Şahinler Tabiat Parkı » Ankara Kamp Yerleri

4
2038
şahinler tabiat parkı

Şahinler Tabiat Parkı » Kızılcahamam Kamp Alanı

Şahinler Tabiat Parkı Ankara’da kamp yapılabilecek en iyi yerler arasında bulunan ve çok fazla bilinmemesi sebebiyle sakin olma özelliğini korumuş bir kamp alanıdır. Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine bağlı bulunan Şahinler Tabiat Parkının Ankara’ya uzaklığı 107 kilometredir. Bolu ili sınırlarına çok yakın bir konumda olan tabiat parkı Gerede ilçesine de 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ankara-Bolu yolunda Kızılcahamam ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alan kamp alanına bağlanan asfalt yol oldukça düzgün olduğundan şahinler tabiat parkına ulaşım oldukça kolaydır.

şahinler tabiat parkıŞahinler Tabiat Parkı İçerisinde Neler Var?

 • Şahinler Tabiat Parkı içerisinde bulunan gölet etrafında piknik alanları bulunmaktadır.
 • Trekking etkinlikleriniz için yürüyüş yolları, patikalar ve yürüyüşünüz sırasında manzaranızı taçlandıracak küçük göletlere rastlayabilirsiniz.
 • Farklı türlerdeki ağaçları ve çam çeşitleriyle ve size şehrin stresini tamamen unutturacak temiz havasıyla şahinler tabiat parkı size misafirperver bir tavırla kapılarını açmış olacaktır.
 • Parkın girişinde güvenlik görevlileri mevcut olduğundan güvenli kamp alanlarından biridir.
 • Gölette balık tutarak stres atmak isteyebilirsiniz. Balık tutmak için oldukça ideal bir yerdir.
 • Şahinler tabiat parkı ağaç bakımından oldukça zengin bir bölge olduğu için kesinlikle ağaç kesmenize gerek kalmadan yakacak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
 • Tuvalet ve temiz içme suyu mevcuttur.

şahinler tabiat parkı
Şahinler Tabiat Parkı Kamp İçin Tavsiyeler

 • Yaz ve bahar aylarında piknikçiler genellikle girişteki göletin yanında yoğunluk oluşturabilirler. Eğer bu aylarda kamp yapmak istiyorsanız ormanın biraz daha içerisine doğru ilerleyebilirsiniz.
 • Burada geceleri oldukça soğuk geçer. Bundan dolayı şahinler tabiat parkında kamp yapmak isteyen dostlarımızın tedarikli bir şekilde kamp malzemelerini yanlarında bulundurması gerekmektedir.
 • Şahinler tabiat parkı yakınlarında veya içerisinde alışveriş yapacağınız bir işletme bulunmamaktadır. Bundan dolayı kamp alanına gelmeden mutlaka kalacağınız gün sayısı kadar kamp alışverişinizi yapmalısınız.
 • Şahinler tabiat parkı kamp ücreti 10 TL‘dir.
 • Şahinler tabiat parkı içerisinde trekking faaliyetlerini mutlaka gerçekleştirin. Harika yürüyüş yolları bulunmaktadır.
 • Burası doğal bir yaşam alanı olduğu için orman yürüyüşleri sırasında mutlaka ses çıkartarak ilerleyiniz. Aksi takdirde yabani hayvanlarla karşılaşma olasılığını arttırabilirsiniz. 
 • Daha önce kamp etkinliği hiç yapmadıysanız sonbahar ve kış aylarında bu bölge sizin için tehlikeli olabilir. Bu aylarda mutlaka ama mutlaka yanınızda daha önce tecrübeli olan kişiler bulundurunuz.
 • Ormanın iç kesimlerde devrilmiş bir çok ağaç göreceksiniz. Bu devrilmiş ağaçlardan odun ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak etrafta çok fazla çam ağacı bulunduğundan ateşinizi çok dikkat ederek yakmanız gerekiyor. Aksi takdirde bir orman yangınına sebep olabilirsiniz.
 • Gece trekking faaliyetleri sırasında gruptan ayrılmamaya özen gösteriniz. 
 • Kamp ateşinizi mutlaka diri tutunuz. Böylelikle çevreden gelebilecek tehlikelere karşı kendinizi korumuş olacaksınız.

şahinler tabiat parkı

Şahinler Tabiat Parkı Ulaşım

Şahinler tabiat parkı Ankara’ya 107, Bolu Gerede ilçesine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Kamp alanına bağlanan yollar asfalt olduğundan şahinler tabiat parkına ulaşımda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. 

Bolu otoyolundan Gerede çıkışını kaçırmamaya özen gösteriniz. Bu çıkışı kaçırdığınızda dönüşünüz biraz zahmetli olacaktır. Ankara Kızılcahamam istikametinden gelmek isteyen kişilerinde virajlı yollara dikkat etmesi gerekiyor. Bu yollarda gizli buzlanma tehlikesini göz ardı etmemeyi unutmayınız.

Tabiat parkına yol tarifi almak için tıklayınız.


Ankara kamp yapılacak yerler listesinin en başında gelen şahinler tabiat parkını incelemiş olduk. Yazımızda da bahsettiğimiz üzere bu bölgede kış kampı faaliyetleri zor olacağından ” Kış kampı için önemli ipuçları ” yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

 

 

Yazı Özeti
Şahinler Tabiat Parkı » Ankara Kamp Yerleri ve Kamp Alanları
Konu
Şahinler Tabiat Parkı » Ankara Kamp Yerleri ve Kamp Alanları
Açıklama
Şahinler tabiat parkı, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır. Ankara kamp yerleri arasında sıkça tercih edilen şahinler tabiat parkı henüz keşfedilmemiş doğal bir güzelliğe sahiptir.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin