Kamp Malzeme Listesi » Kamp Malzeme Listesi İçin 5 Pratik Bilgi

8
2665
kamp malzeme listesi

Kamp Malzeme Listesi » Kamp Malzeme Listesi İçin 5 Pratik Bilgi

Kamp malzeme listesi, bir kamp etkinliği sırasında yanımızda bulunduracağımız doğru ekipmanları kapsamaktadır. Kamp düşünülen bölge, iklim şartları, ulaşım gibi etkenler düşünüldüğünde keyifli ve güvenli bir kamp etkinliği için bu listeyi doğru hazırlamak oldukça önemlidir.

Kamp yapmaya yeni başlayan insanlar genellikle yanlarına çok fazla malzeme almaktadırlar. Bu onlara hem maddi olarak zarara uğratmakta hem de kampa giderken ağırlık(yük) olarak geri dönmektedir. Bu etkenleri göz önünde bulundurarak hazırladığımız bu yazı çalışmasını incelediğinizde kamp malzemeleri isimleri, kamp malzemeleri fiyatları, kampta olmazsa olmaz ekipmanları ve bunun gibi bir çok kamp malzemeleri ile ilgili bilgilendirmeleri öğrenmiş olacaksınız.

kamp malzeme listesi

Kamp Malzeme Listesi

1.Kamp Çantası

2.Çadır ( Kamp Çadırı Önerileri )

3.Mat ve Uyku Tulumu ( Mevsim şartlarına uygun)

4.Kamp Bıçağı ve Kamp Testeresi

5.Kafa Feneri ve pil ( yedek pil mutlaka yanınızda bulundurunuz.)

6.El feneri ve pil ( Kafa fenerinizin aydınlatmakta güçlük çektiği bölgelerde oldukça işe yaramaktadır.)

7.Kamp İlk Yardım Çantası ( İlk yardım çantası kamp malzeme listesi içerisinde en önemli hayati değere sahiptir. Mutlaka yanınızda bulundurunuz.)

 • Yara Bandı Klasik (19X72 mm)
 • Mini Yara Bandı (@25 mm)
 • Ekonomik Yara Bandı (50X10 mm)
 • Elastik Flaster (50X90 mm)
 • Yara Bandı Büyük (25X72 mm)
 • Yara Bandı Kare (38X38 mm)
 • Disk Pamuk (@50 mm)
 • Islak Mendil
 • Soğutucu Jel
 • Ayak Bakım Kremi (Çay Ağacı Yağı)
 • Güneş Kremi (30 Faktör)
 • İlaç Taşıma Kutusu (Mini)

8.Kamp Baltası ( Kamp baltası kullanımında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi yaralanmalara yol açmaktadır.)

9.Yeterli uzunlukta sağlam bir ip ( Bir yerden aşağıya inilmek istenildiği zaman, yük taşınacağı zaman ve bunun gibi bir çok noktada ip oldukça işimize yaramaktadır.)

10.Düdük ve Pusula ( Düdük orman yürüyüşleriniz sırasında ses çıkartarak hayvanları kendinizden uzak tutmak için oldukça iyi bir çözümdür. Pusula ise yön bulmada işinize yarayacaktır.)

11.Tuvalet Kağıdı, Islak Mendil ve Sabun

12.Buff ya da Fular ( Boyun bölgenizden üşümeyi engellemeye yaramaktadır. Yoğun dumana maruz kaldığınız zamanlarda da ağız kapatmak için işinize yarayacaktır.)

13.Kol saati

14.Yağmurluk ( Kış kamplarında faydalı olacaktır.)

15.Tarp ( tarp olumsuz hava şartlarında kamp bölgenizi korumada işinize yarayacaktır. Ayrıca güneşli havalarda da gölgelik olarak kullanabilirsiniz.)

16.Magnezyum Çubuğu, Kibrit ve Çakmak ( Magnezyum Çubuğu Kullanım Videosu)

17.Mevsime uygun kıyafetler ( özellikle soğuk havalarda kamp yaparken mutlaka doğru kıyafetleri seçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hipotermi riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.)

18.Çadır Lambası

19.Dayanıklı bir bant

20.Kamp Yemek Seti ( tava, tencere, çaydanlık, tabak, bardak vb.)

21.Havlu

22.Sıcak havalarda şapka, güneş gözlüğü(tercihen), güneş kremi(tercihen)

23.Mum ( çadır içerisinde uzun süre mum yaktığınızda hava yolu zehirlenmelerine yol açabilirsiniz. Çadır içerisinde mum yakmamaya özen gösterilmelidir.)

24.Powerbank

25.Outdoor kıyafetler

26.Kamp Küreği ( katlanabilir, az yer kaplayan)

27.Matara

28.Çöp Poşeti ( çöplerinizi poşete atarak çevre temizliğini sağlayabilirsiniz.)

Yukarıda yer alan kamp malzeme listesi keyifli ve güvenilir bir kamp için uygun ekipmanları göstermektedir. Bu listeye kişiye özgün olarak çakı + alüminyum battaniye gibi ekstra ekipmanlarda eklenebilir.  Kamp faaliyetlerini gerçekleştirdikçe edindiğiniz tecrübeye göre listelerde oynamalar yapabilirsiniz.

kamp malzeme listesi

Kamp Malzeme Listesi İçin 5 Pratik Bilgi

 1. Ekipmanlarınızı tedarik ederken olabildiğince sağlam malzemeler olmasına özen gösteriniz. Ucuz ve kalitesiz malzemeler çok kısa bir sürede kırılabilir ya da deformasyona uğrayabilir.

2. Kamp yapacağınız bölgeyi iyi analiz ederek doğru ekipmanları yanınızda bulundurunuz. Ağustos ayında Antalya bölgesinde kamp yapacak iseniz yanınızda polar, bolu bölgesinde kışın kamp yapacak iseniz yanınızda tişört bulundurmanın bir mantığı yoktur.

3. Tecrübe edinilmiş kişilerden bilgi alınız ancak kamp listenizi onlara göre hazırlamayınız. Kamp konusunda çok tecrübeli bir kişi yanında kamp küreği, bant, buff, kol saati, kafa feneri gibi ekipmanları bulundurmayabilir. Tecrübe her kişinin kendi deneyimlerini kapsamaktadır.

4. Malzemelerinizi tedarik ederken oldukça fazla araştırma yapınız. 780 TL fiyatlarında olan çadırımı iyi bir araştırma ve görüşmeler sonucunda 415 TL üzerinden aldım.

5. Kamp yapacağınız sırada malzemelerinizin üstüne yapışkanlı not olarak isminizi ve iletişim bilgilerinizi yazınız. Herhangi bir malzemenizin kaybolma sonrası en azından bulan kişinin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Kamp malzeme listesi yaz ve kış olarak farklılık gösterebilmektedir. Ancak yukarıda yer alan ekipman listesinde yer alan malzemelerin büyük çoğunluğu her iki faaliyette de olmazsa olmazlarımız arasındadır.

Yaz kampı yaparken dikkat edilmesi gereken bilgiler için ” Yazın Kamp Yapmak İsteyenler İçin 10 İpucu ” yazımızı okuyabilirsiniz. Kış kampı için gerekli olan bilgileri ise ” Kış Kampı İçin Önemli Tavsiyeler ” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Yazı Özeti
Kamp Malzeme Listesi » Kamp Malzeme Listesi İçin 5 Pratik Bilgi
Konu
Kamp Malzeme Listesi » Kamp Malzeme Listesi İçin 5 Pratik Bilgi
Açıklama
Kamp malzeme listesi, bir kamp etkinliği sırasında yanımızda bulunduracağımız doğru ekipmanları kapsamaktadır.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

8 YORUMLAR

 1. Bazen gereksiz malzemeleri çantaya atıp sonra taşımakta zorluk çekiyoruz bu yüzzden benim de nacizane tavsiyem gereksiz eşyaları almamanızdır. Yazıda belirtilen tüm araç ve gereçler mutlak yer almalı. Teşekkürler.

  • Çok teşekkür ederim. Belirttiğiniz gibi ihtiyacımız olmayan eşyaları yanımızda bulundurmamız bize sıkıntı yaratabilmektedir. Bunun için en uygun kamp malzeme listesi yapıp ona göre hareket etmekte fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin