Belgrad Ormanı » Nerede ve Gezilecek En İyi 20 Yer

2
606
belgrad ormanı kamp

Belgrad Ormanı hakkında hazırlamış olduğum yazı içerisinde; Belgrad Ormanı nerede, tarihi, gezilecek yerleri, piknik alanları, yürüyüş parkurları ve daha birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. İstanbul içinde harika bir hafta sonu geçirme planınız var ise Belgrad Ormanı sizin için doğru bir seçim olacaktır.

Belgrad Ormanı, İstanbul

belgrad ormanı

Belgrad Ormanı, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan, geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmış, nadir doğal yaşam alanlarından biridir. Çatalca yarım adasının en doğu ucunda yer alan Belgrad Ormanı, Sarıyer ve Eyüp ilçeleri arasında yer almaktadır. Bizans ve Osmanlı zamanında kentin temiz su ihtiyacını karşılıyor olsa da günümüzde doğal yaşam parkı olarak hizmet vermektedir.

Kanuni Sultan Süleyman Belgrad seferi (1521) dönüşünde Sırbistanlı esirleri beraberinde getirmiştir. Bu esirlerin getirilmesinin başlıca nedeni Bizans Dönemi’nden kalma eski ve metruk yapıları tekrardan onarma ve hayata geçirmek istenilmesiydi. Kanuni Sultan Süleyman, çoğunun kökeni Belgrad’lı olan esirleri eski Ayvat Köyü yakınına, orman içerisinde bir bölgeye yerleştirilmiştir. Zaman içerisinde köy etrafı yeşillenmeye devam ettikçe bu bölgenin etrafı ormanlarla çevrilmiştir. Buraya yerleştirilen esirlerin Belgrad’lı olmasından dolayı da buraya Belgrad Köyü adı verilmiştir. Belgrad Köyü içerisinde yaşam uzun yıllar devam etse de burada yaşayan halk bir süre sonra temiz su kaynaklarını kirletmeye başlamıştı. Bu sebepten dolayı burada yaşayan köy halkı tasfiye edilmiş, başka bir ilçeye taşınmıştır. O günden sonra orman içerisinde yerleşim alanları inşa edilmemiştir.

belgrad ormanı

16.yüzyıl’da Osmanlı’da orman ve su ilişkileri üzerine yeni bir bağ kurma dönemi başlamıştı. Kanuni Sultan Süleyman tarafından sarayın mimarı olan Mimar Sinan’a Belgrad Ormanı içerisinde yeni su bentlerinin yapılması ve eski bentlerin de onarılması emri (1554) verilmiştir. Mimar Sinan saraydan gelen emir üzerine Belgrad’ın içerisinde bulunan eski yapıları onarmış ve yeni bentler inşa ettirmiştir. O tarihten günümüze gelen su kemeri, bent ve havuzlar bulunmaktadır.

Günümüzde insanlar tarafından oldukça yoğun ilgi gören ormanın aslında şöhretinin çok eski tarihlere dayandığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde Belgrat Ormanı’nın sadece o dönemde yaşayan halk ve köylülerin değil Avrupalı tüccarların ve gezginlerin de ilgi odağında olduğu, o dönemde yazılan kişisel yazışmalar ve seyahat notlarında sıklıkla Belgrad’dan bahsettikleri görülmektedir.

belgrad ormanı kamp

Orman geçmiş tarihlerde çok büyük yangınlar geçirmemiştir. 1826 yılında Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasına tepki gösteren Yeniçeriler isyana kalkmış ve isyancı Yeniçeriler kısa süre içerisinde Belgrat Ormanı sınırları içerisine kadar sürülmüştür. 3 ay boyunca etkisiz hale getirilemeyen Yeniçerileri, etkisiz hale getirebilmek için Osmanlı Devleti tarafından çember ateşi yapılmıştır. Ormanlık alanda üç tarafı yangın ile çevrilen Yeniçeriler etkisiz hale getirilmiştir. Ancak bunun sonucunda da orman içerisinde büyük bir ağaçlık alan yok olmuştur.

Belgrad Ormanı 1822 yılında 13 bin hektarlık bir alan sahipken düzensiz ağaç kesimleri nedeniyle 1840’larda 12 bin hektara, 1870’lerde 7.500 hektara, 2020 yılında ise 5400 hektara kadar küçülmüştür.


Belgrad Ormanı Kamp

İstanbul kamp alanları

Belgrad Ormanı içerisinde kamp yapmak normal şartlarda yasaktır. Bunun en büyük nedenlerinden biri, bilinçsizce yakılan kamp ateşlerinin doğaya zarar vermesi ve küçük yangınlara neden olmasıdır. Ancak iyi bir kamp deneyiminiz varsa ve doğayı gerçekten çok seviyorsanız burada kamp yapmak sizin için sorun olmayacaktır. Bunun nedeni ise basittir. Yetkililer sizin doğaya zarar vermediğinizi ve tek istediğinizin doğada huzur bulmak olduğu anladığında inisiyatif kullanabilirler.

Ben Belgrad Ormanı’nda kamp yaparken çok talihsiz bazı görüntülere şahit oldum. Daha önce yakılmış bir ateş sonucu yanan bir ağaç, gövdesi yakılmaya çalışılmış bir ağaç, yaş olarak kesilmiş bir ağaç ve toprak zemin üzerinde çukur oluşturulmadan bilinçsizce yakılmış birçok ateş gördüm. Bu sahneleri gördüğünüzde burada neden kamp yapmanın yasak olduğunu ve neden sadece doğayı gerçekten seven insanlara tolerans edildiğini anlayabiliyorsunuz. Unutmayalım ki; Belgrat Ormanı, İstanbul’da geriye kalan son nefes alabileceğimiz yerlerden biridir. Burayı da yok edersek başka bir oksijen kaynağımız kalmayacaktır.

Belgrad Ormanı Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

belgrad ormanı

 1. Toprak zemin üzerinde kesinlikle ateş yakmayınız. Ateşinizi yanınızda götüreceğiniz teneke kutuların içerisinde yakınız.
 2. Yaş ağaçları ateş yakmak için kesinlikle kesmemelisiniz. Bu hem doğaya zarar verir hem de ateşinize bir katkı sağlamaz.
 3. Çöplerinizi kesinlikle doğada bırakmamalısınız. Yanınızda götüreceğiniz poşetler ile çöplerinizi en iyi şekilde toplayınız.
 4. Gündüzleri başı boş köpekler yanınıza gelebilir. Onlardan korkmayın. Sadece aç oldukları için ve yemek kokusu aldıkları için geliyorlar. Onlara yanınızda bulunan yiyeceklerden verebilir ve masum canlılarımızı da mutlu edebilirsiniz.
 5. Orman içerisinde çok fazla domuz bulunuyor. Patikalarda, yollarda rastlayacağınız domuzlara karşı dikkatli olun. Geneli saldırgan değil artık evcilleşmiş durumdadır. Ancak yine de tedbirli hareket etmenizi öneriyorum.
 6. Belgrat Ormanı’nda kamp yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biride ağaçlardır. Orman içerisinde çok sayıda yaşlı ağaç bulunuyor. Sonbahar ve kış aylarında şiddetli rüzgarla sallanan ağaçların bir kısmı düşüyor ya da dallarından parçalar kopuyor. Eğer düşen bir ağaç ya da kopan bir dal parçasının şiddetli bir şekilde kafanıza vurmasını istemiyorsanız, mutlaka kamp yaparken kendinizi en korunaklı olabileceğiniz bölge de muhafaza ediniz. Daha önceki senelerde ağaçlardan kopan bir dal parçasının arkadaşımda küçük bir yaraya yol açtığını bizzat görmüş bulunuyorum.

Belgrad Ormanı kamp alanı hakkında ayrıntılı bilgi almak için Belgrad Ormanı Kamp yazımıza göz atabilirsiniz.


Belgrad Ormanı Nerede

belgrad ormanı

Belgrad Ormanı, İstanbul’da, Sarıyer ve Eyüp ilçeleri arasında yer almaktadır. Çatalca yarımadasının en doğu ucunda yer alan orman, doğusunda İstanbul Boğazı, kuzeyinde ise Karadeniz’e sınırdır.

Belgrad Ormanı’na ulaşım için otobüs ve araç seçenekleriniz bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için “Belgrad Ormanı’na Nasıl Gidilir?“yazısını okuyabilirsiniz.


Belgrad Ormanı’na Ne Zaman Gidilir?

Belgrat Ormanı öylesine güzel ki her mevsimin kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. İlkbahar-Yaz ve Sonbahar-Kış olarak iki ana başlık halinde sıralamak mümkündür.

Belgrad Ormanı’na İlkbahar ve Yaz’ın Gitmenin Avantajları Nelerdir?

belgrad ormanı

 1. Yürüyüş ve koşu parkurlarında spor yapabilirsiniz.
 2. Orman içerisinde bisiklet kullanabilirsiniz.
 3. Trekking faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Yeşillenen ağaçların altında harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.
 5. İlkbahar ve yaz aylarında spor kulüplerinin etkinliklerine katılabilirsiniz. Belgrat Ormanı içerisinde ilkbahar ve yaz aylarında çok fazla etkinlik gerçekleştirilmektedir. Bisiklet yarışları, yürüyüş yarışları, koşu yarışları ve daha birçok etkinlik düzenlenmektedir. Bu etkinlik ve yarışmalara dahil olabilirsiniz.

Belgrad Ormanı’na İlkbahar ve Yaz’ın Gitmenin Dezavantajları Nelerdir?

 1. Çok fazla piknik yapmaya gelen insan oluyor. Özellikle hafta sonu bu kalabalık sizi bunaltabilir.
 2. Çok erken kalkmanız gerekiyor. Aksi takdirde orman girişinde çok ciddi bir kalabalık sizi bekliyor olacaktır. Bazen bu giriş kuyrukları 2-3 saatinizi harcayabiliyor.
 3. Dönüş yolunda orman içerisinden erken ayrılmanız gerekiyor. Aksi takdirde dönüş trafiği de aynı şekilde 2-3 saatlik bir zamanını alabilir.
 4. Orman içerisindeki mekanlarda yer bulmanız çok zordur.
 5. Belgrat Ormanı içinde piknik yapmak istediğinizde boş masa bulmanız çok zor olacaktır.

Belgrad Ormanı’na Sonbahar ve Kış’ın Gitmenin Avantajları Nelerdir?

belgrad ormanı

 1. İnsan kalabalığı büyük ölçüde azalıyor. Ormanın keyfini daha rahat bir şekilde çıkarabilirsiniz.
 2. Sabahları ormana gelmek için çok erken kalkmanıza ihtiyaç yoktur.
 3. Etrafa dökülen rengarenk sonbahar yapraklarının üstünde yürüyüş yapabilirsiniz.
 4. Kış aylarında kar ile birlikte gelen beyaz örtünün güzelliğini doyasıya hissedebilirsiniz.
 5. Dostlarınızla ya da ailenizle daha rahat bir şekilde zaman geçirebilirsiniz.
 6. Orman içerisindeki işletmeler genelde boş olduğundan masa bulma konusunda sorun yaşamazsınız.
 7. İlkbahar ve Yaz aylarında yoğun olan Belgrad Ormanı’nda koşu parkurları da bir o kadar kalabalık olabiliyor. Ancak Sonbahar-Kış aylarında bu koşu parkurları da oldukça sessiz ve size ait oluyor.

Belgrad Ormanı’na Sonbahar ve Kış’ın Gitmenin Dezavantajları Nelerdir?

 1. Ormana giriş-çıkışlarda kış aylarında sorun yaşayabilirsiniz.
 2. Domuz, çakal, başı boş bırakılmış köpek gibi hayvanlarla karşılaşma olasılığınız daha yüksektir.
 3. Kar yağdığında kapanan yollar yüzünden orman içerisinde yolunuzu kaybedebilirsiniz.

Eğer şansınıza güveniyorsanız Belgrad Ormanı içinde geyik görebilirsiniz. Evet evet! Burada bir geyik üretim çiftliği bulunmaktadır. Bu çiftlikten kaçan bazı geyikler orman içerisinde karşınıza çıkabiliyor. Belgrat Ormanı’na Sonbahar’da gittiğimde orman içerisinde çok güzel bir geyik görebilmiştim.


Belgrad Ormanı’na Nasıl Gidilir?

belgrat ormanı

Belgrad Ormanı’na ulaşım için birkaç farklı alternatif bulunmaktadır.

Belgrad Ormanı Otobüs İle Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı otobüs ile gitmek için 42, 42T, 42M, 42HM veya 153 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

42 Otobüs Hattı: Zincirlikuyu Metrobüs durağından hareket etmektedir. 48 durak sonra Sarıyer ilçesine bağlı Bahçeköy mahallesine ulaşım sağlıyorsunuz. Otobüs ile ulaşım trafik yok ise 45 dakika sürmektedir.

42T Otobüs Hattı: Beyoğlu Park Otel durağından hareket etmektedir. 58 durak sonra Sarıyer ilçesine bağlı Bahçeköy mahallesine ulaşım sağlıyorsunuz. Otobüs ile ulaşım trafik yok ise 60 dakika sürmektedir.

42M Otobüs Hattı: Zincirlikuyu Metrobüs durağından hareket etmektedir. 30 durak sonra Sarıyer ilçesine bağlı Bahçeköy mahallesine ulaşım sağlıyorsunuz. Otobüs ile ulaşım trafik yok ise 45 dakika sürmektedir.

42HM Otobüs Hattı: Hacıosman Metro durağından hareket etmektedir. 17 durak sonra Sarıyer ilçesine bağlı Bahçeköy mahallesine ulaşım sağlıyorsunuz. Otobüs ile ulaşım trafik yok ise 35 dakika sürmektedir.

153 Otobüs Hattı: Sarıyer durağından hareket etmektedir. 26 durak sonra Sarıyer ilçesine bağlı Bahçeköy mahallesine ulaşım sağlıyorsunuz. Otobüs ile ulaşım trafik yok ise 30 dakika sürmektedir.

Belgrad Ormanı’na otobüs ile ulaşım sağlamak için yukarıda yer alan vasıtaları kullanabilirsiniz. Sabahları erken saatte yola çıkmanızda fayda vardır. Aksi takdirde malum İstanbul trafiği gününüzü tam anlamıyla yaşamanıza engel olabilir.

Belgrad Ormanı Araç İle Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı araç ile ulaşım için izlenebilecek en mantıklı yol kesinlikle Navigasyon eşliğinde ulaşım sağlamaktadır. Aksi takdirde ezbere gidilen yol güzergahlarında oluşan ani kazalar, trafik yoğunlukları vb. nedenlerden ötürü sorunlar yaşayabilirsiniz. En son Belgrad’a gittiğimizde 2,5 saat trafik çekmek zorunda kaldık. Genelde izlediğimiz yolda meydana gelen bir küçük çaplı kaza sonucu yol tek şeride inmişti. Oysa ki navigasyon kullanan diğer arkadaş grubumuz bizden çok çok önce ormana ulaşım sağlamıştı. Navigasyon için Yandex ve Google Haritalar kullanabilirsiniz.


Belgrad Ormanı’nda Neler Yapılır?

belgrad ormanı

Belgrad Ormanı içerisinde yapabileceğiniz birçok farklı aktivite bulunmaktadır. Şimdi gelin hep birlikte Belgrat Ormanı’nda yapılacak en iyi aktivitelere bir göz atalım.

1. Neşet Suyu Yürüyüş Parkuru

belgrad ormanı gezilecek yerler

Neşet Suyu Tabiat Parkı, Belgrad Ormanı’nın 9 doğa parkından biridir. Tabiat parkı içinde bulunan yürüyüş parkurunun uzunluğu 6,5 km’dir. Neşet Suyu Yürüyüş Parkuru zemini ise kiremit tozundandır. Bölgeye koşmak ya da yürümek için geldiğinizde açık renk ayakkabılar giymemenizi öneriyorum. Aksi takdirde zeminde yer alan kiremit tozları ayakkabınızın rengini biraz değiştirebilir.

2. Harika Fotoğraflar İçin Üçgen Ev 

belgrat ormanı gezilecek yerler

Neşet Suyu Yürüyüş Parkuru üzerinde bulunan Üçgen Ev, fotoğraf severler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Üçgen Ev önünde fotoğraf çekilmek için acele etmenizde fayda var. Aksi takdir de gelin damat fotoğrafçılarından sizlere asla sıra gelmeyecektir.

3. Belgrad Ormanı Yiyecek-İçecek

Belgrad Ormanı içerisinde bazı işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmelerde yemek yiyebilir, dinlenebilir ya da sıcak-soğuk içecekler tercih edebilirsiniz. Ben burada işletmelerden ziyade büfelerden tost ve çay ikilisini tercih ediyorum. Büfe’de tost güzel yapılsa da çay için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

4. Tarihi Bentler

belgrad ormanı tarihi bentler

Belgrad Ormanı içerisinde 7 adet bent bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; Kömürcü Bendi, Büyük Bent, Topuzlu Bent, Ayvat Bendi, Valide Bendi, Kirazlı Bent ve Yeni Bent’tir.

Not: Bent, bir akarsu yatağında suyun birikmesi amacıyla yapılan sağlam, dayanıklı yapıdır.

Belgrad Ormanları eski yıllarda İstanbul’un su ihtiyacınızı karşılıyordu. Orman içerisinde yer alan bentler ise suyu biriktirme görevi görüyordu. Teknolojinin ilerlemesi, yeni su kanalları ve yollarının inşa edilmesi ile artık Belgrat Ormanı içinde yer alan tarihi bentler aktifliğini yitirmiştir. Bu tarihi bentleri mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum.

5. Bahçeköy Yaban Hayatı Üretim İstasyonu

belgrad ormanı

Türkiye’nin ilk yaban hayatı üretim merkezi olarak kurulan istasyon içerisinde 300’ün üzerinde geyik bulunmaktadır. Yaban hayatı üretim istasyonu içerisinde nesli tükenmekte olan Kızıl Geyikler’in üretimi yapılmaktadır. 1959 yılında 9 geyik ile üretime başlayan istasyon, 100 hektarlık bir alana yayılmış durumdadır. Bu istasyonda üretilen Kızıl Geyikler başka illere nakledilerek burada doğal yaşam alanlarına bırakılıyor.

Belgrad Ormanı içerisinde geyik görme olasılığınız ise oldukça düşüktür. Ancak bazı zamanlarda üretim çiftliğinden kaçan bazı geyikleri görürseniz de şaşırmayın derim. Sonbahar döneminde orman içerisinde yürüyüş yaptığım sırada ben çiftliğinden kaçan bir geyiği görmüştüm. İnanılmaz güzel görünüyordu. Tabi inanılmaz ürkek bir hayvan olduğundan karşılaşmamız sadece 4-5 saniye sürmüştü. Ardından hızlıca bölgeden uzaklaşıp gitmişti.


Belgrad Ormanı Piknik ve Mesire Alanları

Belgrad ormanı içerisinde piknik ve mangal yapmanız için 10 farklı alan bulunmaktadır.

1. Ayvat Bendi Mesire Alanı

belgrat ormanı mesire alanları

Ayvat Bendi Mesire Alanı, 2011 yılında tabiat parkı listesine alınmıştır. 50 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Ayvat Deresi üzerine kurulduğu mesire ve piknik alanları arasında en iyi manzarası olan yer olduğunu söyleyebilirim.

2. Binbaşı Çeşmesi Mesire Alanı

Rivayete göre, Osmanlı İmparatorluğu‘nun son dönemlerinde bölgeye bir grup asker sığınmıştır. Açlık ve susuzluğun artmasına rağmen askerler bölgeden ayrılamamışlardır. Bunun üzerinde askerlerin arasında yer alan bir Binbaşı, geceden sabaha kadar kazarak açtığı kuyudan su çıkarmayı başarır. Böylelikle buraya Binbaşı Çeşmesi denir. Çocuklu aileler için ideal olan mesire alanı içerisinde yürüyüş parkurları, oturma alanları da bulunmaktadır.

3. Bentler Mesire Yeri

Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilen Valide Sultan Bendi (1796), Sultan Mahmut Bendi (1839), Topuzlu Bend (1750) bu bölgede bulunmaktadır ve bundan dolayı buraya bentler denilmektedir. Bentler mesire yeri içerisinde yürüyüş parkurları ve bisiklet yolu bulunmaktadır. Sevdikleriniz ile birlikte bu alanda güzel vakit geçirebilirsiniz.

4. Kömürcübent Mesire Yeri

belgrad ormanı mesire alanları

Kömürcübent Tabiat Parkı, ismini II. Osman tarafından 1620 yılında Topuz Deresi üzerine inşa ettirilen ve Belgrad Ormanı’nın en eski bendi olan Kömürcübent’ten almaktadır. Kızıl Ağaç, Gürgen, Doğu Kayını gibi birçok ağaç türünün yer aldığı tabiat parkı içerisinde sevdikleriniz ile birlikte hoş vakitler geçirebilirsiniz.

5. Kirazlıbent Mesire Alanı

Kirazlıbent Tabiat Parkı, ismini II. Mahmut tarafından Kirazlı Deresi üzerine yaptırılan ve Kırkçeşme Su Yolu’nun son bendi olan Kirazlı Bent’ten almaktadır. Bölge fotoğrafçılar ve doğa yürüyüşü sevenler için oldukça tercih edilmektedir.

6. Irmak Mesire Alanı

2011 yılında Belediye tarafından tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Irmak Mesire Alanı içerisinde basketbol, futbol, voleybol gibi spor aktiviteleri yapılabilecek alanlar bulunmaktadır. Ayrıca çocuklar içinde oyun oynayabilecekleri alanlar bulunmaktadır. Çocuklu aileler tarafından oldukça tercih edilen Irmak Mesire Alanı, yaz aylarında oldukça kalabalık olmaktadır.

7. Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri

belgrad ormanı piknik alanları

Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkı, 11.07.2011 tarihinde Bakanlık tarafından tabiat parkı statüsüne yükseltilmiştir. Tabiat parkı içerisinde mesire alanları bulunmaktadır. Çocuklu aileler tarafından sıkça tercih edilen bir bölgedir.

8. Neşet Suyu Mesire Alanı

Neşet Suyu Tabiat Parkı, ismini İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde rektörlük görevini hakkıyla icra etmiş Müderris Neşet Bey’den almaktadır. Meşe ve gürgen ağaçlarının yoğunlukla olduğu bölge de otopark ve piknik alanları bulunmaktadır. Yürüyüş, koşu gibi sportif faaliyetleri yapmak isteyen insanların sıklıkla tercih ettiği mesire alanıdır.

9. Falih Rıfkı Atay Mesire Alanı

Falih Rıfkı Atay Tabiat Parkı, ismini ünlü edebiyatçı Falih Rıfkı Atay’dan almıştır. Meşe ve gürgen ağaçlarının yoğunlukta olduğu bölge 16 hektarlık alana sahiptir. Masalı piknik alanı arayanlar için tercih edilen bölgelerden biridir.

10. Fatih Çeşmesi Mesire Alanı

Fatih Çeşmesi Mesire Alanı, ismini bölge halkının içme su ihtiyacını karşılamak için gittiği çeşmeden almaktadır. Mesire alanı içerisinde masalar ve kafe bulunmaktadır. Çocuklu aileler tarafından sıkça tercih edilen mesire alanlarından biridir.


Belgrad Ormanı Piknik ve Mangal İçin Tavsiyeler

belgrad ormanı mangal

Belgrad Ormanı içinde piknik ve mangal yapmak serbesttir. Ancak burada dikkat etmemiz gereken bazı hayati kurallar bulunuyor. Bunlar;

 1. Belgrad Ormanı içinde mangal serbesttir. Ancak mangal için yanınızda toprak zeminden yüksekte bir mangal ocağı bulundurmanız gerekiyor. Aksi takdirde toprak zemin üzerinde ateş yakmak kesinlikle yasaktır.
 2. Yanınızda mangal ocağı yok ise bölgede bulunan işletmelerden kiralayabilirsiniz.
 3. Belgrat Ormanı’nda piknik için sabah erkenden hareket etmeniz gerekiyor. Yaz aylarında ve özellikle hafta sonu olduğunda piknik için yer bulmanız çok zor olacaktır.
 4. Yemeklerinizi evde hazırlayıp götürebilirsiniz. Bölgedeki mesire alanlarında masalar bulunmaktadır. Bazı mesire alanlarında bu masalar kiralanırken bazı bölgelerde ücretsizdir.
 5. Koşu ya da yürüyüş yapılan toprak zemine yakın bir yere masa kurmayınız ya da oturmayınız. Aksi takdirde binlerce insanın geçiş yaptığı bir yoldan kalkan toprak sizi rahatsız etmeye yetecektir.
 6. Belgrad Ormanı mesire alanları içerisinde masalar bulunmaktadır. Ancak ekstra sandalye ne yazık ki bulunmayabilir. Bunun için yanınızda mutlaka sandalyelerinizi götürmenizde fayda vardır.

Özellikle belirtmek isterim ki, Belgrad Ormanı yüzyıllardır İstanbul’a hizmet etmiş ve etmeye devam etmektedir. Mangal ateşi yakmak uğruna bölgede yer alan ağaçlara zarar vermemeli ve özellikle toprak zemin üzerinde ateş yakmamaya özen göstermeliyiz. Aksi takdirde atalarımızdan bize miras kalmış bu güzel tabiatı gelecek nesillerimize aktarmakta zorluklar yaşayabiliriz.


Belgrad Ormanı 2020 Giriş Ücretleri

belgrat ormanı

Belgrad Ormanı giriş ücretleri 2020 yılını kapsamaktadır.

 • Belgrad Ormanı Yaya Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Belgrad Ormanı Otomobil Giriş Ücreti: 10 TL
 • Belgrad Ormanı Minibüs Giriş Ücreti: 35 TL
 • Belgrad Ormanı Midibüs Giriş Ücreti: 60 TL
 • Belgrad Ormanı Otobüs Giriş Ücreti: 110 TL
 • Belgrad Ormanı Motosiklet Giriş Ücreti: 8 TL
 • Belgrad Ormanı ATV Giriş Ücreti: 8 TL
 • Belgrad Ormanı Bisiklet Giriş Ücreti: Ücretsiz

Belgrad Ormanı içerisine yaya olarak giriş ücretsizdir. Ancak giriş kapılarından Belgrad Ormanı merkez noktasına ilerlemek yaklaşık 30-35 dakika sürmektedir. Bu süreyi göze alarak planlamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.


Belgrad Ormanı’nda Yapılacak En İyi 10 Etkinlik

belgrad ormanı

  1. Koşu ve yürüyüş parkurlarının keyfini doyasıya yaşayın.
  2. Bisiklet sürmenin keyfini ormanın derinliklerinde hissedin.
  3. Sevdikleriniz ile birlikte Ayvat Deresi’nin önünde birer kahve için.
  4. Aileniz ile birlikte mesire alanlarında mutlaka piknik keyfini yaşayın.
  5. Tarihi bentleri mutlaka keşfedin ve tarihlerini araştırın.
  6. Sonbahar geldiğinde en iyi yaprak pozlarını vermeye çalışın
  7. Kızıl geyiği görmek için yaban hayatı üretim istasyonu etrafında biraz dolaşın.
  8. Eğer müzik dinlemeyi seviyorsanız, kışın hafif yağmur eşliğinde mutlaka uzun bir yürüyüş yapın.
  9. Sabah çok erken saatlerde ormanın derinliklerinde kuş seslerini dinleyin.
  10. Yanınızda mutlaka bir çöp poşeti ile gelin ve doğaya bilinçsizce atılmış olan çöpleri elinizden geldiğince toplayın. Doğayı sevin, onu koruyun.

Belgrad Ormanı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

belgrad ormanı gezilecek yerler

1. Belgrad Ormanı’nda ne yapılır?

Belgrat Ormanı içerisinde koşu, yürüyüş, bisiklet turu, piknik, trekking faaliyetleri, etkinlik grupları ile sosyal sorumluluk projelerine dahil olma gibi birçok faaliyet gerçekleştirebilirsiniz. Belgrad’ın içerisinde kamp etkinliğini de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu faaliyetin yasak olduğunu ve yakalanmanız durumunda para cezasına ve idari işlem uygulanabileceğini hatırlatmak isterim.

2. Belgrad Ormanı’na nasıl gidilir?

Belgrat Ormanı’na ulaşım için özel aracınızı ya da otobüsler kullanabilirsiniz. Belgrat Ormanı otobüs ile gitmek için 42, 42T, 42M, 42HM veya 153 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Özel aracınız ile ulaşım sağlamak istiyorsanız mutlaka Navigasyon’dan faydalanarak gitmenizi öneriyorum. Aksi takdirde ciddi trafik sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

3. Belgrad Ormanı’nda ayı var mı?

Belgrat Ormanı içerisinde ayı yoktur. Kızıl geyik, kızıl tilki, yaban domuzu ve altın çakal gibi canlılar bulunmaktadır.

4. Belgrad Ormanı’nda bisiklet kiralanıyor mu?

Yoğun sezonlarda bisiklet kiralayan firmalar nadir olsa da bulunabiliyor. Ama sürekli olarak bisiklet kiralayan bir işletme şu an için bulunmamaktadır.

5. Belgrad Ormanı İstanbul’da nerede?

Belgrad Ormanı İstanbul’da, Sarıyer ve Fatih ilçeleri arasında yer almaktadır.

6. Belgrad Ormanı’nda hangi hayvanlar var?

Orman içerisinde; Kızıl geyik, kızıl tilki, yaban domuzu, altın çakal, yabani köpekler ve birçok kuş türü bulunmaktadır. Orman, hayvanların doğal yaşamı için oldukça geniş bir alana sahiptir.

7. Belgrad Ormanı mangal yapılır mı?

Belgrat Ormanı içerisinde yer alan mesire alanlarında mangal yapabilirsiniz. Ancak mangal yaparken yerde ateş yakmak yasaktır. Dilerseniz mesire alanlarında yer alan işletmelerden mangal kiralayabilir ya da kendiniz de yanınızda götürebilirsiniz.

8. Belgrad Ormanı neden ismini Belgrad’dan almıştır?

Belgrad Ormanı, ismini Kanuni Sultan Süleyman’ın Belgrad seferi (1521) dönüşünde beraberinde getirdiği Sırbistanlı esirleri, Ayvat Köyü yakınlarına yerleştirmesi sonucunda bu yerleşim yerine “Belgrad Köyü” denilmiştir. Zaman içerisinde köy etrafı ormanlık alanlarla tamamen çevrilince köy ormanın sınırları içerisinde yer almıştır. Köy halkının daha sonrasında temiz su kaynaklarını kirletmesi sonucunda köy buradan başka bir yere taşınmıştır.

9. Belgrad Ormanı içinde ateş yakılır mı?

Belgrat Ormanı içinde ateş yakmak yasaktır. Ancak yerden yüksek kutunuz ya da mangalınız var ise bunların üzerinde yakabilirsiniz.

10. Belgrad Ormanı kamp alanı var mı?

Belgrad Ormanı içinde kamp alanı bulunmamaktadır. Kanunlara göre burada kamp yapmak yasaktır. Bunun başlıca nedenleri ise bilinçsizce gerçekleştirilen kamp etkinliklerinde doğaya verilen zararlardan dolayıdır. Yanlış ateş yakmak, yaş ağaçları kesmek bunlara verilebilecek bazı örneklerdir.

11. Belgrad Ormanı iett ile nasıl gidilir?

Belgrat Ormanı’na otobüs ile gitmek için 42, 42T, 42M, 42HM veya 153 numaralı otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

12. Belgrad Ormanı saat kaça kadar açıktır?

Belgrad Ormanı 24 saat açıktır. Ancak orman geceleri tehlikeli olduğundan mutlaka gündüz gelmenizi öneriyorum.


İstanbul’da ücretli ve ücretsiz olmak üzere bir çok kamp alanı bulunmaktadır. Daha önce hazırlamış olduğum İstanbul Kamp Alanları yazısını okuyarak kamp alanları hakkında bilgilenebilirsiniz.

Yazı Özeti
Belgrad Ormanı » Nerede ve Gezilecek En İyi 20 Yer
Konu
Belgrad Ormanı » Nerede ve Gezilecek En İyi 20 Yer
Açıklama
Belgrad Ormanı yazımız içerisinde; Belgrat Ormanı'na nasıl gidilir?, nerede?, kamp yapılır mı?, piknik yerleri nerelerdir? gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin