15 TL ile 15 Şehir Gezdi » İlginç Hikayesiyle Türk Gezgin

0
1908
türk gezgin

15 TL ile 15 şehir gezen @degisikyollarda kimdir?

türk gezgin

Bir çoğumuz sene içerisinde yaşadığımız stresi, sıkıntıyı tatil ile üzerimizden atmaya çalışırız. Bu tatil planlarımızda genellikle minimum 500 TL ile 3.000 TL arasında para harcarız. Ancak bazı kişiler var ki hiç çalışmadan sürekli gezip neredeyse hiç para harcamazlar. İşte 15 TL ile 15 şehir gezen @degisikyollarda isimli Türk Gezgin’de bunlardan birisidir. Peki ya bu kadar düşük bütçeli geziyi nasıl planlıyor? Hiç çalışmadan sürekli nasıl geziyor? Parayı nasıl kazanıyor? Aklınızdaki tüm sorulara cevaplar bulabileceğiniz sohbetimizi gelin hep birlikte inceleyelim.

Kendinden çok kısa bahseder misin?

Herkese merhaba Öncelikle bu sayfada yer almaktan mutluluk duyduğumu ve severek takip ettiğimi söylemek isterim. Kendime gelince 28 yaşına kadar hayatın peşinde koşan o yaştan sonra işinden istifa edip sevdiğim gönül verdiğim gezme hayaline başlayıp hayatı peşinden koşturan bir yolcuyum. Tek atımlık hayatımızda mal mülk edinmekten önce hayatlar ve hayaller deyip yola attım kendimi 2 senedir yoldayım mutluyum.

Neden @degisikyollarda ismini kullanıyorsun?

Değişikyollarda ismini aslında kullanıcısı değil muhatabıyım. Yani ‘’değişik’’ kelimesini yolda olduğum zamana istinaden değil de geçmişten beri beni tanıyan dostlarımın hayata olan bakış açıma ve gündelik yaşantıma istinaden bana taktıkları bir lakaptı. Bende bunu biraz yola uyarladım sonuç ‘’ değişikyollarda’’.

Seni gezmeye teşvik eden olay ne idi?

Bunu aslında bir olaya bağdaştırmak bence çok güç ve zordur. Güneşin doğuşunu, batışını görmeden yağan yağmurdan sonraki toprak kokusunu sezmeden, doğada ilkbaharı sonbaharı yazı kışı tatmadan bir ömür geçiriyor olmak ve 50’li yaşlarıma gelip ömrümü işe verip sonucunda aldığım apartman dairesinde yitip giden gençliğime iç geçiriyor olmak beni korkuttu. Bu hayatın bir anlamı olmalı dedim elbette ilahi manada bir anlamı var bunu içimizde yaşıyoruz ama hepsi bu olamazdı bende keşfetmek için düştüm yollara.

Toplamda kaç şehir, ülke gezdin?

Henüz ülke olarak buraya bir yer yazamıyorum ama 1 sene sonra bu soruyu sorduğunda saymak için biraz oturup düşünmem gerekecek umarım. Şehir olarak memleketimde 70 ilden fazla yer gezdim. Bazı illeri üçer beşer kere gezdim. Kimi iller doğduğum topraklar gibi oldu hem avcumun içi gibi biliyorum hem yerli halktan insanları akrabalarım gibi gidip gelip ziyaret edebiliyorum. Bunları bana yol kazandırdı.

En hayran olduğun bölge neresi oldu?

Karadeniz’in yeşilliği, Ege’nin mavisi, Trakya’nın samimiyeti, Akdeniz’in kumsalları peygamberler şehri doğunun o mistik havası, Mezopotamya vb. ne kadar düşünsem tek cevap veremiyorum. Hepsinin ruhumda ayrı bir yeri var.

View this post on Instagram

Doguekspresi ile Kars'a gelenlerin uğrak duraği #çıldırgölü Türkiyenin tamamen donan en büyük gölü. En derin noktasi 43 metre, kalin buz tabakasina rağmen geçim kaynaği balikçilik. Ve birde giderek artan turist sayisi sayesinde üzerinde yapilan atli kizak turlari. 🏕 Benim için inanilmaz bir deneyimdi. #doguekspresi ile 2. Kez geldim kars 'da ilk defa çildir gölüne geldim. Hani hep deriz ya bekledim kadar güzel değil. İşde burasi benim için ögle olmadi bekledimden kat kat güzel süper bir deneyimdi. Ülkemin en dogusunda bu güzelliğe şahit olmak ucsuz bucaksiz beyazlik, altinda koca bir gölün binlerce baligin yaşadiği hissi tarifsizdi. Gidilecekler listesinde başa almanizi öneririm👍 " " " #karsrail #kars #karsrailturkiye #doguekspresi #kamp

A post shared by Mehmet Sendinç (@degisikyollarda) on

Kesin gitmelisiniz! Dediğin yer neresidir?

Mesela Mardin(eski),Harran ovası mesela Fethiye’yi görmelisiniz Karadeniz’de yaylalarınıda keşfetmemiz gerek. Her yer gezilesi ama bunlar ilk sıralarda geliyor.

Otostop ile mi geziyorsun?

Tam zamanlı otostopçuyum.  Otostop ile geziyordan ziyade yaşıyorum. Benim için sadece bir ulaşım yöntemi değil, farklı insanlar farklı hikayeler yeni dostluklar edinme yöntemi. Nasıl ki sosyal medyada x sitede insanlar geziniyor eş dost bulmak için he işte otostop da benim için aynı şey.

şahinkaya kanyonu

Otostop çekerken birilerine ihtiyaç duyuyor musun?

Alacak araba ve şoföründen başka ihtiyaç duyduğum birisi olmuyor. Ama sırt çantam yoksa otostop çekemiyorum o kesin olmalı.

Otostop çekerken başına gelen ilginç olaylar var mıdır?

Aslında normal bir insana göre her anı ilginç çünkü hiç çekmeyen, çekmeyi hayal bile edemeyen birileri için her anı unutulmaz bir anı gibidir. Ben sürekli yaptığım için her anı olağan artık. Farklı gelebilecek bir şey söylemem gerekse bir keresinde İstanbul’dan Nevşehir’e 36 saate gitmiştim bunun 24 saati aynı tırda abimiz ile güzel bir samimiyet yakaladık yolda durup durup birşeyler yedirip içiriyor bana muhabbeti çok özlemiş ailevi problemlerini anlatacak kimsem yok diyordu saatlerce konuşmaktan yol alamadık. Gece geç saate devam edemeyeceğim dedi yol kenarına çektik ister in devam et istersen yatalım sabah devam edelim dedi. İlk başta şüpheli bir teklif gibi gelse de yeterince tanımıştım. Tırlarda arka tarafta çift katlı yatak var üst kata geçtim yağmurda o biçim tavana vuruyor ninni gibiydi. Uyudum hem de baya baya uyuduk sabah kahvaltı çay derken 24 saatim bu araçta geçmiş ama en fazla 300 km gitmiştim.

Tüm yolculuklarında en çok korktuğun olay ne idi?

Otostop sırasında bazen insanlarımız bizim için durma konusunda çok istekli oluyorlar ve ani duruşlar veya hatalı şerit değiştirmeler yapabiliyorlar. Otostop çektiğim sırada bir aracın kaza yapmasına sebep olmak beni korkutuyor. Bu yüzden hız yapamayacakları alanlarda otostop çekmeye gayret ediyorum.

İnsanların seni bu kadar sevmesini neye bağlıyorsun?

Yani sevilmek için tek yapmanız gereken kendiniz olmanız. Yalan dolan ile işiniz olmaz kimsenin kötülüğünü düşünmez. Yolda kalana yoldaş olursanız herkes sizi sever bana özel bir durum yok sanırım.

15 TL ile 15 şehir

Ailen bu gezme işine ne diyor? Evlen oğlum, yaşın geldi artık! Diyen yok mu?

Ailemi bu gezme işine yavaş yavaş alıştırdım. Elbette her anne baba gibi torun torba sahibi olmak istiyorlar arada telkinde ederler. Ama ben onların yüzünü düşürecek hiç bir adım atmadım ufaklığımdan beri benden emin olmalarını sağladım o yüzden çokta üstüme gelmiyorlar. Sosyal medyadan takipteler.

Para işini nasıl çözüyorsun? Aç kalarak gezme rekorun kaç saat!?

Para işi en önemli nokta ‘’parasız geziyoruz’’ derken hiç paran olmadan gezmek çokta mümkün değil he imkansız da değil ama insanlara böyle ütopik manzaralar çizip yanıltmak istemem. Ben harcamalarımı minimalize edebilmiş durumdayım yeterince kıyafetim var almıyorum. Gezerken bir şey hoşuma gitse 40 kere soruyorum gerçekten lazım mı ne kadar kullanacağım bunu ne işime yarayacak daha sonra alsam olmaz mı? Bu sorularla kendimi telkin edip harcamalarımı minimalize ederim. Yeme içme konusunda bunu söylemeyi sevmiyorum yolda da böle bir amacım yada gayem yok ama hergün en kötü bir öğünümü karşılayacak sofra önüme kuruluyor. Kah otostop ile bindiğim araçtaki kişiler, kah gezdiğim şehirdeki dostlarım kahta bir köy kahvesinin önünden geçerken sırt çantamdan gezgin olduğumu anlayıp gel sen gezginsin karnın açtır deyip sofraya davet edenler… Aç kalmak gerçekten bu memlekette zor. Bu yolla denk gelmelerle Karadeniz’de 15 günde 15 lira harcayarak gezdim. Gün geldi günde 5 öğün yedim gün geldi 1 adet makarna ile günü sonlandırdım.

Otostopta en zorlandığın şehir neresi oldu? Sence nedeni ne idi?

Öncelik ile şehir farketmeksizin her şehirde şehir merkezlerinde otostop zordur. He kiminde 1 saat kiminde 5 saat ama zordur. Kastamonu’da sanırım 5 saat alan olmamıştı en son asfalt arabası geçerken zorla kendimi almaları için ikna ettim. Sebebi mevsim kıştı merkezi bir lokasyon sayılırdı e insanlarda orda hergün otostopçu görmüyorlar normal bir durumdu.

Nereye kadar böyle gezeceksin diyenlere cevabın nedir?

Kalbim beynime kan pompaladığı müddetçe gezeceğim. He bugün böyle geziyorum diye yarın da böyle olacak diye bir şey yok ama illaki yerleşik hayata geçeceğim ama 2 sene kadar böle gezmek düşüncesindeyim.

Tek gezmek mi daha güzel, yanında bir arkadaş ile gezmek mi?

Tek, bir başıma, kendi kendime, yalnız, bir ben ve çantamı sanırım kendini keşfetmiş her insan için tek gezmek en güzel yöntem. Patron sensin kafa nereye sen oraya birilerine uymak zorunda olmamak ya da birilerini kendine uydurmaya çalışmamak hür olmak paha biçilemez.

En önemli soru! Tuvaleti nereye yapıyorsunuz!

Şehirdeysem şehirdeki insanlar gibi bir tuvalet bulup oraya yapıyorum. Doğadaysam doğadaki canlılar gibi uygun bir yer bulup oraya yapıyorum.

Gezginler arasında severek takip ettiğin kişiler kimlerdir?

Rotasızseyyah, bilgicberko, 1ibrahimakyuz, ertugrulbastuğ9, yigitcaniç ve tabiki rotamhikaye

50 Yaşındaki hayalin nedir?

Organik bir yaşam sürüyor olmak ve bolca gezmeye vakti olan birisi olmak. Tabi ki güzel bir ailem ile bunları yapıyor olmak çok güzel olur.türk gezginler

Senin gibi gezmek isteyen insanlara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersin?

ERTELEMEYİN! Bir dakika dahi beklemeyin ait olduğunuz hayatı yaşamadığınızı düşünüyorsanız, her sabah kalkıp o nefret ettiğiniz işe gidiyor sevmediğiniz insanlarla aynı ortamı paylaşıyorsanız durun nefes alın ve sakince istifa edin. Parayı sizi mutlu etsin diye kazanmaya çalışıyorsanız hergün neden mutsuzsunuz hiç düşünmezmisiniz. Demek ki para sizi mutlu etmiyorsa çalışmayın illa gezin demek değil bu üretin tahtadan kaşık oyun, reçel pekmez yapın satın, duvar boyayın yada gezin ait olduğunuz sizi mutlu eden şeyi yapın.

Sevmemenin sevilmemenin zerre insanı duygunun kalmadığı hayvan sevgisinden mahrum kulelerin gökleri kapladığı güneşin binaların arkasında kaldığı ağaçların kaldırımların altında kaldığı milyonlarca insanla binlerce araçla aynı sokaklarda… Hayata bir kere geldik ikinci bir şansımız yok bugün bir daha ‘yaşanmayacak. Geç olmadan dayatılan hayatı değil hayal edilen hayatınız için bir adım atın.

Hayata bir de değişikyollarda’nın penceresinden bakın. Mutlaka bakın..


Ayrıca @degisikyollarda ismine yakışır bir hareket ile askerliğine de yine otostop çekerek gitmiştir. Bunun gibi bir çok değişik olayları ve gezi rotalarını öğrenmek için @degisikyollarda’yı takip etmeyi unutmayınız.

View this post on Instagram

Otostop!!! Kiminize göre kültür kiminize göre utanç verici bir durum kimine göre de keyif… Benim için tam olarak yaşam felsefesi, yeni insanlar , yeni hikayeler bazen gülüp eylendigin bazen hiç tanimadiğiniz insanin derdiyle dertlendiginiz bir yaşam. Hayatta biriktirebileceginiz en güzel hikayeleri yasadiğiniz bir ambiyans. Yeri geldi cenaze haberine denk geldim üzüldüm yeri geldi baba olma sevinci yasayan hiç tanimadim adamla kuçaklasdik. Kimiyle dost olduk kimi bizi hiç sevmedi. Kimine biskuvi ikram ettik kiminin yemegine misafir olduk an geldi evine davet edip agirlayanlar bile oldu. Her duyguyu hissettik her tecrübeden bir buket kendimize pay aldik. Otostop bir yaşam biçimi bir kültür… " Hayatimda bu kadar yer etmiş olan gezme aşkini ve otostopu birleşdirdim. Herkesin istedigi düzenli o güzel denilebilecek işimden istifa ettim kendimi yollara adadim. Öyle güzel insanlar tanidim öyle güzel hikayeler biriktirdim ki şuan gögüsümde Türk bayragimla otostopla vatani göremivi yapmaya askere gidiyorum. Her gün bir şehirde konaklayarak Mugla merkez jandarma komutanligin teslim olmaya gidiyorum… 🇹🇷🇹🇷🇹🇷Sonrasi mi? Sonrasi otostopla dünya turu imkansiz sadece sizin yapmaya cesaret edemediğiniz şeyler için geçerlidir geri kalan herşey için başparmak👍😂 " " " #interrail #otostoprail #camprail #asker #mugla

A post shared by Mehmet Sendinç (@degisikyollarda) on

@degisikyollarda Mehmet’e bu samimi cevaplarından dolayı çok teşekkür ederiz. Sizlerde kamp yapmak istiyor ancak hangi malzemeleri alacağınızı bilmiyor iseniz ” Kamp Malzeme Listesi ” yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin