Vosvos ile dünyayı dolaşan Gezgin Derviş kimdir?

0
1037

Vosvos İle Dünya Turu Nasıl Olur?

Vosvos ile dünyayı dolaşan Gezgin Derviş ile yaptığımız sohbette kendisine bu yolculukta neler yaşadığını, bir sonraki rota planının nereler olduğunu sorduk. “Hayallerim olmadan ASLA!” diyen Gezgin Derviş’in bu hayal dolu yolcuğunu nasıl gerçekleştirdiğini buyurun hep birlikte okuyalım.

vosvos ile dünyayı dolaşıyor

1-Bugüne kadar hangi ülkeleri gezdin?  Seni en etkileyen kültür hangisiydi?

Öncelikle otostopla Türkiye’yi gezdim diyebilirim. Vosvosum ile de 10 ülke gezdim. 10 tane ülkenin kültürüne değindim.

Bu ülkeler;

Yunanistan, İtalya, Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Çekya, Slovenya, Romanya, Bulgaristan. Kültür olarak tabii ki de öncelikle kendi ülkemin kültürü beni etkiler. Sıcakkanlılığı ve misafirperverliği ile. Diğer ülkelerde o sıcaklığı göremedim.

2-Başka bir coğrafya seçme şansı olsaydı yine Türkiye’de doğmayı tercih eder miydin?

Tercih ederdim. Bunu, tilki ve kürkçü dükkanı ile ilgili bir sözümüz vardır, o sözle bağdaştırmak istiyorum. ☺ Kürkçü dükkanını sevdiğimden mütevellit.

gezgin derviş

3-Tek başına gezmeye başlamak için belli bir yaş/olgunlaşma/eğitim süreçlerinden geçilip mi başlanmalı? Yoksa bunları gereksiz etmenler olarak mı görüyorsun?

Bunlar gereksiz etmenler bence. Çünkü her yaş grubunda yollarda olan insanlar var. Ve bu insanlar, farklı yaşlarda yola çıkan insanlar.

4- 20-30 sene sonra da yine aynı gezme keşif merakı olacağını düşünüyor musun? Yoksa daha sakin bir hayat sürmeyi mi planlıyorsun?

26 yaşıma kadar hep gezme ve keşif merakı içerisindeydim. Sanırım 20-30 sene sonra da aynı merak içerisinde olurum.

5-Son zamanlardaki gezgin popülaritesi hakkında ne düşünüyorsun?

Son zamanlarda fazlasıyla bir gezgin popülaritesi var. Önüne gelen ben gezginim diyor. Bunlar gerçek gezgin oldukları sürece sıkıntı yok. Çünkü herkes gezme merakı içerisinde ve bu gün geçtikçe yayılıyor.

gezgin derviş

6-Popularist sadece poz vermek için gezen bir güruh ürüyor piyasada. Bu durum gerçekten keşif amaçlı gezen kitleyi nasıl etkiledi sence?

Gerçek gezginlere lafım yok. Ama artık ufak bir seyahat yapan da ben gezginim diyor, yaşadığı şehir dışına çıkmadan gezen de ben gezginim diyor. Ve bu gerçek gezginleri olumsuz etkiliyor. Gezginlik kavramı anlam değiştiriyor yani.

7-Yurt dışındayken Türk veya Müslüman kimliğiyle alakalı zorluk yaşadın mı?

Yurt dışında Türk kimliğimden ötürü bir sıkıntı yaşamadım. Buna başta Vosvosumun sempatikliği sebep oldu. İkinci olarak da siyah fötr şapkam ve sakallarımdan ötürü Yahudilere benzetilmemden kaynaklanıyor.

8-Seyahat sırasında başına gelen en zorlu olay neydi? Bununla nasıl başa çıktın?

En zorlu olay Vosvosumun Almanya’da motorunun bozulmasıydı. Parasızlık ve diğer psikolojik etmenler de bu zorluğa eklendi tabii. Fakat bunu Sosyal medyadan takip edenler ve Türkiye’deki Vosvos grupları sayesinde epey sıkıntısı bir süreçten sonra hallettik. Başa çıkması çok zordu.

vosvos ile dünya turu

9-Genel olarak hayatta manevi çöküş yaşadığında nasıl başa çıkarsın?

Bu çöküşten çıkmak çok zor durum. Fakat halime şükür etmem gerektiğini düşünerek, hızlı bir çıkışa geçiyorum.

10-Kendi ülkeni gezerken hissettiklerin ile başka coğrafyaları gezerken ki hissettikleri düşündükleri neler? Nasıl bir haz farkı var başka kültür tanımakla kendi kültürünü gezmek arasında?

Hepsi aynı hazzı veriyor bana. Çünkü sürekli yeni bir macera ve sürekli yeni bir keşif içerisindeyiz. Kendi ülkemiz diyoruz ama ne kadar tanıyoruz? Ne kadar keşfettik? Bu yüzden kendi ülkem de bana diğer ülke ve kültürlerini tanırken ki hazzı veriyor.

Gezgin Dervişi instagram üzerinden takip edebilir, onun bu maceralarına ortak olabilirsiniz.

Vosvos ile dünyayı dolaşan Gezgin Dervişe verdiği bu samimi cevaplardan dolayı teşekkür ederiz. Sizde gezmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ” Yazın Kamp Hakkında İpuçları ” yazımızı okuyabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin