Efes Antik Kenti Nerede » Nasıl Gidilir ve 2020 Giriş Ücreti

2
465
efes antik kenti gezilecek yerler

Efes Antik Kenti nerede yazımız içerisinde; “Efes Antik Kent Kaç Km Uzaklıkta?”, “Efes Antik Kenti nasıl gidilir?”, “Efes Antik Kenti giriş ücretleri” ve daha birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Efes Antik Kenti nerede?

efes antik kenti celcus kütüphanesi

Bu yazımızda ülkemizin Dünyaca ünlü tarihi zenginliklerinden biri olan Efes Antik Kenti ile ilgili, “Efes Antik Kenti nerede, nasıl gidilir?”, “Efes Antik Kenti 2020 giriş ücreti ne kadar?” gibi sıkça merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, yaklaşık 8000 yıllık zengin bir tarihe sahip olan Efes Antik Kenti, İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Hıristiyanlığın hac merkezi olması sebebiyle, yabancı turistlerin akınına uğrayan Efes Antik Kenti, her yıl yaklaşık 2 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Selçuk-Kuşadası yolu üzerinde bulunan Efes Antik Kenti, İzmir merkeze 83 kilometre, Selçuk ilçe merkezine 3,5 kilometre uzaklıktadır.


Efes Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

efes antik kenti

Efes Antik Kenti’ne ulaşım kara ve hava yolu ile sağlanabilmektedir.

Hava yolu ile Efes Antik Kenti’ne ulaşım

Efes Antik Kenti’ne en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Yurtiçi ve yurtdışı direkt uçuşların sık olduğu Adnan Menderes Havalimanı, Efes Antik Kenti’ne 62 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Efes Antik Kenti’ne gitmek için araç kiralayabilir, özel transfer hizmeti satın alabilir veya İzmir Banliyö hattı olan İZBAN’ı kullanabilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı’ndan İZBAN kullanarak Efes’e ulaşmak için, Tepeköy İstasyonu’nda inmeniz ve Selçuk yönünde aktarma yapmanız gerekmektedir. Selçuk’tan Efes Antik Kenti’ne ulaşmak için ilçe merkezinden hareket eden minibüsleri kullanmanız gerekmektedir. Adnan Menderes Havalimanı’ndan Efes Antik Kenti’ne ulaşım yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı İstasyonu – Selçuk İstasyonu arası İZBAN ücretleri; Tam: 6,26 TL, Öğrenci: 3,33 TL, Öğretmen: 5,03 TL, 60 yaş: 5,03 TL şeklindedir.

efes antik kenti nerede

Kara yolu ile Efes Antik Kenti’ne ulaşım

Şehirlerarası otobüs ile:

Efes Antik Kenti’ne ulaşım için şehirlerarası otobüsleri veya şahsi aracınızı kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden şehirlerarası otobüsler ile İzmir Otogarı’na ulaştıktan sonra, Selçuk’a hareket eden otobüslere binmeniz gerekmektedir. Selçuk’tan Efes Antik Kenti’ne ulaşım için ilçe merkezinden hareket eden minibüsleri kullanabilirsiniz. Şehirlerarası otobüsleri kullanabileceğini bir diğer alternatif ise Kuşadası olacaktır. Kuşadası, bulunduğunuz şehre İzmir’den daha yakınsa, bu alterenatifi tercih edebilirsiniz. Kuşadası’ndan Efes Antik Kenti’ne ulaşım, minibüsler ile sağlanmaktadır.

Şahsi aracınız ile:

Şahsi aracınız ile Efes Antik Kenti’ne ulaşım sağlayacaksanız, bulunduğunuz konumdan İzmir-Aydın otoyolu istikametine doğru hareket etmeniz gerekmektedir. Efes Antik Kenti, Selçuk-Kuşadası yolu üzerinde bulunmaktadır. İzmir’den Kuşadası’na doğru devam ettiğinizde, Efes Antik Kenti tabelalarını takip ederek, antik şehre kolayca ulaşabilirsiniz.

Efes Antik Kenti’nin bazı şehirlerimize olan uzaklığı şu şekildedir:

  • İstanbul-Efes Antik Kenti arası yaklaşık 550 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 5,5 saat sürecektir.
  • Antalya-Efes Antik Kenti arası yaklaşık 416 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 5,5 saat sürecektir.
  • İzmir-Efes Antik Kenti arası yaklaşık 83 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 1 saat sürecektir.
  • Aydın-Efes Antik Kenti arası yaklaşık 63 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 45 dakika sürecektir.
  • Ankara-Efes Antik Kenti arası yaklaşık 653 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 8 saat sürecektir.
  • Bursa-Efes Antik Kenti arası yaklaşık 414 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 4 saat sürecektir.
  • Balıkesir-Efes Antik Kenti arası yaklaşık 265 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 3 saat sürecektir.
  • Bodrum-Efes Antik Kenti arası yaklaşık 170 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 2,5 saat sürecektir.
  • Çeşme-Efes Antik Kenti arası yaklaşık 160 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 1 saat 45 dakika sürecektir.
  • Fethiye-Efes Antik Kenti arası yaklaşık 285 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 3,5 saat sürecektir.

Şahsi aracınız ile ulaşım için Yandex Navigasyon ve Google Haritalar‘ı kullanabilirsiniz.


Efes Antik Kenti Sık Sorulan Sorular

efes antik kenti

1. Efes Antik Kenti giriş ücreti ne kadar?

Efes Antik Kenti 2020 yılı giriş ücreti 100 TL’dir. Antik kente, yılda 2 kez, müze kart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Antik kent içerisinde bulunan Yamaç Evler’i görmek istiyorsanız girişinde bulunan gişeden ayrı bir bilet almanız gerekmektedir. Yamaç Evler 2020 yılı giriş ücreti 45 TL’dir. Yamaç Evler’de müze kart geçerli değildir.

2. Efes Antik Kenti’ne ne zaman gidilir?

Antik kenti rahatça gezmek istiyorsanız, Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarını tercih edebilirsiniz. Yaz aylarında yaklaşık 40 derece olan havada, güneşin altında devasa antik kenti gezmek oldukça yorucu ve zor olmaktadır. Üstüne bir de adım atılmayacak kalabalık eklenince, gezinizden keyif alamama ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Efes’i yaz aylarında ziyaret etmek istiyorsanız, antik kentin açılış saati olan 8.00’de orada olmanızı ve güneş tepeye varmadan, ortam kalabalıklaşmadan gezinizi tamamlamanızı öneririz. Erken saatlerde gitmenin en güzel avantajı, rahatça fotoğraf çekebilmek olacaktır.

Efes Antik Kenti’ne giderken yanınızda mutlaka su, güneş gözlüğü, şapka ve güneş kremi bulundurmanızı tavsiye ederiz.

3. Efes Antik Kenti kaç saatte gezilir?

8000 yıllık tarihe tanıklık etmiş bu şehri gezip, detaylıca incelemek istiyorsanız, yaklaşık 3 saatinizi ayırmanız gerekecektir.

4. Efes Antik Kenti’nde rehberlik hizmeti var mı?

Evet. Efes Antik Kenti’nde rehberlik hizmeti veren özel firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar ile daha önceden iletişime geçerek, rehberli turlara katılabilirsiniz.

5. Efes Antik Kenti’nde otopark var mı?

Evet. Efes Antik Kenti’nde otopark mevcuttur, otopark ücreti 10 TL’dir.


Efes Antik Kenti nerede hakkında hazırlamış olduğumuz yazının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Efes Antik Kenti hakkında daha detaylı bilgi almak için, daha önce hazırlamış olduğumuz Efes Antik Kenti Gezilecek Yerler yazısını inceleyebilirsiniz.

Yazı Özeti
Efes Antik Kenti Nerede » Nasıl Gidilir ve 2020 Giriş Ücreti
Konu
Efes Antik Kenti Nerede » Nasıl Gidilir ve 2020 Giriş Ücreti
Açıklama
Efes Antik Kenti nerede yazımız içerisinde; Efes Antik Kenti'ne nasıl gidilir, Efes Antik Kenti kaç km uzaklıkta ve giriş ücretleri hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin