Fethiye Gezilecek Yerler » Fethiye En İyi 10 Gezilecek Yer

1
431
fethiye gezilecek yerler

Bu yazımızda ülkemizin en popüler tatil bölgelerinden biri olan Fethiye gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi verdik. Yazı içerisinde “Fethiye’ye nasıl gidilir?” , “Fethiye kamp yerleri nerelerde?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Fethiye nerede? Fethiye nereye bağlı?

Fethiye, son yıllarda sahip olduğu tarihi, kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle yerli-yabancı binlerce turisti ağırlayarak, Dünya’da büyük üne kavuşmuştur tatil beldelerimizden biridir. Muğla ilimizin hem nüfus yoğunluğu hem de yüz ölçümü olarak en büyük ilçelerinden biri olan Fethiye, il merkezine 124 kilometre uzaklıktadır. Muğla ili, Ege Bölgesi’nde içerisinde yer alsa da, Fethiye ilçesi Akdeniz Bölgesi sınırları içindedir.

Fethiye gezilecek yerler başlığı altında oldukça uzun bir liste yapmak mümkün. Hem tarihi ve kültürel miraslar hem de doğal güzellikler bakımından çok zengin bir bölge olan Fethiye’de mutlaka görmeniz gereken 10 yeri, sizler için detaylı bir şekilde anlattık.


Fethiye Gezilecek Yerler Listesi

 1. Çalış Plajı
 2. Kayaköy
 3. Amintas Kaya Mezarları (Kral Mezarları)
 4. Likya Yolu
 5. Kelebekler Vadisi
 6. Saklıkent Kanyonu Milli Parkı
 7. Ölüdeniz ve Belcekız Plajı
 8. Gemile Adası
 9. Kabak Koyu ve Faralya Köyü
 10. Fethiye’ye nasıl gidilir?

Çalış Plajı

fethiye gezilecek yerler

Fethiye gezilecek yerler listemize, Fethiye’nin merkezine 7 kilometre mesafede bulunan, 4 kilometre uzunluğundaki Çalış Plajı ile başlıyoruz. Türkiye’de gönüllüler tarafından kurulan bir derneğin işlettiği tek plaj olan Çalış Plajı, hem merkeze yakınlığı hem de arka tarafında bulunan Fethiye otelleri sebebiyle, sezonda birçok yerli-yabancı turist tarafından tercih edilmektedir. Çalış Plajı’nın olduğu bölgede, farklı konsept ve fiyat alternatifi sunan Fethiye otelleri bulmanız mümkündür. Plaj boyunca oteller dışında, restoranlar, cafeler, bungalow hizmeti veren işletmeler ve çeşitli su sporları merkezleri bulunmaktadır. Plajda birçok su sporu yapılmakta ancak bunlardan en popüler olanı sörftür. Her sene binlerce sörfçü, Çalış Plajı’nı ziyaret etmektedir. Eğer Çalış Plajı’nda sörf yapmak isterseniz, buradaki sörf merkezleri ile iletişime geçerek, eğitim alabilirsiniz.

Çalış Plajı, Fethiye gezilecek yerler arasında özel bir konuma sahiptir. Bunun sebebi ise nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Caretta Caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Nisan ayının sonlarına doğru plaja gelen kaplumbağalar, Kasım ayı sonunda üreme dönemlerini tamamlayıp, bölgeden ayrılmaktadır. Plaj, kaplumbağaları korumak amacı ile 19.30’da ziyaretçilere kapatılmaktadır. Buradaki doğal hayat kaplumbağalarla sınırlı değil. Plajın hemen bitiminde, yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan Çalış Plajı Kuş Cenneti bulunuyor. Plaja yüzmek için geldiğinizde, burayı da ziyaret edebilirsiniz.

fethiye gezilecek yerler

Çalış Plajı’nda deniz-kum-güneş keyfinin dışında, Fethiye Körfezi üzerinde gerçekleşen, harika bir kızıl günbatımı izleyebilirsiniz. Hatta bu günbatımı öyle meşhur olmuş ki, sadece günbatımını izlemek için Çalış Plajı’na gelen birçok insan görebilirsiniz. Günü müthiş manzara ile batırdıktan sonra, Çalış ’da yapılacaklar bitmiyor elbette. Hem plaj çevresinde sıralanmış ünlü barlar ve gece kulüplerinde hem de sahildeki kumlar üzerinde, sabahın ilk ışıklarına kadar, müzik ve insan sesleri yükseliyor. Fethiye gezilecek yerler arasında eğlence mekânları arıyorsanız, güzel ve aktif bir gece hayatının yaşandığı Çalış Plajı ve çevresi tam size göre olabilir.

Fethiye otelleri içerisinde en çok seçeneği bulabileceğiniz yer Çalış Plajı ve çevresidir. 5 yıldızlı tatil köyünden, butik otellere, apartlardan, pansiyonlara birçok seçeneği aynı bölgede bulmak mümkün. Ancak bu kadar çok alternatif olduğu halde, sezon içinde kalacak yer bulamayabilirsiniz. Çalış Plajı ve çevresinde konaklamak istiyorsanız, mutlaka önceden kalacağınız yere karar verip, rezervasyon yaptırmalısınız.

Konaklayacağınız yere karar vermeden önce Konaklama Uygulamaları başlığı altındaki uygulamaları incelemenizi öneririz.

fethiye gezilecek yerler

Fethiye gezilecek yerler arasında hem merkeze yakınlığı, hem de geniş kumsalı ile bütün gününüzü geçirebileceğiniz bir yer olan Çalış Plajı’na giriş ücretsiz. Plajda duş, WC, soyunma kabinleri gibi hizmetler bulunuyor. Dilerseniz 25 TL karşılığında şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

Çalış Plajı’na kendi aracınız dışında, Fethiye merkezden hareket eden minibüsler ile 10 dakikada ulaşabilirsiniz.


Kayaköy

fethiye gezilecek yerler

Fethiye gezilecek yerler denilince, akla gelen en ilginç, en büyüleyici yer kesinlikle Kayaköy oluyor. Kayaköy’de, birbirlerinin önlerini kapatmayacak şekilde bir yamaç üzerine inşa edilmiş, her biri yaklaşık 50 m2 büyüklüğünde 300-400 tane taş ev bulunuyor. Evlerin dışında, çok sayıda şapel, 2 büyük kilise, 1 okul birde gümrük binası bulunan köyde, 1922 yılına kadar Rumlar yaşamaktaydı. Mübadele sonrası rumların Kayaköyü’ü terk etmesi üzerine, Türkler yerleşmiş ancak şehrin düzeni yaşam tarzlarına uymadığı için, onlar da burayı terk etmiştir. Geriye, insanın içini ürperten ancak bir o kadar merak uyandıran boş Kayaköy evleri ile keşfedilmeyi bekleyen sokakları kalmıştır…

Sit alanı olarak koruma altında olan Kayaköy, UNESCO tarafından Dünya Dostluk ve Barış Köyü olarak kabul edilmektedir. Fethiye gezilecek yerler arasında “hayalet şehir” görüntüsü ile dikkatleri üzerine çeken Kayaköy, her yıl binlerce yerli-yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kayaköy’e giriş ücreti 10 TL’dir. Müze kart sahiplerine giriş ücretsizdir.


Amintas Kaya Mezarları (Kral Mezarları)

fethiye gezilecek yerler

Fethiye gezilecek yerler listemizde sırada, Fethiye’nin merkezinde bulunan, halk arasındaki ismi ile Kral Mezarları olan Amintas Kaya Mezarları var. Merkezden yürüyerek ulaşabileceğiniz Kral Mezarları, M.Ö. 4. Yüzyıl Likya Dönemi’nde, dik kayalık bir yamacın üzerine oyularak yapılmış ve günümüze ulaşmıştır. Mezarların olduğu bölgeye Fethiye’den yürüyerek gidebilirsiniz. Dik bir yokuştan çıkıp, yaklaşık 100 basamağı tırmandıktan sonra, mezarların yanına kadar ulaşabilirsiniz. Burada 3 tane tapınak tipi mezar mevcut. Uzaktan bakınca boyutları pek anlaşılamasa da, yanlarına geldiğinizde büyüklükleri karşısında şaşıracaksınız. Özellikle, Amintas’a ait olan mezar, diğerlerinin yanına en görkemli ve en iyi korunmuş olandır.

Kral Mezarları, Fethiye gezilecek yerler arasında, tarihe tanıklık etmiş, mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Mezarların bulunduğu tepeye çıkıp, deniz ve Fethiye manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Kral Mezarları’na giriş ücreti 10 TL’dir. Müze kart sahiplerine giriş ücretsizdir.


Likya Yolu

fethiye gezilecek yerler likya

Her yıl yüzlerce macera tutkununu ağırlayan Likya Yolunu, Fethiye gezilecek yerler arasına almamak olmazdı. Bir yanı Akdeniz’in masmavi suları, bir yanı zümrüt yeşili çam ormanları ile süslü, binlerce yıllık tarihe tanıklık etmiş Likya Yolu, Dünya’nın en uzun yürüyüş parkurlarından biridir. Adını, antik zamanda burada yaşamış olan Likya Uygarlığından alan yol, 1999 yılında ilk kez İngiliz turist Kate Clow tarafından yürünmüştür. Farklı zorluk derecelerine sahip rotalardan oluşan Likya Yolu, toplamda 550 kilometre uzunluğundadır. Başlangıç noktası Fethiye’de olan yol, Antalya’nın Beldibi ilçesinde sonlanmaktadır. Parkurun tamamını 25 günde yürüyenler olduğu gibi, 45 günde yürüyenler de olmuştur. Tamamen tecrübeniz ve kondisyonunuza bağlı olarak, yürüyüş süreniz de değişecektir.

Fethiye’ye gitmişken bir de Likya Yolunu göreyim diyorsanız, Fethiye’den başlayan, seviyenize uygun rotalardan birini seçerek, kısa ama keyifli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Yaklaşık 4-5 saat sürecek olan kısa parkurlar, hem Fethiye’de yaşamış antik kentleri keşfetmenize hem de birbirinden güzel fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacaktır.

likya yolu

Dünya’nın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olan Likya Yolu’nun, en azından bir parkurunu, Fethiye gezilecek yerler turunuza dâhil ederek hem tarihe hem de doğaya doyacağınız bir gün geçirebilirsiniz. Yürüyüş sırasında, Fethiye’ye en yakın konumdaki, Pınara, Sidyma, Xanthos antik kentlerini görebilirsiniz.

Likya Yoluna herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Dilediğiniz yerden başlayarak, yürüyüşünüzü gerçekleştirebilirsiniz. Yürüyüş konusunda tecrübeniz yoksa tecrübeli kişilerden destek almanızı ve bilinçsiz bir şekilde bu maceraya atılmamanızı öneririz.

Daha önce yazmış olduğumuz Türkiye’nin en güzel yürüyüş rotaları yazımızı inceleyerek, Likya yolu ve diğer yürüyüş rotaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Kelebekler Vadisi

kelebekler vadisi

Son yıllarda sosyal medyada fotoğrafına en çok rastladığımız Kelebekler Vadisi, Fethiye gezilecek yerler arasında en “fotoğraf dostu” olan mekan. Adeta bir doğa harikası olan Kelebekler Vadisi, Fethiye’ye gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Ölüdeniz’e yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Kelebekler Vadisi’ne ulaşım Ölüdeniz ’den hareket eden servis tekneleri ile denizden sağlanmaktadır. Etrafında yüksekliği 350 metreyi bulunan dağlarla çevrili vadi, adını burada yaşayan 80’den fazla kelebek türünden almaktadır. Özellikle Temmuz-Eylül aylarında görülen bilimsel adı “Jersey Tiger” olan“Kaplan Kelebeği”, vadi içerisinde yüzlerce koloni halinde bulunan, en güzel kelebek türlerinden biridir. Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, hem içerdiği endemik bitki türleri hem de doğal güzellikleri ile Fethiye gezilecek yerler içinde ayrı bir öneme sahiptir.

Kara ulaşımının mümkün olmadığı Kelebekler Vadisi’ne, Ölüdeniz’den hareket eden tekneler ile ulaşılmaktadır. Servis tekneleri vadi ile Ölüdeniz arasında karşılıklı olarak günde 3 sefer düzenlemektedir. Vadinin doğasını korumak amacıyla, servis tekneleri ve özel günübirlik tur tekneleri dışında vadiye herhangi bir ulaşım söz konusu değildir.

Kelebekler Vadisi- Ölüdeniz servis teknelerinin kişi başı gidiş-dönüş ücreti 30 TL’dir. Servis saatleri dışında, vadideki işletme tarafından zodyak botlar ile özel servis hizmeti sağlanmaktadır.

Fethiye gezilecek yerler içinde doğal güzellikleriyle dikkatleri üzerine çeken Kelebekler Vadisi ile ilgili doğa tutkunlarının aklında oluşabilecek tek soru “Kelebekler Vadisi’nde kamp yapmak mümkün mü?” olacaktır…

Fethiye Kelebekler Vadisi’nde Kamp Yapılır Mı?

kelebekler vadisi

Evet! Kelebekler Vadisi’nde kamp yapabilirsiniz. Ancak vadi doğal sit alanı olarak koruma altındadır ve sadece içinde bulunan işletmenin bilgisi dâhilinde kamp yapabilirsiniz. İşletmeye ait bulgalow ve çadırlarda konaklayabileceğiniz gibi, kendi çadırınızı da getirip işletmenin uygun bulduğu herhangi bir yere kurabilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nde konaklamanın maliyeti, seçeceğiniz konaklama şekline göre, sezonda 250-140 TL olarak değişmektedir. Kendi çadırınızda kalacak olsanız bile ücret ödemeniz gerekmektedir.  Kendi çadırınız veya diğer tüm konaklama biçimlerinde ücretlendirme kişi başı olarak yapılmaktadır. Ücrete dâhil olan hizmetler, açık büfe kahvaltı, akşam yemeği, duş, WC ve güneş enerjisi ile elde edilen elektrik kullanımıdır. Sadece büyük bungalowların içerisinde kendine ait duş ve WC bulunmaktadır, diğer konaklama seçenekleri için ortak alanları kullanmanız gerekmektedir.

Kayaların üzerinde oturup, yukarıdan Kelebekler Vadisi’ni izleyen insanların fotoğraflarını, sosyal medyada çok kez görmüşsünüzdür. Bu fotoğrafların çekildiği nokta, Likya Yolu’na giderken, Ovacık Sapağı’nın bulunduğu yerdedir. Dilerseniz buraya giderek müthiş vadi manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

Akdeniz’in mavi suları ile yemyeşil bitki örtüsünün buluştuğu, cennetten bir köşe olan Kelebekler Vadisi, Fethiye gezilecek yerler arasında mutlaka bir gününüzü ayırıp, görmeniz gereken eşsiz bir yerdir.

Kelebekler Vadisi hakkında daha detaylı bilgi almak için daha önce hazırlamış olduğum Kelebekler Vadisi yazımı okuyabilirsiniz.


Saklıkent Kanyonu Milli Parkı

fethiye saklıkent kanyonu

Fethiye gezilecek yerler listesinde merkezden 1 saat kadar uzaklaşıp, rotamızı Saklıkent’e çeviriyoruz. Her yıl binlerce hem doğa hem de macera tutkununu ağırlayan Saklıkent Kanyonu Milli Parkı, Antalya ve Muğla illerinin sınırında yer almaktadır. Bir ucu Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan kanyonun diğer ucu ise Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Saklıkent Kanyonu Fethiye’ye 46, Kaş’a ise 64 kilometre uzaklıktadır.

Kanyon, bölgede yer alan antik kentlere çok yakın bir konumda olsa da,  bundan 27 yıl önce bir çobanın kanyona doğru kaçan keçisini takip etmesi üzerine keşfedilmiştir. 1996 yılında milli park olarak ilan edilen kanyon toplamda 12 bin 390 hektarlık alanı kaplamaktadır. Milli Park içerisinde kızılçam, karaçam ve sedir ağaçlarını görebilirsiniz. Ayrıca anıt ağaç olarak nitelendirilen sedir ağaçlarını da görmek mümkündür. Eşen Çayı’nın bir kolu üzerinde yer alan Saklıkent Kanyonu 18 kilometre uzunluğunda ve 200 metre yüksekliğindedir. Kanyonun genişliği bazı noktalarda 2 metreye kadar düşmektedir. Genişliğin daraldığı noktalarda gökyüzü gözükmemekte dolayısıyla buralar karanlık olmaktadır.

Fethiye gezilecek yerler listesinde birçok aktiviteyi bir arada bulabileceğiniz adres Saklıkent Kanyonu Milli Parkı’dır. İster doğayı keşfedeceğiniz yürüyüşlere çıkın, isterseniz adrenaline doyacağınız rafting turlarına katılın… Saklıkent’te hem eğlenceli hem de ruhunuzu dinlendirecek bir gün geçirebilirsiniz.

fethiye saklıkent kanyonu

Kanyon içerisinde yapılan yürüyüşler, profesyonellik gerektirmektedir. Tecrübesiz kişilerin kanyonda yürümesi mümkün değildir. Ancak kanyon duvarlarına yapılmış tahta köprüler üzerinde tek sıra halinde yürüyebilir, aşağıda gürül gürül akan suları yukarıdan izleyebilirsiniz.

Saklıkent’te yapılacak bir diğer aktivite ise çamur banyosudur. Park içinde bulunan çamur havuzunun, şifalı olduğuna inanılmaktadır.

Saklıkent’in macera tutkunlarına yönelik aktiviteleri saymakla bitmiyor. Kanyon yürüyüşü ve raftingden sonra, kanyon manzarasını bir de yukarıdan görmeliyim diyenler için zipline imkânı mevcut. Zipline beni kesmez adrenaline daha çok doymalıyım diyorsanız, bungee jumping yapabilirsiniz.

Saklıkent’e giderken yanınızda mutlaka deniz ayakkabısı ve yedek kıyafet bulundurmalısınız. Hatta tüm eşyalarınızı, su geçirmez bir çanta içerisine koyabilirsiniz. Akşam saatlerinde vadide hava serinlemektedir bunun için yanınıza uzun kollu kıyafetler alabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Milli Parkı’nda kamp yapılır mı?

fethiye saklıkent kanyonu

Evet! Saklıkent Kanyonu Milli Parkı içerisinde kamp yapabilirsiniz. Çeşitli camping işletmelerinin de bulunduğu milli park içerisinde, uygun bir yere kendi çadırınızı da kurabilirsiniz. Ziyaretçisi bol olan milli park içerisinde çok sayıda içme suyu kaynağı ve tuvalet mevcuttur. Dilerseniz özel camping işletmeleri içerisindeki çadır ve ahşap evlerde de konaklayabilirsiniz. Eğer geceyi burada geçirmeyi düşünmüyorsanız, sadece muhteşem doğanın tadını çıkarıp, milli parkın havasını solumak için gelebilir, piknik de yapabilirsiniz.

Tüm gününüzü geçirebileceğiniz Saklıkent, Fethiye gezilecek yerler içinde her yıl binlerce yerli yabancı turisti ağırlayan, mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Saklıkent Kanyonu Milli Parkı’na giriş ücreti tam 8 TL, öğrenci 4 TL’dir.

Saklıkent’e gitmişken yakınında bulunan, Akdeniz’in bir başka cennet köşesi olan Kaş’ı da görmek isterseniz Kaş Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.


Ölüdeniz ve Belcekız Plajı

fethiye ölüdeniz gezilecek yerler

Fethiye gezilecek yerler listesinde artık Fethiye ile bütünleşmiş Ölüdeniz’e geldi sıra… 2006 yılında Dünya’nın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz, Fethiye merkezine 15 kilometre uzaklıktadır. Sadece Türkiye’de değil, Dünya’da eşi benzeri olmayan Ölüdeniz, lagün yapısı, incecik kumları ve çam ağaçları ile kaplı tepeleriyle adeta bir doğa harikasıdır. Ölüdeniz lagününe sahilden 10 dakikada yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kıdrak Koyu ve Ölüdeniz lagünü, sit alanı ve özel çevre koruma bölgesi olarak koruma altındadır.

Ölüdeniz’e kendi aracınız dışında, Fethiye merkezden ve çevre ilçelerden hareket eden minibüslerle kolaylıkça ulaşabilirsiniz. Fethiye gezilecek yerler listemizde yer alan Kelebekler Vadisi’ne, Ölüdeniz ‘den hareket eden servis tekneleri ile ulaşabilirsiniz.

Mavinin her tonunu görebileceğiniz Ölüdeniz, yılın 10 ayı ılık ve durgun sulara sahiptir. Ölüdeniz Plajı’nın uzandığı yerde, Belcekız Koyu bulunuyor. Koy, güzelliğinin yanında bir de efsanevi hikâyesi ile anılıyor. Genç bir denizci ile Belcekız ismindeki genç bir kızın, buluşma noktası bu koymuş. Denizci her seferinde kızı görmek için burada durur, Belcekız da kayaların üzerinde onu beklermiş… Günün birinde bir fırtına kopmuş. Denizci genç gemiyi Belcekız Koyu yakınlarına çekmek istemiş. Babası ise kızı görmek için gemiyi parçalamayı göze aldığını düşünmüş. Aralarında bir kavga çıkmış ve babası genci hırçın sulara atmış… Bunu gören Belcekız da kendini kayalıklardan aşağıya bırakmış. Ne yazık ki ikisi de burada ölmüş. O günden sonra koyun ismi Belcekız Koyu, denizin ismi de Ölüdeniz olarak anılmaya başlamış…

fethiye ölüdeniz gezilecek yerler

Ölüdeniz ve çevresi, Fethiye gezilecek yerler arasında birçok aktivite imkânı sunan, hem eğlenebileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz bir yerdir… Masmavi sularda yüzme keyfi dışında, rüzgâr sörfü, jet ski, flyboard, su kayağı gibi su sporlarını deneyebilirsiniz. Aksiyon bunlarla sınırlı değil elbette. Ölüdeniz’i Ölüdeniz yapan en önemli aktivite, 1900 metre yüksekliğindeki Babadağ’dan yamaç paraşütü ile atlamaktır. Paraşüt ile Ölüdeniz üzerinde süzülebilir, kuşbakışı manzaranın tadını çıkarabilirsiniz… İsterseniz bölgedeki dalış merkezleri ile iletişime geçerek, Ölüdeniz ’in sualtını keşfedebilir, dalış sertifikası bile alabilirsiniz.

Her yıl binlerce yerli yabancı turistin adeta akın ettiği, eşsiz doğası ile herkesi büyüleyen Ölüdeniz, Fethiye gezilecek yerler denilince ilk akla gelen, Dünyaca ünlü cennet köşesidir. Fethiye otelleri içerisinde birçok seçeneği bulabileceğiniz Ölüdeniz bölgesini, konaklamak için de tercih edebilirsiniz.

Ölüdeniz’e giriş ücreti tam 8 TL, öğrenci 4 TL’dir. Plaj içerisinde ücret karşılığında şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.


Gemile Adası

fethiye gezilecek yerler

Fethiye gezilecek yerler listemizde sıra, Fethiye’nin güneyinde bulunan Gemile Adası’na geldi. Diğer ismi Aya Nikola (St. Nicholas) olan ada, Türkçe ’ye uygunluğu sebebiyle Gemiler Adası olarak da anılmaktadır. Ada, Ölüdeniz ‘in batısında, Gemile Plajı’nın 1 kilometre açığında bulunmaktadır. Adaya ulaşım, Ölüdeniz ‘den veya Gemile Plajı’ndan hareket eden tekneler ile sağlanmaktadır.

1 kilometre uzunluğunda ve 400 metre genişliğindeki ada, M.S. 5. Yüzyıl itibari ile Hıristiyanlık için önemli bir dinsel merkez haline gelmiştir. Adanın en yüksek noktasında bulunan kilisenin, Noel baba olarak bilinen Aziz Nikolas’a ithaf edildiği düşünülse de, bu bilgi henüz kesinlik kazanmamıştır.

Ada üzerinde kilise, şapel gibi dini yapılar dışında, içinde yaşanılan evlerin kalıntıları bulunmaktadır. Ada zemini kayalık olduğundan, tüm bu yapılar kaya içine oyularak inşa edilmiştir.

Fethiye merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunan adaya sadece deniz yolu ile ulaşılmaktadır.

Gemile adası, Fethiye gezilecek yerler arasında, tarihi keşfetmeyi sevenlere hitap eden bir yer gibi dursa da, manzarası sayesinde güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz, herkes tarafından görülmesi gereken bir yerdir.

Gemile Adası’na giriş ücreti 12 TL’dir. Müze kart sahiplerine giriş ücretsizdir.


Kabak Koyu ve Faralya Köyü

fethiye gezilecek yerler

Fethiye merkeze 16 kilometre uzaklıkta bulunan Faralya Köyü, çevresinde birçok doğal güzelliği barındırıyor. Bunlardan, Fethiye gezilecek yerler arasında en meşhur yerlerden biri olan Kabak Koyu’na geldi sıra… Sosyal medyada mavinin en güzel tonları ile sık sık karşımıza çıkan Kabak Koyu, 800 metre yüksekliğinde dik kayalarla çevrili, kanyon biçimindeki vadinin içerisinde bulunur. Akarsular, deniz ve kayalıklar ile çevrelenmiş alanda, birçok bitki ve hayvan türü izole bir şekilde kalmış, endemik türler oluşmuştur.

Türkiye’nin gizli cennetlerinden biri olan Faralya Köyü, Kabak Koyu’na 20 dakikalık yürüme mesafesindedir. Eşsiz deniz manzarası, zengin bitki örtüsü ve diğer doğal güzellikleri ile Kabak Koyu’na gitmişken kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Kabak Koyu yakınlarında konaklamak istiyorsanız, sessiz, sakin ve doğa ile iç içe Faralya Köyü otellerini ve Faralya Köyü pansiyonlarını tercih edebilirsiniz.

Kabak Koyu, Fethiye gezilecek yerler listemizde yer alan Likya Yolu içerisinde yer alır. Dilerseniz çeşitli Likya Yolu rotalarından yürüyerek Kabak Koyu’na ulaşabilirsiniz.

Kabak Koyu’nda kamp yapılabilir mi?

fethiye gezilecek yerler

Evet! Kabak Koyu’nda kamp yapabilirsiniz. Bunun için vadi içerisindeki işletmeleri kullanmak zorundasınız. Kendi çadırınızı, dilediğiniz yere kurarak kamp yapmak yasaklanmış durumda. Özel camping işletmeleri dışında, bulgalow şeklinde hizmet veren Kabak Koyu otelleri, diğer konaklama alternatifiniz olabilir.

Camping işletmelerinde kendi çadırınızı getirmiş olmanıza göre fiyat değişiyor. Genellikle açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği veren işletmelerde, fiyat kişi başı olarak belirleniyor. Duş, WC, internet, elektrik, su gibi hizmetler de fiyata dâhil ediliyor.

Güzel bir kamp deneyimi yaşamak için ihtiyacınız olan her şeyi Kamp Malzemeleri yazısında bulabilirsiniz.

Kabak Koyu’na ulaşım deniz veya kara yolu ile sağlanmaktadır. Kendi aracınız ile Faralya-Ölüdeniz yolunu takip ederek Kabak mahallesine ulaşabilir, buradan da 30 dakika da Kabak Koyu’na inebilirsiniz. Kabak Koyu yolunun, 4×4 haricindeki araçlar için uygun olmadığını söylemeliyiz. Aracınızı Faralya’da bırakıp, koya yürüyerek inmenizi tavsiye ederiz.

fethiye gezilecek yerler

Kabak Koyu’na, kendi aracınız dışında, Fethiye Otogar’dan hareket eden, Faralya dolmuşlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Faralya Köyü’nden sonra koya yürümeniz gerekmektedir.

Faralya Köyü’nden Kabak Koyu’na yapacağınız yürüyüş yaklaşık 20 dakika sürecektir.

Deniz yolunu tercih edecekseniz, Ölüdeniz’den hareket eden tekneler ile Kabak Koyu’na 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Kabak Koyu’na giriş ücretsiz. Koy içerisinde şezlong ve şemsiye bulunmuyor ancak birçok yeme-içme mekânı mevcut. Koyda konaklamayı düşünüyorsanız yanınıza mutlaka sıcak tutacak kıyafetler almanızı öneririz, hava akşam saatlerinde serin olmaktadır. Plaj küçük çakıl taşlarından oluştuğu için, çantanızda bir çift deniz ayakkabısı bulundurmanızda fayda var.


Fethiye’ye nasıl gidilir?

fethiye gezilecek yerler

Şehirlerarası otobüs ile:

Muğla’nın en kalabalık nüfuslu 2. ilçesi olan Fethiye’ye şehirlerarası otobüslerle rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Büyük şehirlerin neredeyse tamamından Fethiye’ye direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Uçak ile:

Fethiye’ye uçak ile gitmek istiyorsanız, Dalaman Havalimanı’nı kullanmanız gerekmektedir. Dalaman Havalimanı ile Fethiye merkez arası yaklaşık 44 kilometredir. Havalimanına ulaştıktan sonra, Fethiye’ye giden HAVAŞ ve MUTTAŞ otobüslerini kullanabilirsiniz. Otobüslerin ücreti 23 TL’dir.

Eğer Fethiye gezilecek yerler listemizdeki her yere uğramak istiyorsanız, Dalaman Havalimanı’ndan araç kiralayabilirsiniz. Havalimanı ile Fethiye arası yolculuğunuz yaklaşık 40 dakika sürecektir.

Kalabalık bir grup ile tatil yapacaksanız, Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye’ye gitmek için özel transfer hizmeti satın alabilirsiniz. Bu alternatif kalabalık gruplar için daha ekonomik olacaktır.

fethiye gezilecek yerler

Şahsi aracınız ile:

Fethiye’ye ulaşabileceğiniz farklı kara yolu alternatifleri bulunmaktadır. Eğer İstanbul veya aynı güzergâhtaki illerden yola çıkacaksanız, İzmir-Aydın veya Kütahya-Burdur yollarını kullanabilirsiniz. Bazı şehirlerimizin Fethiye’ye olan uzaklıkları şu şekildedir:

 • İstanbul Fethiye arası yaklaşık 780 kilometre, yolculuk yaklaşık 9,5 saat sürmektedir.
 • Ankara Fethiye arası yaklaşık 630 kilometre, yolculuk yaklaşık 7,5 saat sürmektedir.
 • Bursa Fethiye arası yaklaşık 660 kilometre, yolculuk yaklaşık 7,5 saat sürmektedir.
 • Antalya Fethiye arası yaklaşık 202 kilometre, yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir.
 • İzmir Fethiye arası yaklaşık 334 kilometre, yolculuk yaklaşık 4 saat sürmektedir.
 • Balıkesir Fethiye arası yaklaşık 517 kilometre, yolculuk yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Fethiye’ye yapacağınız yolculuğu büyük ölçüde kolaylaştıracak Seyahat Uygulamaları yazısını incelemeyi unutmayın.


Hem tarihe, hem doğaya doyabileceğiniz Fethiye gezilecek yerler, ülkemizin birçok cennet köşesine ev sahipliği yapıyor. Tüm bu güzelliklerin tadını çıkaracağınız, keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz…

Yazı Özeti
Fethiye Gezilecek Yerler » Fethiye En İyi 11 Gezilecek Yer
Konu
Fethiye Gezilecek Yerler » Fethiye En İyi 11 Gezilecek Yer
Açıklama
Fethiye gezilecek yerler yazımız içerisinde; Çalış Plajı, Likya Yolu, Kelebekler Vadisi, Saklıkent Kanyonu, Ölüdeniz, Kabak Koyu ve daha birçok önemli yeri bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin