Marmaracık Kamp Alanı » İstanbul Deniz Kenarı Kamp Yeri

4
648
marmaracık kamp

Marmaracık kamp alanı yazımız içerisinde; “Marmaracık kamp alanına nasıl gidilir?”, “Marmaracık kamp alanı için olumlu ve olumsuz yönleri”, “Yapılabilecek etkinlikler nelerdir?” gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Marmaracık Kamp Alanı, Sarıyer

Marmaracık Tabiat Parkı, İstanbul’un Sarıyer ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gençlik Kampı’nında içinde yer aldığı Marmaracık Koyu’nda deniz kenarı kamp etkinliği gerçekleştirebilirsiniz.

marmaracık kamp

İstanbul kamp alanları arasında aslında birçok kişinin bilmediği bir yer olan Marmaracık kamp alanı, yaz aylarında denize girebileceğiniz temiz koylar arasında da yer almaktadır. Doğa yürüyüşleri, kamp, deniz keyfi gibi birçok avantajı içinde barındıran Marmaracık, 2011 yılında tabiat parkı statüsüne kavuşmuştur. Meşe ağaçlarının yoğunlukta olduğu bölge, kendinizi şehir hayatından izole edebileceğiniz uygun bir bölgedir.

Marmaracık Tabiat Parkı içinde olduğu Feneryolu YHGS ( Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları) alanı içerisinde Geyik, Kızıl sincap, Yaban domuzu, Çakal, Tilki, Kirpi, Köstebek, Sansar gibi türler gözlemlenmiştir. Ayrıca Kuş Gözlem Kulesi’nde göçebe kuşların yolculuğunu gözlemleyebilirsiniz.


Marmaracık’na Nasıl Gidilir?

marmaracık kamp

Marmaracık Tabiat Parkı’na ulaşım için şahsi araçlar daha kolaylık sağlamaktadır. Otobüs ile belirli bir noktaya kadar ilerleyip, ardından yürümeniz gerekmektedir. Şimdi gelin “Marmaracık Tabiat Parkı’na nasıl gidilir?” hep birlikte inceleyelim.

Marmaracık Milli Parkı Otobüs İle Ulaşım

Marmaracık Milli Parkı’na otobüs ile ulaşım Sarıyer ilçesine bağlı Rumeli Feneri köyüne ulaşmanız gerekmektedir. Rumeli Feneri köyünden 2,6 km yürüyerek ortalama 30 dakika sonra Marmaracık Milli Parkı ulaşabilirsiniz. Rumeli Feneri köyüne giden otobüsler için 150 ve 40 numaralı hatları kullanabilirsiniz.

 • 150 HACIOSMAN METRO – RUMELİ FENERİ : Hacıosman Metro durağından hareket eden otobüs 44 durak sonra Rumeli Feneri köyüne ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortama 52 dakika sürmektedir.
 • 40 TAKSİM – RUMELİ FENERİ : Taksim durağından hareket eden otobüs 80 durak sonra Rumeli Feneri köyüne ulaşım sağlamaktadır. Yolculuk ortalama 95 dakika sürmektedir.

Marmaracık Milli Parkı Araç İle Ulaşım

Marmaracık Milli Parkı’na araç ile ulaşım sağlamak için Rumeli Feneri Köyü’nden Ketendere Sokak istikametinde hareket etmeniz gerekmektedir. Rumeli Feneri’ne ulaşım sağlamak içinse birçok alternatif bulunmaktadır. Ancak sizlere önerim; kesinlikle navigasyon kullanın. Aksi takdirde ciddi trafik sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Navigasyon için Yandex ve Google Haritalar tercih edilebilir.

Marmaracık Milli Tabiat Parkı’nın İstanbul’un bazı ilçe merkezlerine uzaklığı şu şekildedir;

 • Taksim-Marmaracık Milli Tabiat Parkı arası yaklaşık 34 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 45 dakika sürecektir.
 • Sarıyer- Marmaracık Milli Tabiat Parkı arası yaklaşık 15 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 25 dakika sürecektir.
 • Fatih- Marmaracık Milli Tabiat Parkı arası yaklaşık 41 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 50 dakika sürecektir.
 • Beşiktaş- Marmaracık Milli Tabiat Parkı arası yaklaşık 30 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 40 dakika sürecektir.
 • Üsküdar- Marmaracık Milli Tabiat Parkı arası yaklaşık 37 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 50 dakika sürecektir.

Marmaracık Kamp Alanı

marmaracık kamp

Marmaracık kamp alanı, İstanbul’un Sarıyer ilçesinin sınırları arasında yer almaktadır. Denizi, doğası ve doğal yaşam alanları ile İstanbul için oldukça değerli olan Marmaracık Tabiat Parkı, tam olarak keşfedilmiş değildir. Burayı hala temiz tutan ve içerisinde oldukça huzur barındıran en önemli özelliğinin belki de keşfedilmemiş olması diyebiliriz. Marmaracık kamp alanını “Gençlik ve Eğitim Kampı” ile karıştırmamalısınız. Marmaracık Gençlik ve Eğitim Kampı tamamen İBB organizasyonları ile gerçekleştirilmektedir. Biz burada aslında Marmaracık Milli Parkı’nın hemen dışında yer alan deniz kenarı kamp alanını anlatıyor olacağız.

İstanbul deniz kenarı kamp alanı arayanlar için oldukça ideal olan Marmaracık kamp alanını hazırsanız hep birlikte inceleyelim.

Marmaracık Kamp Alanı’nın Olumlu Yönleri Nelerdir?

marmaracık kamp

 • Sessiz ve huzurlu bir kamp etkinliği gerçekleştirebilirsiniz.
 • İstanbul deniz kenarı kamp alanı arayanlar için oldukça idealdir.
 • Marmaracık koyu içinde hem denize girebilir hem de kamp yapabilirsiniz. Deniz suyu oldukça güzel ve temizdir.
 • Kamp yapmak için alan oldukça uygundur. Çok fazla insanın bilmemesi nedeniyle burada kamp yaparken belki tek kamp yapan kişiler siz olabilirsiniz.
 • Bölge jandarma kontrolü altında tutuluyor ve jandarma günlük olarak devriyeleri gerçekleştiriyor. Bu nedenle kamp alanı oldukça güvenlidir. Jandarma ekipleri bazen yanınıza gelip güvenlik kontrolü amaçlı ne yaptığınızı sorabilir. Bu tarz sorularla karşılaştığınızda kendinizi doğru ifade etmeniz durumunda kamp yapmanıza müsaade edilecektir.
 • Telefon ve internet bölgenin birçok noktasında sorunsuz bir şekilde çekmektedir. Ancak oluşabilecek herhangi bir aksi duruma karşılık olarak kamp yapacağınız bölgeyi yakınlarınıza bildirmeniz de fayda vardır. Böylelikle kendinizi daha güvenilir bir hale getirmiş olursunuz.
 • Trekking noktaları bulunmaktadır. Kamp faaliyetiniz sırasında yürüyüş yaparak temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında dehidrasyon riskine karşılık yanınızda su bulundurmanızı ve ara ara küçük yudumlarla vücudunuza su takviyesi yapmayı unutmayınız.
 • Bisiklet turu yapmak için yollar oldukça uygundur. Yanınızda bisikletinizi götürme imkanınız bulunuyorsa bunu mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederim.
 • İstanbul kamp alanları arasında ulaşımı oldukça kolay bir bölgedir.
 • Kamp ateşinizi yakabileceğiniz bölgeler bulunmaktadır. Kamp ateşinizi yakmadan önce zemin üzerine taş koymayı ya da çukur ateşi metodu ile ateşinizi yakmayı unutmayınız.

Marmaracık Kamp Alanı’nın Olumsuz Yönleri Nelerdir?

marmaracık kamp

 • Tuvalet ve duş imkanı bulunmamaktadır.
 • Herhangi bir kamp işletmesi olmadığı için aileler için çok güvenilir bir kamp alanı değildir.
 • Çevre de herhangi bir market ve büfe bulunmamaktadır. Alışverişinizi önceden tamamlamanız gerekiyor.
 • Odun bulma konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Mutlaka odununuzu yanınızda götürmenizi tavsiye ederim.
 • Marmaracık Milli Parkı çevresinde yaban hayatı devam etmektedir. Gece kamp yaptığınız sırada domuz, çakal gibi hayvanlar sizleri ürkütebilir. Bunun için kamp ateşinizi gece boyunca diri tutmanızı öneririm.
 • Gündüz denize giren insanların oluşturduğu ses belki sizleri rahatsız edebilir. Bunun için deniz seviyesinden biraz uzak bir alana kamp kurmanızı öneririm.

Marmaracık Milli Parkı’nda Neler Yapılır?

marmaracık kamp

Karadeniz kıyısında yer alan Marmaracık Milli Parkı içerisinde ve çevresinde gerçekleştirebileceğiniz etkinlikler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Marmaracık Koyu’nda piknik yapabilirsiniz.
 • Marmaracık Milli Parkı çevresinde konaklayabilirsiniz.
 • Yürüyüş, koşu gibi sportif faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Marmaracık Koyu’nda denize girebilirsiniz.
 • Marmaracık Milli Tabiat Parkı içerisinde yer alan Kuş Gözlem Kulesi’nde göçmen kuşları izleyebilirsiniz.

Marmaracık Milli Parkı içerisinde daha birçok faaliyet gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul kamp alanları arasında çok az kişinin bildiği Marmaracık kamp alanını keşfetmeye hazır mısınız?


Marmaracık Milli Parkı etrafında kamp yapmak istiyor ancak bu konuda çok fazla tecrübeniz yok ise Kamp Malzemeleri yazımızı okuyarak kamp malzemeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca özellikle yaz aylarında kamp yaparken dikkat etmek gereken ipuçlarını da Yaz’ın Kamp Yapmanın İpuçları yazımızda öğrenebilirsiniz.

İstanbul kamp alanları açısından Türkiye’de en fazla kamp alanına sahip illerinden birisidir. İstanbul sınırları içerisinde toplamda 27 kamp alanı bulunmaktadır. Daha önce hazırlamış olduğum İstanbul Kamp Alanları yazımı okuyarak bu kamp alanlarını inceleyebilir ve kendinize yeni rotalar belirleyebilirsiniz.

Yazı Özeti
Marmaracık Kamp Alanı » İstanbul Deniz Kenarı Kamp Yeri
Konu
Marmaracık Kamp Alanı » İstanbul Deniz Kenarı Kamp Yeri
Açıklama
Marmaracık kamp alanı, İstanbul deniz kenarı kamp alanları arasında en gizli kalmış yerlerden biridir. Marmaracık kampı ile ilgili tüm detaylar rotamhikaye.com'da!
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

4 YORUMLAR

 1. Her hangi bir işletmenin olmadığı kamp alanına araçla nasıl gidebilirim burda gösterilen konum İBB nin hizmet verdiği yer olarak çıkıyor yardımcı olur musunuz hafta içi kesin gidicez.

 2. Biz Eylül ayında gittik lakin karşılaştığımız tek şey Gençlik ve Spor Bakanlığının yeri oldu. Ondan önceki koyda ise “kamp yapmak ve ateş yakmak yasaktır” yazılı tabelalarla karşılaştık ve de jandarma tarafından yüzülmemesi konusunda uyarı yapıldı. Kısacası Pendik’ten kalkıp arabasız, toplu ulaşımla ağır yüklerle gidip gelmemiz bir oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin