Darlık Barajı » İstanbul’un En Az Bilinen Kamp Alanı

7
965
darlık barajı

Darlık Barajı yazımız içerisinde; “Darlık Barajı’na nasıl gidilir?”, “Darlık Barajı kamp için olumlu ve olumsuz yönleri”, “Yapılabilecek etkinlikler nelerdir?” gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Darlık Barajı, Şile

Darlık Barajı, İstanbul merkezine 65 km uzaklıkta yer alan, İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak üzere 1986-1988 yılları arasında inşa edilmiş bir tatlı su barajıdır. İstanbul kamp alanları arasında henüz yeni yeni keşfedilen Darlık Barajı, huzur ve sessiz bir ortam arayanlar için oldukça idealdir.

Genelde hafta sonu çevre ilçelerden günübirlik doğa yürüyüşü ya da piknik için gelinen baraj içerisinde herhangi bir kamp işletmesi bulunmamaktadır. Ancak çevre köylerde yaşayan insanlar tarafından ATV turları, trekking etkinlikleri gibi faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Ayrıca balık tutmaya meraklıysanız da size güzel bir haberim var. Darlık barajı etrafında yer alan belirli noktalarda güzel balıklar yakalayabilirsiniz. Zaman kaybetmemek adına, Darlık Barajı’na gelirken yol üzerinde yer alan Korucu Köyü’nde kahveye uğrayarak balık tutabileceğiniz alanları sorabilirsiniz.


Darlık Barajı’na Nasıl Gidilir?

darlık barajı

Darlık Barajı, İstanbul Şile sınırları içerisinde yer alan bir baraj gölüdür. Şile merkeze 38 km uzaklıkta yer alan göle otobüs ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Şahsi aracınız ile izleyebileceğiniz 3 farklı alternatif bulunmaktadır.

 1. İlk alternatif; Şile otoyolu istikametinde hareket ederek sırasıyla; Avcıkoru Tabiat Parkı, Üvezli, Yeşilvadi, Ulupelit ve sonrasında Darlık Barajı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.
 2. İkinci alternatif; Şile otoyolu istikametinde hareket ederek sırasıyla; Avcıkoru Tabiat Parkı, Ulupelit ve sonrasında Darlık Barajı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.
 3. Üçüncü alternatif; Şile otoyolu istikametinde hareket ederek sırasıyla; Avcıkoru Tabiat Parkı, Kömürlük, Kervansaray, Bıçkıdere ve sonrasında Darlık Barajı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alternatif yol güzergahları düşünüldüğünde sizlere önerim navigasyon kullanmanız yönünde olacaktır. Çünkü İstanbul’da yaşayan insanlar hafta sonlarında kendilerini doğaya atmak istediklerinde ilk olarak Şile bölgesini tercih ediyorlar. Buda ciddi bir trafik yoğunluğunu beraberinde getiriyor. Trafik sorunu yaşamamak adına en akılcı çözüm navigasyon kullanmak olacaktır.

Darlık Baraj Gölü’nün İstanbul’un bazı ilçe merkezlerine uzaklığı ise şu şekildedir;

 • Üsküdar-Darlık Baraj Gölü arası yaklaşık 66 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 1 saat 10 dakika sürecektir.
 • Kadıköy-Darlık Baraj Gölü arası yaklaşık 69 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 1 saat 15 dakika sürecektir.
 • Ataşehir-Darlık Baraj Gölü arası yaklaşık 67 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 1 saat 5 dakika sürecektir.
 • Mecidiyeköy-Darlık Baraj Gölü arası yaklaşık 74 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 1 saat 35 dakika sürecektir.
 • Taksim-Darlık Baraj Gölü arası yaklaşık 88 kilometredir, yolculuğunuz yaklaşık 1 saat 40 dakika sürecektir.

Yukarıda yer alan ilçe merkezi uzaklıklarını baz alarak yolculuğunuzun zamanını ortalama bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Tekrar hatırlatmakta fayda var ki; İlkbahar ve yaz aylarında Şile merkezinde ve ilçelerinde ciddi trafik yoğunlukları yaşanmaktadır. Sabahları erken saatte yola çıkarak oluşabilecek herhangi bir trafik yoğunluğunu atlatabilirsiniz. Ayrıca pazar günü dönüş yolunda mutlaka öğlen 15:00 saatinden önce yola çıkmanızı tavsiye ediyorum. Aksi takdirde saatler süren dönüş trafiği dönüş yolculuğunuzu kabusa çevirebilir.


Darlık Barajı Kamp Alanı

darlık barajı

Darlık Barajı etrafında herhangi bir kamp işletmesi bulunmamaktadır. Çevre halkı genellikle burayı balık tutmak ve piknik yapmak için kullanıyor. Gün geçtikçe betonlaşan Dünya’mızda kamp kültürünün hızla yayılması, bakir ormanlık alanlara ilgiyi arttırmıştır. Bundan dolayı Şile ve çevre ilçeleri, İstanbul’da kamp alanı arayanlar için uygun bir nokta haline gelmiştir. Çünkü Şile, İstanbul’da nadir kalan yeşil alanlardan biridir. Özellikle son yıllarda Şile halkı ve girişimciler, kamp alanlarına yönelik talebi karşılayabilmek adına birçok kamp alanını faaliyete geçirmiştir.

Darlık Barajı Kamp İçin Olumlu Yönleri Nelerdir?

darlık barajı

 1. Sessiz ve huzurlu bir kamp etkinliği gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Baraj etrafında balık tutabilirsiniz. Doğru balık tutma noktalarını öğrenmek için yolunuzun üzerinde bulunan Korucu Köyü’nde yer alan kahvehaneye danışabilirsiniz.
 3. Baraj gölü etrafı oldukça geniştir. Sevdikleriniz ile birlikte kamp yaparken insanlardan kendinizi izole edebilirsiniz. Zaten Darlık Barajı, henüz İstanbul’da yaşayan insanlar tarafından keşfedilmemiştir. Bundan dolayı belki de koca ormanlık alanda tek kamp yapan siz dahi olabilirsiniz.
 4. Telefonlar bölgenin birçok noktasında sorunsuz bir şekilde çekmektedir. Ormanın iç derinliklerinde ve bazı noktalarda şebeke sorunu yaşansa da genel anlamda bir sorun bulunmamaktadır. Ancak her ihtimale karşı, gittiğiniz bölgenin konumu ve bilgilerini ailenize bildirmeniz de fayda vardır. Bu, oluşabilecek herhangi bir aksi durumda, sizlere kolaylıkla ulaşım imkanı sağlayacaktır.
 5. Trekking noktaları bulunmaktadır. Kamp faaliyetiniz sırasında yürüyüş yaparak temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında dehidrasyon riskine karşılık yanınızda su bulundurmanızı ve ara ara küçük yudumlarla vücudunuza su takviyesi yapmayı unutmayınız.
 6. Ateş yakmak için etrafta odun bulunmaktadır. Ancak köy halkı tarafından kışın odun ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış ve toplanmayı bekleyen odunlara kesinlikle dokunmayınız.
 7. ATV turları yapabilirsiniz. Bunun için Korucu Köyü’nde yer alan Muhtarlık’dan bilgi alabilirsiniz.
 8. Eğer bisiklet kullanmayı seviyorsanız, göl çevresinde bisiklet turu yapabilirsiniz. Ancak tekerleklerinizin sağlam ve bisikletinizin herhangi bir aksaklığının olmamasına dikkat ediniz. Özellikle kask ve diğer koruyucu malzemeleri takmayı unutmayınız. Aksi takdirde oluşabilecek bir kaza da ciddi yaralanmalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.darlık barajı
 9. Akşam olduğunda Darlık Barajı Gölü ve çevresi oldukça güzelleşmektedir. Özellikle geceleri sessizliğin içerisinde yıldızları izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
 10. Fotoğraf makinanızı yanınızda götürmeyi unutmayınız. Harika fotoğraflar çekebileceğiniz manzaralar bulunmaktadır. Özellikle Darlık Barajı Gölü çevresinde ve tepe noktalardan çok güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz.
 11. Bazı noktalarda çeşmeler bulunmaktadır. Buralardan temiz su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak siz her ihtimale karşılık olarak aracınız da mutlaka su bulundurunuz.
 12. İstanbul kamp alanları arasında Darlık Barajı Gölü, çok az insan tarafından bilinmektedir. Burada kamp yaparak varsa instagram ve youtube sayfalarınız için içerik dahi üretebilirsiniz.
 13. Kamp işletmesi olmadığı için, Darlık Baraj Gölü’nde kamp ücretsizdir. Sizlerden ücret talep eden herhangi biri olduğunda kesinlikle itimat etmeyiniz.
 14. Arkadaşlarınızla rahat rahat şarkılar söyleyebileceğiniz ve kamp ateşinizin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz özgür bir alan imkanı sunmaktadır.
 15. Darlık Baraj Gölü’ne ulaşım oldukça kolaydır. Minimum sürede kamp yapacağınız alanı seçerek doğanın keyfini yaşamaya başlayabilirsiniz.
 16. Karavan kampı için tercih edilebilir. Sadece belirli noktalara karavan ile ulaşmak zor olabilir.
 17. Aileniz ile birlikte kamp yapabileceğiniz uygunlukta bir yerdir. Sizleri rahatsız edecek insanlarla karşılaşma olasılığınız düşüktür.

Darlık Barajı Kamp İçin Olumsuz Yönleri Nelerdir?

 1. Darlık Barajı özellikle Yaz’ın çok fazla günü birlikçiler tarafından tercih ediliyor. Bunun için eğer uygun bir kamp yeri arıyorsanız erken saatte gitmenizde fayda vardır. Aksi takdirde kamp yapmayı düşündüğünüz yerde piknik yapan aileleri bulabilirsiniz.
 2. Tuvalet ve duş imkanı bulunmamaktadır.
 3. Bölgede elektrik ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir işletme bulunmamaktadır.
 4. Darlık Barajı çevresinde yaban hayatı devam etmektedir. Domuz ve özellikle çakal çok fazla bulunuyor. Bunun için kamp ateşinizi diri tutmanızı öneriyorum. Yanınızda götüreceğiniz ve sadece ses çıkarma amacı için kullanacağınız torpil gibi patlayıcı maddeler ile geceleri ses çıkararak hayvanları bölgenizden uzak tutabilirsiniz. Ancak bunu yaparken çok ama çok dikkatli olmanız gerekiyor. Torpil gibi patlayıcı maddeleri orman içerisine, kalabalık içerisine, insanların olduğu çevrede ve hayvanların üzerine doğru kesinlikle atmamanız gerekiyor. Torpili sadece güvenilir bir taş zemin üzerinde ses çıkarma amacıyla kullanmanız gerekiyor.
 5. Büfe ve market gibi işletmeler bulunmamaktadır. Market ihtiyaçlarınızı Darlık Baraj Gölü’ne gelmeden karşılamanız gerekiyor. Bunun için Korucu Köyü’nü ve yol üzerinde bulunan marketleri tercih edebilirsiniz.
 6. Baraj kenarında çok fazla kurbağa sesi duyabilirsiniz. Eğer gece bu sesten rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız çadırınızı kıyıdan biraz daha uzak bir noktada kurmanız gerekiyor.
 7. Yolun büyük bir bölümü asfalt olsa da belirli bir noktadan sonra toprak yol başlamaktadır. Kış aylarında yağmur yağdığında bu toprak yol çamurlu bir hale dönüşüyor. Burada yürürken ve araç kullanırken çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Darlık Barajı’nda Neler Yapılır?

darlık barajı

Darlık Barajı içerisinde yapabileceğiniz birçok faaliyet bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

 1. Darlık Barajı içerisinde balık tutabilirsiniz.
 2. Darlık Barajı etrafında kamp yapabilirsiniz.
 3. ATV turları gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Trekking etkinlikleri gerçekleştirebilirsiniz.
 5. Doğa fotoğrafçılığı faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz.
 6. Hamağınızı kurup, sessizliğin içerisinde kitap okuyabilirsiniz.
 7. Orman içerisinde bisiklet turu yapabilirsiniz.
 8. Sevdikleriniz ile birlikte piknik yapabilirsiniz.

Darlık Barajı içerisinde daha birçok faaliyet gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul kamp alanları arasında çok az kişinin bildiği Darlık Barajı’nı keşfetmeye hazır mısınız?


Darlık Barajı Gölü etrafında kamp yapmak istiyor ancak bu konuda çok fazla tecrübeniz yok ise Kamp Malzemeleri yazımızı okuyarak kamp malzemeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca özellikle yaz aylarında kamp yaparken dikkat etmek gereken ipuçlarını da Yaz’ın Kamp Yapmanın İpuçları yazımızda öğrenebilirsiniz.

İstanbul kamp alanları açısından Türkiye’de en fazla kamp alanına sahip illerinden birisidir. İstanbul sınırları içerisinde toplamda 27 kamp alanı bulunmaktadır. Daha önce hazırlamış olduğum İstanbul Kamp Alanları yazımı okuyarak bu kamp alanlarını inceleyebilir ve kendinize yeni rotalar belirleyebilirsiniz.

Yazı Özeti
Darlık Barajı » İstanbul'un En Az Bilinen Kamp Alanı
Konu
Darlık Barajı » İstanbul'un En Az Bilinen Kamp Alanı
Açıklama
Darlık Barajı yazımız içerisinde; "Darlık Barajı'na nasıl gidilir?", "Darlık Barajı kamp için olumlu ve olumsuz yönleri" gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin