Türkiye’nin En Güzel Yürüyüş Rotaları » 10 Trekking Rotası

6
448
yürüyüş

Türkiye’nin en güzel yürüyüş rotaları hakkımda hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde; Likya Yolu, Karia Yolu, Kaçkar Dağları ve daha birçok trekking noktasını bulabilirsiniz. Gezi planlarınızı oluştururken her yürüyüş rotasının birbirinden farklı olduğunu ve her rota için ayrı bir hazırlık yapılması gerektiğini unutmayalım.

Türkiyenin En Güzel 10 Trekking Rotası

 1. Likya Yolu
 2. Karia Yolu
 3. Aladağlar
 4. Kaçkar Dağları
 5. St Aziz Paul Yolu
 6. Antalya Yörük Göçü Rotası
 7. Kaz Dağları
 8. Trans Bolkar
 9. Yenice Ormanları
 10. Uludağ Yürüyüş Rotaları

Likya Yolu

likya yolu

Dünya’nın en iyi 10 yürüyüş rotasından birisi olan Likya yolu, Fethiye ve Antalya arasında ki bütün koylara uğramaktadır. 535 km uzunluğunda ki bu yürüyüş rotası eşsiz manzaralara ve tarihe sahip olurken. Yol üzerinde denk gelen Yörüklerle birlikte yerli halkını da tanıma fırsatı buluyorsunuz. 21-39 gün arasında süren bu parkur, boş zamanınıza göre ayarlayarak istediğiniz etapları yürüme fırsatı sunuyor.

Rota Tavsiyesi:  Fethiye ve patara arasını 4-5 gün bir süreyle yürüyebilirsiniz. Sonbahar aylarında yürümeniz manzara açısından ekstra güzel olacaktır. Unutmayın 2020 patara yılı seçildi ve Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikolas’ın mezarının bulunduğu yer olarak bilinir.

Bir diğer rota olan gelidonya fenerine de yürüyebilirsiniz. Unutmayın 2007 yılında Türkiye’nin en iyi manzarası seçildi.


Karia Yolu

yürüyüş

Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası olan Karia yolu 800 km’lik bir uzunluğa sahip ve ismini 3 bin yıllık bir uygarlıktan alıyor. Aydın’ın Çine ilçesinden başlayan rota ıssız, el değmemiş, bakir koylara uğruyor ve Müthiş koylarda yüzme fırsatı buluyorsunuz.

Antik yollar, patikalar ve ıssız ormanlardan geçen bu yol yerli ve yabancı turistlerin yeni odağı Haline geldi. Yürüyüşçüler ormanlarda ve ıssız koylarda çadır kurarak gün batımının ve manzaranın keyfini çıkarıyor.


Aladağlar

yürüyüş

3 Binlik zirvelerin merkezi olarak bilinen Aladağlar, dağcıların uğrak noktasıdır. Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahip olan Aladağlar Jeolojik olarak da Türkiye’nin En ilginç yeridir. Buzul gölleri ve Kapuzbaşı şelaleri görülmeye değer yerlerdir. Yaz ayları için en ideal trekking rotalarından birisidir.

Rota tavsiyesi: Emli vadisi içinde yürüyerek mevsimlik gölleri görebilirsiniz.


Kaçkar Dağları

kaçkar dağları

Türkiye’nin en yeşil bölgesi olan, Karadeniz’in doğusunda bulunan Kaçkarlar, 8 adet rotasıyla günlerce yürüyebileceğiniz size yeşilin her tonunu gösterecek eşsiz manzaralara sahip.

Çat vadisi – Ambarlı yaylası – Trovit yaylası – Pokut yaylası yürüyüş esnasında Uğrak noktalarınız arasında yer almaktadır.

Kaçkarlara geldiğiniz zaman eteklerinden başlayıp zirvelerine kadar yürüyebileceğiniz aynı zamanda doğa fotoğrafçılığı, kamp, trekking, kayak, rafting, tırmanış gibi faaliyetler yapabilir bitki ve yaban hayatını inceleyip geleneksel yaylacılığı görebilirsiniz.


Aziz Paul Yolu

yürüyüş

St. Paul yolu, Kate Clow tarafından 2008 yılında kırsal kesimi turizme kazandırmak ve Aziz Paul’un Küçük Asya’daki geçtiği yerler üzerinden yürüyen insanlara yönelik bir fikir vermek için açılmıştır.

Antalya Perge’den başlayan rota Antalya havaalanına çok yakındır. Yürüyüş için uygun zamanlar ilk ve sonbahar aylarıdır. Rotanın bitişi Eğirdir gölüne çok yakın olan Yalvaç’ta bitmektedir. Sakin ve bol yeşillikli ormanlardan geçmektedir. Kafa dinlemek için bire bir olan bu rota, Likya yolundan daha yabani bir rotadır, deniz seviyesinden başlar ve 2200 ve 2500 irtifaya kadar çıkmaktadır. 500 km’lik 27 gün süren işaretlenmiş bir rotadır.


Antalya Yörük Göçü Rotası

yürüyüş

Antalya Yörükleri her sene bahar aylarında göç ederler ve bu rotaları bazı yürüyüşçüler, Yörüklerle birlikte yürüyerek işaretlemişlerdir. Wikiloc dediğimiz bir uygulama ile bu rotalar paylaşılmıştır. Yörüklerin her sene nisan ayında havaların ısınmasıyla yola çıkarlar ve yaylalara doğru bir göç başlar. Kendim Yörük olduğum için çocukken benim ailemde sürülerle birlikte göç ederdi ve birbirinden eşsiz manzaralarla bir yürüyüş başlardı. Aslında hep o yaşantının içinde olduğum için benim hiç dikkatimi çekmezdi, şehir hayatını gördükten sonra anladım kıymetini. Yörükleri tanımak, misafirperverliklerini görmek onların tatlı muhabbetine katılmak istiyorsanız kesinlikle bu yolları yürüyün derim.


Kaz Dağları

kazdağları

Türkiye’nin en yeşil yeri Kaz Dağları, evet bugüne kadar ismini hiç duymadıysanız bence biraz araştırıp bu yaz planlarınızı hemen buraya yapmanızı tavsiye ediyorum. Kaz Dağları milli parkı Balıkesir ve Çanakkale’ye yayılan çok büyük bir coğrafya. Bu güne kadar filmlerde izlediğiniz yağmur ormanları gibi bir orman hayal edin, ormanın içinden akarsular, dereler ve göller bulunuyor pek çok sayıda da köy var tabi, fakat son zamanlarda taş ocakları ve madenler burayı katletmeye başladılar. Ormanın içinde yürüyüş yapabilir aynı zamanda kano, rafting, kamp gibi eşsiz faaliyetlerle haftanızı dolu dolu geçirebilirsiniz.


Trans Bolkar

yürüyüş

Uzun trekking rotasını seven yürüyüşçülerin tercih edeceği ve bir o kadar zorlu rotalardan oluşan Bolkar Dağları genellikle dağcıların tercihi oluyor. Niğde’den başlayarak, Mersine uzan sıra dağlar da birçok 3 bini aşkın zirve ve farklı farklı rotalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi olan ve en yüksek zirvesi olan Medetsiz Zirvesi de dağcıların göz bebeği haline gelmiş sayılı dağlardan. Aynı zamanda Karagöl ve çinili gölde yüzme imkânınız bulunuyor. Bolkar dağlarında yaz yürüyüşü için en uygun zamanlar mayıs ve ağustos ayları arasındadır. Wikiloc üzerinden rotaları bulup takip edebilirsiniz.


Yenice Ormanları

karabük yenice ormanları

Avrupa Ormanları’nın sıcak noktalarından biri olarak bilinen Yenice Ormanları 1999 yılında biyolojik çeşitlilik açsından en zengin ormanlarından birisi seçildi. Yenice ormanlarının en önemli bölümü anıt ağaçlarının bulunduğu tabiat koruma alanları ve arboretum sahasıdır. 210 km boyunca işaretlenen yol da 21 parkur ve alternatif parkurlarla birlikte 396 km’ye kadar uzamaktadır. Günübirlik, kısa, uzun olmak üzere farklı farklı rotalar seçenekleri vardır. Likya yolu gibi rotalarda kullanılan Kırmızı-Beyaz işaretlerle 50 mt aralıklarla işaretlenmiştir. Başlangıç, bitiş ve kavşak noktalarına sarı tabelalar yerleştirilmiştir.


Uludağ

uludağ

Bursa – Uludağ yürüyüş yolları bakımından bahar ve yaz aylarından oldukça zengin bir yapıya sahip. Gerek arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte keyifli yürüyeceğiniz kolay parkurlar gerekse de kendiniz zorlayabileceğiniz daha profesyonel yürüyüşler yapabileceğiniz çeşitli seçenekler sunuyor bizlere. Ormanın içinde kalarak veya alternatif konaklama seçenekleriyle buzul göllerine ya da zirveye günübirlik yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. İşte yürüyebileceğiniz birkaç rotayı aşağıya bırakıyorum…

 • Soğukpınar Ketenli Aras Şelalesi
 • Yiğitali Köyü- Gökçeören Köyü
 • Volfram- Zirve Tepe- Göller
 • Paşaçayırı- Bağlı Yaylası
 • Uludağ Sarıalan- Çobankaya

Verdiği bilgilerden dolayı misafir yazarımız Şükrü AYDIN‘a çok teşekkür ederiz. Türkiye’nin birçok bölgesine yürüyüş faaliyetleri gerçekleştiren Şükrü AYDIN’ı @toroslarinkayipayisi Instagram adresi üzerinden takip edebilirsiniz.

View this post on Instagram

🎉Özledim arkadaş… Günlerce yürümeyi, Bir ormanda denize gözlerimi açmayı, Şömine başında uyumayı, Her yemeğimizi farklı manzaralara karşı yemeyi, Güzel dostlarla ateş başında muhabbet etmeyi, Susuz kalmayı, Canımızın istediği zaman denize girmeyi, Susuzluktan kurduğumuz hayalleri, Çantadan omuzlarımın acımasını, Kısacası likyayı özledim… 💠 2 yürüyüş sezonunu geçirdim bugün yürüycem, yarın yürüycem derken. Sonra farkına vardım da kendime yalan söylüyormuşum meğersem hep bir erteliyormuşum şimdi ilk fırsatta iki yürüyüş rotasına kendimi adayacağım likya ve karia yolu… 💠 Karia yolu hakkında araştırmalarım devam ediyor her yerde yerleşim olmadığı ve su bulunmadığı için birde ıssız yerlerden geçtiği için tek başına yola çıkmak biraz riskli. . . #turkey #likya #likyayolu #lycianway #aniyakala #dünyaküçükgeziyoruz

A post shared by Şükrü Aydın ® 🐻 (@toroslarinkayipayisi) on

Uzun yürüyüş planları yaptığınız sırada kamp faaliyetleri gerçekleştirmek istiyorsanız “Kamp Malzemeleri” yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı Özeti
Türkiye'nin En Güzel Yürüyüş Rotaları » 10 Trekking Rotası
Konu
Türkiye'nin En Güzel Yürüyüş Rotaları » 10 Trekking Rotası
Açıklama
Türkiye'nin en güzel yürüyüş rotaları hakkımda hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde; Likya Yolu, Karia Yolu, Kaçkar Dağları ve daha birçok trekking noktasını bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin