Belgrad Ormanı Kamp » Nasıl Gidilir ve Önemli 50+ İpucu

2
606
belgrad ormanı kamp

Belgrad Ormanı kamp hakkında yazmış olduğum yazı içerisinde; Belgrad Ormanı kamp ücreti, Belgrat Ormanı kamp alanları, Belgrad Ormanı kamp avantajları ve dezavantajları gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Belgrad Ormanı kamp alanları hakkında internette yazılmış olan en detaylı bilgi içeriğine aşağıda yer alan içerik listesi menüsünden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Belgrad Ormanı Kamp

belgrad ormanı kamp

Belgrad Ormanı, İstanbul’da, Sarıyer ve Eyüp ilçeleri arasında yer almaktadır. Çatalca yarımadasının en doğu ucunda yer alan orman, doğusunda İstanbul Boğazı, kuzeyinde ise Karadeniz’e sınırdır. 5400 hektara sahip orman içerisinde kamp yapmak normal şartlarda yasaktır. Ancak doğaya saygılı olduğunuzda, çevreye duyarlı ve kurallara uygun hareket ettiğinizde Belgrad Ormanı içinde kamp yapmak sizin için sorun olmayacaktır.

Ormanın genişliği, toprak zeminin uygunluğu ve yaşam merkezlerine yakın bir konumda olmasından dolayı Belgrad Ormanı kamp için oldukça ideal bir bölgedir. Yaz ve kış olmak üzere Belgrad Ormanı içinde kamp faaliyetleri gerçekleştiren biri olarak şunu söylemek isterim ki; İstanbul kamp alanları arasında en iyi ilk 5 yer arasında kesinlikle gösterilebilir.

Belgrad Ormanı hakkında ayrıntılı bilgi almak için Belgrad Ormanı yazımıza göz atabilirsiniz.

Şimdi sizlere Belgrad Ormanı’nda kamp yapmak ile ilgili avantajları ve dezavantajları belirtmek istiyorum.

Belgrad Ormanı’nda Kamp Yapmanın Avantajları Nelerdir?

belgrad ormanı kamp

 1. Belgrad Ormanı yüz ölçümü bakımından oldukça büyüktür. Bundan dolayı kamp etkinliğiniz için kendinize uygun alan seçme konusunda çok fazla seçeneğiniz bulunmaktadır.
 2. Belgrad Ormanı bulunduğu konum itibariyle yerleşim merkezlerine oldukça yakındır. Kamp alışverişlerinizi burada yer alan marketlerden kolaylıkla karşılayabilirsiniz.
 3. Mesire alanlarının etrafında tuvalet yerleri bulunmaktadır. Kamp faaliyetiniz sırasında tuvalet ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz.
 4. İçme suyu için çeşmeler bulunmaktadır. Bunlardan en meşhuru ise; Binbaşı Çeşmesi’dir.
 5. Trekking ve bisiklet yolları bulunmaktadır.
 6. Belgrad Ormanı içerisinde kamp alanı bulunmadığından herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.
 7. Belgrad Ormanı’nda kamp yaparken odun bakımından herhangi bir sorun yaşamazsınız. Orman içerisinde oldukça fazla odun bulunmaktadır.
 8. Ormanın büyük bir bölümünde telefon çekmektedir. Ancak herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için orman içerisinde kamp yapmayı düşündüğünüz bölgeyi mutlaka tanıdıklarınıza haber ediniz.
 9. Belgrad Ormanı’nın yolları asfalttır. Bu yüzden kamp yapmayı düşündüğünüz alana kadar aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
 10. Otoyolları kullandığınızda İstanbul içerisinde ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır.
 11. Belgrad Ormanı 7/24 açıktır. Bu sayede bölgeye ulaşımı istediğiniz saat ve günde gerçekleştirebilirsiniz.
Belgrad Ormanı’nda Kamp Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

belgrad ormanı gezilecek yerler

 1. Belgrad Ormanı’nda kamp yapmak yasaktır. Bu nedenle kamp faaliyetiniz sırasında görevliler sizi fark ettiğinde bu size sorun teşkil edebilir. Ancak bölgede daha önce kamp yapmış ve görevlilerle karşılaşmış biri olarak şunu belirtmek isterim ki; eğer doğayı gerçekten seviyor ve doğayı kirletmemek için tüm önlemlerinizi alıyorsanız görevliler size inisiyatif kullanmaktadır.
 2. Orman içerisinde çok fazla devrilmiş ağaç ve kuru dallar bulunmaktadır. Toprak zeminin üzerinde önlemler alınmadan yakılmış kamp ateşi, bölge de yer alan bu kuru dalları tutuşturabilir. Buda hiç istemediğimiz orman yangınlarına sebep olabilir. Bu nedenle kamp ateşinizi mutlaka “Çukur Ateşi” dediğimiz yöntem ile yakmanız gerekmektedir. Ayrıca kamp ateşinin etrafını taşlarla çevrilip, ateşin sıçrama olasılığını da yok etmeniz gerekmektedir. Bu kurala uymadığınız takdirde ve görevliler sizi fark ettiğinizde ciddi para cezaları ile karşılaşabilirsiniz.
 3. Belgrad Ormanı kamp alanları genellikle çok fazla ağaçlık bölgeden oluşmaktadır. Kışın sert rüzgarlar estiğinde bu ağaçlar devrilip, dalları koparak sağ sola dağılabiliyor. Bu nedenle Belgrad Ormanı’nda kamp faaliyetiniz sırasında mutlaka bu hususa dikkat ederek çadırınızı konumlandırmanız gerekiyor.
 4. 7/24 halka açık bir orman olduğundan bazı sorunlu diye tabir edebileceğimiz insanlarda bu bölgeyi kullanabiliyor. Bu tarz sorunlu insanlardan uzak kalabilmek için yol kenarlarından uzak durup biraz orman içerisine ilerlemeniz gerekiyor.
 5. Belgrad Ormanı’nda kamp için herhangi bir işletme bulunmadığından elektrik ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir alan bulunmamaktadır. Ancak mesire alanlarında yer alan işletmelerden bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 6. Belgrad Ormanı kamp alanı içerisinde yabani hayvanlar bulunmaktadır. Aslında bu yabani hayatta karşınıza çıkabilecek en yırtıcı hayvan yaban domuzudur. Birde ormana bırakılan sahipsiz köpeklere de dikkat etmenizde fayda var. Çünkü bu hayvanlar bir süre sonra doğal yaşam alanlarından ötürü yırtıcı bir hale gelebiliyorlar. Tedbirli davranmanız sizi daha güvenilir bir hale getirir.

Belgrad Ormanı kamp hakkında avantajlar ve dezavantajlar kısaca bu şekilde sıralanabilir. Yaz ve kış aylarında Belgrad Ormanı’nda kamp yapmanın avantajları ve dezavantajları ise aşağıda yer almaktadır.


Belgrad Ormanı’nda Yazın Kamp Yapmanın Avantajları Nelerdir?

belgrad ormanı kamp

 1. Yaz aylarında toprak zemin kuru olduğundan daha rahat hareket edebilirsiniz.
 2. Geceleri ayaz çok fazla olmadığından çadırınız içerisinde üşümeniz daha az olacaktır.
 3. Geceleri gökyüzündeki yıldız şovunu izleyebilirsiniz.
 4. Çok fazla eşya taşımak zorunda kalmazsınız. Çadırınız, uyku tulumunuz ve bir takım küçük eşyalar ile yaz kampını atlatabilirsiniz.
 5. Belgrad Ormanı’nda yazın kamp yapmanın diğer bir avantajı ise odundur. Kış aylarında kırılan ağaç dalları, yaz aylarında kuruyarak yakılabilecek bir hale gelmektedir.
Belgrad Ormanı’nda Yazın Kamp Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

belgrad ormanı kamp

 1. Ormanın bazı bölgelerinde çok fazla sinek ve arı olabiliyor. Bu alanlara dikkat etmek gerekmektedir.
 2. Yaz aylarında hayvancılık ile uğraşan bazı köylüler Belgrad Ormanı içerisinde koyun, inek gibi sürülerini otlatmaya çıkarabiliyor. Böyle bir sürünün kamp alanınızın yanından geçmesi hem etrafta bulunan yiyeceklerinize hem de bekçi köpekleri tarafından sizlere sorun yaratabilir. Daha önce Belgrad Ormanı’nda kamp yaparken bu tarz bir sorun ile karşılaşmıştım. Dikkatli olmakta fayda var.
 3. Yaz aylarında hava sıcaklığı fazla olsa dahi ormanlık alanlarda bu sıcaklık daha düşük hissedilmektedir. Bundan dolayı dışarıda terledikten sonra ormanlık alan içinde yürüyüş ya da kamp faaliyetlerinde ters bir rüzgar almanız sizi hasta etmeye sebep olabilir. Yaz aylarında kamp yaparken mutlaka yanımızda ekstradan kıyafet bulundurmanızda fayda vardır.
 4. Yaz aylarında Belgrad Ormanı çok fazla kalabalık olduğundan kamp alanı seçme şansınız azalıyor. Yazın kamp yapmak için ormanın biraz daha derinliklerine ilerlemeniz gerekmektedir.

Yaz aylarında daha sağlıklı bir kamp etkinliği gerçekleştirmek için daha önce yazmış olduğum Yazın Kamp Yapmak İsteyenlere 10 İpucu yazımı okumanızı tavsiye ederim.


Belgrad Ormanı’nda Kışın Kamp Yapmanın Avantajları Nelerdir?

belgrat ormanı mesire alanları

 1. Sonbaharın gelmesiyle renk değiştiren ağaçların arasında rüya gibi bir kamp yapabilirsiniz.
 2. Kışın beyaz örtüsü eşliğinde oldukça sessiz bir kamp yapabilirsiniz.
 3. Belgrad Ormanı’nda kamp yapmak için en iyi zaman sonbahar ve kış aylarıdır. Çünkü bu aylarda orman içerisi oldukça sessiz ve sakin olur.
 4. Daha profesyonel bir kamp etkinliği gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Kendi sınırlarınızı bilmek için en iyi kamp sezonu sonbahar ve kış aylarıdır. Belgrad Ormanı bu aylarda oldukça güzeldir.
Belgrad Ormanı’nda Kışın Kamp Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

belgrad ormanı kamp

 1. Sonbahar ve kış aylarında toprak zemin ıslaktır. Buda orman içinde ya da kamp yapmak istediğiniz alan içerisinde sizi biraz zorlayacaktır. Bundan dolayı bu aylarda mutlaka doğru ayakkabı tercihi yapmanız gerekiyor.
 2. Sonbahar ve kış aylarında kamp yaptığınız sırada kuru odun bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Yanınızda mutlaka her ihtimale karşı kuru odun ve ateş tutuşturmak için çıra benzeri odun parçalarını bulundurmanız faydanıza olacaktır.
 3. Kışın özellikle kamp yaparken yanınızda biraz daha fazla eşya bulundurmanız gerekecektir.
 4. Orman içerisindeki yollarda çamur meydana geleceğinden aracınız ile kamp alanınıza kadar ilerlemek zor olabilir.

Belgrad Ormanı’nda kamp yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını sizlere oldukça detaylı bir şekilde anlatmak istedim. Bu konu da uyarıları ve önerileri dikkate aldığınızı düşünerek şimdi Belgrad Ormanı kamp alanı ulaşım ve kamp yapılacak yerleri incelemeye başlayalım.


Belgrad Ormanı Kamp Alanı Ulaşım

belgrad ormanı kamp

Belgrad Ormanı kamp alanı ulaşım için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bu arada bu ulaşım bilgileri sadece Belgrad Ormanı girişini kapsamaktadır. Çünkü orman içerisinde herhangi bir ücretli ya da ücretsiz kamp işletmesi bulunmamaktadır.

Belgrad Ormanı kamp alanına otobüs ile gitmek için 42, 42T, 42M, 42HM veya 153 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

 • 42 Otobüs Hattı: Zincirlikuyu Metrobüs durağından hareket etmektedir.
 • 42T Otobüs Hattı: Beyoğlu Park Otel durağından hareket etmektedir.
 • 42M Otobüs Hattı: Zincirlikuyu Metrobüs durağından hareket etmektedir.
 • 42HM Otobüs Hattı: Hacıosman Metro durağından hareket etmektedir.
 • 153 Otobüs Hattı: Sarıyer durağından hareket etmektedir.

Belgrad Ormanı kamp alanına özel araç ile gitmek için birkaç farklı seçenek bulunmaktadır. Ancak burada sizlere tavsiyem Yandex ya da Google Haritalar gibi navigasyon seçenekleri ile ulaşımınızı sağlamanız yönünde olacaktır. Belgrad Ormanı girişinde bazı zamanlar ciddi yoğunluklar oluşabiliyor. Navigasyon kullanarak yoğunluğun az olduğu kapılara ulaşımı sağlayabilirsiniz.


Belgrad Ormanı Kamp Yapılacak Yerler

belgrad ormanı

Belgrad Ormanı içinde kamp yapılacak aslında birçok farklı nokta bulunmaktadır. Doğru kamp yapılabilecek alanı tercih etmek için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Kamp yapmak istediğiniz bölge yürüyüş ve bisiklet yollarına yakın olmaması avantajınıza olacaktır.
 2. Asfalt yol kenarına yakın bir bölgede kamp yapmak istediğinizde dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Böyle bir durumda görevliler tarafından alandan uzaklaştırılabilir ve para cezasına dahi çarptırılabilirsiniz. Bunun için mutlaka asfalt yol kenarlarından uzak durmanız gerekmektedir.
 3. Orman girişlerine ve çıkışlarına yakın noktalardan uzak durmanız gerekiyor. Bu noktalarda görevliler bir hayli fazladır.
 4. Mesire alanlarının yakınlarına kamp kurmamaya özen gösteriniz. Özellikle hafta sonları bu alanlar bir hayli kalabalık oluyor. Bu kalabalık sizi hem rahatsız eder hem de fark edilmenizi kolaylaştırır. Unutmayalım ki, Belgrad Ormanı içinde kamp yapmak yasal değildir. Bundan dolayı olabildiğince fark edilmemeye çalışmalısınız.
 5. Ormanın biraz derinliklerine ilerlediğinizde bu alanlara kimseler gelmemektedir. Belgrad Ormanı’nda kamp yapmak için en ideal kamp yerleri ormanın derinlikleridir.

Belgrad Ormanı’nda kamp yapılacak yerler için yukarıda yazmış olduğum maddelere dikkat edebilirsiniz. Ancak yine de görevliler tarafından fark edildiğinizde, görevlilere: “Biz doğayı seven ve saygı duyan insanlarız. Profesyonel kamp faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Yerde ateş kesinlikle yakmayıp, çöpümüzü yanımızda getirdiğimiz poşetler içerisinde topluyoruz. Tek istediğimiz ormanın huzurunu yaşamak ve onu hissetmektir.” dediğinizde inanın sizlere inisiyatif kullanacaklardır.


Belgrad Ormanı Kamp Ücreti

belgrat ormanı

Belgrad Ormanı kamp ücreti bulunmamaktadır. Çünkü burada herhangi bir kamp işletmesi bulunmamaktadır. Sadece Belgrad Ormanı’na giriş için ödediğiniz bir ücret bulunuyor.

Belgrad Ormanı Giriş Ücretleri 2020

 • Belgrad Ormanı Yaya Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Belgrad Ormanı Otomobil Giriş Ücreti:10 TL
 • Belgrad Ormanı Minibüs Giriş Ücreti: 35 TL
 • Belgrad Ormanı Midibüs Giriş Ücreti: 60 TL
 • Belgrad Ormanı Otobüs Giriş Ücreti: 110 TL
 • Belgrad Ormanı Motosiklet Giriş Ücreti: 8 TL
 • Belgrad Ormanı ATV Giriş Ücreti: 8 TL
 • Belgrad Ormanı Bisiklet Giriş Ücreti: Ücretsiz

Belgrad Ormanı Kamp Etkinlikleri

belgrad ormanı kamp

Belgrad Ormanı kamp etkinlikleri bakımından İstanbul kamp alanları arasında en fazla seçeneği olan kamp yerlerinin başında gelmektedir. Belgrad Ormanı’nda kamp yaptığınız sırada yapabileceğiniz bazı etkinlikler şunlardır;

 1. Koşu ve yürüyüş parkurlarında spor yapabilirsiniz.
 2. Belgrad Ormanı içerisinde bulunan tarihi bentleri dolaşabilirsiniz.
 3. Ayvat Deresi yakınında sevdikleriniz ile birlikte kahve içebilirsiniz.
 4. Üçgen Ev önünde bolca fotoğraf çekilebilirsiniz.
 5. Özellikle Sonbahar aylarında rengarenk yaprakları toplayabilirsiniz.
 6. Yaban Hayatı Üretim İstasyonu etrafında kızıl geyiği görmek için dolaşabilirsiniz.
 7. Sabahları erkenden uyanıp kuş seslerini dinleyebilirsiniz.
 8. Dostlarınız ile birlikte ateş başında rahatça şarkılar söyleyebilirsiniz.

Belgrad Ormanı kamp etkinlikleri hakkında başka önerileriniz var ise bana yorum kısmından belirtebilirsiniz.


Belgrad Ormanı Kamp İçin Sıkça Sorulan Sorular

belgrad ormanı kamp

1. Belgrad Ormanı’nda kamp için izin almak gerekiyor mu?

Belgrad Ormanı kamp için aslında yasaklı bir bölgedir. Burada bireysel kamp faaliyetleriniz için izin alabileceğiniz bir kurum ya da işletme bulunmamaktadır. Ancak toplu sosyal sorumluluk etkinlikleriniz için yetkililerden izin alabilirsiniz.

2. Belgrad Ormanı kamp maliyeti ne kadardır?

Belgrat Ormanı kamp maliyeti kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama bir kamp maliyeti, giriş ücreti dahil kişi başı 40 TL gibi bir ücrete denk gelmektedir.

3. Belgrad Ormanı kamp yapmak yasak mıdır?

Belgrat Ormanı’nda kamp yapmak yasaktır. Orman içerisinde kamp yaparken bu yasağın getirdiği sorumlulukların bilincinde olarak hareket etmeniz gerekmektedir.

4. Belgrad Ormanı’nda kamp güvenli midir?

Belgrat Ormanı kamp için oldukça güvenlidir. Ormanlık alan içerisinde karşınıza çıkabilecek en yırtıcı hayvan yaban domuzu ve başı boş köpeklerdir. Onun dışında herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır.

5. Belgrad Ormanı’nda kamp için alışverişi nereden yapabiliriz?

Belgrat Ormanı kamp için alışverişinizi ormanlık alana girmeden ilçe merkezlerinden gerçekleştirebilirsiniz. İlçe merkezlerinde birçok süpermarket, kasap, manav gibi tercihleriniz bulunmaktadır.

belgrad ormanı kamp

6. Belgrad Ormanı’nda hangi mevsimlerde kamp yapılır?

Belgrat Ormanı’nda kamp yapmak için en güzel mevsim Sonbahar ayıdır. Rengarenk etrafa yayılmış olan ağaç yaprakları, yaz aylarına göre daha bir sessiz oluşu ile Belgrad Ormanı, Sonbahar aylarında inanılmaz güzelliktedir.

7. Belgrad Ormanı’nda akşamları hayvan çok oluyor mu?

Belgrat Ormanı içinde akşamları çok fazla hayvan olmuyor. En tehlikeli olabilecek hayvan yaban domuzu ile başı boş köpeklerdir.

8. Belgrad Ormanı kamp için doğru seçim midir?

Belgrad Ormanı kamp bakımından İstanbul kamp alanları arasında ilk 5 yer içerisinde yer almaktadır. Birden fazla avantajlı olanağı ve ulaşım kolaylığı bulunmaktadır. Bunun için Belgrad Ormanı kamp için çok doğru bir seçim olacaktır.

9. Belgrad Ormanı’nda kamp için odun ve yakacak temini bulunuyor mu?

Belgrat Ormanı kamp etkinliğiniz sırasında odun konusunda herhangi bir zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum. Orman oldukça sık ağaçlarla çevrili ve yakacak odun bakımdan çok fazla seçenek bulunmaktadır.

10. Belgrad Ormanı kamp alanları içinde telefon çekiyor mu?

Belgrad Ormanı kamp alanları içerisinde telefonlar genellikle çekiyor. İnternet konusunda bazen şebeke sorunu yaşansa da genel itibariyle ormanın birçok bölgesinde internete sorunsuz erişim sağlayabilirsiniz.


Belgrad Ormanı kamp hakkında belirttiğim bilgiler dışında merak ettikleriniz varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un unutulmuş gizli bir cenneti olan Bozhane Köyü kamp alanı hakkında yazmış olduğum içeriği de mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Yazı Özeti
Belgrad Ormanı Kamp » Nasıl Gidilir ve Önemli 50+ İpucu
Konu
Belgrad Ormanı Kamp » Nasıl Gidilir ve Önemli 50+ İpucu
Açıklama
Belgrad Ormanı kamp yazımız içerisinde; Belgrad Ormanı kamp alanı ücreti, nasıl gidilir, dikkat edilmesi gerekenler ve daha birçok bilgiye ulaşım bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin