Çantası Sırtında Kadınlara İlham Oluyor » Türk Kadın Gezgin Kimdir?

4
5898

Türk Kadın Gezgin Otostop İle Türkiye’yi Dolaşıyor.

Evini sırtında taşıyanların hikayelerini sizlerle buluşturduğumuz gezgin sohbetleri bölümünde Türk kadın gezgin Eda(@cantasisirtindabirkiz) sayfamıza misafir oldu. Kız başına gezilir mi diyenlere inat bazen arkadaşlarıyla bazen de tek başına otostop ile Türkiye’yi karış karış dolaşıyor. Peki otostop ülkemizde henüz yeni yeni alışılmaya başlamışken Eda gezerken hiç korkmuyor mu? Başına gelen ilginç ve kötü olaylar oldu mu? İşte tüm bu soruların cevabını Eda’ya sorduk. Kız başına otostop ile Türkiye’yi dolaşmak nasıl bir duyguymuş buyurun hep birlikte inceleyelim.

Çantası Sırtında Bir Kız Instagram Profili İçin Tıklayınız.

türk kadın gezgin

Çantası sırtında bir kız kimdir? Kısaca bahseder misin?

Öncelikle bu yazıyı okuyan herkese merhaba demekle başlamak istiyorum ismim Eda, İzmirde doğdum büyüdüm, 23 yaşındayım, üniversiteye gelinceye kadar ailemin yanında yaşadım. Üniversitemi Akdeniz Üniversitesinde kazandıktan sonra ise hayatımda büyük bir değişim yaşadım ve hayatımda ilk kez ailemden uzak bir şehirde üniversite okumaya geldim. 2014 yılında Akdeniz Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü kazandım ve 2018 yılında bölümümden yeni mezun oldum, şuanda da hayallerim peşinden giden ismiyle bütünleşmiş bir hayat sürüyorum.

Gezme tutkusu içinde ne zaman oluştu? İlk gezdiğin yer neresi oldu?

Gezme tutkusu içimde çocukluğumdan beri vardı her zaman okulda, evde, ne zaman bir dünya haritası görsem ilgiyle bakardım o ülkelere ama uzun bir süre sadece o haritalara bakıp iç geçirmekle yetinmek zorunda kalmıştım çünkü yaşım küçüktü ve sorumluluklarım vardı. Üniversiteye geldiğim ilk yıl tanıştığım ve daha sonra yakın arkadaşım olan arkadaşlarım bir gün bana Eda biz tatil yapmak istiyoruz; ama çadır alıp kamp kurmak doğanın içinde olmak istiyoruz ve bu yolculuğu otostopla yapmak istiyoruz demeleriyle başladı her şey ve bir cesaret onlarla yola çıkıp Antalya’nın Olympos beldesinde ilk gezimi ve kampımı yaptım. Orada yaşadığım 4 günlük bu macera benim içimdeki gezme tutkusunu yeniden alevlendirdi ve ondan sonrada ara ara vakit buldukça yola çıktım, şuan ise o arkadaşlarım gezmeyi bıraktı ben ise onlar sayesinde gezgin oldum.

Gezmeye otostop ile mi başladın? Farklı alternatif yollarda deniyor musun?

Yola çıktığım ilk günden beri otostopla geziyorum, farklı alternatifler eğer keyif verecekse deniyorum tren yolculukları gibi onun dışında tüm gezilerimi otostopla yapıyorum.

Gezilerin sırasında ‘işte doğru yoldayım!’ dediğin özel bir an oldu mu?

Evet, oldu aslında hemen hemen her yola çıktığımda gördüğüm manzaralarda bu cümleyi kurdum çünkü gezmek için başlı başına özel bir yolculuk, yol boyunca biriktirdiğim tüm anlarım çok özel ve kayda değerdi, o yüzden tek bir an söyleyemiyorum ama uzun süre görmek için beklediği tüm güzel manzaralardan sonra kendime hep iyi ki yola çıkmışım dedim. Yol benim için başlı başına iyikilerle dolu bir macera oldu bu yüzden .

türk kadın gezgin

Tekrar görmek istediğin ya da buraya yerleşmeliyim dediğin bir yer var mı?

Evet, tabiki de var benim için gezdiğim onlarca şehirden sonra hala Kaş bambaşka güzellikte bir yer bir gün yerleşik hayata geçmeyi düşünürsem beni Kaşta bulabilirsiniz.

Çok zorlandığın, burada olmamalıydım dediğin bir an oldu mu?

Evet, oldu  kışın yolculuk yapmak yazın yaptığınız yolculuklar kadar kolay olmuyor ne yazık ki, ben de bir gezimde yola çıkmadan önce bütün bir hafta boyunca yağış göstermesine rağmen yola çıkmıştım, tüm ekipmanlarım tamdı ve buna da güveniyordum ama unuttuğum bir şey vardı yağmurun bu derece şiddetli olabileceği ve otostop çekerken yağmur sebebiyle insanların beni görmemesi ve görseler bile ıslak olan kıyafetlerimden dolayı beni almamalarıydı. Şiddetli derecede yağan yağmurlara rağmen 10 gün boyunca gezmiştim ama hem ruhen hem bedenen çok yıpranmıştım ve evimden neredeyse 1000 km uzaktaydım en son eve dönerken varamayacağımı ve yolun bitmeyeceğini bile düşünmüştüm.

Gezmeye başladığında ailenin ve arkadaşlarının sana tepkisi ne oldu?

Çocukluğumdan beri gezmeye olan tutkumu bildikleri için ailem ve arkadaşlarım fikirlerimi görüşlerimi ve en önemlisi hayallerimi hep desteklediler bu yüzden mutluyum, onların desteği benim bugünlere gelmemi sağladı.

türk kadın gezginler

Toplamda kaç şehir/ülke dolaştın?

Buna verebileceğim bir sayı yok ne yazık ki çünkü gezerken sayılarla hiç ilgilenmedim benim için önemli olan gezdiğim şehirlerin sayıları değil bana ne kadar iyi geldiği ve bana neler kattığıydı çünkü kimi insan bütün şehirleri ve ülkeleri gezip kendine bir şey katamayabilir ama kimi de hayatında çok az şehir ülke görmüştür ama kendine hayatına çok güzel anlamlar katmış olabilir .

Az para ile çok gezme işi nasıl oluyor? Bunu nasıl başarıyorsun?

Aslında bu tamamen minimalist bir hayat seçmemle alakalı bir durum çünkü lüks ihtiyaçları olan biri değilim hayatımı minimum düzeyde ihtiyaçlarla; ama hayattan çokça keyif alarak yaşamaya çalışıyorum durum tamamen bununla alakalı, bunun dışında seçtiğim hayat tarzı da bunda çokça etkili çünkü gezilerimi otostopla yapıyorum ve konaklamamı kamp kurarak sağlıyorum bu da az para ile gezmemi sağlıyor.

Asıl mesleğiniz ne idi? Bu mesleğinizi yapmaya devam edecek misin?

Okuduğum bölümümden yeni mezun oldum; ama henüz mesleki olarak bölümümle alakalı bir işte çalışmadım, okuduğum bölümümü de severek okumuştum; ama henüz mesleğimi yapmayı yakın zamanda düşünmüyorum.

cantasisirtindakiz

Tek başına dolaşmak mı daha güzel yoksa yanında bir arkadaşının olması iyi midir?

İkisinin de güzel yanları artıları ve eksileri var;ama ben çoğunlukla yalnız gezmeyi tercih ediyorum çünkü çıktığım yolculukların bir de benim için manevi boyutları var ve bu süreçte yalnız olmak bana daha iyi geliyor aynı zamanda tek başınıza gezmeye çıktığınızda daha fazla insanlarla tanışma fırsatınız oluyor, algılarınız dışarıya daha açık oluyor, yola tek devam etseniz de yeni insanlarla tanıştığınız için gittiğiniz yerlerde yalnız kalmıyorsunuz, arkadaşınızla gezmekse eğer gerçekten iyi bir yol arkadaşıysa sizin için keyifli oluyor çünkü yolda sorun yasadığınızda bu büyük bir problem hale gelebilir kiminle yola çıktığın bu konuda büyük önem arz ediyor arkadaşıyla yola çıkmayı düşünen insanlara tavsiyem gerçekten iyi tanıdığı ve güvendiği insanlarla yola çıkması.

Fotoğraflarını çekerken dikkat ettiğin bir açı ve özellik var mı?

Fotoğraf çekmek benim için çok  keyif aldığım bir etkinlik, güzel kadrajlar  yakalamayı  seviyorum bu yüzden de bu alanla ilgili kendimi günden güne geliştirmeye gayret gösteriyorum, özellikle dikkat ettiğim şeyler var tabiki bunlar, ışık ayarları, fotoğrafın kadrajı, fotoğrafın çekildiği saat, ters ışık olup olmaması özellikle dikkat ettiğim noktalar oluyor , açı olarak ise mümkün olduğunca geniş perspektifli açıları daha  çok seviyorum çünkü gezdiğim yerlerde harika manzaralarla karşılaşıyorum bunu ne kadar geniş açıdan yakalayabilirsem o kadar  daha güzel görüntüler ortaya çıkıyor.

Bir yeri gezmeye başlamadan önce orası hakkında nasıl bir araştırma yapıyorsun?

Bununla ilgili aslında yaptığım en büyük araştırma tabiki internetteki gezi blog sayfaları oluyor, sonrasında ise oraya giden insanlardan bilgi almayı tercih ediyorum. Gerek sosyal medyadan gerek de diğer yöntemlerle baya kapsamlı bir araştırma yapıyorum, çünkü gezdiğim yerlerde görmek istediğim yerleri genelde oranın yerel insanları bile çoğu zaman hakkında çok fikri olmuyor o yüzden iyi araştırma yapmadan çıktığımda herkesin gördüğü yerleri görüp dönmek zorunda kalmak pek de hoş olmuyor benim için.

çantası sırtında kız

İlerde “ kesin yapacağım!” dediğin bir hedefin var mıdır?

Evet var aslında bir çok hayalim ve hedefim var bu zamana kadar da hayal ettiğim ve hedeflediğim amaçlarıma ulaştım eğer bundan sonrası için de ulaşabilirsem en büyük hayalim ve hedefim dünyada bir çok insanın ulaşamadığı gizli kalmış yerleri keşfetmek, sanırım bu benim en büyük hayalim, hala kendi başına medeniyetten uzak kabileleri görmek ve o insanlara ulaşmak, bunun dışında ise bir karavan sahibi olmayı ve onunla dünya turuna çıkmayı kesinlikle yapmak istiyorum.

Senin gibi gezmek isteyen insanlara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersin?

Gezmek her şeyden önce onlar için ne ifade ediyor bunu bilmeleri gerektiğini düşünüyorum, hayatını ne derece etkiliyor ve gezmek tutkusunu hayatının neresine koyuyor bu en önemli faktör bence, evet dışarıdan bakıldığında bir çok insan hayal ettiğim hayatı yaşıyorsun diye bana çok kez mesaj atıyor ama belkide zorlukları görünce hayalindeki hayat bu da olmayabilir Artılarını ve eksilerini çok iyi düşünmek gerekiyor sosyal medyada ya da fotoğraflara bakıldığında her şey ne kadar mükemmel ve cezbedici gözükse de bunun bir de arka planı  olduğuna ve buna ruhen ve fiziken ne kadar hazır olduğunu da iyi düşünmek gerektiğini bir kez daha düşünmelerini  tavsiye ediyorum.


Eda’ya verdiği bu samimi cevaplardan dolayı çok teşekkür ederiz. Eda’nın maceralarına ortak olmak için @cantasisirtindabirkiz hesabını mutlaka takip ediniz. Sizde yeni yerler keşfetmek ve kamp yapmak istiyor ancak hangi kamp malzemelerini alacağınızı bilmiyorsanız ” Kamp malzeme listesi ” yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

4 YORUMLAR

  1. Okurken kendimi onun yerine koydum ve ne kadar güzel yerler görüp gezmenin heyecanını yaşadım.
    Gercekten zor ama güzel maceralara atılmışsın daha çook yerler gezmen dileğiyle 👍

  2. Çok guzel olmus elinize saglik. Eda gerçekten çok güzel fotoğraflar çekiyor ve güzel yerler geziyor,Ben cok keyif alarak takip ediyorum. Insallah hayallerine ulasir ve butun dunyayi kendi karavaniyla gezer. Tesekkur ediyorum👍

  3. Tek başına yola çıkmak çok cesurca. Ben bunu hep istedim ve 36 yaşında yaşında yapabildim. Tabiki sorumluluklarımdan ötürü erteledim. Fakat ertelememek lazım. Herkes denemeli bence .şimakarataş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin