle daha sağlıklı bir çalışma izlemiş olursunuz.
  4. Oyma işlemi bittiğinde görüntüyü daha iyi hale getirmek için gereksiz boyama ve yağlama işlemlerinden kaçının. Bunun yerine keten tohumu yağı gibi bitkisel ve ahşap oyma kremleri kullanarak çalışmanızı düzenlemeniz onu daha doğal bir hale kavuşturacaktır.
  5. Oyma bıçakları alırken sadece ihtiyacınız olacak modelleri alınız. Aksi takdirde büyük bir heves ile başlanıp alınan malzemeler bir süre sonra sadece süs olarak kalmaktadır. Bunun için ahşap oyma işlemi yapmak istediğinizden emin olduktan sonra ve sadece ihtiyacınız olan malzemeyi almak sizin yararınıza olacaktır.

Oyma işlemlerinizi doğa ile iç içe ve sessiz bir ortamda yapmak isterseniz ” Yedigöller Kamp Rehberi » Yedigöller Çadır Kampı İçin 10 Önemli Bilgi” yazımızı okumanızı ve daha önce gitmediyseniz mutlaka Yedigöller’i görmenizi tavsiye ederiz.


Ahşap oyma bıçağı kullanımı ve modelleri hakkında bilgi veren WildPeace Survival&Bushcraft Academy kurucusu Barış ARISOY’a çok teşekkür ederiz.

WildPeace Survival&Bushcraft Academy’nin eğitim içerikli yazılarını takip edebilmek için http://www.wildpeaceacademy.com/ adresini ziyaret edebilir ya da Youtube hesabı üzerinden eğitim videolarını takip edebilirsiniz.

Yazı Özeti
Ahşap Oyma Bıçağı – Oyma Bıçağı Kullanımı ve Modelleri
Konu
Ahşap Oyma Bıçağı – Oyma Bıçağı Kullanımı ve Modelleri
Açıklama
Ahşap oyma bıçağı, kuru ağaç parçaları üzerinde kuksa bardak, kaşık, mobilya süslemeleri ve bunun gibi bir çok malzemeyi yapmamıza olanak sağlayan araç olarak tanımlayabiliriz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin