İşinden Ayrıldı Gezmeye Başladı » Özlem Keşifte Kimdir?

2
438
özlem keşifte

Sosyal medyada paylaştığı harika gezi fotoğrafları ile tanıdığımız Özlem AKÇİN (@ozlemkesifte) ile harika bir röportaj gerçekleştirdik. Gezmeye nasıl başladı, gezi programını nasıl gerçekleştiriyor ve en önemlisi finansmanı nasıl sağlıyor gibi birçok sorunun cevabı röportaj detaylarında bulunmaktadır.

1. Özlem Keşifte Kimdir? Bize kısaca kendinden bahsedebilir misin?

Merhabalar hayallerimi, hayatımı, neler yaptığımı, neler yapacağımı kısacası beni anlatan yazıma hoşgeldiniz. Ben Özlem Akçin sosyal medya hesaplarımda özlem keşifte kullanıcı adıyla yer alıyorum. İstanbul’da doğdum büyüdüm, şuanda da halen İstanbul’da yaşıyorum. Birçoğumuz gibi eğitim hayatının ardından iş hayatına atıldım. Tabi bu kısım öyle tek cümleye sığacak kadar kolay geçmedi ama o bambaşka bir konu. Bana göre uzun bir süre olan iş hayatımı bir noktada durdurdum ve devam edemedim. O sırada hayatımda ilk defa farkettiğim baharın gelişini halen kendi çapımda kutluyorum. Yani kısacası son birkaç yıldır dağı toprağı gökyüzünü dünyayı keşfetmek hayatının odak noktası olmuş bir kız özlem keşifte.

2. Seyahat tutkun nasıl başladı? Kaç yıldır aktif olarak geziyorsun?

Seyahat tutkum çocukluğumdan beri vardı diyemeyeceğim çünkü açıkcası yoktu yada belki de vardı da uzun bir süre bu yönümü keşfedememiştim. Seyahat tutkum tamamen tesadüfen bambaşka bir sebepten dolayı işimi bırakmamla başladı. 4 yıldır aktif bir şekilde geziyorum keşfediyorum.

kadın gezgin

3. Mesleğini bırakmanın nedeni gezme tutkun muydu?

Mesleğimi bırakmamın nedeni aslına bakarsanız gezme tutkum değildi. Yani işimi bırakana kadar gezme tutkumu keşfetmemiştim. Çalıştığım dönemlerde rütun bir şekilde hafta sonları arkadaşlarımla cafe yada avm gibi ortamlarda buluşur hafta içleri de işe giderdim. Uzun süre çalıştığım işimden ayrıldıktan sonra bir süre iş arama sürecim oldu. İşte ne olduysa bu iş arama sürecimde oldu. O süreçteyken bir arkadaşımın tavsiyesiyle bir gün bir kamp etkinliğine katıldım. Hayatımın ilk kamp deneyiminin olduğu o gün benim için keşfetme miladıydı. Ve sonra başka bir kamp daha başka bir kamp derken herşey böyle gelişti.

4. Seyahatlerini nasıl planlıyor ve finanse ediyorsun?

Görmek istediğim çok fazla yer olduğu için her an her yere seyahat etmeye hazırım. Bu yüzden üzerine çok düşünerek bir plan oluşturmuyorum. Genel olarak seyahatlerimde çok planlı programlı değilim. Bana kalırsa yarın çıkıp hiç gitmediğim bir ülkeye gidebilirim. Bu ani durumda illa ki eksiklerim olacaktır ama işte bunları hiç dert etmiyorum. Çok gerekli olursa oralardan da alırım diyorum ve en temel ihtiyaçlarımla yollara düşüyorum. Sürekli gezdiğim için seyahat için temel gereksinimlerim zaten her zaman oluyor.

kadın gezgin
Seyahatlerini nasıl finanse ediyorsun sorusuna gelirsek, finanse kısmı açıkçası çokta kolay olmuyor hatta en zorlandığım kısım diyebilirim. Şimdiye kadar eski iş hayatımdan edindiğim birikimlerle ve dönemsel çalışarak edindiğim kazançlarımla finanse ediyordum. Ama son aylarda artık sosyal medya üzerinden yaptığım çalışmalar ve işbirlikleriyle de bir miktar kazancım olmaya başladı. Hobimi mesleğe çevirmek başından beri hep hayalimdi ve çalışmalarım sonucu nihayet gerçekleşmeye başladı.

5. Gezilerin sırasında seni en çok etkileyen olay neydi? Nasıl başa çıktın?

Gezilerim sırasında beni en çok etkileyen şeyler şimdiye kadar hep manzaralar ve karşıma çıkan iyi insanlar oldu. Biliyorum burada adrenalin dolu tehlikeli bir hikaye olması gerekliydi ama şükürler olsun ki tehlikeli pek bişey yaşamadım.

6. Youtube platformuna ne zaman giriş yaptın? Hedeflerin nelerdir?

Youtube platformunda bundan 10 ay önce instagramda ki kullanıcı adım olan özlem keşifte ismiyle düzenli olarak video paylaşmaya başladım. Youtube da ilk video paylaştığım o günü çok iyi hatırlıyorum, kendime bir söz vermiştim “asla vazgeçmeden burada düzenli olarak video paylaşacaksın demiştim”. Çok şükür şimdiye kadar da düzene dair hiç bir fire vermedim. Youtube platformuna dair düşündükçe heyecanlandığım çok güzel hedeflerim var. Tabi ki ilk hedefim kanalımı daha da büyütmek ve daha fazla kişiye ulaşmak.

Daha fazla kitleye ulaştıkça sosyal projelere destek vermek gibi hedeflerim var. Diğer hedeflerimi de kendime saklıyım, vakti gelene kadar size sürpriz olsun:)

7. İnsanlar neden seni takip etmeli ve izlemelidir? Diğer gezginlerden farkın nedir?

İnsanlar şimdiye kadar beni kendilerine yakın buldukları için, hayata bakış açımı sevdikleri için, seyahate dair bilgi dolu içerikler paylaştığım için takip ettiler diye düşünüyorum. Bundan sonrasında da yine bu sebepler için takip edeceklerdir.
Fark şahsına münhasır bir insan olmakta gizlidir diye düşünüyorum. Farklı olmak için özel bir çaba harcamıyorum. Çok kişi geziyor gezilerini sosyal medyada paylaşıyor, önemli olan paylaşımlarına hissiyatını geçirebilmektir. Herkesin kendine özel olan o hissiyatıyla paylaşımlar birleşince farlılık işte o zaman ortaya çıkıyor. Önemli olan paylaşımlarını kendinle harmanlayabilmek.

8. Seyahatlerin sırasında en çok etkilendiğin ülke ve şehir neresiydi?

Seyahatlerim sırasında en çok etkilendiğim şehir Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 3 başkentinden birisi olan Cape Town idi. Afrika gerek doğası gerekse bizden çok farklı olan kültürleriyle her zaman için ilgi odağımın üst sıralarında yer aldı. Henüz dünya üzerinde görmediğim çok yer var ama gördüklerim arasında dediğim gibi hiç düşünmeden Cape Town diyebilirim.

fas

9. Türkiye’de ve Dünya’da kadın olarak gezmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Kadın olarak gezmenin kesinlikle avantajları da dezavantajları da var. Ben şükür ki daha çok avantajlarına şahit oldum. Hava kararmaya başlıyorsa ve hala yollardaysanız sizi yolda bırakmamak adına ellerinden geleni yapıyorlar. Yada o sırada aceleleri var diye önümüzden geçip gidiyorlarsa kadınız diye tekrar bir daha düşünüp geri dönüp aldıkları ve gideceğimiz yere bıraktıkları oluyor (alan kişi de kadındı). Dezavantaj olarak da şimdilik sadece aylık kadınsal değişiklikler diyebilirim.

10. İlk gezmeye başladığında, ailenin ve arkadaşlarının bu duruma tepkisi nasıl oldu?

İlk gezmeye başladığımda ailem sık gezme fikrime sıcak bakmadı. Çalışma hayatı olan, evden işe işten eve giden arada bir seyahat eden bu kıza ne oldu dediler. Ardı arkası gelmeyen gezmelerim ilk başladığı sıralarda ailemde bir korku hissettim. Belki de hevesim geçince bırakacağımı düşünüyorlardı ama bu bende tutku olmaya başlamıştı. Psikolojide sürekli yapılan şeylerin normal gelmesi diye bir şey var zamanla ailemde de bu etki oluştu. Artık normal bakıyorlar. Arkadaş çevremde de hemen hemen aynı etki oluştu, yakın arkadaşları için önce bir korktular ama zamanla alıştılar.

kadın gezgin

11. Youtube videolarında oldukça güler yüzlü gözüküyorsun. Bu mutluluğun kaynağı nedir?

Güler yüzlü oluşum sanırım tamamen karakteristik özelliğim ve bu özelliğimi çok seviyorum. Youtube videolarımda da bu özelliğimi genelde yansıttığımı söylüyorlar, kendim bile fark etmiyorum. Özlem keşifte diye çıktığım bu yolculukta insanlara pozitiflik yansıtabiliyorsam ne mutlu bana. Benimde herkes gibi hayata dair çeşitli sıkıntılarım oldu ama yine de hayata pozitif bakmaktan vazgeçmiyorum. İnanın bir gün batımını yada gün doğumunu izlemek bile yüzümün gülmesi için kocaman bir sebep olabiliyor.

12. Türkiye’de sevdiğin ve takip ettiğin sana ilham oluşturan gezginler kimlerdir?

Türkiye’de en severek takip ettiğim gezginler instagram kullanıcı adlarıyla; rotasizseyyah, halesargin ve birhayalinpesinde

13. Seyahatlerinde kamp yapmak mı daha eğlenceli oluyor yoksa otelde kalmak mı?

Seyahatlerimde kesinlikle kamp yapmak daha eğlenceli oluyor. Kamp hayatını keşfettikten sonra otel konaklamasının bana hiç keyif vermediğini fark ettim. O yüzden yüksek sesle ve coşkuyla kamp yapmak diyorum.

14. Kendini tek bir cümle ile ifade edecek olsaydın, o cümlen ne olurdu?

Keşfediyorum keşfettikçe içim içime sığmıyor kocaman bir dünya oluyorum.

15. Seni takip eden dostlarımıza seyahat tavsiyelerin nelerdir?

Daha fazla seyahat edin dostlarım, inanın hayata bakış açınız değişecek. Elinizde ki imkanları çok zorlamayın yola çıktığınızda göreceksiniz çoğuna ihtiyacınız olmayacak. En ihtiyacınız olan şeyler bir heves iki tutku üç sırt çantası… Hadi bakalım yollara düşüp gün batımı izleme zamanı.


Özlem AKÇİN’e bu keyifli ve samimi cevapları için çok teşekkür ederiz. Sizde seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız daha önce yazmış olduğumuz “Seyahat Uygulamaları” yazımızdan faydalanabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin