Hacıllı Köyü » Hacıllı Köyü Ulaşım ve Kamp Alanı İncelemesi

7
2036
hacıllı köyü

Hacıllı Köyü ve Şelalesi Kamp Alanı İncelemesi

Hacıllı Köyü, İstanbul’un Şile sınırları içerisinde yer almaktadır. Yemyeşil doğası, küçük dereleri ve doğanın kalbinde yer alan şelalesi ile ünlüdür. Aslında Hacıllı Köyü eskiden sadece ilçe halkı ve çevre ilçeler tarafından bilinmekteydi. Ancak son yıllarda kamp etkinliklerinin yoğunlaşması ve sosyal medyanın gücü ile Hacıllı Köyü artık Hacıllı Şelalesi ya da Hacıllı Şelalesi kamp alanı olarak isimlendirilmektedir.

Hacılı Şelalesi kamp için gayet uygun bir bölgedir. Ancak bazı dikkat etmemiz gereken noktalar bulunmaktadır. Sizler için Hacıllı Köyü ve Şelalesini inceleyip, en detaylı bilgi arşivini hazırladık. Hacıllı Köyü kamp alanı hakkında başka bildikleriniz var ise yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Hacıllı Köyü

hacıllı köyü

Hacıllı Köyü, Şile sınırları içerisinde yer almaktadır. Şile merkeze 20 km, İstanbul merkeze ise 67 km, Ağva merkeze ise 19 km uzaklıktadır. Hacıllı Köyü bulunduğu konum itibari ile bir çok uygarlığın geçiş güzergahı olarak kullanılmıştır. Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlı Devleti bu uygarlıkların başında gelmektedir. Hacıllı Köyü sınırları içerisinde 3. Yüzyılın sonu ve 4. Yüzyılın başlarında bulunan Gürlek Mağarası yer almaktadır. Gürlek Mağarası Bizans askerlerinin Hristiyanlığın yayılma döneminde yakaladıkları misyonerleri hapsettikleri mağara olarak bilinmektedir. Bundan ötürü Hacıllı Köyü aslında sadece şelalesi ve içerisinde yer alan derenin dışında tarihi özelliği ile de dikkat çekmektedir.

Hacıllı Köyü Kamp » En Uygun İstanbul Kamp Alanı

hacıllı köyü
Fotoğraf Sahibi: www.instagram.com/gezdostum

Hacıllı Köyü son zamanlarda İstanbul kamp alanları içerisinde kamp etkinliği için tercih edilen en uğrak noktalardan biri haline gelmiştir. Bu hızlı yükselişte sosyal medyanında etkisi oldukça fazladır. Bölgede gerçekleştirilen kamp etkinliklerinde sosyal medyada ün yapmış kişilerinde oldukça sık ziyaret etmesi, bölgenin isminin hızla yükselmesine destek olmuştur.

Hacıllı köyü kamp etkinliği için oldukça uygun bir bölgedir. Çadırınızı dere kenarına kurabilir, ardından yemyeşil doğanın içerisinde trekking faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz. Hatta Hacıllı Şelalesine ulaşabilir, orada küçük tırmanışlar dahi yapabilirsiniz. Ancak Hacıllı Köyü kamp etkinliği için ideal bir bölge olsa da ilk defa kamp yapacaklar için biraz sorun yaşatabilir.

Hacıllı Köyü Yapılacak Aktiviteler Listesi

Hacıllı Köyü içerisinde kamp dışında yapabileceğiniz bir çok farklı aktivite bulunmaktadır. Bunların başında Hacıllı Şelalesi yürüyüş, Hacıllı Şelalesi yüzme, kaya tırmanışları, trekking faaliyetleri, gürlek mağarası keşfi ve balık tutma gelmektedir.

Hacılı Şelalesi Yürüyüş

hacıllı köyü
Fotoğraf Sahibi: www.instagram.com/benguozgen

Hacıllı Köyü içerisine girdikten sonra Hacıllı Şelalesi tabelasını takip ederek düz bir alana ulaşacaksınız. Bu alana aracınızı park ederek şelale için yürüyüşe başlayabilirsiniz. Şelale yürüyüşü sırasında kaygan zemin ve bazı yerlerde su üstünde kütükten geçmek zorunda kalacaksınız. Bundan dolayı yanınızda mutlaka bir arkadaşınız ve ayağınızda su geçirmeyen, tabanı kaygan olmayan bir ayakkabı bulundurunuz. Bu parkurları geçtikten sonra hemen sizi ilk şelale karşılayacaktır. Bu şelalenin tam ortasında bulunan toprak çıkıntısına oturabilir, orada kendinize bir kahve yaparak bu alanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ardından şelalenin hemen yanında bulunan alandan kayaya tırmanabilir ve şelalenin üstündeki üst şelaleye ulaşabilirsiniz.

Hacılı Şelalesi Yüzme

Hacılı Şelalesi içerisindeki yüzme faaliyetinde bulunabilirsiniz. Suyunun çok temiz olduğunu söylemek zor olur, ancak yine de sıcak havalarda serinlemek isteyenler için tercih edilebilir. Burada dikkat edilmesi gerekenler ise suya girilen yerde kayalar ve taş yığınlarıdır. Bu alanlardan kesinlikle suya atlamayınız ve güvenli olan bölgelerde, fazla içerilere girmeden şelalenin keyfini çıkartınız.

Kaya Tırmanışları

hacıllı köyü kamp

Hacıllı Köyü ve Şelalesi çevresinde basit kaya tırmanışları gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu kaya tırmanışları sırasında güvenlik önlemlerinizi aldığınıza emin olmadan bu tırmanışları kesinlikle yapmayınız. Çünkü kayalar sivri ve bölgedeki atmosferden dolayı nemlidir. Buda ayak kayganlığına sebep olabilir ve yaralanmalara yol açacak kazalara davetiye çıkarabilir.

Gürlek Mağarası

Gürlek Mağarası Bizans askerlerinin Hristiyanlığın yayılma döneminde yakaladıkları misyonerleri hapsettikleri mağara olarak bilinmektedir. Gürlek Mağarası’nı ilk defa 1985 yılında Hacıllı Köyü öğretmeni Osman YARDIMCI tarafından bulunmuştur. İstanbul Arkeoloji müzesi yetkilileri ise bölgede yaptıkları incelemeler sonrasında bir iki kap kaçak ve iskelet bulmuşlardır. Bu mağaranın uzunluğu 241 metredir. Mağara içerisinde çoğu yer su olduğu için kafa lambasız ve gerekli güvenlik önlemleri almadan ilerlemeyiniz. Bir ekip halinde ve bölgeyi bilen birileri ile birlikte mağara etkinliğini gerçekleştiriniz. Aksi takdirde yaralanmalar ve daha vahim sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca mağara içerisinde oldukça fazla yarasa vardır. Gürlek Mağarası’nı keşfetmek isteyenlerin, mağara hakkında gerekli bilgilendirmeleri almadan mağaraya girmemeleri istenmektedir.

Balık Tutma

hacıllı köyü

Hacıllı Köyü içerisinde yer alan derede balık tutabilirsiniz. Çok aşırı bir balık sirkülasyonu olmasa da yinede tutanlar olmaktadır.

Hacıllı Köyü Ulaşım

Hacıllı Köyü, Şile merkeze 20 km, İstanbul merkeze ise 67 km, Ağva merkeze ise 19 km uzaklıktadır. Hacıllı Köyü’ne ulaşmak için öncelikle Şile’ye ulaşmanız gerekmektedir. Şile’ye ulaştıktan sonra Ağva yönünü devam ederken, Ağva Merkeze 16 km kala sağ taraftan Osmanköy ve Sortulu Köyü tabelasından içeri giriniz. Ardından Hacılı Köyü tabelasını takip ederek köye ulaşım sağlayabilirsiniz. Kamp alanına ulaşmak içinse Hacılı Şelalesi tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Hacıllı Köyü için toplu taşıma ne yazık ki bulunmamaktadır. Aracınız yok ise ve Hacıllı Şelalesine ulaşmak istiyorsanız ya ilçe merkezlerinden iyi bir pazarlık ile taksi tutarak ulaşabilir ya da yol güzergahları üzerinde otostop çekebilirsiniz.

Hacıllı Köyü Kamp İçin Olumlu Yönleri

hacıllı köyü kamp

  1. Konum olarak ilçe merkezlerine yakın, çevre olarak da şelale ve dere bulunmaktadır.

2. Trekking faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz.

3. Şelale yürüyüşü gerçekleştirebilir ayrıca yüzme faaliyetinde de bulunabilirsiniz.

4. Çadırınızı kurmanız için düz alanlar bulunmaktadır. İsterseniz şelale yürüyüşü öncesinde yer alan düz dere kenarına çadır kurabilir ya da şelaleye doğru yürüyerek o alanda çadır kuracak düz alanlar bulabilirsiniz.

5. Odun bulma konusunda sorun yaşamazsınız. Çevrede odun bulabileceğiniz oldukça fazla alan bulunmaktadır. Ancak kesinlikle ama kesinlikle yaş ağaçlara lütfen dokunmayınız. Şunu unutmayınız ki yaş ağaçlar, kesinlikle yanmamaktadır. ( Yaş ağaç kesimi ya da tabiat alanının ihlal edildiğini düşündüğünüz durumlarda ilgili makamlara ihbarda bulunabilirsiniz. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığının konu ile ilgili yaptığı açıklaya da https://181.csb.gov.tr/tabiat-varliklari-i-3378 adresinden ulaşabilirsiniz. )

6. Kaya tırmanışları yapabilirsiniz. Bu tırmanışlar basit seviye ve orta seviyede olmaktadır. Tırmanış için ilgili ekipmanlarınız yok ise kesinlikle denemeyiniz.

7. İstanbul kamp alanları listesinde en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Bu alanda kamp yapmak tamamen ücretsizdir.

8. Hacıllı Köyü kamp etkinliğinde aracınızı kamp yapmak istediğiniz alana kadar getirebileceğiniz yol bulunmaktadır.

9. Hacıllı Köyü yolları gayet düzgün ve kullanışlıdır. Aracınız ile kolaylıkla bölgeye ulaşabilirsiniz.

10. Kalabalık gruplar halinde etkinlik yapabileceğiniz geniş kamp alanları bulunmaktadır.

Hacıllı Köyü Kamp İçin Olumsuz Yönleri

hacıllı köyü şelalesi

1. Hacıllı Köyü kamp alanı ücretsiz bir kamp yeri olduğundan bölge yaz aylarında oldukça yoğun ilgi görmektedir. Bu yoğun ilgi neticesinde bazı zamanlarda ciddi ses ve gürültü olabilmektedir.

2. Yılın bazı zamanları avcılar bölgede domuz avına çıktıları için geceleri silah sesi duyabilirsiniz. Bazen de kamp yapmak için gelenler yanlarında getirdikleri silahlarla havaya ateş edebiliyorlar. Böyle bir durumda jandarma bölgeye hemen intikal ediyor. Bu durumda biraz huzursuz olabilirsiniz.

3. Hacılı Köyü kamp için çok rağbet gördüğünde yer yer çevre kirliliği gözünüze çarpmaktadır. Bu durumlarda koku ve kötü görüntü sizleri rahatsız edebilir.

4. Akşamları domuz, tilki gibi hayvanlar dere kenarına su içmeye ya da çevreye bırakılan çöplerden beslenmeye gelebiliyorlar. Bu tür hayvanlardan korkuyorsanız yanınızda mutlaka kendinizi savunacağınız bir sopa tarzı cisim bulundurunuz. Yemeklerinizi de kamp alanınızın 300 ila 500 metre uzağına ağaçlara asınız.

5. Asıl niyetleri kamp yapmak olsa da yaz keyifçileri dediğimiz gruplar akşamları fazla ses ve gürültü çıkartarak huzurunuzu bozabilir. Böyle bir huzursuz ortam istemiyorsanız şelalenin biraz daha iç bölgelerine çadır kurabilirsiniz. Ama hayvan tehlikesini yine göz artı etmeyiniz.

6. Hacıllı Şelalesi kamp etkinliği sonrası dönüş yolunda ciddi bir trafik ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü İstanbul halkı genellikle hafta sonu Şile ve Ağva taraflarına gidip, Pazar öğleden sonra geri dönüş yoluna geçmektedir. Bunu yaşamamak için kamp alanınızı erken ya da akşamüstü terk etmenizi önermekteyiz.

7. Hacıllı Şelalesi kamp alanı içerisinde telefon çekmemektedir. Telefon sadece yolun belirli bölgelerinde çekmektedir.

8. Hacıllı Şelalesi ücretsiz kamp alanı içerisinde tuvalet bulunmamaktadır.

9. Hacıllı Şelalesi kamp yeri etrafında bakkal, market gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler biraz uzağınızda kalmaktadır. Bundan dolayı mutlaka alışverişinizi önceden yapınız.

10. Hacıllı köyü içerisinde bakkaldan yapacağınız alışveriş pahalı ya da çok seçenekli olmayabilir. Bundan ötürü alacağınız gıda malzemelerini daha önceden planlayarak yanınızda getirmenizi önermekteyiz.


İstanbul içerisinde kamp yapabileceğiniz ücretli ve ücretsiz olmak üzere 20+ kamp alanı bulunmaktadır. Diğer kamp alanlarını incelemek için ” İstanbul kamp alanları ” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı Özeti
Hacıllı Köyü » Hacıllı Köyü Ulaşım ve Kamp Alanı İncelemesi
Konu
Hacıllı Köyü » Hacıllı Köyü Ulaşım ve Kamp Alanı İncelemesi
Açıklama
Hacıllı köyü kamp alanı incelememiz içerisinde Hacıllı köyü ulaşım, Hacıllı köyü etkinlikleri ve Hacıllı köyü kamp etkinliği için olumlu ve olumsuz yönlerini sıraladık.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

7 YORUMLAR

  1. Merhab.Hacıllı köyüne gittim en çok şelalesi olduğu için gittim ama şelale akmıyordu kurumuştu artık yaz ayı olduğu içinmi yoksa başka bir nedenlemi kurumuştu bilmiyorum.Amma çok güzel kamp attık harikaydı doğayla iç içe

    • Hacıllı köyü özellikle Ağustos aylarında ciddi kuraklıklar yaşayabiliyor. Bu kuraklıklar neticesinde Hacıllı Şelalesi de biraz kuruyabiliyor. Ancak hacıllı köyüne eğer eylül, ekim aylarında tekrar gitme imkanınız olursa o şelalenin nasıl güzel aktığını görebilirsiniz. Hacıllı köyü istanbul kamp alanları içerisinde en iyilerinden biridir.

    • Merhaba Rüstem,
      Fotoğraflarda da görüldüğü gibi akan bir şelale bulunuyor. Tabi şelale zihninizde canlandırdığınız gibi devasa değil ve yaz aylarında dağlardan gelen su azaldığı içinde suyun akış hızı değişkenlik gösterebiliyor. Eğer kış ayında ziyaret etme imkanınız olursa Hacılı Şelalesi’nin akan suyuna hayran olabilirsiniz. Özellikle üst bölümde yer alan ince akar su oldukça güzel oluyor. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin