Uyku Tulumu » Kamp Modelleri ve En Uygun Fiyatları

0
570
uyku tulumu

Uyku tulumu yazımız içerisinde; “Uyku Tulumu Nasıl Kullanılır?”, “Yazlık Uyku Tulumu”, “Kışlık Uyku Tulumu” ve “Uyku Tulumu Fiyatları” gibi birçok konunun detaylı açıklamasını bulabilirsiniz.

Uyku Tulumu

Uyku tulumu, kamp ya da dışarıda geçirilen zamanlarda kişiyi korumak için dizayn edilen taşınabilir hafif yataktır. Daha basit anlatmak gerekirse uyku tulumları sizlere soğuk havalarda yorgan görevi görerek sıcak tutmaya yaramaktadır.

uyku tulumu

Kamp tulumu tercih edilirken insanların en çok yaptığı hata sıcaklık değerlerine aldanmalarıdır. İnternetten uyku tulumu araştırırken X Marka X Model -28 uyku tulumu gibi bir ilan gördüğünüzde genellikle bunu -28’e kadar bir sorun yaratmayacaktır düşüncesine kapılmanıza neden olur. Oysaki bu, o kamp tulumunun extreme derecesidir. Bunun için kamp tulumu tercih ederken comfort ve extreme derecelerini iyi bir şekilde araştırmanız gerekmektedir.

Uyku Tulumu Sıcaklık Değerleri Nelerdir?

uyku tulumu

Üst Limit ( Upper Limit) : Standart bir insanın kamp tulumunda terlemeden uyuyabileceği ısı değerini ifade etmektedir. Bu değerde genellikle tulumun fermuarı açık, kollar dışarıda uyulabilmektedir.

Konfor ( Comfort ): Standart bir kadının rahat bir biçimde uyuyabileceği ısı değerini ifade etmektedir.

Düşük Limit ( Lower Limit ): Standart bir erkeğin 8 saat boyunca uyanmadan kıvrılarak uyuyabileceği ısı değerini ifade etmektedir.

Extreme: Standart bir insanın 6 saat boyunca hipotermi riski olmadan uyuyabileceği ısı değeri olarak ifade edilmektedir. Bu değere sahip bölgelerde donma riskiniz bulunmaktadır.


Uyku Tulumu Nasıl Kullanılır?

uyku tulumu

Kamp tulumunun içerisinde bulunduğunuz pozisyon ve kıyafetleriniz rahat bir uyku uyuyabilmeniz için oldukça önem arz etmektedir. Peki “uyku tulumu nasıl kullanılır?” gelin hep birlikte inceleyelim.

 1. Uyku tulumları, vücut ısısının sıcaklığını içeride sakladığı sürece sizlere rahat bir uyku imkanı sağlayacaktır. Bunu yapabilmesi için vücut ısınızın dışarıya çıkarak tulum yüzeyine dağılması gerekiyor. Bunun için mont, pantolon, çorap gibi kıyafetler ile kamp tulumu içerisine girmemek gerekiyor. Aksi takdirde vücut ısısı tulum içerisine yayılamayacak ve böylelikle üşümeye başlayacaksınız.
 2. Kafanız dışarıda kalacak şekilde kamp tulumu içerisinde vücudunuzu muhafaza etmeniz gerekiyor. Fermuarı sonuna kadar çekerek içerideki havayı dışarıya kaçırmamak önemli bir detaydır. Ayrıca kafamızı kesinlikle kamp tulumu içerisinde muhafaza etmemelisiniz. Böyle bir durum olduğunda ağzınızdan çıkan hava baloncukları içeride neme yol açacaktır ve buda üşümenize sebep olacaktır.
 3. Boyun ve baş bölgenizi buff ile kapatmanız gerekiyor. Ağız kısmınız dışarıda kalacak şekilde kendinizi konumlandırabilirsiniz.
 4. Uyku tulumu içerisine vücut ısımızı tam anlamıyla yayabilmek adına mümkün olduğunca çıplak girmek gerekiyor. Ancak bulunduğunuz ortam ve hava koşullarına göre bu değişiklik gösterebilir. -5’in üzerinde olan bölgelerde çıplak bir şekilde tuluma girmek sizler için bir risk teşkil edebilir. Eğer tecrübeli bir kamp sever değilseniz siz yine de temkinli olmaya özen gösteriniz.
  uyku tulumu
 5. Kamp tulumu içerisine girerken olabildiğince çorap giymemeye özen gösteriniz. Ancak ayaklarım üşüyor ve belirli bir süre olsa da ben ayaklarımı ısıtmak istiyorum diyorsanız, kamp tulumuna girmeden önce mutlaka temiz çorap giymenizi tavsiye ediyorum. Aksi takdirde gün içerisinde ayakkabı içerisinde nemlenen çoraplar sizlerin üşümesine neden olacaktır.
 6. Havaların çok soğuk olduğu durumlarda sıcak su torbaları ile kendinizi destekleyebilirsiniz. Sıcak su torbalarını hazırlayarak ayak altınıza, koltuk altınıza ve baş bölgenizin altına koyarak vücut ısınızı yükseltebilirsiniz.
 7. Sıcak su torbanız yok ise pet şişelerin içerisine sıcak su koyarak da yine hassas bölgelerinize sıcak takviyesi sağlayabilirsiniz.

Uyku tulumunu doğru kullanmak o kadar önemlidir ki, ben Sinop/Akgöl ilçesinde kamp yaparken bunu daha iyi anlamış oldum. Gündüz havanın sıcaklığına aldanan beraber kamp yaptığımız arkadaşlar, gece kamp tulumu kullanmak istemediler. Ben ise kamp tulumu içerisine yukarıda bahsettiğim gibi çıplak bir şekilde girdim. Gece olduğunda diğer arkadaşlarım hipotermi olacak şekilde üşürken ben inanın kamp tulumu içerisinde terlemiştim. Bunun için kamp tulumu her zaman lazım olan ve bizi gecenin ayazından koruyan çok önemli bir kamp malzemesidir.


Yazlık Uyku Tulumu

uyku tulumu

Yazlık uyku tulumu, sizleri sıcak havalarda gecenin ayazından korumaya yardımcı olacak hafif uyku tulumlarıdır. Yazlık uyku tulumlarında extreme derecesi kışlık uyku tulumları kadar yüksek değildir. Yazlık uyku tulumları ortalama +5 ile -15 arasında seyir eden uyku tulumlarıdır.

Yazlık uyku tulumu alırken dikkat etmeniz gerekenler

 1. Uyku tulumu kumaş yapısına
 2. Kapladığı yer ve hacim oranına
 3. Kamp tulumu vücut ölçülerine
 4. Konfor ve extreme derecelerine
 5. Fiyat/performans oranına dikkat etmeniz gerekiyor.

Uyku tulumları dünyanın birçok bölgesinde farklı şekillerde bulunmaktadır. Kamp ve doğa sporlarıyla ilgileniyor ve bu alanda kamp tulumu kullanmayı tercih ediyorsanız mumya tipi veya dikdörtgen tip (zarf tipi) uyku tulumları karşınıza çok fazla çıkacaktır. Mumya tipi uyku tulumları kış aylarında daha çok tercih edilirken, dikdörtgen tipi uyku tulumları ise genelde yaz ayları için tercih edilmektedir.


Kışlık Uyku Tulumu

uyku tulumu

Kışlık uyku tulumu, sizleri soğuk havalarda daha güvenilir bir şekilde kamp etkinliği yapmanızı sağlayan ve gerçekten anlamda hayat kurtaran hafif/orta ağırlıklı uyku tulumlarıdır. Hayat kurtarıyor olmasının sebebi ise kış aylarında kamp yapmak oldukça zordur. Gece birden değişen hava sıcaklıkları, fırtına vb. doğal etkenlerde hipotermi riski ile karşılaşmadan vücut ısımızı korumak oldukça önemlidir. Burada devreye kışlık uyku tulumları girmektedir. Benim sizlere tavsiyem kışlık uyku tulumları için harcadığınız paraya kesinlikle acımayın. Hiçbir maddi değer, hayatınızdan değerli değildir. Sizleri karşılayabilecek en iyi uyku tulumunu almaya özen gösteriniz.

Kışlık uyku tulumu alırken dikkat etmeniz gerekenler

 1. Uyku tulumu kumaş yapısına
 2. Kapladığı yer ve hacim oranına
 3. Kamp tulumu vücut ölçülerine
 4. Konfor ve extreme derecelerine
 5. Fiyat/performans oranına dikkat etmeniz gerekiyor.

Kışlık uyku tulumu, kış aylarında kamp yaparken en önemli kamp malzemelerinden biridir. Çadırının çok iyi olması tek başına yeterli bir sebep olmayacaktır. Bunun için kışlık kamp tulumu tercihlerinizde mutlaka çok iyi araştırma yapmanızı ve işinize yarayacak olanın en iyisini almanızı öneriyorum.


Çift Kişilik Uyku Tulumu

uyku tulumu

Çift kişilik uyku tulumu, evli çiftlerin ya da sevgililerin tercih ettiği, iki kamp tulumunun birleşimiyle oluşan kamp tulumu modelidir. Çift kişilik uyku tulumlarının avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunları çok kısa sıralayacak olursak gece daha sıcak uyumak, kendinizi güvende hissetme hissi, daha düşük kamp tulumu masrafı avantajlardan sayılırken, dezavantajları ise daha dar bir alan ve rahat hareket etme olanağının düşük olması gösterilebilir.

Çift kişilik kamp tulumu modelleri tercih ederken fermuar ve kumaş yapısına dikkat etmeyi unutmayınız.


Husky Anapurna Uyku Tulumu

uyku tulumu

Husky Anapurna uyku tulumu, hollowfibre’den üretilmiş olup kaz tüyüyle aynı kaliteyi sağlayan bir kamp tulumudur. Husky Anapurna -28 kamp tulumu ile birçok kamp faaliyeti yaptım ve birçok zorlu koşulda üstün performansını bizzat test ettim. Sadece son zamanlarda Husky çadır modelinden Naturehike çadır modeline geçtikten sonra bazı bölgelerde hafif bir üşüme oldu ancak oda çadır kaynaklı bir sorundu.

Ben Anapurna -28 tulumu aldığımda fiyatı 400 TL civarındaydı. Şu anda Husky Anapurna -28 güncel fiyatı 1000 TL civarındadır. Ancak fiyat/performans oranı düşünüldüğünde ödediğiniz her tutara değecek bir kamp tulumudur.

Husky Anapurna kamp tulumunun dezavantajı ise çok fazla yer kaplamasıdır. Kaz tüyü almadığınız takdirde Anapurna kamp tulumu ciddi anlamda çok fazla yer kaplamaktadır. Bu kriteri düşünerek de hareket etmenizi öneriyorum.

Husky Anapurna -28 Özellikleri

 • Tulum yedi kanallı Hollowfibre malzeme ile doldurulmuştur
 • İzolasyonlu ve güvenlik kilitli alışılmadık kısa fermuar
 • Sıkıştırma paketi
 • Su geçirmeyi engelleyici yaka özelliği
 • Dış kısmında ufak cep
 • İç kısımda büyük cep
 • Yırtılmaya karşı modifikasyonlu
 • Kaymaz askılar

Husky Anapurna -28 Teknik Özellikleri

 • Dolgu Malzemesi:Yedi kanallı Invista QualloFil, 2×260 g/m2 malzeme
 • Dizayn:Çift katmanlı
 • İç Katman Malzemesi:Elyaf
 • Dış Malzemesi: 40D 240T Tactel Yırtılmaz Naylon
 • Aksesuarlar:Sıkıştırma paketi, Kaymaz askıları
 • Ağırlık:2260 gr
 • Ebatları:85 x 220 cm
 • Paket Ebatları:40 x 26 cm

Husky Anapurna -28 Konfor Dereceleri

 • Aşırı Soğuk Testi:-28°C
 • Düşük Rahatlık:-19°C
 • Yüksek Rahatlık:-12°C

Uyku Tulumu Fiyatları

uyku tulumu

Uyku tulumu fiyatları teknik özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Dolgu yapısı, ağırlığı, yazlık ve kışlık olarak ayrılması, extreme ve konfor dereceleri gibi özellikler fiyat oranını değiştirebilmektedir. Ancak kamp organizasyonlarında genel olarak kullanılan bazı uyku tulumlarının güncel fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Uyku Tulumu Fiyatları 2020

 1. Decathlon Quechua Kamp Tulumu: 80 TL ile 690 TL arasında değişiyor.
 2. Decathlon Forclaz Kamp Tulumu: 250 TL ile 600 TL arasında değişiyor.
 3. Nurgaz Kamp Tulumu: 150 TL
 4. Nurgaz Extreme Kamp Tulumu: 280 TL
 5. Evolite Alaska Camo -15C Kamp Tulumu: 310 TL
 6. Evolite Himalaya -18C Kamp Tulumu: 340 TL
 7. Evolite Alaska -5C Kamp Tulumu: 240 TL
 8. Husky Magnum -15 C Kamp Tulumu: 600 TL
 9. Husky Anapurna -28 C Kamp Tulumu: 1000 TL
 10. The North Face – Gold kazoo- Kamp Tulumu: 1000 TL
 11. Hannah Kamp Tulumu Modelleri: 350 TL ile 1200 TL arasında değişiyor.
 12. Marmot Trestles 30 -19 Kamp Tulumu Sağ: 900 TL
 13. Marmot NanoWave 55 Kamp Tulumu: 420 TL

Uyku tulumu fiyatları 2020 listesinde kamp etkinliklerinde genellikle kullanılan kamp tulumu modelleri hakkında güncel fiyatları sizlerle paylaştım. Tabi bu listede yer almayan ve çok kaliteli olan birçok uyku tulumu modeli bulunmaktadır.


Uyku Tulumu Kamp

uyku tulumu

Uyku tulumu kamp için olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer almaktadır. Doğru seçilmemiş bir tulum kamp gecenizi berbat geçirmenize neden olabilir. Bundan dolayı kamp için uyku tulumu tercih edilirken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Şimdi gelin bu kriterleri hep birlikte inceleyelim.

Kamp İçin Uyku Tulumu Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Kamp yapmayı düşündüğünüz zaman aralığı doğru bir kamp tulumu tercihi için oldukça önemlidir. Eğer kış aylarında çok fazla kamp yapmayı düşünmüyorsanız yazlık bir uyku tulumu alabilirsiniz. Ancak yaz ve kış kamp yapmayı düşünüyorsanız extreme derecesi yüksek bir kamp tulumu tercih edebilirsiniz.
 2. Vücut ölçülerinize göre bir kamp uyku tulumu tercih etmeniz gerekiyor. Boy ve en oranları iyi tercih edilmemiş bir kamp tulumu sizleri oldukça rahatsız edecektir.
 3. Dolgu malzemesi kamp tulumu tercih ederken fiyatı belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Kaz tüyü uyku tulumları daha hafif ve az yer kaplarken sentetik uyku tulumları daha ağır ve daha fazla yer kaplamaktadır.
 4. Eğer eşiniz ya da sevgilinizle birlikte kamp faaliyetleri gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız çift kişilik kamp tulumu tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra birleştirilebilen uyku tulumları da alarak bireysel kamp faaliyetlerinizde de yine kamp tulumunuzu rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.
 5. Fermuar yapısı da doğru bir kamp tulumu tercihi için önemlidir. Bazı kamp tulumu modellerinde fermuar sağ ve sol tarafta olurken, bazı kamp tulumu modellerinde fermuar yapısı üst tarafta yer almaktadır.

Uyku tulumu kamp malzemeleri listesinde en önemli kamp eşyalarının başında gelmektedir. Eğer kamp tulumunu nasıl alacağınızı öğrendiyseniz ve diğer malzemeler hakkında da fikir sahibi olmak istiyorsanız, daha önce hazırlamış olduğum Kamp Malzemeleri yazımı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazı Özeti
Uyku Tulumu » Kamp Modelleri ve En Uygun Fiyatları
Konu
Uyku Tulumu » Kamp Modelleri ve En Uygun Fiyatları
Açıklama
Uyku tulumu yazımız içerisinde; "Uyku Tulumu Nasıl Kullanılır?", "Yazlık Uyku Tulumu", "Kışlık Uyku Tulumu" ve "Uyku Tulumu Fiyatları" gibi birçok konunun detaylı açıklamasını bulabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin