Erikli Yaylası ve Şelalesi Kamp Alanı

1
3466
erikli yaylası kamp

Erikli Yaylası ve Şelalesi Kamp Alanı

Erikli yaylası ve şelaleleri Yalova’nın Teşvikiye Beldesine bağlı olup doğanın en masalsı yüzünü yansıtan harika bir yerdir. Erikli yaylasına ulaşım kolay olmak ile birlikte ilk defa kamp yapacaklar içinde gayet güvenilir bir konumdadır. Yalova’nın yerel halkı erikli yaylasını artık yayla olarak kullanmadığı için burayı piknik severler ve kamp yapmak isteyen kişiler için özgür bırakmıştır. Alan içerisinde tuvaletler, yiyecek temini edebileceğiniz büfeler, buz gibi tatlı su kaynakları, şelaleler, patika yollar ve daha bir çok güzel doğa kaynakları bulunmaktadır.

erikli yaylası
erikli yaylası kamp

Erikli Yaylası’nda Kamp Yapacaklar İçin 10 Önemli Tavsiye

  1. Erikli yaylasında kamp yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle organizasyonların olmadığı bir gün tercih etmeniz gerekmektedir. Organizasyon günlerinde kamp yapıp huzur bulmak isteyenlerden ziyade deli gibi bağırayım, eğleneyim düşüncesine sahip insanlar gelmektedir. Buda sizi bir hayli rahatsız edecektir.

2. Erikli yaylasında doğal yaşam devam ettiği için sabah çadırınızın kapısını açtığınızda karşınıza bir inek çıkabilmektedir. Bunun için ayakkabılarınızı çadırın iç tentesine alıp yemeklerinizi kesinlikle dışarıda bırakmamalısınız.

3. Ateş yakmak istediğiniz alanı çok iyi seçmeniz gerekmektedir. Zira ağaç kökleri öylesine geniş bir alana yayılmış vaziyetteki yanlış bir konumda ateş yakmak istediğinizde 2 yada 3 sene sonra yanınızda bulunan ağacın devrilmesine sebep olacaktır. ( Toprak üstü yakılan ateşlerde insanlar ağaç köklerini hesaba katmadığından dolayı ağaç köklerinin çürümesine neden olmaktadır. Çürüyen ağaç kökleri ağacı besleyemediğinden dolayı 2 yada 3 sene sonra ateş yaktığınızda yerde bulunan ağaç devrilmektedir. Bunun için ateş yakarken çukur ateşi yakmanızı tavsiye ederim. Böylelikle ateş yaktığınız alanın ağaç köklerinden geçip geçmediğini görmeniz kolaylaşacaktır.)

4. Erikli yaylasında çok güzel doğa yürüyüş alanları bulunmaktadır. Kesinlikle bu yürüyüş alanlarını değerlendirmelisiniz. Ancak yürüyüşlerinizi gece gerçekleştirmeyi düşünüyor iseniz çok iyi ışık verecek bir kafa lambası ya da fener bulundurmanız gerekmektedir. Bazı şelalelerden gelen kollar küçük bataklıklar oluşturduğu için gece bunlara denk gelmeniz sizler için sakıncalı olabilmektedir.

5. Erikli yaylasında şelaleler oldukça meşhurdur. Bu şelaleleri gezebilir ve harika anlar yaratabilirsiniz. Şelalelerin yanlarında bulunan patika yollardan tepelere tırmanabilir daha sessiz bölgelerde, daha huzurlu ve daha doğal manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Ancak yürüyüş sırasında dikkatli olmayı ve ekipmanınız olmadan tırmanış yapmanızı kesinlikle önermiyorum. Kayalıklar çok kaygan olduğu için düşme sonucu yaralanmalarla karşılaşabilirsiniz.

6. Şelaleleri gezerken yanınızda mutlaka şortunuzu alınız. Çünkü harika ve yüzülebilen bir şelale buz gibi suyu ile sizleri beklemektedir.

7. Erikli yaylasında ormanın bazı bölgeleri oldukça sıktır. Bunun için orman yürüyüşlerine çıktığınızda mutlaka yanınızdaki arkadaşınıza hangi yöne gittiğinizi bildiriniz.

8. Sabah erken saatte uyanıp kuş sesleri arasında mutlaka bir doğa ya da şelale yürüyüşü yapmanız gerekmektedir. Hafif sis eşliğinde yapacağınız bu yürüyüş sizlere hayatınız boyunca unutamayacağınız bir haz yaşatacaktır.

9. Erikli yaylasında kamp alanları bulunmaktadır. Bu kamp alanlarında konaklamanızı yapabilirsiniz. Ayrıca çamur evler ve ağaç evlerde bulunmaktadır. Ben Kırkahvesi Garden camping alanında konaklamamı gerçekleştirdim. İşletmeyi dünya tatlısı bir çift yürütmektedir. Sizlere her konuda sonsuz yardımları bulunmaktadır. Benim naçizane tavsiyem eğer kamp yapmak istiyorsanız bu dünya tatlısı çifte ait olan Kırkahvesi Garden kamp alanında konaklayınız.

10. Erikli yaylasında kamp yaparken sağ sola bilinçsiz insanlar tarafından bırakılmış bir çok çöp göreceksiniz. Sizlere en büyük tavsiyem yanınızda bir çöp poşeti bulundurup yürüyüş sırasında gördüğünüz çöpleri toplayınız. Doğa hepimizin evidir. Orayı koruyalım ve orayı temiz bırakalım.

erikli yaylası

Erikli Yaylası ve Şelaleleri Ulaşım

Erikli yaylasına ulaşım oldukça basittir. Yalova Çınarcık iskelesine ulaştığınızda İDO sefer hatlarının hemen yanındaki caddeden servisler kalkmaktadır. Sabah 11:00 ile 13:00 arasında kalkan bu minibüsler sizleri doğrudan erikli yaylası ve şelalelerine götürmektedir. Akşam dönüşlerinde ise 17:00 saatlerinde Teşvikiye Kent Ormanı girişinden tekrar Çınarcık ilçesine geri dönebilirsiniz.

Bu saatleri kaçırdıysanız ya da sizlere uymuyorsa başka bir çözüm olarak da Çınarcık İskelesi önünden Teşvikiye Kent Ormanı minibüslerine binebilirsiniz. Son durakta inip Erikli Yaylası Kamp Alanı minibüslerine aktarma yaparak devam edebilirsiniz. Zaten minibüs şöförleri birbiriyle bağlantılı bir şekilde hareket ettiği için başka bir yere gitme gibi bir imkanınız bulunmamaktadır.

Erikli yaylası kamp alanı ile Teşvikiye Minibüs durakları arasında 5 TL ücret alınmaktadır. Teşvikiye Kent Ormanı ile Çınarcık İskelesi arasında ise 2,5 TL ücret alınmaktadır.

Erikli yaylası kamp alanı minibüsleri Teşvikiye köyünden neredeyse her yarım saatte bir kalkmaktadır.

Erikli Yaylası ve Şelaleleri Özellikleri

Erikli Yaylasına ulaştığınızda sizleri Teşvikiye Kent Ormanı, Çifte Şelale, Küçük Dipsiz Göl ve Büyük Dipsiz Göl karşılamaktadır.

erikli yaylası

Teşvikiye Kent Ormanı

Erikli yaylası ile aynı sınırları paylaşan Teşvikiye Kent Ormanı eşsiz bir doğal güzellik sunmaktadır. Kent ormanı içerisinde piknik alanları, yürüyüş alanları, seyir terasları, tuvaletler, çeşme, lavabolar, şelaleler ve cafeler bulunmaktadır. Bu cafelerde ayaklarınızı buz gibi şelaleye sokarak çayınızı, kahvenizi ya da buz gibi bir limonatanızı içebilirsiniz. Orman içerisinde harika trekking alanları bulunmaktadır.

Kent ormanının bulunduğu alanda asli orman ağaçlarından kayın, karaçam, meşe geniş yayılış göstermekte olup, az miktarda kestane, gürgen, dış budak, Akçaağaç, çınar, kızılağaç, ıhlamur, yabani kiraz, yabani erik mevcuttur. Çalımsı veya otsu bitkilerden katırtırnağı, yabani sarmaşık, kekik, hiperikum, güzellik çalısı, kocayemiş, pençe çalısı Kent ormanına ayrı bir güzellik katmaktadır.

erikli yaylası

Çifte Şelale

Çifte şelalede huzuru ciğerlerinize tıka basa doldurabilirsiniz. Burada yer alan seyir teraslarında harika manzaraları izleyebilir eğer yanınızda şortunuzu götürürseniz burada suya girip serinleyebilirsiniz. Çifte şelalenin yanında bulunan patika yollardan yürüyüş yapabilir hem doğayı hem de şelaleyi bir araya yaşayabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden uzak hem göz zevkinize hitap eden hemde ruhunuzu dinlendiren harika bir yerdir.

Küçük Dipsiz Göl ve Büyük Dipsiz Göl

Küçük havzalar şeklinde oluşmuş olan bu göllerde yeşilin suya yansımasını harika şekilde göstermektedir. Etrafınızı kaplayan ağaçlar, hafif akan su sesi ve gözünüzü kapattığınızda duyduğunuz o kuş sesleri sizlere hayatınızda belki de hiç yaşamadığınız bir huzuru yaşatacaktır.

Erikli yaylası ve Şelaleleri sizleri şehir hayatından uzaklaştırıp tabiat ananın eşsiz güzelliğini sonuna kadar yaşatacaktır. Burada kamp yapmak isteyen dostlarımız için yazımda da bahsettiğim kamp alanı bilgilerini paylaşıyorum. Başka rotalarda görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

erikli yaylası

Erikli Yaylası Kamp Alanı İrtibat Bilgileri

Erikli Yaylası Kamp Alanı: Kırkahvesi Garden

Erikli Yaylası Kamp Alanı Yetkili: Ahmet İREGÖR

Cep Telefonu: 0552 246 32 74

Acil Durum İrtibat Numaraları

Çınarcık İlçe Jandarma Komutanlığı: 0 226 245 10 98

Jandarma İmdat Hattı: 156

Türkiye’nin bir çok bölgesinde kamp alanları hakkında detaylı haritaya ” Türkiye’nin En İyi Kamp Yerleri ” yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yazı Özeti
Erikli Yaylası ve Şelalesi Kamp Alanı
Konu
Erikli Yaylası ve Şelalesi Kamp Alanı
Açıklama
Erikli yaylası ve şelaleleri Yalova’nın Teşvikiye Beldesine bağlı olup doğanın en masalsı yüzünü yansıtan harika bir yerdir.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin