Verçenik Yaylası » Rize – Çamlıhemşin’in Gizli Cenneti

1
1773
verçenik yaylası

Verçenik Yaylası

Verçenik Yaylası Ulaşım, Konaklama ve Diğer İpuçları

Verçenik yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı, Kaçkar Zirvesinden sonra en yüksek tepeyi sınırları içerisinde bulundurduğundan dolayı Türkiye’nin en yüksek 12. tepesi arasında yer almaktadır. İlçe merkezine 60 km uzaklıkta yer alan Verçenik 2618 m rakıma sahiptir. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olmakla birlikte çevresinde 10’dan fazla göl bulunmaktadır. Erzurum sınırına yakın olması ile en uzak yayla unvanını da elinde bulunduran Verçenik Yaylasına ulaşım ve konaklama nasıl olur buyurun hep birlikte inceleyelim.

verçenik yaylası

Verçenik Yaylası Ulaşım

Verçenik Yaylası Rize’nin Çamlıhemşin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezine 60 km uzaklıkta yer alan yaylaya Çamlıhemşin – Çat yolu kullanılarak ulaşılabilmektedir. Çat Köyüne ulaştıktan sonra kaleye uğramadan düz devam edildiğinde tabelalar yol göstermektedir. Şayet tabelalarda Verçenik Yaylası’nı göremediyseniz “ Orta Yayla Köyü” istikametini de takip edebilirsiniz.

Orta Yayla Köyüne geldiğinizde köprüden karşıya geçerek yaklaşık 7 km sonra Verçenik Yaylası’na ulaşabilirsiniz. Yollar oldukça engebeli ve arazi şartları oldukça zordur. Altı basık araçların bu yollara girmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde aracınız hasar görebilir ve istenilen yardımın gelmesi zaman alabilmektedir. Dilerseniz Çamlıhemşin ilçe merkezinde arazi şartlarına uygun araç kiralayarak daha güvenilir bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Harita

Konaklama

Verçenik yaylasında konaklamak için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bunlardan öncelikli olarak göllerin etrafında ve müsait alanlarda kamp yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak kamp yapmak için gerekli ekipmanlarınız yok ise yaylada bulunan evlerden birinde misafir olarak kalabilirsiniz. Kim alır bizi evine diye düşünmeyin! Karadeniz insanı kimseyi dışarda kolay kolay bırakmaz. Ama nezaketi ve hoşgörüyü elden kesinlikle bırakmamalısınız. Aksi takdirde ciddi şekilde terslenme olasılığınız olabilir.

Verçenik yaylası üzerinde kamp yapmak için oldukça müsait bölgeler bulunmaktadır. Yayla girişinde başlayan geniş göllerin olduğu kısımlara kadar devam etmektedir. Yaz aylarında buralarda sıkça etkinlikler ve şenlikler yapılmaktadır. Eğer tarihlerinizi denk getirebilirseniz bu güzel yayla da çok daha fazla eğlenebilirsiniz.

Yiyecek – İçecek İhtiyacı Karşılama

Yayla yakınında herhangi bir alışveriş yapacağınız yer bulunmamaktadır. Hatta yaylaya en yakın ulaşım merkezinde dahi yiyecek, içecek ihtiyacınızı karşılayacağınız çok az yer bulunmaktadır. Bundan dolayı alışverişinizi Çamlıhemşin ilçe merkezinde yer alan marketlerden yapmanızı öneririz. Su konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığından yanınıza bolca yiyecek alınız. Yürüyüş sırasında atıştırmalık olarak fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişlerde almanızda fayda vardır. Su ihtiyacınızı yaylada akan derelerden karşılayabilirsiniz.

verçenik yaylası

Verçenik Yaylası Hakkında 10 Önemli Bilgi

  1. Verçenik yaylası yöre dilinde  “ Verçembekite, Verçenek, Verçenig “ olarak isimlendirilir.
  2. 3711 metre ile Kaçkardan sonra en yüksek tepedir.
  3. Türkiye’nin en yüksek 12 tepesi arasında yer almaktadır.
  4. Verçenik yaylasında 10’dan fazla irili, ufaklı göl bulunmaktadır.
  5. Kaçkarlara Verçenik yaylası üzerinden de tırmanış yapabilirsiniz.
  6. Su konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaksınızdır. Ancak yiyecek ve içeceklerinizi mutlaka gelmeden temin etmeniz gerekmektedir.
  7. Yaylada havalar çok değişkendir. Güneş sizi yakıp kavururken bir anda hava kendini kapatıp yağmura başlayabilir. Eğer yaz sezonunda gelecek iseniz mutlaka ince bir yağmurluk yanınızda bulundurunuz. Kış sezonunda gelecek iseniz üşütmelere karşı temkinli kıyafetler seçmeniz gerekmektedir.
  8. Trekking faaliyetinde bulunabileceğiniz alanlar oldukça fazladır. Ancak zemin üzerinde irili, ufaklı taşlar bulunmaktadır. Bundan dolayı dikkatli bir şekilde yürümenizde fayda vardır.
  9. Bu bölgede telefonlar ne yazık ki çekmemektedir. Ailenize ve sevdiklerinize Zil Kale’ye gelmeden önce mutlaka haber veriniz. Herhangi bir olumsuzluk ile karşılaştığınızda Verçenik Yaylası girişinde yer alan Orta Yayla Köyüne ulaşıp oradan yetkililere haber verilmesini isteyebilirsiniz. Köy halkı oldukça misafirperver ve anlayışlı insanlardan oluşmaktadır.
  10. Verçenik’te kamp yapabileceğiniz alan sayısı oldukça fazladır. Ancak çadırınızın mutlaka rüzgara ve gece ayazına karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Aksi takdirde geceniz sizler için oldukça zorlu geçecektir.

Verçenik yaylası hakkında sormak istediğiniz tüm sorularınızı aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz.

Eğer Verçenik Yaylası’na kış sezonunda gelecek iseniz “ Kış Kampı İçin Önemli Tavsiyeler “ adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı Özeti
Verçenik Yaylası » Rize - Çamlıhemşin'in Gizli Cenneti
Konu
Verçenik Yaylası » Rize - Çamlıhemşin'in Gizli Cenneti
Açıklama
Verçenik yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı, Kaçkar Zirvesinden sonra en yüksek tepeyi sınırları içerisinde bulundurduğundan dolayı Türkiye’nin en yüksek 12. tepesi arasında yer almaktadır.
Yazar
Yayıncı Adı
Rotamhikaye
Yayıncı Logo

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin